gnome-music master - en to pt translation catalogue (122 entries)

en: Music
pt: Música

en: Music Player
pt: Reprodutor de música

en: Play and organize your music collection
pt: Reproduz e organiza a sua coleção de música

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: Music;Player;
pt: Reprodutor;Música;

en: An easy and pleasant way to play your music.
pt: Uma maneira fácil e agradável de tocar a sua música.

en: Find tracks in your local collection, use automatically generated playlists or curate a fresh one.
pt: Encontre faixas na sua coleção local, use listas de reprodução geradas automaticamente ou categorize uma nova.

en: Window size
pt: Tamanho da janela

en: Window size (width and height).
pt: Tamanho da janela (largura e altura).

en: Window maximized
pt: Janela maximizada

en: Window maximized state.
pt: Estado maximizado da janela.

en: Playback repeat mode
pt: Modo de repetição de reprodução

note: Translators: Don't translate allowed values, just the description in the brackets
en: Value identifies whether to repeat or randomize playback through the collection. Allowed values are: “none” (repeat and shuffle are off), “song” (repeat current song), “all” (repeat playlist, no shuffle), “shuffle” (shuffle playlist, presumes repeat all).
pt: O valor identifica se deve repetir ou tornar a reprodução da coleção aleatória. Os valores permitidos são: “none” (repetir e misturar são desligados), “song” (repete a música atual), “all” (repete a lista sem misturar), “shuffle” (misturar a lista e assumir repetir todas).

en: Enable ReplayGain
pt: Ativar ReplayGain

note: Translators: Don't translate allowed values, just the description in the brackets
en: Enables or disables ReplayGain for albums or track. Allowed values are: “disabled” (disables replaygain), “album” (replaygain per album), “track” (replaygain per track).
pt: Ativa ou desativa o ReplayGain para álbuns ou faixas. Os valores permitidos são: “desativado” (desativa o replaygain), “álbum” (replaygain por álbum), “faixa” (replaygain por faixa).

en: Inhibit system suspend
pt: Inibir suspensão do sistema

en: Enables or disables inhibiting system suspend while playing music
pt: Ativa ou desativa a suspensão do sistema quando a tocar música

en: Albums
pt: Álbuns

en: Play
pt: Reproduzir

en: _Play
pt: Re_Produzir

en: Add to _Favorite Songs
pt: Adicionar às músicas _favoritas

en: _Add to Playlist…
pt: _Adicionar à lista de reprodução…

en: Artists
pt: Artistas

en: Search
pt: Procurar

en: Preferences
pt: Preferências

en: Keyboard Shortcuts
pt: Teclas de atalho

en: Help
pt: Ajuda

en: About Music
pt: _Acerca de Música

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Seguinte

en: _Delete
pt: _Eliminar

en: _Rename…
pt: _Renomear…

en: Playlist Name
pt: Nome da lista de reprodução

en: _Done
pt: _Terminado

en: Add to Playlist
pt: Adicionar à lista de reprodução

en: _Cancel
pt: _Cancelar

en: _Add
pt: _Adicionar

en: Enter a name for your first playlist
pt: Introduza um nome para a sua primeira lista de reprodução

en: C_reate
pt: C_riar

en: New Playlist…
pt: Nova lista de reprodução…

en: Add
pt: Adicionar

en: Player Settings
pt: Definições do reprodutor

en: Repeat Mode
pt: Modo de repetição

en: None
pt: Nenhuma

en: Song
pt: Música

en: All
pt: Todas

en: Shuffle
pt: Misturar

en: Balance loudness between songs if ReplayGain metadata is found
pt: Equilibrar o volume entre músicas se os metadados ReplayGain forem encontrados

en: Disabled
pt: Desativado

en: Album
pt: Álbum

en: Track
pt: Faixa

en: Power Settings
pt: Definições de energia

en: Inhibit Suspend
pt: Inibir suspensão

en: Only while playing
pt: Apenas durante a reprodução

en: Set Repeat Mode
pt: Definir modo de repetição

en: View All
pt: Ver tudo

en: Songs
pt: Músicas

[ctx: shortcut window]
en: General
pt: Geral

[ctx: shortcut window]
en: Preferences
pt: Preferências

[ctx: shortcut window]
en: Search
pt: Procurar

[ctx: shortcut window]
en: Help
pt: Ajuda

[ctx: shortcut window]
en: Keyboard shortcuts
pt: Teclas de atalho

[ctx: shortcut window]
en: Quit
pt: Sair

[ctx: shortcut window]
en: Playback
pt: Reproduzir

[ctx: shortcut window]
en: Play/Pause
pt: Reproduzir/Pausa

[ctx: shortcut window]
en: Next song
pt: Música seguinte

[ctx: shortcut window]
en: Previous song
pt: Música anterior

[ctx: shortcut window]
en: Toggle repeat
pt: Alternar repetir

[ctx: shortcut window]
en: Toggle shuffle
pt: Alternar baralhar

[ctx: shortcut window]
en: Increase volume
pt: Aumentar volume

[ctx: shortcut window]
en: Decrease volume
pt: Diminuir volume

[ctx: shortcut window]
en: Toggle mute
pt: Silenciar

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
pt: Navegação

[ctx: shortcut window]
en: Go to Albums
pt: Ir para Álbuns

[ctx: shortcut window]
en: Go to Artists
pt: Ir para Artistas

[ctx: shortcut window]
en: Go to Playlists
pt: Adicionar à lista de reprodução

[ctx: shortcut window]
en: Go back
pt: Voltar atrás

en: _Remove from Playlist
pt: _Remover da lista de reprodução

en: Welcome to Music
pt: Bem-vindo ao Música

en: Adjust Volume
pt: Ajustar volume

en: Mute/Unmute
pt: Silenciar/Ativar som

en: The GNOME Project
pt: O Projeto GNOME

en: © The GNOME Music Developers
pt: © Os criadores de Música GNOME

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Most Played
pt: Mais tocadas

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Never Played
pt: Nunca tocadas

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Played
pt: Tocadas recentemente

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Recently Added
pt: Adicionados recentemente

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: Starred Songs
pt: Músicas favoritas

note: TRANSLATORS: this is a playlist name indicating that the files are not tagged enough to be displayed in the albums or artists views.
en: Insufficiently Tagged
pt: Insuficientemente assinaladas

note: TRANSLATORS: this is a playlist name
en: All Songs
pt: Todas as músicas

en: Unable to play the file
pt: Não é possível reproduzir o ficheiro

en: _Find in {}
pt: _Localizar em {}

note: TRANSLATORS: separator for two codecs
en:  and
pt:  e

en: {} is required to play the file, but is not installed. | {} are required to play the file, but are not installed.
pt[0]: {} é requerido para reproduzir o ficheiro, mas não está instalado.
pt[1]: {} são requeridos para reproduzir o ficheiro, mas não estão instalados.

en: Playing music
pt: A tocar música

en: Playlist {} removed
pt: Lista {} removida

en: Undo
pt: Anular

en: {} removed from {}
pt: {} removida de {}

note: Translators: "shuffle" causes tracks to play in random order.
en: Shuffle/Repeat Off
pt: Desligar Misturar/Repetir

en: Repeat Song
pt: Repetir música

en: Repeat All
pt: Repetir todas

en: Unknown Artist
pt: Artista desconhecido

en: Playlists
pt: Listas de reprodução

en: No Search Started
pt: Nenhuma pesquisa iniciada

en: Use the searchbar to start searching for albums, artists or songs
pt: Use a barra de pesquisa para começar a procurar álbuns, artistas ou canções

en: No Results Found
pt: Nenhum resultado encontrado

en: Try a different search
pt: Tente uma pesquisa diferente

en: {} minute | {} minutes
pt[0]: {} minuto
pt[1]: {} minutos

en: Pause
pt: Pausa

en: {} Song | {} Songs
pt[0]: {} música
pt[1]: {} músicas

en: Search songs, artists and albums
pt: Procurar músicas, artistas e álbuns

note: noqa: F841
en: _Open Location
pt: A_brir localização

note: TRANSLATORS: A verb, to unmark a song as favorite
en: Unstar
pt: Remover dos favoritos

note: TRANSLATORS: A verb, to mark a song as favorite
en: Star
pt: Adicionar aos favoritos

en: Your XDG Music directory is not set.
pt: Seu diretório XDG Music não está definido.

en: Music Folder
pt: Pasta de música

note: TRANSLATORS: This is a label to display a link to open a user's music folder. {} will be replaced with the translated text 'Music folder'
en: The contents of your {} will appear here.
pt: O conteúdo de {} aparecerá aqui.

en: No Music Found
pt: Nenhuma música localizada

en: Try a Different Search
pt: Tente uma pesquisa diferente

en: GNOME Music could not connect to Tracker.
pt: Não foi possível ao Música GNOME estabelecer ligação com o rastreador.

en: Your music files cannot be indexed without Tracker running.
pt: Os seus ficheiros de música não podem ser indexados sem que o rastreador esteja em execução.

en: Your system Tracker version seems outdated.
pt: A versão do rastreador no sistema parece desatualizada.

en: Music needs Tracker version 3.0.0 or higher.
pt: A aplicação Música precisa de um rastreador com a versão 3.0.0 ou superior.
