gnome-music master - en to fa translation catalogue (120 entries)

en: Music
fa: آهنگ‌ها

en: Music Player
fa: پخش‌کنندهٔ آهنگ

en: Play and organize your music collection
fa: پخش و سازمان‌دهی مجموعه آهنگ‌هایتان

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Music;Player;
fa: Music;Player;پخش‌کننده‌;موزیک;آهنگ;موسیقی;

en: An easy and pleasant way to play your music.
fa: راهی آسان و دلپذیر برای پخش آهنگ‌هایتان.

en: Find tracks in your local collection, use automatically generated playlists or curate a fresh one.
fa: یافتن قطعه‌ها در مجموعهٔ محلّیتان با استفاده از سیاهه‌های پخش ایجاد شده به صورت خودکار یا ساختن سیاهه‌ای تازه.

en: Window size
fa: اندازهٔ پنجره

en: Window size (width and height).
fa: اندازهٔ پنجره (پهنا و بلندا)

en: Window maximized
fa: پنجره بیشینه شد

en: Window maximized state.
fa: حالت بیشینهٔ پنجره.

en: Playback repeat mode
fa: حالت تکرار پخش

note: Translators: Don't translate allowed values, just the description in the brackets
en: Value identifies whether to repeat or randomize playback through the collection. Allowed values are: “none” (repeat and shuffle are off), “song” (repeat current song), “all” (repeat playlist, no shuffle), “shuffle” (shuffle playlist, presumes repeat all).
fa: مقدار مشخص می‌کند که آیا پخش در میان مجموعه تکرار شود یا به صورت تصادفی باشد. مقادیر معتبر عبارتند از: «none» (تکرار و بر زدن خاموش)، «song» (آواز کنونی تکرار می‌شود)، «all» (سیاههٔ پخش بدون بر زدن تکرار می‌شود)، «shuffle» (بر زدن سیاههٔ پخش با حفظ تکرار همه).

en: Enable ReplayGain
fa: به کار انداختن ReplayGain

note: Translators: Don't translate allowed values, just the description in the brackets
en: Enables or disables ReplayGain for albums or track. Allowed values are: “disabled” (disables replaygain), “album” (replaygain per album), “track” (replaygain per track).
fa: به یا از کار انداختن ReplayGain برای آلبوم‌ها یا قطعه‌ها. مقدارهای ممکن:«disabled» (از کار انداختن replaygain)، «album» (به کار افتاده برای آلبوم) و «track» (به کار افتاده برای هر قطعه).

en: Inhibit system suspend
fa: جلوگیری از تعلیق سامانه

en: Enables or disables inhibiting system suspend while playing music
fa: به یا از کار انداختن جلوگیری از تعلیق سامانه هنگام پخش آهنگ

en: Albums
fa: آلبوم‌ها

en: Play
fa: پخش

en: _Play
fa: _پخش

en: Add to _Favorite Songs
fa: افزودن به آوازهای _محبوب

en: _Add to Playlist…
fa: _افزودن به سیاههٔ پخش…

en: Artists
fa: هنرمندان

en: Menu
fa: فهرست

en: Search
fa: جست‌وجو

en: Preferences
fa: ترجیحات

en: Keyboard Shortcuts
fa: میان‌برهای صفحه‌کلید

en: Help
fa: راهنما

en: About Music
fa: دربارهٔ آهنگ‌ها

[ctx: shortcut window]
en: General
fa: عمومی

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
fa: ترجیحات

[ctx: shortcut window]
en: Search
fa: جست‌وجو

[ctx: shortcut window]
en: Help
fa: راهنما

[ctx: shortcut window]
en: Shortcuts
fa: میان‌برها

[ctx: shortcut window]
en: Quit
fa: خروج

[ctx: shortcut window]
en: Playback
fa: پخش

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
fa: پخش/مکث

[ctx: shortcut window]
en: Next song
fa: آهنگ بعد

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
fa: آهنگ پیشین

[ctx: shortcut window]
en: Toggle repeat
fa: تغییر وضعیت تکرار

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffle
fa: تغییر وضعیت بر زدن

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
fa: ناوبری

[ctx: shortcut window]
en: Go to Albums
fa: رفتن به آلبوم‌ها

[ctx: shortcut window]
en: Go to Artists
fa: رفتن به هنرمندان

[ctx: shortcut window]
en: Go to Playlists
fa: رفتن به سیاهه‌های پخش

[ctx: shortcut window]
en: Go back
fa: بازگشت

en: Previous
fa: پیشین

en: Next
fa: بعدی

en: _Delete
fa: _حذف

en: _Rename…
fa: _تغییر نام…

en: Playlist Name
fa: نام سیاههٔ پخش

en: _Done
fa: _انجام شد

en: Add to Playlist
fa: افزودن به سیاههٔ پخش

en: _Cancel
fa: _لغو

en: _Add
fa: ا_فزودن

en: Enter a name for your first playlist
fa: نامی برای نخستین سیاههٔ پخشتان وارد کنید

en: C_reate
fa: ا_یجاد

en: New Playlist…
fa: سیاههٔ پخش جدید…

en: Add
fa: افزودن

en: Player Settings
fa: تنظیمات پخش کننده

en: Repeat Mode
fa: حالت تکرار

en: None
fa: هیچ‌کدام

en: Song
fa: آواز

en: All
fa: همه

en: Shuffle
fa: بر زدن

en: Balance loudness between songs if ReplayGain metadata is found
fa: تعادل بلندی بین آوازها در صورت یافتن فرادادهٔ ReplayGain

en: Disabled
fa: از کار افتاده

en: Album
fa: آلبوم

en: Track
fa: فطعه

en: Power Settings
fa: تنظیمات نیرو

en: Inhibit Suspend
fa: جلوگیری از تعلیق

en: Only while playing
fa: فقط هنگام پخش

en: View All
fa: نمایش همه

en: Songs
fa: آوازها

en: _Remove from Playlist
fa: _برداشتن از سیاههٔ پخش

en: Welcome to Music
fa: به آهنگ‌ها خوش آمدید

en: The GNOME Project
fa: پروژهٔ گنوم

en: © The GNOME Music Developers
fa: © توسعه‌دهندگان آهنگ‌های گنوم

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Most Played
fa: بیش‌ترین پخش شده

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Never Played
fa: هرگز پخش نشده

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Played
fa: اخیراً پخش شده

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Added
fa: اخیراً اضافه شده

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Favorite Songs
fa: آوازهای محبوب

note: TRANSLATORS: this is a playlist name indicating that the files are not tagged enough to be displayed in the albums or artists views.
en: Insufficiently Tagged
fa: برچسب‌های ناکافی

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: All Songs
fa: همهٔ آوازها

en: Unable to play the file
fa: نمی‌توان پرونده را پخش کرد

en: _Find in {}
fa: _یافتن در {}

note: TRANSLATORS: separator for two codecs
en:  and
fa:  و

note: TRANSLATORS: separator for a list of codecs
en: ,
fa: ،

en: {} is required to play the file, but is not installed. | {} are required to play the file, but are not installed.
fa[0]: برای پخش پرونده نیاز به {} است، ولی نصب نشده.

en: Playing music
fa: در حال پخش آهنگ

note: Translators: "shuffle" causes tracks to play in random order.
en: Shuffle/Repeat Off
fa: خاموشی بر زدن/تکرار

en: Repeat Song
fa: تکرار آواز

en: Repeat All
fa: تکرار همه

en: Playlist {} removed
fa: سیاههٔ پخش {} برداشته شد

en: Undo
fa: برگردان

en: {} removed from {}
fa: {} از {} برداشته شد

en: Unknown album
fa: آلبوم ناشناس

en: Unknown Artist
fa: هنرمند ناشناس

en: Playlists
fa: سیاهه‌های پخش

en: No Search Started
fa: هیچ جست‌وجویی آغاز نشده

en: Use the searchbar to start searching for albums, artists or songs
fa: استفاده از نوار جست‌وجو برای آغاز جست‌وجوی آلبوم‌ها، هنرمندان یا آوازها

en: No Results Found
fa: هیچ نتیجه‌ای پیدا نشد

en: Try a different search
fa: جست‌وجویی دیگر را بیازمایید

en: Disc {row.props.disc_nr}
fa: دیسک {row.props.disc_nr}

en: {} minute | {} minutes
fa[0]: {} دقیقه

en: Pause
fa: مکث

en: {} Song | {} Songs
fa[0]: {} آهنگ

en: Search songs, artists and albums
fa: جست‌وجوی آوازها، هنرمندان و آلبوم‌ها

note: noqa: F841
en: _Open Location
fa: _گشودن مکان

note: TRANSLATORS: These are verbs, to (un)mark something as a favorite.
en: Unstar
fa: بی‌ستاره

en: Star
fa: ستاره

en: Your XDG Music directory is not set.
fa: شاخهٔ آهنگ XDGتان تنظیم نشده است.

en: Music Folder
fa: شاخهٔ آهنگ‌ها

note: TRANSLATORS: This is a label to display a link to open user's music folder. {} will be replaced with the translated text 'Music folder'
en: The contents of your {} will appear here.
fa: محتویات {} شما در اینجا نمایان می‌شوند.

en: No Music Found
fa: هیچ آهنگی پیدا نشد

en: Try a Different Search
fa: جست‌وجویی دیگر را بیازمایید

en: GNOME Music could not connect to Tracker.
fa: آهنگ‌های گنوم نتوانست به ردیاب وصل شود.

en: Your music files cannot be indexed without Tracker running.
fa: بدون وجود ردیاب، پرونده‌های آهنگتان قادر به فهرست‌شدن نیستند.

en: Your system Tracker version seems outdated.
fa: به نظر نگارش ردیاب سامانه‌تان قدیمی است.

en: Music needs Tracker version 3.0.0 or higher.
fa: آهنگ‌ها به نگارش ۳٫۰٫۰ یا بالاتر ردیاب نیاز دارد.
