gnome-music master - en to hi translation catalogue (116 entries)

en: Music
hi: संगीत

en: Play and organize your music collection
hi: अपना संगीत संग्रह चलायें और व्यवस्थित करें

en: An easy and pleasant way to play your music.
hi: अपना संगीत बजाने का एक आसान और सुखद तरीका।

en: Find tracks in your local collection, use automatically generated playlists or curate a fresh one.
hi: अपने स्थानीय संग्रह में गानें ढूंढें, स्वचालित रूप से जेनरेट की गई प्लेलिस्ट का उपयोग करें या एक ताज़ा प्लेलिस्ट तैयार करें।

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Music developers
hi: GNOME संगीत विकासकर्ता

en: Music Player
hi: संगीत वादक

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Music;Player;
hi: संगीत;वादक;

en: Window size
hi: विंडो का आकार

en: Window size (width and height).
hi: विंडो का आकार (चौड़ाई और ऊंचाई)।

en: Window maximized
hi: विंडो अधिकतमीकृत

en: Window maximized state.
hi: विंडो अधिकतमीकरण अवस्था

en: Playback repeat mode
hi: प्लेबैक दोहराव मोड

note: Translators: Don't translate allowed values, just the description in the brackets
en: Value identifies whether to repeat or randomize playback through the collection. Allowed values are: “none” (repeat and shuffle are off), “song” (repeat current song), “all” (repeat playlist, no shuffle), “shuffle” (shuffle playlist, presumes repeat all).
hi: मान पहचानता है कि संग्रह के माध्यम से प्लेबैक को दोहराना है या यादृच्छिक बनाना है। अनुमत मान हैं: "कोई नहीं" (दोहराना और शफ़ल बंद है), "गीत" (वर्तमान गीत दोहराएं), "सभी" (प्लेलिस्ट दोहराएं, कोई फेरबदल नहीं), "शफ़ल" (प्लेलिस्ट फेरबदल करें, मान लें कि सभी दोहराएं)।

en: Enable ReplayGain
hi: रीप्लेगेन सक्षम करें

en: Enables or disables ReplayGain for albums
hi: एल्बम के लिए रीप्लेगैन को सक्षम या अक्षम करता है

en: Inhibit system suspend
hi: सिस्टम निलंबन रोकें

en: Enables or disables inhibiting system suspend while playing music
hi: संगीत बजाने के दौरान सिस्टम निलंबन को सक्षम या अक्षम करता है

en: Albums
hi: एलबम

en: Play
hi: चलाएं

en: _Play
hi: चलाएं (_P)

en: Add to _Favorite Songs
hi: पसंदीदा गानों में जोड़ें (_F)

en: _Add to Playlist…
hi: प्लेलिस्ट में जोड़ें (_A)…

en: Artists
hi: कलाकार

en: Menu
hi: मेनू

en: Search
hi: खोजें

en: Preferences
hi: प्राथमिकताएं

en: Keyboard Shortcuts
hi: कीबोर्ड शॉर्टकट

en: Help
hi: सहायता

en: About Music
hi: संगीत के बारे में

[ctx: shortcut window]
en: General
hi: सामान्य

[ctx: shortcut window]
en: Close window
hi: विंडो बंद करें

[ctx: shortcut window]
en: Search
hi: खोजें

[ctx: shortcut window]
en: Help
hi: सहायता

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
hi: शॉर्टकट

[ctx: shortcut window]
en: Playback
hi: प्लेबैक

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
hi: चलाएं/रोकें

[ctx: shortcut window]
en: Next song
hi: अगला गाना

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
hi: पिछला गाना

[ctx: shortcut window]
en: Toggle repeat
hi: दोहराना टॉगल करें

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffle
hi: शफ़ल टॉगल करें

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
hi: नेविगेशन

[ctx: shortcut window]
en: Go to Albums
hi: एल्बम पर जाएं

[ctx: shortcut window]
en: Go to Artists
hi: कलाकारों पर जाएं

[ctx: shortcut window]
en: Go to Songs
hi: गानों पर जाएं

[ctx: shortcut window]
en: Go to Playlists
hi: प्लेलिस्ट पर जाएं

[ctx: shortcut window]
en: Go back
hi: पीछे जाएं

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: _Delete
hi: मिटाएं (_D)

en: _Rename…
hi: पुनर्नामित करें (_R)…

en: Playlist Name
hi: प्लेलिस्ट का नाम

en: _Done
hi: संपन्न (_D)

en: Add to Playlist
hi: प्लेलिस्ट में जोड़ें

en: _Cancel
hi: रद्द (_C)

en: _Add
hi:  जोड़ें (_A)

en: Enter a name for your first playlist
hi: अपनी पहली प्लेलिस्ट के लिए नाम दर्ज करें

en: C_reate
hi: बनाएं (_r)

en: New Playlist…
hi: नई प्लेलिस्ट…

en: Add
hi: जोड़ें

en: Player Settings
hi: वादक सेटिंग्स

en: Repeat Mode
hi: दोहराएं मोड

en: None
hi: कोई नहीं

en: Song
hi: गाना

en: All
hi: सभी

en: Shuffle
hi: शफ़ल

en: Balance loudness between songs if ReplayGain metadata is found
hi: यदि रिप्लेगेन मेटाडेटा मिलता है तो गानों के बीच ध्वनि की मात्रा को संतुलित करें

en: Power Settings
hi: पावर सेटिंग्स

en: Inhibit Suspend
hi: निलंबन रोकें

en: Only while playing
hi: केवल बजाते समय

en: View All
hi: सब देखें

en: Songs
hi: गाने

en: _Remove from Playlist
hi: प्लेलिस्ट से हटाएं (_R)

en: Welcome to Music
hi: संगीत में आपका स्वागत है

en: The GNOME Project
hi: GNOME परियोजना

en: © The GNOME Music Developers
hi: © GNOME संगीत विकासकर्ता

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Most Played
hi: सर्वाधिक बजाया गया

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Never Played
hi: कभी बजाया नहीं गया

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Played
hi: हालिया बजाया गया

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Added
hi: हालिया जोड़ा गया

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Favorite Songs
hi: पसंदीदा गाने

note: TRANSLATORS: this is a playlist name indicating that the files are not tagged enough to be displayed in the albums or artists views.
en: Insufficiently Tagged
hi: अपर्याप्त रूप से टैग किए गए

en: Unable to play the file
hi: फाइल बजाने में असमर्थ

en: _Find in {}
hi: {} में खोजें (_F)

note: TRANSLATORS: separator for two codecs
en:  and
hi:  और

en: {} is required to play the file, but is not installed. | {} are required to play the file, but are not installed.
hi[0]: फाइल को चलाने के लिए {} आवश्यक है, लेकिन स्थापित नहीं है।
hi[1]: फाइल को चलाने के लिए {} आवश्यक है, लेकिन वे स्थापित नहीं है।

en: Playing music
hi: बज रहा संगीत

note: Translators: "shuffle" causes tracks to play in random order.
en: Shuffle/Repeat Off
hi: शफ़ल/दोहराएं बंद करें

en: Repeat Song
hi: गाना दोहराएं

en: Repeat All
hi: सभी दोहराएं

en: Playlist {} removed
hi: प्लेलिस्ट {} हटा दी गई

en: Undo
hi: पूर्ववत करें

en: {} removed from {}
hi: {} को {} से हटाया गया

en: Unknown album
hi: अज्ञात एल्बम

en: Unknown Artist
hi: अज्ञात कलाकार

en: Playlists
hi: प्लेलिस्ट

en: No Search Started
hi: कोई खोज प्रारंभ नहीं हुई

en: Use the searchbar to start searching for albums, artists or songs
hi: एल्बम, कलाकार या गाने खोजना शुरू करने के लिए खोजपट्टी का उपयोग करें

en: No Results Found
hi: कोई परिणाम नहीं मिला

en: Try a different search
hi: भिन्न खोज का प्रयास करें

en: {} minute | {} minutes
hi[0]: {} मिनट
hi[1]: {} मिनट

en: Disc {}
hi: डिस्क {}

en: Pause
hi: विराम

en: {} Song | {} Songs
hi[0]: {} गाना
hi[1]: {} गाने

en: Search songs, artists and albums
hi: गाने, कलाकार और एल्बम खोजें

note: noqa: F841
en: _Open Location
hi: स्थान खोलें (_O)

note: TRANSLATORS: These are verbs, to (un)mark something as a favorite.
en: Unstar
hi: अतारांकित

en: Star
hi: तारांकित

en: Your XDG Music directory is not set.
hi: आपकी XDG संगीत निर्देशिका निर्धारित नहीं है।

en: Music Folder
hi: संगीत फोल्डर

note: TRANSLATORS: This is a label to display a link to open user's music folder. {} will be replaced with the translated text 'Music folder'
en: The contents of your {} will appear here.
hi: आपके {} की सामग्री यहां दिखाई देगी।

en: No Music Found
hi: कोई संगीत नहीं मिला

en: Try a Different Search
hi: भिन्न खोज का प्रयास करें

en: GNOME Music could not connect to Tracker.
hi: GNOME संगीत ट्रैकर से कनेक्ट नहीं हो सका।

en: Your music files cannot be indexed without Tracker running.
hi: ट्रैकर चलाए बिना आपकी संगीत फाइलें अनुक्रमित नहीं की जा सकतीं।

en: Your system Tracker version seems outdated.
hi: आपका सिस्टम ट्रैकर संस्करण पुराना लगता है।

en: Music needs Tracker version 3.0.0 or higher.
hi: संगीत को ट्रैकर संस्करण 3.0.0 या उच्चतर की आवश्यकता है।
