gnome-music master - en to te translation catalogue (61 entries)

en: Window size
te: కిటికీ పరిమాణం

en: Window size (width and height).
te: కిటికీ పరిమాణం (వెడల్పు మరియు ఎత్తు).

en: Window position
te: కిటికీ స్థానము

en: Window position (x and y).
te: కిటికీ స్థానము (x మరియు y).

en: Window maximized
te: కిటికీ పెద్దగాచేయబడింది

en: Window maximized state.
te: కిటికీ పెద్దగాచేయబడిన స్థితి.

en: Playback repeat mode
te: ప్లేబ్యాక్ పునరావృత రీతి

note: Translators: Don't translate allowed values, just the description in the brackets
en: Value identifies whether to repeat or randomize playback through the collection. Allowed values are: "none" (repeat and shuffle are off), "song" (repeat current song), "all" (repeat playlist, no shuffle), "shuffle" (shuffle playlist, presumes repeat all).
te: మీ పాటల సేకరణను పునరావృతం చేయాలో లేదా యాదృచ్ఛికంగా ఆడాలో మీరిచ్చే ఈ విలువలు గుర్తిస్తాయి. అనుమతించబడిన విలువలు:  "none" (పునరావృతం మరియు గులకరించు ఆపివేయబడి), "song" (ప్రస్థుత పాటను పునరావృతం చేస్తుంది), "all" (పాటలజాబితా పునరావృతం చేయబడుతుంది, గులకరించబడదు), "shuffle" (పాటలజాబితాను గులకరిస్తుంది, అన్నిటి పునరావృతాన్ని ప్రెస్యుమ్ చేస్తుంది).

en: Search mode
te: శోధన రీతి

en: If true, the search bar is shown.
te: ఒకవేళ నిజమైతే, శోధన పట్టీ చూపించబడును.

en: Music
te: సంగీతం

en: Music Player
te: సంగీత ప్రదర్శకం

en: Play and organize your music collection
te: మీ సంగీత సేకరణను ప్రదర్శించి, నిర్వహించుకోండి

en: GNOME Music
te: గ్నోమ్ సంగీతం

en: Music is the new GNOME music playing application.
te: సంగీతం అనేది సరికొత్త గ్నోమ్ సంగీత ప్రదర్శక అనువర్తనం.

en: Untitled
te: పేరులేదు

en: Not playing
te: ప్రదర్శించుటలేదు

en: Unknown Artist
te: తెలియని కళాకారుడు

en: Unknown Album
te: తెలియని ఆల్బమ్

note: TRANSLATORS: by refers to the artist, from to the album
en: by %s, from %s
te: గాయకులు %s, %s నుండి

en: Previous
te: మునుపటిది

en: Pause
te: నిలిపివేయి

en: Play
te: ఆడించు

en: Next
te: తరువాతది

en: Selected %d item | Selected %d items
te[0]: %d అంశం ఎంచుకోబడింది
te[1]: %d అంశాలు ఎంచుకోబడ్డాయి

en: Click on items to select them
te: అంశాలను ఎంచుకోవడానికి వాటిపై నొక్కండి

en: No Music found!
     Put some files into the folder %s
te: ఎటువంటి సంగీతం కనపడలేదు!
     దయచేసి %s సంచయంలో కొన్ని సంగీత దస్త్రాలను పెట్టండి

en: Albums
te: ఆల్బమ్లు

en: Songs
te: పాటలు

en: Artists
te: గాయకులు

en: All Artists
te: అందరు గాయకులు

en: Playlists
te: పాటలజాబితాలు

en: %d Song | %d Songs
te[0]: %d పాట
te[1]: %d పాటలు

en: Load More
te: మరిన్ని నింపు

en: Loading...
te: ఎక్కిస్తున్నాము...

en: New Playlist
te: కొత్త పాటలజాబితా

en: Empty
te: ఏమీలేవు

en: Copyright © 2013 GNOME Music Developers
te: నకలుహక్కు © 2013 గ్నోమ్ సంగీతం వికాసకులు

en: A music player and management application for GNOME.
te: సంగీత నిర్వహణకై గ్నోమ్ కోసం రూపొందించిన సంగీత ప్రదర్శక అనువర్తనం.

en: Visit GNOME Music website
te: గ్నోమ్ సంగీతం జాలగూడును సందర్శించండి

en: GNOME Music is free software; you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation; either version 2 of the License, or (at your option) any later version.
    
    GNOME Music is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
    
    You should have received a copy of the GNU General Public License along with GNOME Music; if not, write to the Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston, MA 02110-1301 USA.
    
    The GNOME Music authors hereby grant permission for non-GPL compatible GStreamer plugins to be used and distributed together with GStreamer and GNOME Music.  This permission is above and beyond the permissions granted by the GPL license by which GNOME Music is covered.  If you modify this code, you may extend this exception to your version of the code, but you are not obligated to do so.  If you do not wish to do so, delete this exception statement from your version.
te: గ్నోమ్ సంగీతం అనేది ఒక స్వేచ్ఛా సాఫ్ట్‌వేర్: దీనిని మీరు ఫ్రీ సాఫ్ట్‌వేర్ ఫౌండేషన్ ప్రచురించిన గ్నూ జనరల్ పబ్లిక్ లైసెన్స్ రూపాంతరం ౨, లేదా (మీ ఇష్టాన్ని బట్టి) ఏదైనా తరువాత రూపాంతరపు నిబంధనలకు అనుగుణంగా పునఃపంపిణీ చెయ్యవచ్చు మరియు/లేదా సవరించుకోవచ్చు.
    
    గ్నోమ్ సంగీతం సమాజానికి ఉపయోగపడుతుంది అనే ఆశతో , ఏవిధమైన పూచీకత్తులు లేకుండా, కనీసం వ్యాపారానికి గాని లేదా ఒక ఖచ్చితమైన ప్రయోజనానికి ఉపయోగించవచ్చని భావించిన పూచీకత్తులు కూడా లేకుండా పంచబడుతుంది.మరిన్ని వివరాలకు గ్నూ జనరల్ పబ్లిక్ లైసెన్సుని చూడండి.
    
    గ్నోమ్ సంగీతంతో పాటు మీరు గ్నూ జనరల్ పబ్లిక్ లైసెన్సు నకలును పొంది ఉంటారు, లేనిపక్షంలో, Free Software Foundation, Inc., 51 Franklin Street, Fifth Floor, Boston. MA02110-1301, USA కు వ్రాయండి.
    
    The GNOME Music authors hereby grant permission for non-GPL compatible GStreamer plugins to be used and distributed together with GStreamer and GNOME Music.  This permission is above and beyond the permissions granted by the GPL license by which GNOME Music is covered.  If you modify this code, you may extend this exception to your version of the code, but you are not obligated to do so.  If you do not wish to do so, delete this exception statement from your version.

en: Released
te: విడుదలైంది

en: Running Length
te: నిడివి

en: _New Playlist
te: కొత్త పాటలజాబితా (_N)

en: _Help
te: సహాయం (_H)

en: _About
te: గురించి (_A)

en: _Quit
te: నిష్క్రమించు (_Q)

en: Shuffle
te: గులకరించు

en: Repeat All
te: అన్నీ పునరావృతం

en: Repeat Song
te: పాటను పునరావృతంచేయి

en: Shuffle/Repeat Off
te: గులకరించు/పునరావృతించు ఆపు

en: No Music Found
te: ఎటువంటి సంగీతం దొరకలేదు

en: Select All
te: అన్నీ ఎంచుకోండి

en: Select None
te: ఎంపిక రద్దు

en: Cancel
te: రద్దుచేయి

en: Add to Playlist
te: పాటలజాబితాకు కలుపు

en: Remove from Playlist
te: జాబితా నుండి తీసివేయి

en: _Play
te: ఆడించు (_P)

en: _Delete
te: తొలగించు (_D)

en: Select Playlist
te: పాటలజాబితాను ఎంచుకోండి

en: Select
te: ఎంచుకోండి
