gnome-nettool - en to br translation catalogue (127 entries)

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
br: Ostilhoù rouedad

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s - Network Tools
br: %s - Ostilhoù rouedad

en: IP Information
br: Titouroù IP

en: Interface Information
br: Titouroù ar c'hetal

en: Interface Statistics
br: Statistikoù ar c'hetal

en: Transmission Statistics
br: Treuzkas Statistikoù

en: Active Network Services
br: Gwazerezhioù rouedad war-enaou

en: Average:
br: Keidenn:

en: Clear _History
br: Naetaat an _istoradur

en: Details
br: Munudoù

en: Devices
br: Trobarzhelloù

en: Display:
br: Diskouez :

en: Hardware address:
br: Chomlec'h an dafar:

en: Host
br: Ostiz

en: Link speed:
br: Tizh an ere:

en: Maximum:
br: D'ar muiañ:

en: Minimum:
br: D'an nebeutañ:

en: Multicast Information
br: Titouroù multikast

en: Multicast:
br: Multikast:

en: Network address
br: Chomlec'h ar rouedad

en: Not Available
br: Dihegerzh

en: Only
br: Nemet

en: Packets received:
br: Pakadoù bet resevet:

en: Packets transmitted:
br: Pakadoù bet treuzkaset:

en: Port Scan
br: Skan ar porzh

en: Received bytes:
br: Bitoù bet resevet :

en: Received packets:
br: Pakadoù bet resevet:

en: Reception errors:
br: Fazioù digemer:

en: Routing Table Information
br: Titouroù an daolenn hentañ

en: Scan
br: C'hwilevañ

en: Send:
br: Kas :

en: State:
br: Stad:

en: Trace
br: Roud

en: Traceroute
br: Hent-roud

en: Transmission errors:
br: Fazioù treuzkas:

en: Transmitted bytes:
br: Bitoù bet treuzkaset:

en: Transmitted packets:
br: Pakadoù bet treuzkaset:

en: User
br: Arveriad

en: User name
br: Anv an arveriad

en: Whois output
br: Ec'hankad Whois

en: _Configure
br: _Kefluniañ

en: _Domain address:
br: _Chomlec'h an domani:

en: _Edit
br: K_emmañ

en: _Help
br: _Skoazell

en: _Information type:
br: Rizh _titouroù :

en: _Network address:
br: Chomlec'h _rouedad:

en: _Network device:
br: Trobarzhell ar _rouedad :

en: _Tool
br: _Ostilh

en: _Username:
br: _Anv-arveriad :

en: requests
br: goulenn

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
br: Rizh all

en: Ethernet Interface
br: Ketal Ethernet

en: Wireless Interface
br: Ketal Wireless

en: Modem Interface
br: Ketal ar modem

en: Infrared Interface
br: Ketal an infraruz

en: Loopback Interface
br: Ketal Loopback

en: Unknown Interface
br: Ketal dianav

en: Unknown
br: Dianav

en: Active
br: Oberiant

en: Inactive
br: Dizoberiant

en: Enabled
br: Gweredekaet

en: Disabled
br: Diweredekaet

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
br: Trobarzhell ar rouedad : 	%s

en: Hardware address:	%s
br: Chomlec'h ar periant :	%s

en: State:	%s
br: Stad :	%s

en: not available
br: dihegerzh

en: Name
br: Envel

en: Address Type
br: Rizh ar chomlec'h

en: Address
br: Chomlec'h

en: DEVICE
br: Trobarzhell

en: Send a ping to a network address
br: Kas ur ping d'ur chomlec'h rouedad

en: HOST
br: OSTIZ

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
br: Tapout titouroù netstat. An dibaboù a-feson a zo: hentañ, bevaat, multikast.

en: COMMAND
br: ARC'HAD

en: Trace a route to a network address
br: Sevel un hent davet ur chomlec'h rouedad

en: Finger command to run
br: Urzhiad biz da gas

en: USER
br: ARVERIAD

en: DOMAIN
br: DOMANI

en: The file %s doesn't exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
br: N'eus ket eus ar restr %s, gwiriekait eo bet staliet gnome-nettool en un doare a-feson

en: Protocol
br: Protokol

en: IP Address
br: Chomlec'h IP

en: Netmask / Prefix
br: Netmask/Rakger

en: Broadcast
br: Skignañ

en: Scope
br: War-raok

en: Canonical Name
br: Anv Canonical

note: When asking for NS record in DNS context
en: Name Server
br: Envel an dafariad

en: Getting routing table
br: O tapout an daolenn hentañ

en: Getting active Internet connections
br: O tapout lugadennoù gwiad oberiant

en: IP Source
br: Tarzh IP

en: Port/Service
br: Porzh/Gwazerezh

en: State
br: Stad

en: Destination/Prefix
br: Pal/Rakger

en: Destination
br: Pal

en: Interface
br: Ketal

en: Member
br: Ezel

en: Group
br: Strollad

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
br: Ketal	Ezel	Strollad

en: A network address was not specified
br: N'eus ket bet roet ur chomlec'h rouedad

en: Please enter a valid network address and try again.
br: Roit ur chomlec'h rouedad reizh ha klaskit en-dro marplij.

en: The address '%s' cannot be found
br: N'eus ket tu da gavout ar chomlelc'h '%s'.

en: A domain address was not specified
br: N'eus ket bet roet ur chomlec'h domani

en: Please enter a valid domain address and try again.
br: Roit ur chomlec'h domani reizh ha klaskit en-dro marplij.

en: Information not available
br: Titouroù dihegerzh

en: Stop
br: Harz

en: Run
br: Loc'hañ

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
br: Amzer (ms) :

en: Sending ping requests to %s
br: O kas ur goulenn ping da %s

en: Bytes
br: Bitoù

en: Source
br: Tarzh

en: Time
br: Amzer

en: Units
br: Unanennoù

en: Packets transmitted:	%s
br: Pakadoù bet treuzkaset :	%s

en: Packets received:	%s
br: pakadoù bet resevet :	%s

en: Scanning %s for open ports
br: O klask porzhioù digor war %s

en: unknown
br: dianav

note: Translators: "open" is a network status and should be one word.
en: open
br: Digeriñ

en: Port
br: Porzh

en: Service
br: Gwazerezh

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
br: Porzh	Stad	Gwazerezh

en: Tracing route to %s
br: O tresañ un hent davet %s

en: Hostname
br: Anv-ostiz

en: Time 1
br: Amzer 1

en: Time 2
br: Amzer 2

en: View information about your network
br: GWelout stlennoù a-zivout ho rouedad

en: Getting information of %s on "%s"
br: O tapout titouroù digant %s war "%s"

en: Getting information of all users on "%s"
br: O tapout titouroù digant holl implijerien "%s"

en: Getting the whois information of %s
br: O tapout titouroù whois digant %s
