gnome-music master - en to id translation catalogue (117 entries)

en: Music
id: Musik

en: Play and organize your music collection
id: Putar dan tata koleksi musik Anda

en: An easy and pleasant way to play your music.
id: Cara mudah dan menyenangkan untuk memainkan musik Anda.

en: Find tracks in your local collection, use automatically generated playlists or curate a fresh one.
id: Temukan trek di koleksi lokal Anda, gunakan daftar putar yang dibuat secara otomatis atau kurasi yang baru.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Music developers
id: Para Pengembang GNOME Musik

en: Music Player
id: Pemutar Musik

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Music;Player;
id: Pemutar;Musik;

en: Window size
id: Ukuran jendela

en: Window size (width and height).
id: Ukuran jendela (lebar dan tinggi).

en: Window maximized
id: Jendela dimaksimalkan

en: Window maximized state.
id: Keadaan dimaksimalkan jendela.

en: Playback repeat mode
id: Mode ulang pemutaran

note: Translators: Don't translate allowed values, just the description in the brackets
en: Value identifies whether to repeat or randomize playback through the collection. Allowed values are: “none” (repeat and shuffle are off), “song” (repeat current song), “all” (repeat playlist, no shuffle), “shuffle” (shuffle playlist, presumes repeat all).
id: Nilai yang mengidentifikasi apakah mengulang atau mengacak pemutaran ulang koleksi. Nilai yang diizinkan adalah: "none" (tanpa pengulangan atau pengacakan), "song" (ulangi lagu saat ini), "all" (ulang daftar putar, tanpa pengacakan), "shuffle" (acak daftar putar, mengasumsikan ulang semua).

en: Enable ReplayGain
id: Fungsikan ReplayGain

note: Translators: Don't translate allowed values, just the description in the brackets
en: Enables or disables ReplayGain for albums or track. Allowed values are: “disabled” (disables replaygain), “album” (replaygain per album), “track” (replaygain per track).
id: Mengaktifkan atau menonaktifkan ReplayGain untuk album atau trek. Nilai yang diizinkan adalah: "disabled" (menonaktifkan replaygain), "album" (replaygain per album), "track" (replaygain per trek).

en: Inhibit system suspend
id: Cegah suspensi sistem

en: Enables or disables inhibiting system suspend while playing music
id: Mengaktifkan atau menonaktifkan pencegah suspensi sistem saat memutar musik

en: Albums
id: Album

en: Play
id: Putar

en: _Play
id: _Putar

en: Add to _Favorite Songs
id: Tambah ke Lagu _Favorit

en: _Add to Playlist…
id: T_ambah ke Daftar Putar…

en: Artists
id: Artis

en: Search
id: Cari

en: Preferences
id: Preferensi

en: Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Tik

en: Help
id: Bantuan

en: About Music
id: Tentang Musik

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
id: Preferensi

[ctx: shortcut window]
en: Search
id: Cari

[ctx: shortcut window]
en: Help
id: Bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
id: Pintasan

[ctx: shortcut window]
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
en: Playback
id: Putar

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
id: Putar/Tahan

[ctx: shortcut window]
en: Next song
id: Lagu selanjutnya

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
id: Lagu sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Toggle repeat
id: Jungkitkan pengulangan

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffle
id: Jungkitkan pengacakan

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
id: Navigasi

[ctx: shortcut window]
en: Go to Albums
id: Ke Album

[ctx: shortcut window]
en: Go to Artists
id: Ke Artis

[ctx: shortcut window]
en: Go to Playlists
id: Ke Daftar Putar

[ctx: shortcut window]
en: Go back
id: Mundur

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: _Delete
id: _Hapus

en: _Rename…
id: _Ubah Nama…

en: Playlist Name
id: Nama Daftar Putar

en: _Done
id: _Selesai

en: Add to Playlist
id: Tambah ke Daftar Putar

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Add
id: T_ambah

en: Enter a name for your first playlist
id: Masukkan nama daftar putar pertama Anda

en: C_reate
id: B_uat

en: New Playlist…
id: Daftar Putar Baru…

en: Add
id: Tambah

en: Player Settings
id: Pengaturan Pemutar

en: Repeat Mode
id: Modus Berulang

en: None
id: Nihil

en: Song
id: Lagu

en: All
id: Semua

en: Shuffle
id: Acak

en: Balance loudness between songs if ReplayGain metadata is found
id: Menyeimbangkan kenyaringan di antara lagu jika metadata ReplayGain ditemukan

en: Disabled
id: Dinonaktifkan

en: Track
id: Trek

en: Power Settings
id: Pengaturan Daya

en: Inhibit Suspend
id: Cegah Suspensi

en: Only while playing
id: Hanya ketika memutar

en: View All
id: Tampilkan Semua

en: Songs
id: Lagu

en: _Remove from Playlist
id: Hapus dari Daftar Puta_r

en: Welcome to Music
id: Selamat Datang di Musik

en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

en: © The GNOME Music Developers
id: © Para Pengembang GNOME Musik

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Most Played
id: Paling Sering Diputar

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Never Played
id: Tak Pernah Diputar

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Played
id: Baru-baru Ini Diputar

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Added
id: Baru-baru Ini Ditambahkan

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Favorite Songs
id: Lagu Favorit

note: TRANSLATORS: this is a playlist name indicating that the files are not tagged enough to be displayed in the albums or artists views.
en: Insufficiently Tagged
id: Penandaan Tak Memadai

en: Unable to play the file
id: Tak dapat memutar berkas

en: _Find in {}
id: _Cari di {}

note: TRANSLATORS: separator for two codecs
en:  and
id:  dan

en: {} is required to play the file, but is not installed. | {} are required to play the file, but are not installed.
id[0]: {} diperlukan untuk memutar berkas, tapi tak terpasang.

en: Playing music
id: Memutar musik

note: Translators: "shuffle" causes tracks to play in random order.
en: Shuffle/Repeat Off
id: Acak/Ulang Mati

en: Repeat Song
id: Ulangi Lagu

en: Repeat All
id: Ulangi Semua

en: Playlist {} removed
id: Daftar putar {} dihapus

en: Undo
id: Tak Jadi

en: {} removed from {}
id: {} dihapus dari {}

en: Unknown album
id: Album tak dikenal

en: Unknown Artist
id: Artis Tak Dikenal

en: Playlists
id: Daftar Putar

en: No Search Started
id: Tak Ada Pencarian Dimulai

en: Use the searchbar to start searching for albums, artists or songs
id: Gunakan bilah pencarian untuk mulai mencari album, artis, atau lagu

en: No Results Found
id: Tak Ada Hasil yang Ditemukan

en: Try a different search
id: Coba pencarian lain

en: {} minute | {} minutes
id[0]: {} menit

en: Disc {}
id: Cakram {}

en: Pause
id: Tahan

en: {} Song | {} Songs
id[0]: {} Lagu

en: Search songs, artists and albums
id: Cari lagu, artis, dan album

note: noqa: F841
en: _Open Location
id: Buka L_okasi

note: TRANSLATORS: These are verbs, to (un)mark something as a favorite.
en: Unstar
id: Hapus Bintang

en: Star
id: Bintangi

en: Your XDG Music directory is not set.
id: Direktori XDG Music Anda tidak disetel.

en: Music Folder
id: Folder Musik

note: TRANSLATORS: This is a label to display a link to open user's music folder. {} will be replaced with the translated text 'Music folder'
en: The contents of your {} will appear here.
id: Konten {} Anda akan muncul di sini.

en: No Music Found
id: Tak Ada Musik

en: Try a Different Search
id: Cobalah Pencarian Lain

en: GNOME Music could not connect to Tracker.
id: GNOME Musik tidak dapat terhubung ke Pelacak.

en: Your music files cannot be indexed without Tracker running.
id: Berkas musik Anda tidak dapat diindeks tanpa Pelacak berjalan.

en: Your system Tracker version seems outdated.
id: Versi Pelacak sistem Anda tampaknya sudah usang.

en: Music needs Tracker version 3.0.0 or higher.
id: Musik membutuhkan Pelacak versi 3.0.0 atau lebih tinggi.
