gnome-nettool HEAD - en to ga translation catalogue (65 entries)

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
ga: Uirlisí Líonra

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s - Network Tools
ga: %s - Uirlisí Líonra

en: IP Information
ga: Eolas IP

en: Average:
ga: Meán:

en: Clear _History
ga: Glan _Stair

en: Details
ga: Sonraí

en: Devices
ga: Gléasanna

note: Dear Translator: This is the Window Title
en: Devices - Network Tools
ga: Gléasanna - Uirlisí Líonra

en: Display:
ga: Taispeáint:

en: Hardware address:
ga: Seoladh Innealra:

en: Host
ga: Óst

en: IP Address:
ga: Seoladh IP:

en: Scan
ga: Scanáil

en: Send:
ga: Seol:

en: State:
ga: Stádas:

en: Trace
ga: Rianaigh

en: Traceroute
ga: Lorgaire Róid

en: User
ga: Úsáideoir

en: _Configure
ga: _Cumraigh

en: _Edit
ga: _Eagar

en: _Help
ga: Cab_hair

en: _Information type:
ga: Cineál _eolais:

en: _Network address:
ga: Seoladh _líonra:

en: _Network device:
ga: Gléas _líonra:

en: _Tool
ga: _Uirlis

en: _Username:
ga: Ainm Ú_sáideora:

en: Unknown
ga: Anaithnid

en: Enabled
ga: Cumasaithe

en: Disabled
ga: Díchumasaithe

en: Hardware address:	%s
ga: Seoladh Innealra:	%s

en: IP address:	%s
ga: Seoladh IP:	%s

en: State:	%s
ga: Stádas:	%s

en: Name
ga: Ainm

en: Address Type
ga: Cinéal Sheoladh

en: Address
ga: Seoladh

en: DEVICE
ga: GLÉAS

en: HOST
ga: ÓST

en: COMMAND
ga: ORDÚ

en: USER
ga: ÚSÁIDEOIR

en: DOMAIN
ga: FEARANN

en: IP Address
ga: Seoladh IP

en: Scope
ga: Scóip

en: Default Information
ga: Eolas Réamshocraithe

en: Internet Address
ga: Seoladh Idirlíon

en: Mailbox Information
ga: Eolas Boscaphost

en: Text Information
ga: Eolas Téacs

en: Any / All Information
ga: Eolas ar Fad

en: IP Source
ga: Foinse IP

en: Port/Service
ga: Port/Seirbhís

en: State
ga: Stát

en: Gateway
ga: Inneal Geata

en: Interface
ga: Comhéadan

en: Group
ga: Grúpa

en: Stop
ga: Stad

en: Run
ga: Rith

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
ga: Am (ms):

en: Bytes
ga: Bearta

en: Source
ga: Foinse

en: Time
ga: Am

en: unknown
ga: anaithnid

en: Service
ga: Seirbhís

en: Hostname
ga: Óstainm

en: Time 1
ga: Am 1

en: Time 2
ga: Am 2

en: View information about your network
ga: Amharc ar eolas faoi do líonra
