gnome-music master - en to fur translation catalogue (114 entries)

en: Music
fur: Musiche

en: Play and organize your music collection
fur: Sune e organize le tô colezion di musichis

en: An easy and pleasant way to play your music.
fur: Une semplice e plasevule maniere par scoltâ la tô musiche.

en: Find tracks in your local collection, use automatically generated playlists or curate a fresh one.
fur: Cjate i tocs inte tô colezion locâl, dopre lis listis di riproduzion gjeneradis in automatic o cure une gnove.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Music developers
fur: I svilupadôrs di GNOME Musiche

en: Music Player
fur: Letôr musicâl

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Music;Player;
fur: Musiche;Riprodutôr;

en: Window size
fur: Dimension barcon

en: Window size (width and height).
fur: Dimension barcon (largjece e altece).

en: Window maximized
fur: Barcon slargjât

en: Window maximized state.
fur: Stât barcon slargjât.

en: Playback repeat mode
fur: Modalitât ripetizion

note: Translators: Don't translate allowed values, just the description in the brackets
en: Value identifies whether to repeat or randomize playback through the collection. Allowed values are: “none” (repeat and shuffle are off), “song” (repeat current song), “all” (repeat playlist, no shuffle), “shuffle” (shuffle playlist, presumes repeat all).
fur: Il valôr al specifiche se ripeti o riprodusi a câs le colezion. I valôrs acetâts a son: “none” (ripetizion e messedât a son studâts), “song” (ripetizion de cjançon atuâl), “all” (ripetizion de liste des cjançons, cence messedâ), “shuffle” (messedâ l'ordin de liste des cjançons, si intint ancje ripeti dutis).

en: Enable ReplayGain
fur: Abilite ReplayGain

en: Enables or disables ReplayGain for albums
fur: Abilite o disabilite ReplayGain pai album

en: Inhibit system suspend
fur: Inibìs la sospension dal sisteme

en: Enables or disables inhibiting system suspend while playing music
fur: Abilite o disabilite la inibizion a sospindi il sisteme intant che si scolte la musiche

en: Albums
fur: Album

en: Play
fur: Sune

en: _Play
fur: _Sune

en: Add to _Favorite Songs
fur: Zonte ai _tocs preferîts

en: _Add to Playlist…
fur: _Zonte ae liste di riproduzion…

en: Artists
fur: Artiscj

en: Menu
fur: Menù

en: Search
fur: Cîr

en: Preferences
fur: Preferencis

en: Keyboard Shortcuts
fur: Scurtis di tastiere

en: Help
fur: Jutori

en: About Music
fur: Informazions su Musiche

[ctx: shortcut window]
en: General
fur: Gjenerâl

[ctx: shortcut window]
en: Close window
fur: Siere barcon

[ctx: shortcut window]
en: Search
fur: Cîr

[ctx: shortcut window]
en: Help
fur: Jutori

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
fur: Scurtis

[ctx: shortcut window]
en: Playback
fur: Riprodûs

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
fur: Sune/Pause

[ctx: shortcut window]
en: Next song
fur: Prossim toc

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
fur: Toc precedent

[ctx: shortcut window]
en: Toggle repeat
fur: Comutâ il ripeti

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffle
fur: Comutâ il messedâ

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
fur: Navigazion

[ctx: shortcut window]
en: Go to Albums
fur: Va ai album

[ctx: shortcut window]
en: Go to Artists
fur: Va ai artiscj

[ctx: shortcut window]
en: Go to Songs
fur: Va ai tocs

[ctx: shortcut window]
en: Go to Playlists
fur: Va ae liste dai tocs

[ctx: shortcut window]
en: Go back
fur: Torne indaûr

en: Previous
fur: Precedent

en: Next
fur: Prossim

en: _Delete
fur: _Scancele

en: _Rename…
fur: _Cambie non…

en: Playlist Name
fur: Non de liste des musichis

en: _Done
fur: _Fat

en: Add to Playlist
fur: Zonte ae liste des musichis

en: _Cancel
fur: _Anule

en: _Add
fur: _Zonte

en: Enter a name for your first playlist
fur: Scrîf un non pe tô prime liste di riproduzion

en: C_reate
fur: C_ree

en: New Playlist…
fur: Gnove liste di musichis…

en: Add
fur: Zonte

en: Player Settings
fur: Impostazions riprodutôr

en: Repeat Mode
fur: Modalitât ripetizion

en: None
fur: Nissun

en: Song
fur: Cjancçon

en: All
fur: Dut

en: Shuffle
fur: Messede

en: Balance loudness between songs if ReplayGain metadata is found
fur: Belance il volum tra lis cjançons se al ven cjatât il metadât ReplayGain

en: Power Settings
fur: Impostazions alimentazion

en: Inhibit Suspend
fur: Inibìs la sospension

en: Only while playing
fur: Dome intant de riproduzion

en: View All
fur: Visualize dut

en: Songs
fur: Cjancçons

en: _Remove from Playlist
fur: _Gjave de liste des musichis

en: Welcome to Music
fur: Benvignûts su Musiche

en: The GNOME Project
fur: Il progjet GNOME

en: © The GNOME Music Developers
fur: I svilupadôrs di © GNOME Musiche

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Most Played
fur: Plui scoltats

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Never Played
fur: Mai scoltât

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Played
fur: Scoltât di recent

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Added
fur: Zontât di recent

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Favorite Songs
fur: Tocs preferîts

note: TRANSLATORS: this is a playlist name indicating that the files are not tagged enough to be displayed in the albums or artists views.
en: Insufficiently Tagged
fur: Etichetât in mût insuficient

en: Unable to play the file
fur: Impussibil riprodusi il file

en: _Find in {}
fur: _Cjate in {}

note: TRANSLATORS: separator for two codecs
en:  and
fur:  e

en: {} is required to play the file, but is not installed. | {} are required to play the file, but are not installed.
fur[0]: Al covente {} par riprodusi il file, ma nol è instalât.
fur[1]: A coventin {} par riprodusi il file, ma no son instalâts.

en: Playing music
fur: Riproduzion musiche

note: Translators: "shuffle" causes tracks to play in random order.
en: Shuffle/Repeat Off
fur: Messede/ripet studâts

en: Repeat Song
fur: Ripet cjançon

en: Repeat All
fur: Ripet dut

en: Playlist {} removed
fur: Liste di musichis {} gjavade

en: Undo
fur: Anule

en: {} removed from {}
fur: {} gjavât di {}

en: Unknown album
fur: Album no cognossût

en: Unknown Artist
fur: Artist no cognossût

en: Playlists
fur: Listis di musichis

en: No Search Started
fur: Nissune ricercje scomençade

en: Use the searchbar to start searching for albums, artists or songs
fur: Dopre la sbare di ricercje par scomençâ a cirî albums, artiscj o cjançons

en: No Results Found
fur: Nissun risultât cjatât

en: Try a different search
fur: Prove cuntune ricercje divierse

en: {} minute | {} minutes
fur[0]: {} minût
fur[1]: {} minûts

en: {} Song | {} Songs
fur[0]: {} Cjançon
fur[1]: {} Cjançons

en: Search songs, artists and albums
fur: Cîr cjançons, artiscj e albums

note: noqa: F841
en: _Open Location
fur: _Vierç posizion

note: TRANSLATORS: These are verbs, to (un)mark something as a favorite.
en: Unstar
fur: Gjave preferît

en: Star
fur: Preferît

en: Your XDG Music directory is not set.
fur: La tô cartele XDG di Musiche no je stabilide.

en: Music Folder
fur: cartele de musiche

note: TRANSLATORS: This is a label to display a link to open user's music folder. {} will be replaced with the translated text 'Music folder'
en: The contents of your {} will appear here.
fur: Il contignût de tô {} al vignarà mostrât achì.

en: No Music Found
fur: Nissune musiche cjatade

en: Try a Different Search
fur: Prove une ricercje diferente

en: GNOME Music could not connect to Tracker.
fur: GNOME Musiche nol è rivât a conetisi al Tracker.

en: Your music files cannot be indexed without Tracker running.
fur: I tiei files di musiche no puedin jessi metûts in tabele cence vê in esecuzion Tracker.

en: Your system Tracker version seems outdated.
fur: La version di Tracker dal to sisteme e somee sorpassade.

en: Music needs Tracker version 3.0.0 or higher.
fur: Musiche al à bisugne de version 3.0.0 (o plui resinte) di Tracker.
