gnome-music master - en to tr translation catalogue (116 entries)

en: Music
tr: Müzik

en: Play and organize your music collection
tr: Müzik derleminizi çalın ve yönetin

en: An easy and pleasant way to play your music.
tr: Müziğinizi dinlemenin kolay ve hoş yolu.

en: Find tracks in your local collection, use automatically generated playlists or curate a fresh one.
tr: Yerel derleminizdeki parçaları bulun,  kendiliğinden oluşturulan çalma listelerini kullanın veya yenisini oluşturun.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Music developers
tr: GNOME Müzik Geliştiricileri

en: Music Player
tr: Müzik Çalar

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Music;Player;
tr: Müzik;Çalar;Çalıcı;

en: Window size
tr: Pencere boyutu

en: Window size (width and height).
tr: Pencere boyutu (genişlik ve yükseklik).

en: Window maximized
tr: Pencere büyültüldüğünde

en: Window maximized state.
tr: Pencerenin büyütülmüş durumu.

en: Playback repeat mode
tr: Çalma yineleme kipi

note: Translators: Don't translate allowed values, just the description in the brackets
en: Value identifies whether to repeat or randomize playback through the collection. Allowed values are: “none” (repeat and shuffle are off), “song” (repeat current song), “all” (repeat playlist, no shuffle), “shuffle” (shuffle playlist, presumes repeat all).
tr: Bu değer, derlemdeki parçaların yinelemeli mi yoksa karışık mı çalınacağını belirtir. İzin verilen değerler şunlardır: “none” (yineleme ve karıştırma kapalı), “song” (geçerli şarkıyı yinele), “all” (çalma listesini yinele, karıştırma), “shuffle” (çalma listesini karıştır, tümü yinelenebilir).

en: Enable ReplayGain
tr: ReplayGain’i etkinleştir

en: Enables or disables ReplayGain for albums
tr: Albümler için ReplayGain’i etkinleştirir ya da devre dışı bırakır

en: Inhibit system suspend
tr: Sistemin askıya alınmasını önle

en: Enables or disables inhibiting system suspend while playing music
tr: Müzik çalarken sistemin askıya alınmasını önlemeyi etkinleştir veya devre dışı bırak

en: Albums
tr: Albümler

en: Play
tr: Çal

en: _Play
tr: _Çal

en: Add to _Favorite Songs
tr: _Gözde Şarkılara Ekle

en: _Add to Playlist…
tr: Çalma Listesine _Ekle…

en: Artists
tr: Sanatçılar

en: Menu
tr: Menü

en: Search
tr: Ara

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Keyboard Shortcuts
tr: Klavye Kısayolları

en: Help
tr: Yardım

en: About Music
tr: Müzik Hakkında

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Close window
tr: Pencereyi kapat

[ctx: shortcut window]
en: Search
tr: Ara

[ctx: shortcut window]
en: Help
tr: Yardım

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
tr: Kısayollar

[ctx: shortcut window]
en: Playback
tr: Kayıttan yürüt

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
tr: Çal/Duraklat

[ctx: shortcut window]
en: Next song
tr: Sonraki şarkı

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
tr: Önceki şarkı

[ctx: shortcut window]
en: Toggle repeat
tr: Yinelemeyi aç/kapa

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffle
tr: Karıştırmayı aç/kapa

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
tr: Gezinme

[ctx: shortcut window]
en: Go to Albums
tr: Albümlere git

[ctx: shortcut window]
en: Go to Artists
tr: Sanatçılara git

[ctx: shortcut window]
en: Go to Songs
tr: Şarkılara git

[ctx: shortcut window]
en: Go to Playlists
tr: Çalma Listelerine git

[ctx: shortcut window]
en: Go back
tr: Geri git

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: _Delete
tr: _Sil

en: _Rename…
tr: _Yeniden Adlandır…

en: Playlist Name
tr: Çalma Listesi Adı

en: _Done
tr: _Bitti

en: Add to Playlist
tr: Çalma Listesine Ekle

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Add
tr: _Ekle

en: Enter a name for your first playlist
tr: İlk çalma listeniz için ad girin

en: C_reate
tr: Oluştu_r

en: New Playlist…
tr: Yeni Çalma Listesi…

en: Add
tr: Ekle

en: Player Settings
tr: Oynatıcı Ayarları

en: Repeat Mode
tr: Yineleme Kipi

en: None
tr: Hiçbiri

en: Song
tr: Şarkı

en: All
tr: Tümü

en: Shuffle
tr: Karıştır

en: Balance loudness between songs if ReplayGain metadata is found
tr: ReplayGain üst verisi bulunursa şarkılar arasındaki ses ayrımını dengele

en: Power Settings
tr: Güç Ayarları

en: Inhibit Suspend
tr: Askıya Alınmayı Önle

en: Only while playing
tr: Yalnızca çalarken

en: View All
tr: Tümünü Görüntüle

en: Songs
tr: Şarkılar

en: _Remove from Playlist
tr: Çalma Listesinden _Kaldır

en: Welcome to Music
tr: Müzikʼe Hoş Geldiniz

en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: © The GNOME Music Developers
tr: © GNOME Müzik Geliştiricileri

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Most Played
tr: En Çok Çalınanlar

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Never Played
tr: Hiç Çalınmayanlar

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Played
tr: Son Çalınanlar

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Added
tr: Yeni Eklenenler

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Favorite Songs
tr: Gözde Şarkılar

note: TRANSLATORS: this is a playlist name indicating that the files are not tagged enough to be displayed in the albums or artists views.
en: Insufficiently Tagged
tr: Yetersiz Etiketlenme

en: Unable to play the file
tr: Dosya çalınamıyor

en: _Find in {}
tr: {} içinde _bul

note: TRANSLATORS: separator for two codecs
en:  and
tr:  ve

en: {} is required to play the file, but is not installed. | {} are required to play the file, but are not installed.
tr[0]: Dosyayı çalmak için {} gerekiyor ancak kurulu değil.

en: Playing music
tr: Çalan müzik

note: Translators: "shuffle" causes tracks to play in random order.
en: Shuffle/Repeat Off
tr: Karıştırma/Yineleme Kapalı

en: Repeat Song
tr: Şarkıyı Yinele

en: Repeat All
tr: Tümünü Yinele

en: Playlist {} removed
tr: {} çalma listesi kaldırıldı

en: Undo
tr: Geri Al

en: {} removed from {}
tr: {}, {}ʼden silindi

en: Unknown album
tr: Bilinmeyen albüm

en: Unknown Artist
tr: Bilinmeyen Sanatçı

en: Playlists
tr: Çalma Listeleri

en: No Search Started
tr: Arama Başlatılmadı

en: Use the searchbar to start searching for albums, artists or songs
tr: Albüm, sanatçı ya da şarkı aramak için arama çubuğunu kullan

en: No Results Found
tr: Sonuç Bulunamadı

en: Try a different search
tr: Başka arama deneyin

en: {} minute | {} minutes
tr[0]: {} dakika

en: Disc {}
tr: Disk {}

en: Pause
tr: Duraklat

en: {} Song | {} Songs
tr[0]: {} Şarkı

en: Search songs, artists and albums
tr: Şarkıları, sanatçıları ve albümleri ara

note: noqa: F841
en: _Open Location
tr: Konum _Aç

note: TRANSLATORS: These are verbs, to (un)mark something as a favorite.
en: Unstar
tr: Yıldızı Kaldır

en: Star
tr: Yıldızla

en: Your XDG Music directory is not set.
tr: XDG Müzik dizini ayarlanmadı.

en: Music Folder
tr: Müzik Klasörü

note: TRANSLATORS: This is a label to display a link to open user's music folder. {} will be replaced with the translated text 'Music folder'
en: The contents of your {} will appear here.
tr: {} içeriğiniz burada görünecek.

en: No Music Found
tr: Müzik Bulunamadı

en: Try a Different Search
tr: Başka Arama Deneyin

en: GNOME Music could not connect to Tracker.
tr: GNOME Müzik, Trackerʼa bağlanamadı.

en: Your music files cannot be indexed without Tracker running.
tr: Müzik dosyalarınız Tracker çalışmadan dizinlenemez.

en: Your system Tracker version seems outdated.
tr: Sisteminizin Tracker sürümü eski görünüyor.

en: Music needs Tracker version 3.0.0 or higher.
tr: Müzik, Trackerʼın 3.0.0 sürümünü veya üstünü gerektirmektedir.
