gnome-music master - en to th translation catalogue (102 entries)

en: Music
th: เพลง

en: Play and organize your music collection
th: เล่นและจัดการกับเพลงของคุณ

en: Music Player
th: ตัวเล่นเพลง

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Music;Player;
th: เพลง;ตัวเล่น;

en: Window size
th: ขนาดหน้าต่าง

en: Window size (width and height).
th: ขนาดหน้าต่าง (ความกว้างและความสูง)

en: Window maximized
th: หน้าต่างขยายแผ่อยู่

en: Window maximized state.
th: สถานะขยายแผ่ของหน้าต่าง

en: Playback repeat mode
th: โหมดเล่นเพลงซ้ำ

note: Translators: Don't translate allowed values, just the description in the brackets
en: Value identifies whether to repeat or randomize playback through the collection. Allowed values are: “none” (repeat and shuffle are off), “song” (repeat current song), “all” (repeat playlist, no shuffle), “shuffle” (shuffle playlist, presumes repeat all).
th: ค่าซึ่งบ่งชี้ว่าจะเล่นเพลงซ้ำหรือสุ่มตลอดชุด ค่าที่อนุญาตคือ: “none” (ปิดซ้ำและสลับ), “song” (ซ้ำเพลงปัจจุบัน), “all” (ซ้ำรายการเล่น, ไม่สลับ), “shuffle” (สลับรายการเล่น, ซ้ำทั้งหมด)

en: Enable ReplayGain
th: เปิดใช้ ReplayGain

en: Enables or disables ReplayGain for albums
th: เปิดหรือปิดใช้ ReplayGain สำหรับอัลบั้ม

en: Play
th: เล่น

en: _Play
th: เ_ล่น

en: Add to _Favorite Songs
th: เพิ่มในเพลงโ_ปรด

en: _Add to Playlist…
th: เ_พิ่มในรายการเล่น…

en: Last.fm Account
th: บัญชี Last.fm

en: Report Music Listening
th: รายงานการฟังเพลง

en: _Keyboard Shortcuts
th: ปุ่ม_ลัด

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _About Music
th: เ_กี่ยวกับเพลง

en: Welcome to Music
th: ยินดีต้อนรับสู่เพลง

en: Menu
th: เมนู

en: Select
th: เลือก

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: Search
th: ค้นหา

en: Back
th: กลับ

[ctx: shortcut window]
en: General
th: ทั่วไป

[ctx: shortcut window]
en: Close window
th: ปิดหน้าต่าง

[ctx: shortcut window]
en: Search
th: ค้นหา

[ctx: shortcut window]
en: Help
th: วิธีใช้

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
th: ปุ่มลัด

[ctx: shortcut window]
en: Playback
th: เล่นเพลง

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
th: เล่น/พัก

[ctx: shortcut window]
en: Next song
th: เพลงถัดไป

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
th: เพลงก่อนหน้า

[ctx: shortcut window]
en: Toggle repeat
th: สลับการซ้ำ

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffle
th: สลับ

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
th: ท่องดู

[ctx: shortcut window]
en: Go to Albums
th: ไปยังอัลบั้ม

[ctx: shortcut window]
en: Go to Artists
th: ไปยังศิลปิน

[ctx: shortcut window]
en: Go to Songs
th: ไปยังเพลง

[ctx: shortcut window]
en: Go to Playlists
th: ไปยังรายการเล่น

[ctx: shortcut window]
en: Go back
th: ย้อนกลับ

en: Music Reporting Not Setup
th: ไม่ได้ตั้งค่าการรายงานเพลง

en: Login to your Last.fm account to report your music listening.
th: เข้าระบบบัญชี Last.fm ของคุณเพื่อรายงานเกี่ยวกับการฟังเพลงของคุณ

en: Login
th: เข้าระบบ

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Next
th: ถัดไป

en: _Delete
th: _ลบ

en: _Rename…
th: เ_ปลี่ยนชื่อ…

en: Playlist Name
th: ชื่อรายการเล่น

en: _Done
th: เ_สร็จ

en: Enter a name for your first playlist
th: ป้อนชื่อให้กับรายการเล่นแรกของคุณ

en: C_reate
th: _สร้าง

en: New Playlist…
th: รายการเล่นใหม่…

en: Add
th: เพิ่ม

en: Add to Playlist
th: เพิ่มในรายการเล่น

en: _Add
th: เ_พิ่ม

en: Artists
th: ศิลปิน

en: View All
th: ดูทั้งหมด

en: Albums
th: อัลบั้ม

en: Songs
th: เพลง

en: Select All
th: เลือกทั้งหมด

en: Select None
th: เลือกไม่มี

en: Click on items to select them
th: คลิกที่รายการเพื่อเลือก

en: _Add to Playlist
th: เ_พิ่มในรายการเล่น

en: _Remove from Playlist
th: _ลบจากรายการเล่น

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Most Played
th: เล่นมากที่สุด

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Never Played
th: ไม่เคยเล่น

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Played
th: เล่นล่าสุด

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Added
th: เพิ่มล่าสุด

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Favorite Songs
th: เพลงโปรด

en: Unable to play the file
th: ไม่สามารถเล่นไฟล์ได้

en: _Find in {}
th: _หาใน {}

note: TRANSLATORS: separator for two codecs
en:  and
th:  และ

en: {} is required to play the file, but is not installed. | {} are required to play the file, but are not installed.
th[0]: {} ต้องใช้เพื่อเล่นไฟล์ แต่ไม่ได้ติดตั้งไว้

en: Playing music
th: กำลังเล่นเพลง

note: Translators: "shuffle" causes tracks to play in random order.
en: Shuffle/Repeat Off
th: ปิดสลับ/ซ้ำ

en: Repeat Song
th: ซ้ำเพลง

en: Repeat All
th: ซ้ำทั้งหมด

en: Shuffle
th: สลับ

en: Playlist {} removed
th: ลบรายการเล่น {} แล้ว

en: Undo
th: เรียกคืน

en: {} removed from {}
th: ลบ {} จาก {} แล้ว

en: Unknown album
th: ไม่มีชื่ออัลบั้ม

en: Unknown Artist
th: ไม่มีข้อมูลศิลปิน

en: Your XDG Music directory is not set.
th: ไม่ได้ตั้งไดเรกทอรี XDG Music ของคุณไว้

en: Music Folder
th: โฟลเดอร์เพลง

note: TRANSLATORS: This is a label to display a link to open user's music folder. {} will be replaced with the translated text 'Music folder'
en: The contents of your {} will appear here.
th: เนื้อหาใน{}ของคุณจะแสดงที่นี่

en: No Music Found
th: ไม่พบเพลง

en: Try a Different Search
th: ลองค้นหาเพลงอื่น

en: GNOME Music could not connect to Tracker.
th: GNOME เพลงไม่สามารถเชื่อมต่อกับ Tracker ได้

en: Playlists
th: รายการเล่น

en: Artists Results
th: ผลลัพธ์ศิลปิน

en: Albums Results
th: ผลลัพธ์อัลบั้ม

en: {} minute | {} minutes
th[0]: {} นาที

en: Selected {} song | Selected {} songs
th[0]: เลือกอยู่ {} เพลง

note: TRANSLATORS: displays the username of the Last.fm account
en: Logged in as {}
th: เข้าระบบอยู่ในชื่อ {}

en: Configure
th: ตั้งค่า

en: Pause
th: พัก

en: {} Song | {} Songs
th[0]: {} เพลง
