gnome-nettool master - en to fur translation catalogue (197 entries)

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
fur: Struments di rêt

en: Perform advanced networking analysis
fur: Fâs analisis di rêt avanzadis

en: Network Tools is a utility to perform advanced networking analysis operations. It features a range of networking tools that are typically done on the command line, but allows you to perform them with a graphical interface.
fur: Struments di rêt e je une utilitât par realizâ operazions di analisi avanzadis de rêt. Al furnìs une schirie di struments di rêt che a son di solit eseguidis te rie di comant, ma al permet di metiju in vore cuntune interface grafiche.

en: With Network Tools, you can perform the following: ping, netstat, traceroute, port scans, lookup, finger and whois.
fur: Cun Struments di rêt si pues fâ chestis operazions: ping, netstat, traceroute, scandai des puartis, lookup, finger e whois.

en: The GNOME Project
fur: Il progjet GNOME

en: Network information tools
fur: Struments pes informazions di rêt

en: View information about your network
fur: Mostre lis informazions su la tô rêt

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: network;monitor;remote;
fur: rêt;monitor;rimot;

en: User
fur: Utent

en: _Tool
fur: _Strument

en: Beep on ping
fur: Bip al ping

en: _Edit
fur: _Modifiche

en: Copy as text _report
fur: Copie come _rapuart testuâl

en: Clear _History
fur: Nete _cronologjie

en: _Help
fur: _Jutori

en: _Contents
fur: _Contignûts

note: Dear Translator: This is the Window Title
en: Devices — Network Tools
fur: Interfacis — Struments di rêt

en: _Network device:
fur: Interface di _rêt:

en: IP Information
fur: Informazions IP

en: Hardware address:
fur: Direzion hardware:

en: Link speed:
fur: Velocitât di colegament:

en: State:
fur: Stât:

en: Not Available
fur: No disponibil

en: Interface Information
fur: Informazions interface

en: Transmitted bytes:
fur: Byte trasmetûts:

en: Received bytes:
fur: Byte ricevûts:

en: Transmission errors:
fur: Erôrs di trasmission:

en: Transmitted packets:
fur: Pachets trasmetûts:

en: Received packets:
fur: Pachets ricevûts:

en: Reception errors:
fur: Erôrs di ricezion:

en: Collisions:
fur: Colisions:

en: Interface Statistics
fur: Statistichis interface

en: Devices
fur: Interfacis

en: Only
fur: Nome

en: requests
fur: domandis

en: Unlimited requests
fur: Domandis ilimitadis

en: Send:
fur: Invie:

en: Enter the network address to ping. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
fur: Inserìs une direzion di rêt dulà fâ "ping". Par esempli: www.domini.com o 192.168.2.1

en: Network address
fur: Direzion di rêt

en: _Network address:
fur: Direzion di _rêt:

en: Maximum:
fur: Massim:

en: Average:
fur: Medi:

en: Minimum:
fur: Minim:

en: Round Trip Time Statistics
fur: Statistichis sul timp medi di circolazion

en: Packets transmitted:
fur: Pachets trasmetûts:

en: Successful packets:
fur: Pachets a bon fin:

en: Packets received:
fur: Pachets ricevûts:

en: Transmission Statistics
fur: Statistichis di trasmission

en: Details
fur: Detais

en: Display:
fur: Mostre:

en: Routing Table Information
fur: Informazions su la tabele di indreçament di direzion

en: Active Network Services
fur: Servizis di rêt atîfs

en: Multicast Information
fur: Informazions multicast

en: Output for net stat
fur: Jessude par netstat

en: Netstat output
fur: Jessude di «netstat»

en: Enter the network address to trace a path to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
fur: Inserìs la direzion di rêt viers la cuâl segnâ il percors. Par esempli: www.domini.com o 192.168.2.1

en: Trace
fur: Segnâ

en: Output for traceroute
fur: Jessude par traceroute

en: Traceroute output
fur: Jessude di «traceroute»

en: Enter the network address to trace a route to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
fur: Inserìs la direzion di rêt viers la cuâl segnâ la rote. Par esempli: www.domini.com o 192.168.2.1

en: Enter the network address to scan for open ports. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
fur: Inserìs une direzion di rêt di analizâ par lis puartis viertis. Par esempli: www.domini.com o 192.168.2.1

en: Scan
fur: Scansion

en: Output for port scan
fur: Jessude pe scansion des puartis

en: Port scan output
fur: Jessude de scansion des puartis

en: Port Scan
fur: Scansion des puartis

en: _Information type:
fur: Gjenar di _informazion:

en: Enter the domain to lookup. For example: domain.com or ftp.domain.com.
fur: Inserìs il domini che al è di fâ il «lookup». Par esempli: domini.com o ftp.domini.com.

en: Output for lookup
fur: Jessude par «lookup»

en: Lookup output
fur: Jessude di lookup

en: Enter the network address to finger that user. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
fur: Inserìs une direzion di rêt par fâ «finger» a un utent. Par esempli: www.domini.com o 192.168.2.1

en: Enter the user to finger
fur: Inserìs l'utent che al è di fâ «finger»

en: User name
fur: Non utent

en: _Username:
fur: _Non utent:

en: Output for finger
fur: Jessude par «finger»

en: Finger output
fur: Jessude di finger

en: _Domain address:
fur: Direzion _domini:

en: Enter a domain address to lookup its whois information. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
fur: Inserìs une direzion di domini par cirî dutis lis sôs informazions «whois». Par esempli: www.domini.com o 192.168.2.1

en: Domain address
fur: Direzion domini

en: Output for whois
fur: Jessude par whois

en: Whois output
fur: Jessude di whois

en: Historically used hostnames
fur: Cronologjie nons host doprâts

en: A list of hostnames previously used
fur: Une liste dai nons host doprâts prime

en: Historically used usernames
fur: Cronologjie nons utent doprâts

en: A list of usernames previously used
fur: Une liste dai nons utent doprâts prime

en: Historically used domains
fur: Cronologjie dai dominis doprâts

en: A list of domains previously used
fur: Une liste dai dominis doprâts prime

en: Graphical user interface for common network utilities
fur: Interface grafiche pes utilitâts di rêt di ûs ordenari

en: Idle
fur: Inatîf

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s — Network Tools
fur: %s — Struments di rêt

en: Unable to open help file
fur: Impussibil vierzi il file di jutori

en: Getting information of %s on “%s”
fur: Daûr a otignî lis informazions di %s su “%s”

en: Getting information of all users on “%s”
fur: Daûr a otignî lis informazions di ducj i utents su “%s”

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
fur: Altri gjenar

en: Ethernet Interface
fur: Interface Ethernet

en: Wireless Interface
fur: Interface wireless

en: Modem Interface
fur: Interface modem

en: Parallel Line Interface
fur: Interface de linie paralele

en: Infrared Interface
fur: Interface infraros

en: Infiniband Interface
fur: Interface Infiniband

en: Loopback Interface
fur: Interface di loopback

en: Unknown Interface
fur: interface no cognossude

en: Network Devices Not Found
fur: Interfacis di rêt no cjatadis

en: Unknown
fur: No cognossût

en: Active
fur: Atîf

en: Inactive
fur: Inatîf

en: Enabled
fur: Abilitade

en: Disabled
fur: Disabilitade

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
fur: Interface di rêt:	%s

en: Hardware address:	%s
fur: Direzion hardware:	%s

en: Link speed:	%s
fur: Velocitât di colegament:	%s

en: State:	%s
fur: Stât:	%s

en: Transmitted packets:	%s
fur: Pachets trasmetûts:	%s

en: Transmission errors:	%s
fur: Erôrs di trasmission:	%s

en: Received packets:	%s
fur: Pachets ricevûts:	%s

en: Reception errors:	%s
fur: Erôrs di ricezion:	%s

en: Collisions:	%s
fur: Colisions:	%s

en: not available
fur: no disponibil

en: Looking up %s
fur: Risoluzion di %s in cors

en: Name
fur: Non

en: Address Type
fur: Gjenar di direzion

en: Record Type
fur: Gjenar di regjistri

en: Address
fur: Direzion

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
fur: Sorzint	TTL	Gjenar di direzion	
    Regjistri gjenar1	Risoluzion

en: Load information for a network device
fur: Cjarie lis informazion par une interface di rêt

en: DEVICE
fur: INTERFACE

en: Send a ping to a network address
fur: Invie un ping a une direzion di rêt

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
fur: Recupere lis informazions di netstat. Lis opzions validis a son: route, active, multicast.

en: COMMAND
fur: COMANT

en: Trace a route to a network address
fur: Segne il percors fin a une direzion di rêt

en: Port scan a network address
fur: Analisi des puartis di une direzion di rêt

en: Look up a network address
fur: Fâs il lookup di une direzion di rêt

en: Finger command to run
fur: Comant finger di eseguî

en: USER
fur: UTENT

en: Perform a whois lookup for a network domain
fur: Met in vore une interogazion whois par un domini di rêt

en: DOMAIN
fur: DOMINI

en: The file %s doesn’t exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
fur: Il file %s nol esist, controle se gnome-nettool al è instalât ben

en: IP Address
fur: Direzion IP

en: Netmask / Prefix
fur: Mascare di rêt / Prefìs

en: Scope
fur: Puartade

en: Default Information
fur: Informazions predefinidis

en: Internet Address
fur: Direzion Internet

en: Canonical Name
fur: Non canonic

en: CPU / OS Type
fur: Gjenar di CPU / OS

en: Mailbox Information
fur: Informazion mailbox

note: When asking for NS record in DNS context
en: Name Server
fur: Non dal servidôr

en: Host name for Address
fur: Non host pe direzion

en: Text Information
fur: Informazions di test

en: Well Known Services
fur: Servizis cognossûts

en: Any / All Information
fur: Cualchi / Dutis lis informazions

en: Getting routing table
fur: Daûr a otignî la tabele di indreçament di direzion

en: Getting active Internet connections
fur: Daûr a otignî lis conessions internet ativis

en: Getting group memberships
fur: Daûr a otignî la apartignince ai grups

en: IP Source
fur: Sorzint IP

en: Port/Service
fur: Puarte/Servizi

en: State
fur: Stât

en: Destination/Prefix
fur: Destinazion/Prefìs

en: Destination
fur: Destinazion

en: Netmask
fur: Mascare di rêt

en: Member
fur: Membri

en: Group
fur: Grup

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
fur: Protocol	Sorzint IP	Puarte/Servizi	Stât

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
fur: Destinazion	Gateway	Mascare di rêt	Interface

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
fur: Interface	Membri	Grup

en: A network address was not specified
fur: No je stade specificade une direzion di rêt

en: Please enter a valid network address and try again.
fur: Inserìs une direzion rêt valide e torne prove.

en: The address “%s” cannot be found
fur: La direzion “%s” no pues jessi cjatade

en: A domain address was not specified
fur: No je stade specificade une direzion di domini

en: Please enter a valid domain address and try again.
fur: Inserìs une direzion di domini valide e torne prove.

note: “%s” is the task name to run (e.g. Traceroute, Port Scan, Finger, etc.)
en: An error occurred when try to run “%s”
fur: Al è vignût fûr un erôr cuant che si cirive di eseguî “%s”

en: Information not available
fur: Informazion no disponibil

en: Stop
fur: Ferme

en: Run
fur: Eseguìs

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
fur: Timp (ms):

en: Seq. No.:
fur: Num. di sec.:

en: Sending ping requests to %s
fur: Daûr a inviâ lis domandis di ping a %s

en: Bytes
fur: Byte

en: Source
fur: Sorzint

en: Seq
fur: Secuence

en: Time
fur: Timp

en: Units
fur: Unitâts

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
fur: Byte	Sorzint	Sec.	Timp	Unitâts

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
fur: Timp minim:	%s ms

en: Time average:	%s ms
fur: Timp medi:	%s ms

en: Time maximum:	%s ms
fur: Timp massim:	%s ms

en: Packets transmitted:	%s
fur: Pachets trasmetûts:	%s

en: Packets received:	%s
fur: Pachets ricevûts:	%s

en: Successful packets:	%s
fur: Pachets a bon fin:	%s

en: Scanning %s for open ports
fur: Daûr a analizâ %s par puartis viertis

en: Port
fur: Puarte

en: Service
fur: Servizi

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
fur: Puarte	Stât	Servizi

en: Tracing route to %s
fur: Daûr a segnâ la rote fin a %s

en: Hop
fur: Pas

en: Hostname
fur: Non host

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1
fur: Pas	Non host	IP	Timp 1

en: In order to use this feature of the program, %s must be installed in your system
fur: Par podê doprâ cheste funzionalitât dal program, %s al scugne jessi instalât tal sisteme

en: Getting the whois information of %s
fur: Daûr a otignî lis informazions whois di %s
