gnome-nettool - en to ast translation catalogue (200 entries)

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
ast: Ferramientes de rede

en: Graphical user interface for common network utilities
ast: Interfaz gráficu d'usuariu pa utilidaes comunes de rede

en: Idle
ast: Inactivu

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s - Network Tools
ast: %s - Ferramientes de rede

en: Unable to open help file
ast: Nun pudo abrise'l ficheru d'ayuda

en: View information about your network
ast: Ver información de la to rede

en: A list of domains previously used
ast: Una llista de dominios usaos previamente

en: A list of hostnames previously used
ast: Una llista de nomes de sirvidores usaos previamente

en: A list of usernames previously used
ast: Una llista de nomes d'usuariu usaos previamente

en: Historically used domains
ast: Dominios usaos históricamente

en: Historically used hostnames
ast: Sirvidores usaos históricamente

en: Historically used usernames
ast: Nomes d'usuariu usaos históricamente

en: IP Information
ast: Información IP

en: Interface Information
ast: Información d'interface

en: Interface Statistics
ast: Estadístiques d'Interface

en: Round Trip Time Statistics
ast: Estadístiques de tiempu mediu de circulación

en: Transmission Statistics
ast: Estadístiques de tresmisión

en: Active Network Services
ast: Ver servicios de rede activos

en: Average:
ast: Promediu:

en: Beep on ping
ast: Pitar en ping

en: Clear _History
ast: Llimpiar _hestóricu

en: Collisions:
ast: Colisiones:

en: Copy as text _report
ast: Copiar como info_rme de testu

en: Details
ast: Detalles

en: Devices
ast: Preseos

en: Devices - Network Tools
ast: Preseos - Ferramientes de rede

en: Display:
ast: Pantalla:

en: Domain address
ast: Direición del dominio

en: Enter a domain address to lookup its whois information. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ast: Introduz una direición de dominiu p'amosar la to información «whois».Por exemplu: www.dominiu.com o 192.168.2.1

en: Enter the network address to finger that user. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ast: Introduz la direición de rede pa facer finger a esi usuariu. Por exemplu: auth.dominiu.com o 192.168.2.1

en: Enter the network address to lookup. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ast: Introduz la direición de rede pa guetar. Por exemplu: www.dominiu.com o 192.168.2.1

en: Enter the network address to ping. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ast: Introduz la direición de rede a la que facer ping. Por exemplu: www.dominiu.com o 192.168.2.1

en: Enter the network address to scan for open ports. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ast: Introduz una direición de rede na qu'analizar los puertos abiertos. Por exemplu: www.dominiu.com o 192.168.2.1

en: Enter the network address to trace a route to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ast: Introduz la direición de rede a la que trazar una ruta. Por exemplu: www.dominiu.com o 192.168.2.1

en: Enter the user to finger
ast: Introduz l'usuariu sobro'l que facer finger

en: Finger output
ast: Salida de finger

en: Hardware address:
ast: Direición hardware:

en: Link speed:
ast: Velocidá de conexón:

en: Lookup
ast: Guetar

en: Lookup output
ast: Salida de lookup

en: Maximum:
ast: Másimu:

en: Minimum:
ast: Mínimu:

en: Multicast Information
ast: Información multicast

en: Netstat output
ast: Salida de netstat

en: Network address
ast: Direición de rede

en: Not Available
ast: Nun ta disponible

en: Only
ast: Namái

en: Output for finger
ast: Salida pa finger

en: Output for lookup
ast: Salida pa lookup

en: Output for net stat
ast: Salida pa net stat

en: Output for port scan
ast: Salida pa port scan

en: Output for traceroute
ast: Salida pa traceroute

en: Output for whois
ast: Salida pa whois

en: Packets received:
ast: Paquetes recibíos:

en: Packets transmitted:
ast: Paquetes tresmitíos:

en: Port Scan
ast: Análisis de puertos

en: Port scan output
ast: Salida de port scan

en: Received bytes:
ast: Bytes recibíos:

en: Received packets:
ast: Paquetes recibíos:

en: Reception errors:
ast: Errores de receición:

en: Routing Table Information
ast: Información de tables de rutes

en: Scan
ast: Escanear

en: Send:
ast: Unviar:

en: State:
ast: Estáu:

en: Successful packets:
ast: Paquetes esitosos:

en: Trace
ast: Rastrexar

en: Traceroute
ast: Rastrexar ruta

en: Traceroute output
ast: Salida de traceroute

en: Transmission errors:
ast: Fallu de tresmisión:

en: Transmitted bytes:
ast: Bytes tresmitíos:

en: Transmitted packets:
ast: Paquetes tresmitíos:

en: Unlimited requests
ast: Solicitúes illimitaes

en: User
ast: Usuariu

en: User name
ast: Nome d'usuariu

en: Whois output
ast: Salida de whois

en: _Configure
ast: _Configurar

en: _Domain address:
ast: Direición del _dominiu:

en: _Edit
ast: E_ditar

en: _Help
ast: _Ayuda

en: _Information type:
ast: Tipu d'_información:

en: _Network address:
ast: Direición de _rede:

en: _Network device:
ast: Preséu de _rede:

en: _Tool
ast: _Ferramienta

en: _Username:
ast: _Usuariu:

en: requests
ast: solicitúes

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
ast: Otru tipu

en: Ethernet Interface
ast: Interfaz d'Ethernet

en: Wireless Interface
ast: Interfaz inalámbricu

en: Modem Interface
ast: Interfaz de módem

en: Parallel Line Interface
ast: Interfaz de llinia paralela

en: Infrared Interface
ast: Interfaz d'infrabermeyu

en: Loopback Interface
ast: Interfaz de bucle llocal

en: Unknown Interface
ast: Interfaz desconocíu

en: Network Devices Not Found
ast: Nun s'atopen preseos de rede

en: Unknown
ast: Desconocíu

en: Active
ast: Activu

en: Inactive
ast: Inactivu

en: Loopback
ast: Bucle llocal

en: Enabled
ast: Habilitáu

en: Disabled
ast: Deshabilitáu

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
ast: Preséu de rede:	%s

en: Hardware address:	%s
ast: Direición hardware:	%s

en: Link speed:	%s
ast: Velocidá del enllaz:	%s

en: State:	%s
ast: Estáu:	%s

en: Transmitted packets:	%s
ast: Paquetes tresmitíos:	%s

en: Transmission errors:	%s
ast: Fallos de tresmisión:	%s

en: Received packets:	%s
ast: Paquetes recibíos:	%s

en: Reception errors:	%s
ast: Fallos de receición:	%s

en: Collisions:	%s
ast: Choques:	%s

en: not available
ast: nun ta disponible

en: Looking up %s
ast: Buscando %s

en: Name
ast: Nome

en: Address Type
ast: Tipu de direición

en: Record Type
ast: Tipu de rexistru

en: Address
ast: Direición

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
ast: Orixe	TTL	Tipu de direición	Rexistru Tipu1	Resolución

en: Load information for a network device
ast: Cargar información pa un preséu de rede

en: DEVICE
ast: PRESÉU

en: Send a ping to a network address
ast: Unviar un ping a una direición de rede

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
ast: Garrar información netstat. Les opciones que valen son: route, active, multicast.

en: COMMAND
ast: COMANDU

en: Trace a route to a network address
ast: Rastrexar una ruta a una direición de rede

en: Port scan a network address
ast: Análisis de puertos d'una  direición de rede

en: Look up a network address
ast: Resolver una direición de rede

en: Finger command to run
ast: Comandu finger pa executar

en: USER
ast: USUARIU

en: Perform a whois lookup for a network domain
ast: Facer una busca whois pa un dominiu de rede

en: DOMAIN
ast: DOMINIU

en: The file %s doesn't exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
ast: El ficheru %s nun esiste, comprueba que gnome-nettool s'alcuentra instaláu correcho

en: Protocol
ast: Protocolu

en: IP Address
ast: Direición IP

en: Netmask / Prefix
ast: Mázcara de rede /prefixu

en: Broadcast
ast: Difusión

en: Scope
ast: Ámbitu

en: Default Information
ast: Información predeterminao

en: Internet Address
ast: Direición d'Internet

en: Canonical Name
ast: Nome canónicu

en: CPU / OS Type
ast: Tipu de CPU / SO

note: When asking for MX record in DNS context
en: Mailbox Exchange
ast: Buzón de corréu Exchange

en: Mailbox Information
ast: Información del buzón de corréu

note: When asking for NS record in DNS context
en: Name Server
ast: Nome del sirvidor

en: Host name for Address
ast: Nome del sirvidor pa la direición

en: Start-of-authority
ast: Autoridá de la zona (SAO)

en: Text Information
ast: Información de testu

en: Well Known Services
ast: Servicios conocíos

en: Any / All Information
ast: Cualesquier / tola información

en: Getting routing table
ast: Obteniendo la tabla de rutes

en: Getting active Internet connections
ast: Obteniendo conexones a Internet actives

en: Getting group memberships
ast: Obteniendo miembros de grupu

en: IP Source
ast: IP d'orixe

en: Port/Service
ast: Puertu/Serviciu

en: State
ast: Estáu

en: Destination/Prefix
ast: Destín/prefixu

en: Destination
ast: Destín

en: Gateway
ast: Puerta d'enllaz

en: Netmask
ast: Mázcara de rede

en: Interface
ast: Interfaz

en: Member
ast: Miembru

en: Group
ast: Grupu

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
ast: Protocolu	IP orixe	Puertu/serviciu	Estáu

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
ast: Destín	Puertaenllaz	Mázcara	Interfaz

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
ast: Interfaz	Miembru	Grupu

en: A network address was not specified
ast: Nun s'especificó una direición de rede

en: Please enter a valid network address and try again.
ast: Introduz la direición de rede válida ya inténtalo de nuevu.

en: The address '%s' cannot be found
ast: La direición «%s» nun se pue alcontrar

en: A domain address was not specified
ast: Nun s'especificó una direición de dominiu

en: Please enter a valid domain address and try again.
ast: Introduz una direición de dominiu válida ya inténtalo otra vegada.

en: Information not available
ast: Información non disponible

en: Stop
ast: Detener

en: Run
ast: Executar

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
ast: Tiempu (ms):

en: Seq. No.:
ast: Nᵁ de sec:

en: Sending ping requests to %s
ast: Unviando solicitúes ping a %s

en: Source
ast: Orixe

en: Seq
ast: Secuencia

en: Time
ast: Tiempu

en: Units
ast: Unidaes

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
ast: Bytes	Orixe	Sec.	Hora	Unidaes

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
ast: Tiempu mínimu:	%s ms

en: Time average:	%s ms
ast: Tiempu mediu:	%s ms

en: Time maximum:	%s ms
ast: Tiempu másimu:	%s ms

en: Packets transmitted:	%s
ast: Paquetes tresmitíos:	%s

en: Packets received:	%s
ast: Paquetes recibíos:	%s

en: Successful packets:	%s
ast: Paquetes esitosos:	%s

en: Scanning %s for open ports
ast: Analizando los puertos abiertos de %s

en: unknown
ast: desconocíu

note: Translators: "open" is a network status and should be one word.
en: open
ast: abrir

en: Port
ast: Puertu

en: Service
ast: Serviciu

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
ast: Puertu	Estáu	Serviciu

en: Tracing route to %s
ast: Trazando ruta a %s

en: Hop
ast: Saltos

en: Hostname
ast: Nome de host

en: Time 1
ast: Tiempu 1

en: Time 2
ast: Tiempu 2

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1), Round Trip Time 2 (Time2), It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1	Time 2
ast: Saltu	host	IP	Tiempu1	Tiempu 2

en: In order to use this feature of the program, %s must be installed in your system
ast: Pa usar esta carauterística del programa, tien d'instalase %s nel sistema

en: Getting information of %s on "%s"
ast: Obteniendo la información de %s en «%s»

en: Getting information of all users on "%s"
ast: Obteniendo la información de tolos usuarios en «%s»

en: Getting the whois information of %s
ast: Obteniendo la información whois de %s
