gnome-nettool - en to sv translation catalogue (18 entries)

[ctx: link]
note: (itstool) path: info/title
en: Net Tool
sv: Nätverksverktyg

[ctx: text]
note: (itstool) path: info/title
en: Net Tool
sv: Nätverksverktyg

note: (itstool) path: info/desc
en: A network diagnostic tool
sv: Ett verktyg för nätverksdiagnostik

note: (itstool) path: license/p
en: Creative Commons Share Alike 3.0
sv: Creative Commons DelaLika 3.0

note: (itstool) path: page/title
en: <media type="image" src="figures/gnome-nettool.png">Net Tool logo</media>Net Tool
sv: <media type="image" src="figures/gnome-nettool.png">Logo för Nätverksverktyg</media>Nätverksverktyg

note: (itstool) path: section/title
en: Getting Network Information
sv: Hämta nätverksinformation

note: (itstool) path: info/desc
en: Introduction to the <em>Net Tool</em>.
sv: Introduktion till <em>nätverksverktyget</em>.

note: (itstool) path: page/title
en: Introduction
sv: Introduktion

note: (itstool) path: page/p
en: <app>Nettool</app> is a tool to diagnose the network and services status. It provides a graphical user interface for a number of common network tools, such as ping, netstat, traceroute, port scan, lookup, finger, and whois.
sv: <app>Nätverksverktyg</app> är ett verktyg för att diagnostisera status för nätverk och tjänster. Det erbjuder ett grafiskt användargränssnitt för ett antal vanliga nätverksverktyg såsom ping, netstat, traceroute, portavsökning, uppslag, finger och whois.

note: (itstool) path: page/p
en: The functionality is very basic, it is oriented to get the first insight of an potential issue and to bring this information to technical staff.
sv: Funktionaliteten är väldigt grundläggande, den är avsedd för att få en första inblick i ett potentiellt problem och kunna ge denna information vidare till teknisk personal.

note: (itstool) path: info/desc
en: Find the Internet Address (IP) that provides Internet connectivity.
sv: Hitta den internet-adress (IP) som tillhandahåller internetanslutning.

note: (itstool) path: page/title
en: Getting the Internet Address
sv: Hämta internetadressen

note: (itstool) path: page/p
en: Usually a computer has one or more network devices. However, one of them provides connectivity to Internet. In <gui>Devices</gui> you can query the information for each device and get some usage statistics. The statistics are set to zero any time you restart your computer.
sv: Vanligen har en dator en eller flera nätverksenheter. Det är dock en av dem som tillhandahåller anslutning till internet. I <gui>Enheter</gui> kan du efterfråga informationen om varje enhet och få viss användningsstatistik. Statistiken nollställs varje gång du startar om din dator.

note: (itstool) path: page/p
en: You can query the information of a network device by clicking next to <gui>Network Device</gui>.
sv: Du kan efterfråga informationen om en nätverksenhet genom att klicka intill <gui>Nätverksenhet</gui>.

note: (itstool) path: info/desc
en: Determine if your computer has Internet access.
sv: Avgör om din dator har internetåtkomst.

note: (itstool) path: page/title
en: Checking Network Connectivity
sv: Kontrollera nätverksanslutning

note: (itstool) path: page/p
en: Select the <gui>Ping</gui> tab to check the network connectivity.
sv: Välj fliken <gui>Ping</gui> för att kontrollera nätverksanslutningen.

note: (itstool) path: page/p
en: If you successfully get replies from another machine in Internet, then your computer is connected to a network (likely to Internet as well). This helps you to discard an issue in your computer for the lack of connectivity to other sites.
sv: Om du får svar från en annan maskin på internet så är din dator ansluten till ett nätverk (troligen även till internet). Detta hjälper dig att utesluta att avsaknaden av åtkomst till andra webbplatser skulle bero på ett problem i din dator.
