gnome-nettool HEAD - en to fr translation catalogue (205 entries)

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
fr: Outils réseau

en: Perform advanced networking analysis
fr: Effectuer une analyse poussée du réseau

en: Network Tools is a utility to perform advanced networking analysis operations. It features a range of networking tools that are typically done on the command line, but allows you to perform them with a graphical interface.
fr: Outils réseau est un utilitaire permettant d’effectuer des analyses poussées sur les réseaux. Il comporte une gamme d’outils de réseau qui sont généralement disponibles en ligne de commande, mais il vous permet de les exécuter avec une interface graphique.

en: With Network Tools, you can perform the following: ping, netstat, traceroute, port scans, lookup, finger and whois.
fr: Avec Outils réseau, vous pouvez effectuer les opérations suivantes : ping, netstat, traceroute, scan de ports, lookup, finger et whois.

en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

en: Network information tools
fr: Outils d’information réseau

en: View information about your network
fr: Afficher des informations sur votre réseau

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: network;monitor;remote;
fr: réseau;surveillance;distant;

en: Host
fr: Hôte

en: User
fr: Utilisateur

en: _Tool
fr: _Outil

en: Beep on ping
fr: Émettre un bip lors d’un ping

en: _Edit
fr: É_dition

en: Copy as text _report
fr: Copier comme _rapport textuel

en: Clear _History
fr: Purger l’_historique

en: _Help
fr: Aid_e

en: _Contents
fr: _Sommaire

note: Dear Translator: This is the Window Title
en: Devices — Network Tools
fr: Périphériques — Outils réseau

en: _Network device:
fr: Périphérique _réseau :

en: _Configure
fr: _Configurer

en: IP Information
fr: Informations sur l’IP

en: Hardware address:
fr: Adresse matérielle :

en: Multicast:
fr: Multicast :

en: MTU:
fr: MTU :

en: Link speed:
fr: Vitesse du lien :

en: State:
fr: État :

en: Not Available
fr: Non disponible

en: Interface Information
fr: Informations sur l’interface

en: Transmitted bytes:
fr: Octets transmis :

en: Received bytes:
fr: Octets reçus :

en: Transmission errors:
fr: Erreurs de transmission :

en: Transmitted packets:
fr: Paquets transmis :

en: Received packets:
fr: Paquets reçus :

en: Reception errors:
fr: Erreurs de réception :

en: Collisions:
fr: Collisions :

en: Interface Statistics
fr: Statistiques de l’interface

en: Devices
fr: Périphériques

en: Only
fr: Uniquement

en: requests
fr: requêtes

en: Unlimited requests
fr: Requêtes non limitées

en: Send:
fr: Envoyer :

en: Enter the network address to ping. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
fr: Saisissez l’adresse réseau à laquelle envoyer un ping. Par exemple : www.domaine.com ou 192.168.2.1

en: Network address
fr: Adresse réseau

en: _Network address:
fr: Adresse _réseau :

en: Maximum:
fr: Maximum :

en: Average:
fr: Moyenne :

en: Minimum:
fr: Minimum :

en: Round Trip Time Statistics
fr: Statistiques de temps de latence

en: Packets transmitted:
fr: Paquets transmis :

en: 0%
fr: 0 %

en: Successful packets:
fr: Paquets reçus avec succès :

en: Packets received:
fr: Paquets reçus :

en: Transmission Statistics
fr: Statistiques de transmission

en: Details
fr: Détails

en: Display:
fr: Affichage :

en: Routing Table Information
fr: Informations de la table de routage

en: Active Network Services
fr: Services réseau actifs

en: Multicast Information
fr: Informations multicast

en: Netstat
fr: Statistiques réseau

en: Output for net stat
fr: Résultats des statistiques réseau

en: Netstat output
fr: Sortie statistiques réseau

en: Enter the network address to trace a path to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
fr: Saisissez l’adresse réseau vers laquelle tracer un chemin (tracepath). Par exemple : www.domaine.com ou 192.168.2.1

en: Trace
fr: Tracer

en: Output for traceroute
fr: Résultats de traceroute

en: Traceroute output
fr: Sortie de traceroute

en: Enter the network address to trace a route to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
fr: Saisissez l’adresse réseau vers laquelle tracer une route (traceroute). Par exemple : www.domaine.com ou 192.168.2.1

en: Enter the network address to scan for open ports. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
fr: Saisissez l’adresse réseau sur laquelle scanner les ports ouverts. Par exemple : www.domaine.com ou 192.168.2.1

en: Scan
fr: Scanner

en: Output for port scan
fr: Résultats du scan de ports

en: Port scan output
fr: Sortie de scan de ports

en: Port Scan
fr: Scan de ports

en: _Information type:
fr: Type d’_informations :

en: Enter the domain to lookup. For example: domain.com or ftp.domain.com.
fr: Saisissez le nom de domaine à parcourir. Par exemple : domain.com ou ftp.domain.com.

en: Lookup
fr: Parcourir

en: Output for lookup
fr: Résultats du parcours

en: Lookup output
fr: Sortie du parcours

en: Enter the network address to finger that user. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
fr: Saisissez l’adresse réseau sur laquelle lancer « finger » pour cet utilisateur. Par exemple : www.domain.com ou 192.168.2.1

en: Enter the user to finger
fr: Saisissez l’utilisateur pour lequel lancer « finger »

en: User name
fr: Nom d’utilisateur

en: _Username:
fr: Nom d’_utilisateur :

en: Output for finger
fr: Résultats de finger

en: Finger output
fr: Sortie finger

en: _Domain address:
fr: Adresse du _domaine :

en: Enter a domain address to lookup its whois information. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
fr: Saisissez l’adresse d’un domaine à parcourir pour obtenir ses informations « whois ». Par exemple : www.domaine.com ou 192.168.2.1

en: Domain address
fr: Adresse du domaine

en: Output for whois
fr: Résultats de whois

en: Whois output
fr: Sortie de whois

en: Historically used hostnames
fr: Historique des noms d’hôtes utilisés

en: A list of hostnames previously used
fr: Une liste de noms d’hôtes précédemment utilisés

en: Historically used usernames
fr: Historique des noms d’utilisateur utilisés

en: A list of usernames previously used
fr: Une liste de noms d’utilisateur précédemment utilisés

en: Historically used domains
fr: Historique des domaines utilisés

en: A list of domains previously used
fr: Une liste des domaines précédemment utilisés

en: Graphical user interface for common network utilities
fr: Interface graphique utilisateur pour les outils réseau usuels

en: Idle
fr: Inactif

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s — Network Tools
fr: %s — Outils réseau

en: Unable to open help file
fr: Impossible d’ouvrir le fichier d’aide

en: Getting information of %s on “%s”
fr: Obtention d’informations concernant %s sur « %s »

en: Getting information of all users on “%s”
fr: Obtention d’informations concernant tous les utilisateurs sur « %s »

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
fr: Autre type

en: Ethernet Interface
fr: Interface ethernet

en: Wireless Interface
fr: Interface sans fil

en: Modem Interface
fr: Interface de modem

en: Parallel Line Interface
fr: Interface parallèle

en: Infrared Interface
fr: Interface infrarouge

en: Infiniband Interface
fr: Interface infiniband

en: Loopback Interface
fr: Interface loopback

en: Unknown Interface
fr: Interface inconnue

en: Network Devices Not Found
fr: Périphériques réseau non trouvés

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Active
fr: Actif

en: Inactive
fr: Inactif

en: Enabled
fr: Activé

en: Disabled
fr: Désactivé

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
fr: Périphérique réseau :	%s

en: Hardware address:	%s
fr: Adresse matérielle :	%s

en: Multicast:	%s
fr: Multicast :	%s

en: MTU:	%s
fr: MTU :	%s

en: Link speed:	%s
fr: Vitesse du lien :	%s

en: State:	%s
fr: État :	%s

en: Transmitted packets:	%s
fr: Paquets transmis :	%s

en: Transmission errors:	%s
fr: Erreurs de transmission :	%s

en: Received packets:	%s
fr: Paquets reçus :	%s

en: Reception errors:	%s
fr: Erreurs de réception :	%s

en: Collisions:	%s
fr: Collisions :	%s

en: not available
fr: non disponible

en: Looking up %s
fr: Parcours de %s

en: Name
fr: Nom d’utilisateur

en: Address Type
fr: Type d’adresse

en: Record Type
fr: Type d’enregistrement

en: Address
fr: Adresse

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
fr: Source	TTL	Type d’adresse	Type d’enregistrement	Résolution

en: Load information for a network device
fr: Charge les informations d’un périphérique réseau

en: DEVICE
fr: PÉRIPHÉRIQUE

en: Send a ping to a network address
fr: Envoie un ping à l’adresse réseau

en: HOST
fr: HÔTE

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
fr: Obtient les informations netstat. Les options valides sont : route, active et multicast.

en: COMMAND
fr: COMMANDE

en: Trace a route to a network address
fr: Trace une route vers une adresse réseau

en: Port scan a network address
fr: Scanne les ports d’une adresse réseau

en: Look up a network address
fr: Recherche une adresse réseau

en: Finger command to run
fr: Commande « finger » à lancer

en: USER
fr: UTILISATEUR

en: Perform a whois lookup for a network domain
fr: Effectue une recherche « whois » pour un domaine réseau

en: DOMAIN
fr: DOMAINE

en: The file %s doesn’t exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
fr: Le fichier %s n’existe pas, vérifiez que gnome-nettool est correctement installé

en: Protocol
fr: Protocole

en: IP Address
fr: Adresse IP

en: Netmask / Prefix
fr: Masque de réseau / Préfixe

en: Broadcast
fr: Diffusion

en: Scope
fr: Portée

en: Default Information
fr: Informations par défaut

en: Internet Address
fr: Adresse Internet

en: Canonical Name
fr: Nom canonique

en: CPU / OS Type
fr: Type de CPU/OS

en: Mailbox Information
fr: Informations Mailbox

note: When asking for NS record in DNS context
en: Name Server
fr: Serveur de noms

en: Host name for Address
fr: Nom d’hôte pour l’adresse

en: Text Information
fr: Informations texte

en: Well Known Services
fr: Services bien connus

en: Any / All Information
fr: N’importe quelles / toutes les informations

en: Getting routing table
fr: Obtention de la table de routage

en: Getting active Internet connections
fr: Obtention des connexions Internet actives

en: Getting group memberships
fr: Obtention des appartenances de groupes

en: IP Source
fr: Source IP

en: State
fr: État

en: Destination/Prefix
fr: Destination/Préfixe

en: Gateway
fr: Passerelle

en: Netmask
fr: Masque de réseau

en: Member
fr: Membre

en: Group
fr: Groupe

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
fr: Protocole	IP Source	Port/Service	État

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
fr: Destination	Passerelle	Masque de réseau	Interface

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
fr: Interface	Membre	Groupe

en: A network address was not specified
fr: L’adresse réseau n’a pas été indiquée

en: Please enter a valid network address and try again.
fr: Saisissez une adresse réseau valide et essayez à nouveau.

en: The address “%s” cannot be found
fr: Impossible de trouver l’adresse « %s »

en: A domain address was not specified
fr: L’adresse de domaine n’a pas été indiquée

en: Please enter a valid domain address and try again.
fr: Saisissez une adresse de domaine valide et essayez à nouveau.

note: “%s” is the task name to run (e.g. Traceroute, Port Scan, Finger, etc.)
en: An error occurred when try to run “%s”
fr: Une erreur s’est produite lors de la tentative d’exécution de « %s »

en: Information not available
fr: Information non disponible

en: Stop
fr: Arrêter

en: Run
fr: Lancer

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
fr: Temps (en ms) :

en: Seq. No.:
fr: N° séq. :

en: Sending ping requests to %s
fr: Envoyer des requêtes ping à %s

en: Bytes
fr: Octets

en: Seq
fr: Séq

en: Time
fr: Temps

en: Units
fr: Unités

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
fr: Octets	Source	Seq	Temps	Unités

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
fr: Temps minimum :	%s ms

en: Time average:	%s ms
fr: Temps moyen :	%s ms

en: Time maximum:	%s ms
fr: Temps maximum :	%s ms

en: Packets transmitted:	%s
fr: Paquets transmis :	%s

en: Packets received:	%s
fr: Paquets reçus :	%s

en: Successful packets:	%s
fr: Paquets reçus avec succès :	%s

en: Scanning %s for open ports
fr: Recherche de ports ouverts sur %s

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
fr: Port	État	Service

en: Tracing route to %s
fr: Traçage d’une route vers %s

en: Hop
fr: Saut

en: Hostname
fr: Nom d’hôte

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1
fr: Saut	Nom d’hôte	Adresse IP	Temps 1

en: In order to use this feature of the program, %s must be installed in your system
fr: Afin d’utiliser cette fonction du programme, %s doit être installé sur votre système

en: Getting the whois information of %s
fr: Obtention des informations « whois » de %s
