gnome-nettool - en to cy translation catalogue (167 entries)

en: Graphical user interface for common network utilities
cy: Rhyngwyneb graffigol defnyddiwr i wasanaethau rhwydwaith cyffredin

en: IP Information
cy: Gwybodaeth IP

en: Interface Information
cy: Gwybodaeth Rhyngwyneb

en: Interface Statistics
cy: Ystadegau Rhyngwyneb

en: Round Trip Time Statistics
cy: Ystadegau RTT

en: Transmission Statistics
cy: Ystadegau Trosglwyddiad

en: Active Network Services
cy: Gwasanaethau Rhwydwaith Gweithredol

en: Average:
cy: Cyfartaledd:

en: Broadcast:
cy: Darlledu:

en: Clear _History
cy: Clirio _Hanes

en: Collisions:
cy: Gwrthdrawiadau:

en: Devices
cy: Dyfeisiau

en: Display:
cy: Dangos:

en: Hardware address:
cy: Cyfeiriad caledwedd:

en: Host
cy: Gwesteiwr

en: IP Address:
cy: Cyfeiriad IP:

en: Link speed:
cy: Cyflymdra cyswllt:

en: Lookup
cy: Edrych i fyny

en: Maximum:
cy: Uchafrif:

en: Minimum:
cy: Isafrif:

en: Multicast Information
cy: Gwybodaeth aml-gast

en: Multicast:
cy: Aml-gast:

en: Netmask:
cy: Masg Rhwydwaith:

en: Network Tools - Devices
cy: Offer Rhwydwaith - Dyfeisiau

en: Not Available
cy: Ddim ar gael

en: Only
cy: Yn Unig

en: Packets loss:
cy: Pecynnau wedi'u colli:

en: Packets received:
cy: Pecynnau wedi'u derbyn:

en: Packets transmitted:
cy: Pecynnau wedi'u trosglwyddo:

en: Port Scan
cy: Sganio Pyrth

en: Received bytes:
cy: Beitiau wedi'u derbyn:

en: Received packets:
cy: Pecynnau wedi'u derbyn:

en: Reception errors:
cy: Gwallau derbyn:

en: Routing Table Information
cy: Gwybodaeth Tabl Llwybro

en: Scan
cy: Sganio

en: Send:
cy: Anfon:

en: State:
cy: Stad:

en: Trace
cy: Olrhain

en: Transmission errors:
cy: Gwallau trosglwyddo:

en: Transmitted bytes:
cy: Beitiau a drosglwyddwyd:

en: Transmitted packets:
cy: Pecynnau wedi'u trosglwyddo:

en: Unlimited requests
cy: Ceisiadau diderfyn

en: User
cy: Defnyddiwr

en: _Configure
cy: _Ffurfweddu

en: _Domain address:
cy: _Cyfeiriad enw parth:

en: _Edit
cy: _Golygu

en: _Help
cy: _Cymorth

en: _Information type:
cy: _Math o wybodaeth:

en: _Network address:
cy: _Cyfeiriad rhwydwaith:

en: _Network device:
cy: _Dyfais rhwydwaith:

en: _Tool
cy: _Teclyn

en: _Username:
cy: _Enw defnyddiwr:

en: ms
cy: m/eil

en: requests
cy: ceisiadau

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
cy: Math arall

en: Ethernet Interface
cy: Rhyngwyneb Ethernet

en: Wireless Interface
cy: Rhyngwyneb Diwifr

en: Modem Interface
cy: Rhyngwyneb Modem

en: Parallel Line Interface
cy: Rhyngwyneb Llinell Baralel

en: Infrared Interface
cy: Rhyngwyneb Is-goch

en: Loopback Interface
cy: Rhyngwyneb Cylchu yn Ôl

en: Unknown Interface
cy: Rhyngwyneb Anhysbys

en: Network Devices Not Found
cy: Dyfeisiau Rhwydwaith heb eu darganfod

en: Unknown
cy: Anhysbys

en: Active
cy: Gweithredol

en: Inactive
cy: Anweithredol

en: Loopback
cy: Cylchu yn Ôl

en: Enabled
cy: Galluogwyd

en: Disabled
cy: Analluogwyd

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
cy: Dyfais rwydwaith:	%s

en: Hardware address:	%s
cy: Cyfeiriad caledwedd:	%s

en: IP address:	%s
cy: Cyfeiriad IP:	%s

en: Netmask:	%s
cy: Masg rhwydwaith:	%s

en: Broadcast:	%s
cy: Darlledu:	%s

en: Multicast:	%s
cy: Amlgast:	%s

en: Link speed:	%s
cy: Cyflymdra'r cyswllt:	%s

en: State:	%s
cy: Stad:	%s

en: Transmitted packets:	%s
cy: Pecynnau wedi'u trosglwyddo:	%s

en: Transmission errors:	%s
cy: Gwallau trosglwyddo:	%s

en: Received packets:	%s
cy: Pecynnau wedi'u derbyn:	%s

en: Reception errors:	%s
cy: Cam-dderbyniadau:	%s

en: Collisions:	%s
cy: Gwrthdrawiadau:	%s

en: not available
cy: ddim ar gael

en: Looking up %s
cy: Wrthi'n edrych %s i fyny

en: Name
cy: Enw

en: Address Type
cy: Math Cyfeiriad

en: Record Type
cy: Math Cofnod

en: Address
cy: Cyfeiriad

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
cy: Ffynhonnell	Amser i Fyw (TTL)	Math Cyfeiriad	Record Math1	Datrysiad

en: Load information for a network device
cy: Llwythwch wybodaeth ar gyfer dyfais rwydwaith

en: DEVICE
cy: DYFAIS

en: Send a ping to a network address
cy: Anfon cais ping i gyfeiriad rhwydwaith

en: HOST
cy: GWESTEIWR

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
cy: Cael gwybodaeth netstat.  Yr opsiynau dilys yw: llwybr, gweithredol, amlgast.

en: COMMAND
cy: GORCHYMYN

en: Trace a route to a network address
cy: Dilyn trywydd llwybr at gyfeiriad rhwydwaith

en: Port scan a network address
cy: Sganio'r pyrth ar gyfeiriad rhwydwaith

en: Look up a network address
cy: Edrychwch lan cyfeiriad rhwydwaith

en: Finger command to run
cy: Y gorchymyn 'finger' i'w redeg

en: USER
cy: DEFNYDDIWR

en: Perform a whois lookup for a network domain
cy: Edrych am wybodaeth whois ar gyfer parth rhwydwaith

en: DOMAIN
cy: PARTH

en: The file %s doesn't exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
cy: Nid yw ffeil %s yn bodoli; gwnewch yn siŵr fod gnome-nettool wedi ei osod yn gywir

en: Enter the network address to ping.
    For example: www.domain.com or 192.168.2.1
cy: Rhowch gyfeiriad rhwydwaith i'w bingio.
    Er enghraifft: www.domain.com neu 192.168.2.1

en: Enter the network address to trace a route to.
    For example: www.domain.com or 192.168.2.1
cy: Rhowch gyfeiriad rhwydwaith i olrhain llwybr iddo.
    Er enghraifft: www.domain.com neu 192.168.2.1

en: IP Address
cy: Cyfeiriad IP

en: Netmask / Prefix
cy: Masg Rhwydwaith / Rhagddodiad

en: Broadcast
cy: Darlledu

en: Scope
cy: Cwmpas

en: Enter the network address to scan for open ports.
    For example: www.domain.com or 192.168.2.1
cy: Rhowch gyfeiriad rhwydwaith i'w sganio am byrth agored.
    Er enghraifft: www.domain.com neu 192.168.2.1

en: Enter the network address to lookup.
    For example: www.domain.com or 192.168.2.1
cy: Rhowch gyfeiriad rhwydwaith i gyrchu gwybodaeth amdano.
    Er enghraifft: www.domain.com neu 192.168.2.1

en: Enter the user to finger.
cy: Rhowch y defnyddiwr i wneud 'finger' arno/arni.

en: Enter the network address to finger that user.
    For example: auth.domain.com or 192.168.2.1
cy: Rhowch gyfeiriad rhwydwaith er mwyn gwneud 'finger' ar y defnyddiwr.
    Er enghraifft: auth.domain.com neu 192.168.2.1

en: Enter a domain address to lookup its whois information.
    For example: www.domain.com or 192.168.2.1
cy: Rhowch gyfeiriad parth dilys er mwyn chwilio am y wybodaeth whois.
    Er enghraifft: www.domain.com neu 192.168.2.1

en: Getting routing table
cy: Wrthi'n cael y tabl llwybro

en: Getting active Internet connections
cy: Derbyn cysylltiadau rhyngrwyd gweithredol

en: Getting group memberships
cy: Darganfod gwybodaeth ar aelodau'r grŵp

en: IP Source
cy: Ffynhonnell IP

en: Port/Service
cy: Porth/Gwasanaeth

en: State
cy: Stad

en: Destination/Prefix
cy: Pen Taith/Rhagddodiad

en: Destination
cy: Cyrchfan

en: Gateway
cy: Mynedfa

en: Netmask
cy: Masg Rhwyd

en: Interface
cy: Rhyngwyneb

en: Member
cy: Aelod

en: Group
cy: Grŵp

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
cy: Protocol	Ffynhonnell IP	Pyrth/Gwasanaeth	Stad

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
cy: Pen Taith	Mynedfa	Masg Rhwydwaith	Rhyngwyneb

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
cy: Rhyngwyneb	Aelod	Grŵp

en: A network address was not specified
cy: Ni phenodwyd cyfeiriad rhwydwaith

en: Please enter a valid network address and try again.
cy: Rhowch gyfeiriad rhwydwaith dilys a cheisiwch eto.

en: The address '%s' cannot be found
cy: Ni ddarganfuwyd cyfeiriad '%s'

en: A domain address was not specified
cy: Ni phenodwyd cyfeiriad parth

en: Please enter a valid domain address and try again.
cy: Rhowch gyfeiriad parth dilys a cheisiwch eto.

en: Information not available
cy: Dyw'r wybodaeth ddim ar gael

en: Stop
cy: Atal

en: Run
cy: Rhedeg

en: Sending ping requests to %s
cy: Danfon ceisiadau ping i %s

en: Bytes
cy: Beit

en: Source
cy: Ffynhonnell

en: Time
cy: Amser

en: Units
cy: Unedau

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
cy: Beitiau	Ffynhonnell	Seq	Amser	Unedau

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
cy: Isafrif amser:	%s ms

en: Time average:	%s ms
cy: Cyfartaledd amser:	%s ms

en: Time maximum:	%s ms
cy: Uchafrif amser:	%s ms

en: Packets transmitted:	%s
cy: Pecynnau wedi'u trosglwyddo:	%s

en: Packets received:	%s
cy: Pecynnau wedi'u derbyn:	%s

en: Packet loss:	%s
cy: Pecynnau coll:	%s

en: Scanning %s for open ports
cy: Wrthi'n sganio %s am byrth agored

en: unknown
cy: anhysbys

en: Port
cy: Porth

en: Service
cy: Gwasanaeth

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
cy: Porth	Cyflwr	Gwasanaeth

en: Tracing route to %s
cy: Yn dilyn y llwybr i %s

en: Hop
cy: Llam

en: Hostname
cy: Enw

en: Time 1
cy: Amser 1

en: Time 2
cy: Amser 2

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1), Round Trip Time 2 (Time2), It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1	Time 2
cy: Llam	Enw	IP	Amser 1	Amser 2

en: %s: Command not found
cy: %s: Gorchymyn heb ei ddarganfod

en: Network Information Tools
cy: Offer am Wybodaeth Rhwydwaith

en: Network Tools
cy: Offer Rhwydwaith

en: Getting information of %s on "%s"
cy: Darganfod gwybodaeth whois am %s ar "%s"

en: Getting information of all users on "%s"
cy: Darganfod gwybodaeth am bob defnyddiwr ar "%s"

en: Getting the whois information of %s
cy: Darganfod gwybodaeth whois am %s
