gnome-music master - en to fi translation catalogue (119 entries)

en: Music
fi: Musiikki

en: Music Player
fi: Musiikkisoitin

en: Play and organize your music collection
fi: Toista ja hallitse musiikkikokoelmaasi

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Music;Player;
fi: Music;Player;Musiikkisoitin;Musiikki;

en: An easy and pleasant way to play your music.
fi: Helppo ja mieluisa tapa toistaa musiikkia.

en: Find tracks in your local collection, use automatically generated playlists or curate a fresh one.
fi: Löydä kappaleet paikallisesta kokoelmastasi, käytä automaattisesti luotuja soittolistoja tai valikoi itse parhaat kappaleet soittolistalle.

en: Window size
fi: Ikkunan koko

en: Window size (width and height).
fi: Ikkunan koko (leveys ja korkeus).

en: Window maximized
fi: Suurennettu ikkuna

en: Window maximized state.
fi: Suurennetun ikkunan tila.

en: Playback repeat mode
fi: Toiston kertaustila

note: Translators: Don't translate allowed values, just the description in the brackets
en: Value identifies whether to repeat or randomize playback through the collection. Allowed values are: “none” (repeat and shuffle are off), “song” (repeat current song), “all” (repeat playlist, no shuffle), “shuffle” (shuffle playlist, presumes repeat all).
fi: Arvo esittää, kerrataanko tai sekoitetaanko toistoa kokoelmaa käyttäen. Sallitut arvot ovat: "none" (ei kertausta tai sekoitusta), "song" (kertaa nykyistä kappaletta), "all" (kertaa soittolistaa, ei sekoitusta) ja "shuffle" (sekoita soittolista, kertaus kaiken suhteen).

en: Enable ReplayGain
fi: Käytä ReplayGainia

note: Translators: Don't translate allowed values, just the description in the brackets
en: Enables or disables ReplayGain for albums or track. Allowed values are: “disabled” (disables replaygain), “album” (replaygain per album), “track” (replaygain per track).
fi: Määrittää ReplayGainin albumi- tai kappalekohtaisesti. Sallitut arvot: “disabled” (replaygain ei käytössä), “album” (replaygain albumikohtaisesti), “track” (replaygain kappalekohtaisesti).

en: Inhibit system suspend
fi: Estä järjestelmän valmiustila

en: Enables or disables inhibiting system suspend while playing music
fi: Ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä järjestelmän valmiustilaan siirtymisen estämisen kun musiikkia toistetaan

en: Albums
fi: Albumit

en: Play
fi: Toista

en: _Play
fi: _Toista

en: Add to _Favorite Songs
fi: Lisää _suosikkikappaleisiin

en: _Add to Playlist…
fi: Lisää s_oittolistalle…

en: Artists
fi: Esittäjät

en: Menu
fi: Valikko

en: Search
fi: Hae

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Help
fi: Ohje

en: About Music
fi: Tietoja - Musiikki

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
fi: Asetukset

[ctx: shortcut window]
en: Search
fi: Haku

[ctx: shortcut window]
en: Help
fi: Ohje

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fi: Lopeta

[ctx: shortcut window]
en: Playback
fi: Toista

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
fi: Toista/keskeytä

[ctx: shortcut window]
en: Next song
fi: Seuraava kappale

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
fi: Edellinen kappale

[ctx: shortcut window]
en: Toggle repeat
fi: Kertaus päälle/pois

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffle
fi: Sekoitus päälle/pois

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
fi: Liikkuminen

[ctx: shortcut window]
en: Go to Albums
fi: Siirry albumeihin

[ctx: shortcut window]
en: Go to Artists
fi: Siirry esittäjiin

[ctx: shortcut window]
en: Go to Playlists
fi: Siirry soittolistoihin

[ctx: shortcut window]
en: Go back
fi: Siirry takaisin

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: _Delete
fi: _Poista

en: _Rename…
fi: _Nimeä uudelleen…

en: Playlist Name
fi: Soittolistan nimi

en: _Done
fi: _Valmis

en: Add to Playlist
fi: Lisää soittolistaan

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Add
fi: _Lisää

en: Enter a name for your first playlist
fi: Anna nimi ensimmäiselle soittolistallesi

en: C_reate
fi: _Luo

en: New Playlist…
fi: Uusi soittolista…

en: Add
fi: Lisää

en: Player Settings
fi: Soittimen asetukset

en: Repeat Mode
fi: Kertaustila

en: None
fi: Ei mitään

en: Song
fi: Kappale

en: All
fi: Kaikki

en: Shuffle
fi: Sekoita

en: Balance loudness between songs if ReplayGain metadata is found
fi: Tasapainota äänenvoimakkuutta kappaleiden välillä, jos ReplayGain-metatiedot löytyvät

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Album
fi: Albumi

en: Track
fi: Kappale

en: Power Settings
fi: Virranhallinnan asetukset

en: Inhibit Suspend
fi: Estä valmiustila

en: Only while playing
fi: Vain soittaessa

en: View All
fi: Näytä kaikki

en: Songs
fi: Kappaleet

en: _Remove from Playlist
fi: Poista _soittolistalta

en: Welcome to Music
fi: Tervetuloa, tämä on Musiikki

en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: © The GNOME Music Developers
fi: © Gnomen musiikkisoittimen kehittäjät

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Most Played
fi: Eniten toistettu

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Never Played
fi: Ei koskaan toistettu

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Played
fi: Äskettäin toistettu

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Added
fi: Äskettäin lisätty

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Favorite Songs
fi: Suosikkikappaleet

note: TRANSLATORS: this is a playlist name indicating that the files are not tagged enough to be displayed in the albums or artists views.
en: Insufficiently Tagged
fi: Puutteellisesti merkitty

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: All Songs
fi: Kaikki kappaleet

en: Unable to play the file
fi: Tiedoston toistaminen epäonnistui

en: _Find in {}
fi: _Etsi sovelluksella {}

note: TRANSLATORS: separator for two codecs
en:  and
fi:  ja

en: {} is required to play the file, but is not installed. | {} are required to play the file, but are not installed.
fi[0]: {} vaaditaan tiedoston toistamiseksi, mutta sitä ei ole asennettu.
fi[1]: {} vaaditaan tiedoston toistamiseksi, mutta niitä ei ole asennettu.

en: Playing music
fi: Toistetaan musiikkia

note: Translators: "shuffle" causes tracks to play in random order.
en: Shuffle/Repeat Off
fi: Sekoitus/kertaus pois

en: Repeat Song
fi: Kertaa kappale

en: Repeat All
fi: Kertaa kaikki

en: Playlist {} removed
fi: Soittolista {} poistettu

en: Undo
fi: Kumoa

en: {} removed from {}
fi: {} poistettu soittolistalta {}

en: Unknown album
fi: Tuntematon albumi

en: Unknown Artist
fi: Tuntematon esittäjä

en: Playlists
fi: Soittolistat

en: No Search Started
fi: Hakua ei ole käynnistetty

en: Use the searchbar to start searching for albums, artists or songs
fi: Käytä hakupalkkia etsiäksesi albumeita, esittäjiä tai kappaleita

en: No Results Found
fi: Tuloksia ei löytynyt

en: Try a different search
fi: Yritä eri hakuehdoilla

en: Disc {row.props.disc_nr}
fi: Levy {row.props.disc_nr}

en: {} minute | {} minutes
fi[0]: {} minuutti
fi[1]: {} minuuttia

en: Pause
fi: Keskeytä

en: {} Song | {} Songs
fi[0]: {} kappale
fi[1]: {} kappaletta

en: Search songs, artists and albums
fi: Etsi kappaleita, esittäjiä ja albumeita

note: noqa: F841
en: _Open Location
fi: _Avaa sijainti

note: TRANSLATORS: These are verbs, to (un)mark something as a favorite.
en: Unstar
fi: Poista tähtimerkintä

en: Star
fi: Merkitse tähdellä

en: Your XDG Music directory is not set.
fi: XDG:n Musiikki-kansiota ei ole määritetty.

en: Music Folder
fi: Musiikkikansio

note: TRANSLATORS: This is a label to display a link to open user's music folder. {} will be replaced with the translated text 'Music folder'
en: The contents of your {} will appear here.
fi: {}n sisältö ilmestyy tähän.

en: No Music Found
fi: Musiikkia ei löytynyt

en: Try a Different Search
fi: Yritä hakea eri hakuehdoilla

en: GNOME Music could not connect to Tracker.
fi: Musiikki ei voinut yhdistää Trackeriin.

en: Your music files cannot be indexed without Tracker running.
fi: Musiikkitiedostojasi ei voi indeksoida, jos Tracker ei ole käynnissä.

en: Your system Tracker version seems outdated.
fi: Järjestelmään asennettu Tracker vaikuttaa olevan vanhentunut.

en: Music needs Tracker version 3.0.0 or higher.
fi: Musiikki tarvitsee Trackerin version 3.0.0 tai uudemman.
