gnome-nettool - en to da translation catalogue (203 entries)

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
da: Netværksværktøjer

en: Perform advanced networking analysis
da: Udfør avanceret netværksanalyse

en: Network Tools is a utility to perform advanced networking analysis operations. It features a range of networking tools that are typically done on the command line, but allows you to perform them with a graphical interface.
da: Netværksværktøjer er et værktøj til at udføre avanceret analyse af netværksbrug. De har en lang række redskaber, som typisk virker via kommandolinjen, men tillader brug af disse gennem en grafisk brugerflade.

en: With Network Tools, you can perform the following: ping, netstat, traceroute, port scans, lookup, finger and whois.
da: Med Netværksværktøjer kan du udføre følgende: ping, netstat, traceroute, port scans, lookup, finger og whois.

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Network information tools
da: Værktøjer til visning af netværksoplysninger

en: View information about your network
da: Vis information om dit netværk

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: network;monitor;remote;
da: netværk;overvågning;overvåg;fjern;

en: Host
da: Vært

en: User
da: Bruger

en: _Tool
da: _Værktøj

en: Beep on ping
da: Bip ved ping

en: _Edit
da: _Redigér

en: Copy as text _report
da: Kopiér som tekst_rapport

en: Clear _History
da: Ryd _historik

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Contents
da: _Indhold

note: Dear Translator: This is the Window Title
en: Devices — Network Tools
da: Enheder — Netværksværktøjer

en: _Network device:
da: _Netværksenhed:

en: _Configure
da: _Konfigurér

en: IP Information
da: IP-information

en: Hardware address:
da: Hardwareadresse:

en: Multicast:
da: Multisending:

en: Link speed:
da: Forbindelsens hastighed:

en: State:
da: Tilstand:

en: Not Available
da: Ikke tilgængelig

en: Interface Information
da: Information om grænsefladen

en: Transmitted bytes:
da: Byte sendt:

en: Received bytes:
da: Byte modtaget:

en: Transmission errors:
da: Transmissionsfejl:

en: Transmitted packets:
da: Pakker sendt:

en: Received packets:
da: Pakker modtaget:

en: Reception errors:
da: Modtagelsesfejl:

en: Collisions:
da: Sammenstød:

en: Interface Statistics
da: Statistik for grænsefladen

en: Devices
da: Enheder

en: Only
da: Kun

en: requests
da: forespørgsler

en: Unlimited requests
da: Ubegrænset antal forespørgsler

en: Enter the network address to ping. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
da: Angiv netværksadressen der skal pinges. F.eks. www.domaene.dk eller 192.168.2.1

en: Network address
da: Netværksadresse

en: _Network address:
da: _Netværksadresse:

en: Maximum:
da: Maksimum:

en: Average:
da: Gennemsnit:

en: Round Trip Time Statistics
da: Statistik for tiden tur-retur

en: Packets transmitted:
da: Pakker sendt:

en: Successful packets:
da: Pakker modtaget:

en: Packets received:
da: Pakker modtaget:

en: Transmission Statistics
da: Transmissionsstatistik

en: Details
da: Detaljer

en: Display:
da: Vis:

en: Routing Table Information
da: Rutetabel-information

en: Active Network Services
da: Aktive netværkstjenester

en: Multicast Information
da: Multisendingsinformation

en: Output for net stat
da: Uddata fra netstat

en: Netstat output
da: Uddata fra netstat

en: Enter the network address to trace a path to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
da: Angiv netværksadressen hvortil du vil spore en sti. F.eks. www.domaene.dk eller 192.168.2.1

en: Trace
da: Spor

en: Output for traceroute
da: Uddata fra traceroute

en: Traceroute output
da: Uddata fra traceroute

en: Enter the network address to trace a route to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
da: Angiv netværksadressen hvortil du vil spore en rute. F.eks. www.domaene.dk eller 192.168.2.1

en: Enter the network address to scan for open ports. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
da: Angiv netværksadressen der skal skannes for åbne porte. F.eks. www.domaene.dk eller 192.168.2.1

en: Scan
da: Skan

en: Output for port scan
da: Uddata fra portscanning

en: Port scan output
da: Uddata fra portscanning

en: Port Scan
da: Portskanning

en: _Information type:
da: _Informationstype:

en: Enter the domain to lookup. For example: domain.com or ftp.domain.com.
da: Angiv domæne til “lookup”. For eksempel: domaene.dk eller ftp.domain.com.

en: Lookup
da: Opslag

en: Output for lookup
da: Uddata fra lookup

en: Lookup output
da: Uddata fra lookup

en: Enter the network address to finger that user. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
da: Angiv netværksadressen for at få “finger”-informationer om brugeren. F.eks. auth.domaene.dk eller 192.168.2.1

en: Enter the user to finger
da: Angiv brugeren du vil have information på

en: User name
da: Brugernavn

en: _Username:
da: _Brugernavn:

en: Output for finger
da: Uddata fra finger

en: Finger output
da: Uddata fra finger

en: _Domain address:
da: _Domæneadresse:

en: Enter a domain address to lookup its whois information. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
da: Angiv en domæneadresse for at slå dens “whois”-information op. F.eks. www.domaene.dk eller 192.168.2.1

en: Domain address
da: Domæneadresse

en: Output for whois
da: Uddata fra whois

en: Whois output
da: Uddata fra whois

en: Historically used hostnames
da: Historisk brugte værtsnavne

en: A list of hostnames previously used
da: En liste af tidligere brugte værtsnavne

en: Historically used usernames
da: Historisk brugte brugernavne

en: A list of usernames previously used
da: En liste af tidligere brugte brugernavne

en: Historically used domains
da: Historisk brugte domæner

en: A list of domains previously used
da: En liste af tidligere brugte domæner

note: Translators: %s is the name of the copyright holder
en: Copyright © 2003-2008 %s
da: Ophavsret © 2003-2008 %s

en: Graphical user interface for common network utilities
da: Grafisk brugergrænseflade for almindelige netværksværktøjer

en: Idle
da: Ubenyttet

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s — Network Tools
da: %s — Netværksværktøjer

en: Unable to open help file
da: Kan ikke åbne hjælpefil

en: Getting information of %s on “%s”
da: Henter information fra %s på “%s”

en: Getting information of all users on “%s”
da: Henter information om alle brugere på “%s”

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
da: Anden type

en: Ethernet Interface
da: Ethernet-grænseflade

en: Wireless Interface
da: Trådløs-grænseflade

en: Modem Interface
da: Modem-grænseflade

en: Parallel Line Interface
da: Parallelport-grænseflade

en: Infrared Interface
da: Infrarødt-grænseflade

en: Infiniband Interface
da: Infiniband-grænseflade

en: Loopback Interface
da: Loopback-grænseflade

en: Unknown Interface
da: Ukendt grænseflade

en: Network Devices Not Found
da: Netværksenheder ikke fundet

en: Unknown
da: Ukendt

en: Active
da: Aktiv

en: Inactive
da: Inaktiv

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Disabled
da: Deaktiveret

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
da: Netværksenhed:	%s

en: Hardware address:	%s
da: Hardwareadresse:	%s

en: Multicast:	%s
da: Multisending:	%s

en: Link speed:	%s
da: Forbindelsens hastighed:	%s

en: State:	%s
da: Tilstand:	%s

en: Transmitted packets:	%s
da: Pakker sendt:	%s

en: Transmission errors:	%s
da: Transmissionsfejl:	%s

en: Received packets:	%s
da: Pakker modtaget:	%s

en: Reception errors:	%s
da: Modtagelsesfejl:	%s

en: Collisions:	%s
da: Sammenstød:	%s

en: not available
da: ikke tilgængelig

en: Looking up %s
da: Slår %s op

en: Name
da: Navn

en: Address Type
da: Adressetype

en: Record Type
da: Posttype

en: Address
da: Adresse

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
da: Kilde	TTL	Adressetype	Posttype1	Opløsning

en: Load information for a network device
da: Indlæs information for en netværksenhed

en: DEVICE
da: ENHED

en: Send a ping to a network address
da: “Ping” en netværksadresse

en: HOST
da: VÆRT

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
da: Hent netstat-information. Gyldige muligheder er: route, active, multicast.

en: COMMAND
da: KOMMANDO

en: Trace a route to a network address
da: Spor ruten til en netværksadresse

en: Port scan a network address
da: Portskan en netværksadresse

en: Look up a network address
da: Slå en netværksadresse op

en: Finger command to run
da: Finger-kommando som skal køres

en: USER
da: BRUGER

en: Perform a whois lookup for a network domain
da: Udfør et “whois”-opslag for et netværksdomæne

en: DOMAIN
da: DOMÆNE

en: The file %s doesn’t exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
da: Filen %s findes ikke — kontrollér at gnome-nettool er korrekt installeret

en: Protocol
da: Protokol

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Netmask / Prefix
da: Netmaske / præfiks

en: Broadcast
da: Rundsending

en: Scope
da: Virkefelt

en: Default Information
da: Standardinformation

en: Internet Address
da: Internet-adresse

en: Canonical Name
da: Kanonisk navn

en: CPU / OS Type
da: CPU / OS-type

note: Translators: Mailbox Exchange refers to a DNS record. It defines the priority of mail servers to contact to deliver an email. It has nothing to do with e-mail clients. See https://tools.ietf.org/html/rfc5321#section-3.6.2
en: Mailbox Exchange
da: Postkasse-udveksling

en: Mailbox Information
da: Information om postkasse

note: When asking for NS record in DNS context
en: Name Server
da: Navneserver

en: Host name for Address
da: Værtsnavn for adresse

note: When asking for SOA record in DNS context. It defines which server is the primary nameserver for a domain
en: Start of Authority
da: Start på autoritet

en: Text Information
da: Tekstinformation

en: Well Known Services
da: Velkendte tjenester

en: Any / All Information
da: Eventuel information

en: Getting routing table
da: Henter rutetabel

en: Getting active Internet connections
da: Henter aktive internet-forbindelser

en: Getting group memberships
da: Henter gruppemedlemskaber

en: IP Source
da: IP-kilde

en: Port/Service
da: Port/tjeneste

en: State
da: Tilstand

en: Destination/Prefix
da: Destination / præfiks

en: Gateway
da: Adgangspunkt

en: Netmask
da: Netmaske

en: Interface
da: Grænseflade

en: Member
da: Medlem

en: Group
da: Gruppe

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
da: Protokol	IP-kilde	Port/Tjeneste	Tilstand

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
da: Destination	Adgangspunkt	Netmaske	Grænseflade

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
da: Grænseflade	Medlem	Gruppe

en: A network address was not specified
da: En netværksadresse blev ikke angivet

en: Please enter a valid network address and try again.
da: Angiv venligst en gyldig netværksadresse og prøv igen.

en: The address “%s” cannot be found
da: Kan ikke finde adressen “%s”

en: A domain address was not specified
da: En domæneadresse blev ikke angivet

en: Please enter a valid domain address and try again.
da: Angiv venligst en gyldig domæneadresse og prøv igen.

note: “%s” is the task name to run (e.g. Traceroute, Port Scan, Finger, etc.)
en: An error occurred when try to run “%s”
da: Der opstod en fejl ved forsøg på at køre “%s”

en: Information not available
da: Information ikke tilgængelig

en: Run
da: Kør

en: Seq. No.:
da: Sek. Nr.:

en: Sending ping requests to %s
da: Sender ping-forespørgsler til %s

en: Bytes
da: Byte

en: Source
da: Kilde

en: Seq
da: Sekv

en: Time
da: Tid

en: Units
da: Enheder

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
da: Byte	Kilde	Sekvens	Tid	Enheder

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
da: Minimumstid:	%s ms

en: Time average:	%s ms
da: Gennemsnitstid:	%s ms

en: Time maximum:	%s ms
da: Maksimumstid:	%s ms

en: Packets transmitted:	%s
da: Pakker sendt:	%s

en: Packets received:	%s
da: Pakker modtaget:	%s

en: Successful packets:	%s
da: Pakker modtaget:	%s

en: Scanning %s for open ports
da: Skanner %s for åbne porte

en: Service
da: Tjeneste

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
da: Port	Tilstand	Tjeneste

en: Tracing route to %s
da: Sporer ruten til %s

en: Hostname
da: Værtsnavn

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1
da: Hop	Værtsnavn	IP	Tid 1

en: In order to use this feature of the program, %s must be installed in your system
da: For at bruge denne funktion af programmet, skal %s være installeret i dit system

en: Getting the whois information of %s
da: Henter whois-informationen for %s
