gnome-music master - en to da translation catalogue (119 entries)

en: Music
da: Musik

en: Music Player
da: Musikafspiller

en: Play and organize your music collection
da: Afspil og organisér din musiksamling

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Music;Player;
da: Musik;Afspiller;

en: An easy and pleasant way to play your music.
da: En let og behagelig måde at afspille din musik på.

en: Find tracks in your local collection, use automatically generated playlists or curate a fresh one.
da: Find musiknumre i din lokale samling, brug automatisk genereret afspilningslister eller kuratér en ny.

en: Window size
da: Vinduesstørrelse

en: Window size (width and height).
da: Vinduesstørrelse (bredde og højde).

en: Window maximized
da: Vindue maksimeret

en: Window maximized state.
da: Vindue i maksimeret tilstand.

en: Playback repeat mode
da: Afspil i gentagelsestilstand

note: Translators: Don't translate allowed values, just the description in the brackets
en: Value identifies whether to repeat or randomize playback through the collection. Allowed values are: “none” (repeat and shuffle are off), “song” (repeat current song), “all” (repeat playlist, no shuffle), “shuffle” (shuffle playlist, presumes repeat all).
da: Værdien afgør om afspilning af samlingen skal gentages eller blandes. Tilladte værdier er: “none” (gentagelse og blanding er slået fra), “song” (nuværende sang gentages), “all” (gentag afspilningslisten, bland ikke), “shuffle” (bland afspilningslisten, og alle gentages).

en: Enable ReplayGain
da: Aktivér ReplayGain

note: Translators: Don't translate allowed values, just the description in the brackets
en: Enables or disables ReplayGain for albums or track. Allowed values are: “disabled” (disables replaygain), “album” (replaygain per album), “track” (replaygain per track).
da: Aktiverer eller deaktiverer ReplayGain for album eller spor. Tilladte værdier er: “disabled” (deaktiverer replaygain), “album” (replaygain pr. album), “track” (replaygain pr. spor).

en: Inhibit system suspend
da: Hindr systemhviletilstand

en: Enables or disables inhibiting system suspend while playing music
da: Aktiverer eller deaktiverer forhindring af systemhviletilstand ved afspilning af musik

en: Albums
da: Album

en: Play
da: Afspil

en: _Play
da: _Afspil

en: Add to _Favorite Songs
da: Tilføj til _yndlingssange

en: _Add to Playlist…
da: _Tilføj til afspilningsliste …

en: Artists
da: Kunstnere

en: Search
da: Søg

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Keyboard Shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: Help
da: Hjælp

en: About Music
da: Om Musik

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: _Delete
da: _Slet

en: _Rename…
da: _Omdøb …

en: Playlist Name
da: Navn på afspilningsliste

en: _Done
da: _Færdig

en: Add to Playlist
da: Tilføj til afspilningsliste

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Add
da: _Tilføj

en: Enter a name for your first playlist
da: Indtast et navn for din første afspilningsliste

en: C_reate
da: _Opret

en: New Playlist…
da: Ny afspilningsliste …

en: Add
da: Tilføj

en: Player Settings
da: Indstillinger for afspiller

en: Repeat Mode
da: Gentagelsestilstand

en: None
da: Ingen

en: Song
da: Sang

en: All
da: Alle

en: Shuffle
da: Bland

en: Balance loudness between songs if ReplayGain metadata is found
da: Balancér lydstyrken mellem sange, hvis ReplayGain-metadata findes

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Track
da: Spor

en: Power Settings
da: Indstillinger for strøm

en: Inhibit Suspend
da: Hindr hviletilstand

en: Only while playing
da: Kun under afspilning

en: Set Repeat Mode
da: Indstil gentagelsestilstand

en: View All
da: Vis alle

en: Songs
da: Sange

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelt

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
da: Indstillinger

[ctx: shortcut window]
en: Search
da: Søg

[ctx: shortcut window]
en: Help
da: Hjælp

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Quit
da: Afslut

[ctx: shortcut window]
en: Playback
da: Afspil

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
da: Afspil/pause

[ctx: shortcut window]
en: Next song
da: Næste sang

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
da: Forrige sang

[ctx: shortcut window]
en: Toggle repeat
da: Slå gentag til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffle
da: Slå tilfældig rækkefølge til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Increase volume
da: Øg lydstyrken

[ctx: shortcut window]
en: Decrease volume
da: Mindsk lydstyrken

[ctx: shortcut window]
en: Toggle mute
da: Lydløs til/fra

[ctx: shortcut window]
en: Go to Albums
da: Gå til album

[ctx: shortcut window]
en: Go to Artists
da: Gå til kunstnere

[ctx: shortcut window]
en: Go to Playlists
da: Gå til afspilningslister

[ctx: shortcut window]
en: Go back
da: Gå tilbage

en: _Remove from Playlist
da: _Fjern fra afspilningsliste

en: Welcome to Music
da: Velkommen til Musik

en: Adjust Volume
da: Justér lydstyrke

en: Mute/Unmute
da: Slå lyd til/fra

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: © The GNOME Music Developers
da: © Udviklerne af GNOME Musik

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Most Played
da: Mest afspillet

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Never Played
da: Aldrig afspillet

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Played
da: Afspillet for nylig

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Added
da: Tilføjet for nylig

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Starred Songs
da: Sange med stjerne

note: TRANSLATORS: this is a playlist name indicating that the files are not tagged enough to be displayed in the albums or artists views.
en: Insufficiently Tagged
da: Ikke tilstrækkeligt med mærkater

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: All Songs
da: Alle sange

en: Unable to play the file
da: Kan ikke afspille filen

en: _Find in {}
da: _Find i {}

note: TRANSLATORS: separator for two codecs
en:  and
da:  og

en: {} is required to play the file, but is not installed. | {} are required to play the file, but are not installed.
da[0]: {} kræves for at afspille filen, men er ikke installeret.
da[1]: {} kræves for at afspille filen, men er ikke installeret.

en: Playing music
da: Afspiller musik

en: Playlist {} removed
da: Afspilningslisten {} fjernet

en: Undo
da: Fortryd

en: {} removed from {}
da: {} fjernet fra {}

note: Translators: "shuffle" causes tracks to play in random order.
en: Shuffle/Repeat Off
da: Bland/gentag fra

en: Repeat Song
da: Gentag sang

en: Repeat All
da: Gentag alle

en: Unknown Artist
da: Ukendt kunstner

en: Playlists
da: Afspilningslister

en: No Search Started
da: Ingen søgning påbegyndt

en: Use the searchbar to start searching for albums, artists or songs
da: Brug søgebjælken til at søge efter albummer, kunstnere eller sange

en: No Results Found
da: Ingen resultater fundet

en: Try a different search
da: Prøv en anden søgning

en: {} minute | {} minutes
da[0]: {} minut
da[1]: {} minutter

en: {} Song | {} Songs
da[0]: {} sang
da[1]: {} sange

en: Search songs, artists and albums
da: Søg efter sange, kunstnere og albummer

note: noqa: F841
en: _Open Location
da: _Åbn placering

note: TRANSLATORS: A verb, to unmark a song as favorite
en: Unstar
da: Fjern stjerne

note: TRANSLATORS: A verb, to mark a song as favorite
en: Star
da: Stjerne

en: Your XDG Music directory is not set.
da: Din XDG-musikmappe er ikke angivet.

en: Music Folder
da: Musikmappe

note: TRANSLATORS: This is a label to display a link to open a user's music folder. {} will be replaced with the translated text 'Music folder'
en: The contents of your {} will appear here.
da: Indholdet af din {} vil blive vist her.

en: No Music Found
da: Ingen musik fundet

en: Try a Different Search
da: Prøv en anden søgning

en: GNOME Music could not connect to Tracker.
da: GNOME Musik kunne ikke forbinde til Tracker.

en: Your music files cannot be indexed without Tracker running.
da: Dine musikfiler kan ikke indekseres, hvis ikke Tracker kører.

en: Your system Tracker version seems outdated.
da: Dit system synes at have en gammel version af Tracker.

en: Music needs Tracker version 3.0.0 or higher.
da: Musik kræver Tracker version 3.0.0 eller nyere.
