gnome-nettool HEAD - en to fa translation catalogue (212 entries)

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
fa: ابزارهای شبکه

en: Perform advanced networking analysis
fa: انجام آنالیزهای پیشرفتهٔ شبکه

en: Network Tools is a utility to perform advanced networking analysis operations. It features a range of networking tools that are typically done on the command line, but allows you to perform them with a graphical interface.
fa: «ابزارهای شبکه» یک ابزار برای انجام آنالیزهای پیشرفتهٔ شبکه است. ابزارهای مختلف مرتبط به شبکه را شامل می‌شود که به طور معمول از طریق خط فرمان اجرا می‌شوند، اما «ابزارهای شبکه» به شما امکان اجرای آنها را در محیط گرافیکی را می‌دهد.

en: With Network Tools, you can perform the following: ping, netstat, traceroute, port scans, lookup, finger and whois.
fa: با «ابزارهای شبکه»، شما می‌توانید موارد مقابل را انجام دهید: ping، netstat، traceroute، port scans، lookup، finger و whois.

en: The GNOME Project
fa: پروژه گنوم

en: Network information tools
fa: ابزارهای اطلاعات شبکه

en: View information about your network
fa: دیدن اطلاعات درباره‌ی شبکه‌ی شما

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: network;monitor;remote;
fa: شبکه;پایش;دوردست;

en: Host
fa: میزبان

en: User
fa: کاربر

en: _Tool
fa: _ابزار

en: Beep on ping
fa: بیب در هنگام پینگ

en: _Edit
fa: _ویرایش

en: Copy as text _report
fa: رونوشت همچون _گزارش متنی (text report)

en: Clear _History
fa: پاک کردن _تاریخچه

en: _Help
fa: _راهنما

en: _Contents
fa: _محتویات

note: Dear Translator: This is the Window Title
en: Devices — Network Tools
fa: دستگاه‌ها — ابزارهای شبکه

en: _Network device:
fa: دستگاه _شبکه:

en: _Configure
fa: _پیکربندی

en: IP Information
fa: اطلاعات IP

en: Hardware address:
fa: نشانی سخت‌افزاری:

en: Multicast:
fa: انتشار خاص:

en: Link speed:
fa: سرعت پیوند:

en: State:
fa: وضعیت:

en: Not Available
fa: موجود نیست

en: Interface Information
fa: اطلاعات رابط

en: Transmitted bytes:
fa: بایت‌های مخابره شده:

en: Received bytes:
fa: بایت‌های دریافت شده:

en: Transmission errors:
fa: خطاهای مخابره:

en: Transmitted packets:
fa: بسته‌های مخابره شده:

en: Received packets:
fa: بسته‌های دریافت‌شده:

en: Reception errors:
fa: خطاهای دریافت:

en: Collisions:
fa: تصادم‌ها:

en: Interface Statistics
fa: آمار رابط

en: Devices
fa: دستگاه‌ها

en: Only
fa: فقط

en: requests
fa: درخواست‌ها

en: Unlimited requests
fa: درخواست‌های نامحدود

en: Send:
fa: ارسال:

en: Enter the network address to ping. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
fa: نشانی شبکه را برای پینگ وارد کنید. برای مثال: www.domain.com یا 192.168.2.1

en: Network address
fa: نشانی شبکه‌ای

en: _Network address:
fa: نشانی _شبکه:

en: Ping
fa: پینگ

en: 0.0
fa: ۰.۰

note: Translators: this is the abbreviation for milliseconds
en: ms
fa: میلی‌ثانیه

en: Maximum:
fa: حداکثر:

en: Average:
fa: میانگین:

en: Minimum:
fa: حداقل:

en: Round Trip Time Statistics
fa: آمار زمان رفت و برگشت

en: Packets transmitted:
fa: بسته‌های ارسال شده:

en: 0%
fa: ۰٪

en: 0
fa: ۰

en: Successful packets:
fa: بسته‌های موفق:

en: Packets received:
fa: بسته‌های دریافت شده:

en: Transmission Statistics
fa: آمار مخابره

en: Details
fa: جزئیات

en: Display:
fa: نمایش:

en: Routing Table Information
fa: اطلاعات جدول مسیریابی

en: Active Network Services
fa: خدمت‌های فعال شبکه

en: Multicast Information
fa: اطلاعات انتشار خاص

en: Output for net stat
fa: خروجی برای وضعیت شبکه (net stat)

en: Netstat output
fa: خروجی Netstat

en: Enter the network address to trace a path to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
fa: نشانی شبکه را برای ردیابی مسیر (trace a route) وارد کنید. برای مثال: www.domain.com یا 192.168.2.1

en: Trace
fa: ردیابی

en: Output for traceroute
fa: خروجی برای ردیابی مسیر (traceroute)

en: Traceroute output
fa: خروجی ردیابی مسیر (traceroute)

en: Enter the network address to trace a route to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
fa: نشانی شبکه را برای ردیابی مسیر(trace a route) وارد کنید. برای مثال: www.domain.com یا 192.168.2.1

en: Traceroute
fa: ردیابی مسیر (Traceroute)

en: Enter the network address to scan for open ports. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
fa: نشانی شبکه را جهت پوییدن برای درگاه‌های باز وارد کنید. برای مثال: www.domain.com یا 192.168.2.1

en: Scan
fa: پویش

en: Output for port scan
fa: خروجی برای پوییدن درگاه (port scan)

en: Port scan output
fa: خروجی پویش درگاه‌ها

en: Port Scan
fa: پویش درگاه‌ها

en: _Information type:
fa: نوع _اطلاعات:

en: Enter the domain to lookup. For example: domain.com or ftp.domain.com.
fa: نشانی شبکه را جهت بررسی وارد کنید. برای مثال: www.domain.com یا ftp.domain.com.

en: Lookup
fa: جستجو

en: Output for lookup
fa: خروجی برای جستجو

en: Lookup output
fa: خروجی جستجو

en: Enter the network address to finger that user. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
fa: نشانی شبکه را برای finger کردن آن کاربر وارد کنید. برای مثال: www.domain.com یا 192.168.2.1

en: Enter the user to finger
fa: نام کاربر را برای finger وارد کنید

en: User name
fa: نام کاربر

en: _Username:
fa: نام _کاربر:

en: Output for finger
fa: خروجی برای finger کردن

en: Finger output
fa: خروجی Finger

en: _Domain address:
fa: نشانی _دامنه:

en: Enter a domain address to lookup its whois information. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
fa: یک نشانی دامنه‌ای برای مراجعه به اطلاعات whois وارد کنید. مثلا: www.domain.com یا 192.168.2.1

en: Domain address
fa: نشانی دامنه

en: Output for whois
fa: خروجی برای whois

en: Whois output
fa: خروجی whois

en: Historically used hostnames
fa: نام میزبان‌های استفاده شده تاریخی

en: A list of hostnames previously used
fa: فهرستی از نام میزبان‌ها که قبلا استفاده شده است

en: Historically used usernames
fa: نام‌های کاربری استفاده شده تاریخی

en: A list of usernames previously used
fa: فهرستی از نام‌های کاربری که قبلا استفاده شده است

en: Historically used domains
fa: دامنه‌های استفاده شده تاریخی

en: A list of domains previously used
fa: فهرستی از دامنه‌ها که قبلا استفاده شده است

note: Translators: %s is the name of the copyright holder
en: Copyright © 2003-2008 %s
fa: حق رونوشت © ۲۰۰۸-۲۰۰۳ %s

en: Graphical user interface for common network utilities
fa: واسط گرافیکی کاربر برای عملیات رایج شبکه

en: Idle
fa: بی‌کار

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s — Network Tools
fa: %s — ابزارهای شبکه

en: Unable to open help file
fa: ناتوان در باز کردن پرونده‌ی راهنما

en: Getting information of %s on “%s”
fa: گرفتن اطلاعاتِ %s روی «%s»

en: Getting information of all users on “%s”
fa: گرفتن اطلاعات تمامی کاربرانِ «%s»

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
fa: نوع دیگر

en: Ethernet Interface
fa: رابط اترنت

en: Wireless Interface
fa: رابط بی‌سیم

en: Modem Interface
fa: رابط مودم

en: Parallel Line Interface
fa: رابط خطی موازی

en: Infrared Interface
fa: رابط مادون قرمز

en: Infiniband Interface
fa: رابط Infiniband

en: Loopback Interface
fa: واسط خود‌اتصال

en: Unknown Interface
fa: رابط ناشناخته

en: Network Devices Not Found
fa: هیچ دستگاه شبکه‌ای یافت نشد

en: Unknown
fa: ناشناس

en: Active
fa: فعال

en: Inactive
fa: غیرفعال

en: Loopback
fa: خوداتصال

en: Enabled
fa: فعال شد

en: Disabled
fa: غیرفعال شد

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
fa: دستگاه شبکه:	%s

en: Hardware address:	%s
fa: نشانی سخت‌افزاری:	%s

en: Multicast:	%s
fa: انتشار خاص:	%s

en: MTU:	%s
fa: ‏MTU‏:	%s

en: Link speed:	%s
fa: سرعت پیوند:	%s

en: State:	%s
fa: وضعیت:	%s

en: Transmitted packets:	%s
fa: بسته‌های مخابره شده:	%s

en: Transmission errors:	%s
fa: خطاهای مخابره:	%s

en: Received packets:	%s
fa: بسته‌های دریافت شده:	%s

en: Reception errors:	%s
fa: خطاهای دریافت:	%s

en: Collisions:	%s
fa: تصادم‌ها:	%s

en: not available
fa: موجود نیست

en: Looking up %s
fa: در حال جستجوی %s

en: Name
fa: نام

en: Address Type
fa: نوع نشانی

en: Record Type
fa: نوع رکورد

en: Address
fa: نشانی

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
fa: منبع	TTL	نوع نشانی	نوع رکورد	نتیجه

en: Load information for a network device
fa: بارگیری اطلاعاتِ برای یک دستگاه شبکه

en: Send a ping to a network address
fa: ارسال یک پینگ به یک نشانی شبکه‌ای

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
fa: دریافت اطلاعات netstat.  گزینه‌های صحیح route، active، و multicast هستند.

en: Trace a route to a network address
fa: ردیابی مسیر به یک نشانی شبکه‌ای

en: Port scan a network address
fa: پویش درگاه‌های یک نشانی شبکه‌ای

en: Look up a network address
fa: جستجوی یک نشانی شبکه‌ای

en: Finger command to run
fa: فرمان finger که اجرا شود

en: Perform a whois lookup for a network domain
fa: انجام یک جستجوی whois روی یک نشانی شبکه‌ای

en: The file %s doesn’t exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
fa: پرونده‌ی %s وجود ندارد، لطفاً بررسی کنید که ابزار شبکه گنوم (gnome-nettool) به درستی نصب شده است

en: Protocol
fa: قرارداد

en: IP Address
fa: نشانی IP

en: Netmask / Prefix
fa: نقاب شبکه/ پیشوند

en: Broadcast
fa: انتشار عام

en: Scope
fa: حوزه

en: Default Information
fa: اطلاعات پیش فرض

en: Internet Address
fa: نشانی اینترنتی

en: Canonical Name
fa: نام متعارف

en: CPU / OS Type
fa: نوع پردازنده / سیستم عامل

note: Translators: Mailbox Exchange refers to a DNS record. It defines the priority of mail servers to contact to deliver an email. It has nothing to do with e-mail clients. See https://tools.ietf.org/html/rfc5321#section-3.6.2
en: Mailbox Exchange
fa: مبادله‌ی صندوق پستی

en: Mailbox Information
fa: اطلاعات صندوق پستی

note: When asking for NS record in DNS context
en: Name Server
fa: نام کارگزار

en: Host name for Address
fa: نام میزبان برای آدرس

en: Text Information
fa: اطلاعات متن

en: Well Known Services
fa: خدمت‌های شناخته شده

en: Any / All Information
fa: هیچ / تمام اطلاعات

en: Getting routing table
fa: در حال گرفتن جدول مسیریابی

en: Getting active Internet connections
fa: در حال گرفتن اتصال‌های فعال اینترنت

en: Getting group memberships
fa: در حال گرفتن عضویت‌های گروه

en: IP Source
fa: منبع IP

en: Port/Service
fa: درگاه/خدمت

en: State
fa: وضعیت

en: Destination/Prefix
fa: مقصد/پیشوند

en: Destination
fa: مقصد

en: Gateway
fa: دروازه

en: Netmask
fa: نقاب شبکه

en: Interface
fa: رابط

en: Member
fa: عضو

en: Group
fa: گروه

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
fa: پروتکل	منبع IP	درگاه/خدمت	وضعیت

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
fa: مقصد	دروازه	نقاب شبکه	واسط

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
fa: رابط	عضو	گروه

en: A network address was not specified
fa: نشانی شبکه تعیین نشده است

en: Please enter a valid network address and try again.
fa: لطفاً یک نشانی صحیح شبکه وارد کرده و دوباره امتحان کنید.

en: The address “%s” cannot be found
fa: نشانی «%s» پیدا نشد

en: A domain address was not specified
fa: نشانی دامنه‌ای تعیین نشده است

en: Please enter a valid domain address and try again.
fa: لطفاً یک نشانی صحیح دامنه‌ای وارد کرده و دوباره امتحان کنید.

note: “%s” is the task name to run (e.g. Traceroute, Port Scan, Finger, etc.)
en: An error occurred when try to run “%s”
fa: یک خطا هنگام اجرا «%s» رخ داد

en: Information not available
fa: اطلاعات موجود نیست

en: Stop
fa: توقف

en: Run
fa: اجرا

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
fa: زمان (میلی ثانیه):

en: Seq. No.:
fa: ش. ترتیب:

en: Sending ping requests to %s
fa: در حال ارسال درخواست‌های پینگ به %s

en: Bytes
fa: بایت

en: Source
fa: منبع

en: Seq
fa: سری

en: Time
fa: زمان

en: Units
fa: واحد

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
fa: بایت‌ها	منبع	ترتیب	زمان	واحد

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
fa: کمینه زمان:	%s میلی‌ثانیه

en: Time average:	%s ms
fa: میانگین زمانی:	%s میلی‌ثانیه

en: Time maximum:	%s ms
fa: بیشینه زمان:	%s میلی‌ثانیه

en: Packets transmitted:	%s
fa: بسته‌های ارسال شده:	%s

en: Packets received:	%s
fa: بسته‌های دریافت شده:	%s

en: Successful packets:	%s
fa: بسته‌های موفق:	%s

en: Scanning %s for open ports
fa: در حال پویش %s برای درگاه‌های باز

en: Port
fa: درگاه

en: Service
fa: خدمت

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
fa: درگاه	وضعیت	خدمت

en: Tracing route to %s
fa: ردیابی مسیر به %s

en: Hop
fa: جست

en: Hostname
fa: نام میزبان

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1
fa: جست	نام میزبان	IP	زمان ۱

en: In order to use this feature of the program, %s must be installed in your system
fa: برای استفاده از ویژگی برنامه، %s باید بر روی سیستم شما نصب باشد

en: Getting the whois information of %s
fa: گرفتن اطلاعات whois از %s
