gnome-nettool HEAD - en to et translation catalogue (206 entries)

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
et: Võrgutööriistad

en: Perform advanced networking analysis
et: Keeruliste võrguanalüüside teostamine

en: Network Tools is a utility to perform advanced networking analysis operations. It features a range of networking tools that are typically done on the command line, but allows you to perform them with a graphical interface.
et: Võrgutööriistad on tööriist, mis võimaldab teostada võrguanalüüsi oskustoiminguid. See pakub valiku graafilise liidesega võrgutööriistu, mida muidu tavaliselt kasutatakse käsurealt.

en: With Network Tools, you can perform the following: ping, netstat, traceroute, port scans, lookup, finger and whois.
et: Võrgutööriistadega saad teha järgnevat: ping, netstat, traceroute, portide skaneerimine, lookup, finger ja whois.

en: The GNOME Project
et: GNOME projekt

en: Network information tools
et: Võrguteabe tööriistad

en: View information about your network
et: Sinu võrgu kohta andmete vaatamine

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: network;monitor;remote;
et: network;monitor;remote;võrk;monitooring;kaugühendus;ühendused;

en: User
et: Kasutaja

en: _Tool
et: _Vahendid

en: Beep on ping
et: Piiksumine pingimisel

en: _Edit
et: _Redaktor

en: Copy as text _report
et: Kopeeri teksti_raportina

en: Clear _History
et: Puhasta _ajalugu

en: _Help
et: A_bi

en: _Contents
et: _Sisukord

note: Dear Translator: This is the Window Title
en: Devices — Network Tools
et: Seadmed — Võrgutööriistad

en: _Network device:
et: Võr_guseade:

en: _Configure
et: _Seadista

en: IP Information
et: IP andmed

en: Hardware address:
et: Riistvaraline aadress:

en: Link speed:
et: Ühenduskiirus:

en: State:
et: Olek:

en: Not Available
et: Pole saadaval

en: Interface Information
et: Liidese andmed

en: Transmitted bytes:
et: Saadetud baite:

en: Received bytes:
et: Vastuvõetud baite:

en: Transmission errors:
et: Saatmisvigu:

en: Transmitted packets:
et: Saadetud pakette:

en: Received packets:
et: Vastuvõetud pakette:

en: Reception errors:
et: Vastuvõtuvigu:

en: Collisions:
et: Kollisioone:

en: Interface Statistics
et: Liidese statistika

en: Devices
et: Seadmed

en: Only
et: Ainult

en: requests
et: päringut

en: Unlimited requests
et: Piiramatu arv päringuid

en: Send:
et: Saadetakse:

en: Enter the network address to ping. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
et: Sisesta võrguaadress, millele soovid ping-päringut saata. Näiteks: www.domain.com või 192.168.2.1

en: Network address
et: Võrguaadress

en: _Network address:
et: Võr_guaadress:

en: Maximum:
et: Suurim:

en: Average:
et: Keskmine:

en: Minimum:
et: Vähim:

en: Round Trip Time Statistics
et: Ringi läbimise ajaline statistika

en: Packets transmitted:
et: Saadetud pakette:

en: Successful packets:
et: Vigadeta pakette:

en: Packets received:
et: Vastuvõetud pakette:

en: Transmission Statistics
et: Ülekandestatistika

en: Details
et: Üksikasjad

en: Display:
et: Kuvatakse:

en: Routing Table Information
et: Ruutingutabeli andmed

en: Active Network Services
et: Aktiivsed võrguteenused

en: Multicast Information
et: Multicasti andmed

en: Netstat
et: Võrgustatistika

en: Output for net stat
et: Võrgustatistika väljund

en: Netstat output
et: Võrgustatistika väljund

en: Enter the network address to trace a path to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
et: Sisesta võrguaadress, kuhu sa soovid pakettide liikumisrada tuvastada. Näiteks: www.domeen.ee või 192.168.2.1

en: Trace
et: Leia marsruut

en: Output for traceroute
et: Marsruudi leidmise väljund

en: Traceroute output
et: Marsruudi leidmise väljund

en: Enter the network address to trace a route to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
et: Sisesta võrguaadress, kuhu sa soovid pakettide liikumisrada tuvastada. Näiteks: www.domeen.ee või 192.168.2.1

en: Traceroute
et: Marsruudi leidmine

en: Enter the network address to scan for open ports. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
et: Sisesta võrguaadress, mille avatud porte soovid kontrollida. Näiteks: www.domeen.ee või 192.168.2.1

en: Scan
et: Skanni

en: Output for port scan
et: Pordiskannimise väljund

en: Port scan output
et: Pordiskannimise väljund

en: Port Scan
et: Pordiskannimine

en: _Information type:
et: A_ndmete liik:

en: Enter the domain to lookup. For example: domain.com or ftp.domain.com.
et: Sisesta domeen, mida soovid lahendada. Näiteks: domeen.ee või ftp.domeen.ee.

en: Lookup
et: Nimelahendus

en: Output for lookup
et: Nimelahenduse väljund

en: Lookup output
et: Nimelahenduse väljund

en: Enter the network address to finger that user. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
et: Sisesta domeen või aadress, millelt soovid finger-päringut teha. Näiteks: www.domeen.ee või 192.168.2.1

en: Enter the user to finger
et: Sisesta kasutaja, kelle kohta soovid finger-päringut teha

en: User name
et: Kasutaja nimi

en: _Username:
et: _Kasutajanimi:

en: Output for finger
et: Finger väljund

en: Finger output
et: Finger väljund

en: _Domain address:
et: _Domeeni aadress:

en: Enter a domain address to lookup its whois information. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
et: Sisesta domeen või aadress, mille kohta soovid whois-päringut teha. Näiteks: www.domeen.ee või 192.168.2.1

en: Domain address
et: Domeeni aadress

en: Output for whois
et: Whois väljund

en: Whois output
et: Whois väljund

en: Historically used hostnames
et: Varasemalt kasutatud hostinimed

en: A list of hostnames previously used
et: Varem kasutatud hostinimede loetelu

en: Historically used usernames
et: Varasemalt kasutatud kasutajanimed

en: A list of usernames previously used
et: Varem kasutatud kasutajanimede loetelu

en: Historically used domains
et: Varasemalt kasutatud domeenid

en: A list of domains previously used
et: Varem kasutatud domeenide loetelu

note: Translators: %s is the name of the copyright holder
en: Copyright © 2003-2008 %s
et: Autoriõigused © 2003-2008 %s

en: Graphical user interface for common network utilities
et: Graafiline kasutajaliides üldiste võrguutiliitide jaoks

en: Idle
et: Jõude

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s — Network Tools
et: %s — Võrgutööriistad

en: Unable to open help file
et: Abiteabe faili pole võimalik avada

en: Getting information of %s on “%s”
et: „%s“ andmete hankimine hostilt „%s“

en: Getting information of all users on “%s”
et: „%s“ kõikide kasutajate kohta andmete hankimine

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
et: Muu liik

en: Ethernet Interface
et: Ethernet liides

en: Wireless Interface
et: Traadita liides

en: Modem Interface
et: Modemliides

en: Parallel Line Interface
et: Paralleelliini liides

en: Infrared Interface
et: Infrapunaliides

en: Infiniband Interface
et: Infiniband-liides

en: Loopback Interface
et: Loopback liides

en: Unknown Interface
et: Tundmatu liides

en: Network Devices Not Found
et: Võrguseadmeid ei leitud

en: Unknown
et: Tundmatu

en: Active
et: Aktiivne

en: Inactive
et: Mitteaktiivne

en: Enabled
et: Lubatud

en: Disabled
et: Keelatud

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
et: Võrguseade:	%s

en: Hardware address:	%s
et: Riistvaraline aadress:	%s

en: Link speed:	%s
et: Ühenduskiirus:	%s

en: State:	%s
et: Olek:	%s

en: Transmitted packets:	%s
et: Saadetud pakette:	%s

en: Transmission errors:	%s
et: Saatmisvigu:	%s

en: Received packets:	%s
et: Vastuvõetud pakette:	%s

en: Reception errors:	%s
et: Vastuvõtu vigu:	%s

en: Collisions:	%s
et: Kollisioone:	%s

en: not available
et: pole saadaval

en: Looking up %s
et: %s lahendamine

en: Name
et: Nimi

en: Address Type
et: Aadressi liik

en: Record Type
et: Kirje liik

en: Address
et: Aadress

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
et: Lähteaadress	TTL	Aadressi liik	Kirje liik	Tulemus

en: Load information for a network device
et: Võrguseadme kohta andmete laadimine

en: DEVICE
et: SEADE

en: Send a ping to a network address
et: Ping pakettide saatmine võrguaadressile

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
et: Netstat andmete hankimine.  Lubatud võtmed on: route, active, multicast.

en: COMMAND
et: KÄSK

en: Trace a route to a network address
et: Võrguaadressini viiva marsruudi jälgimine

en: Port scan a network address
et: Võrguaadressi portide skannimine

en: Look up a network address
et: Võrguaadressi lahendamine

en: Finger command to run
et: Finger käsu täitmine

en: USER
et: KASUTAJA

en: Perform a whois lookup for a network domain
et: Võrgudomeeni lahendamiseks whois päringu teostamine

en: DOMAIN
et: DOMEEN

en: The file %s doesn’t exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
et: Faili %s pole olemas, palun veendu, et gnome-nettool on korralikult paigaldatud

en: Protocol
et: Protokoll

en: IP Address
et: IP-aadress

en: Netmask / Prefix
et: Võrgumask / Eesliide

en: Scope
et: Skoop

en: Default Information
et: Vaikimisi andmed

en: Internet Address
et: Internetiaadress

en: Canonical Name
et: Kanooniline nimi

en: CPU / OS Type
et: Protsessori / opsüsteemi liik

note: Translators: Mailbox Exchange refers to a DNS record. It defines the priority of mail servers to contact to deliver an email. It has nothing to do with e-mail clients. See https://tools.ietf.org/html/rfc5321#section-3.6.2
en: Mailbox Exchange
et: Postivahetaja

en: Mailbox Information
et: Postkasti andmed

note: When asking for NS record in DNS context
en: Name Server
et: Nimeserver

en: Host name for Address
et: Aadressi hostinimi

note: When asking for SOA record in DNS context. It defines which server is the primary nameserver for a domain
en: Start of Authority
et: Tsooni algusblokk (SOA)

en: Text Information
et: Tekstilised andmed

en: Well Known Services
et: Üldtuntud teenused

en: Any / All Information
et: Kogu teave (Any / All Information)

en: Getting routing table
et: Ruutingutabeli hankimine

en: Getting active Internet connections
et: Aktiivsete internetiühenduste hankimine

en: Getting group memberships
et: Grupikuuluvuste hankimine

en: IP Source
et: IP lähteaadress

en: Port/Service
et: Port/teenus

en: State
et: Olek

en: Destination/Prefix
et: Sihtkoht/Eesliide

en: Destination
et: Sihtkoht

en: Gateway
et: Lüüs

en: Netmask
et: Võrgumask

en: Interface
et: Liides

en: Member
et: Liige

en: Group
et: Grupp

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
et: Protokoll	IP allikas	Port/Teenus	Olek

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
et: Sihtkoht	Lüüs	Võrgumask	Liides

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
et: Liides	Liige	Grupp

en: A network address was not specified
et: Võrguaadress on määramata

en: Please enter a valid network address and try again.
et: Palun sisesta korrektne võrguaadress ja proovi uuesti.

en: The address “%s” cannot be found
et: Aadressi „%s“ pole võimalik leida

en: A domain address was not specified
et: Domeeniaadress on määramata

en: Please enter a valid domain address and try again.
et: Palun sisesta korrektne domeeni aadress ja proovi uuesti.

note: “%s” is the task name to run (e.g. Traceroute, Port Scan, Finger, etc.)
en: An error occurred when try to run “%s”
et: „%s“ käivitamisel esines viga

en: Information not available
et: Andmed pole saadaval

en: Stop
et: Seiska

en: Run
et: Käivita

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
et: Aeg (ms):

en: Seq. No.:
et: Jrk Nr:

en: Sending ping requests to %s
et: Ping päringu saatmine aadressile %s

en: Bytes
et: Baiti

en: Source
et: Allikas

en: Seq
et: Jrk

en: Time
et: Aeg

en: Units
et: Ühik

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
et: Baiti	Allikas	Jrk	Aeg	Ühik

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
et: Vähim aeg:	%s ms

en: Time average:	%s ms
et: Keskmine aeg:	%s ms

en: Time maximum:	%s ms
et: Suurim aeg:	%s ms

en: Packets transmitted:	%s
et: Saadetud pakette:	%s

en: Packets received:	%s
et: Vastuvõetud pakette:	%s

en: Successful packets:	%s
et: Vigadeta pakette:	%s

en: Scanning %s for open ports
et: Avatud portide skaneerimine aadressil %s

en: Service
et: Teenus

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
et: Port	Olek	Teenus

en: Tracing route to %s
et: Otsin marsruuti hostini %s

en: Hop
et: Hopp

en: Hostname
et: Hostinimi

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1
et: Hopp	Hostinimi	IP	Aeg 1

en: In order to use this feature of the program, %s must be installed in your system
et: Programmi selle võimaluse kasutamiseks peab sinu süsteemi olema paigaldatud %s

en: Getting the whois information of %s
et: Whois andmete hankimine %s kohta
