gnome-nettool master - en to id translation catalogue (191 entries)

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
id: Perkakas Jaringan

en: Perform advanced networking analysis
id: Lakukan analisa jaringan lanjutan

en: Network Tools is a utility to perform advanced networking analysis operations. It features a range of networking tools that are typically done on the command line, but allows you to perform them with a graphical interface.
id: Perkakas Jaringan adalah utilitas untuk melakukan operasi analisis jaringan lanjutan. Fiturnya berbagai alat jaringan yang biasanya dilakukan pada baris perintah, tetapi memungkinkan Anda untuk melakukan mereka dengan antarmuka grafis.

en: With Network Tools, you can perform the following: ping, netstat, traceroute, port scans, lookup, finger and whois.
id: Dengan Perkakas Jaringan, Anda bisa melakukan hal berikut: ping, netstat, traceroute, port scan, lookup, finger dan whois.

en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

en: Network information tools
id: Perkakas informasi jaringan

en: View information about your network
id: Tilik informasi tentang jaringan Anda

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: network;monitor;remote;
id: jaringan;pemantauan;jarak jauh;

en: _Tool
id: _Program

en: Beep on ping
id: Beep saat ping

en: Copy as text _report
id: Salin sebagai lapo_ran teks

en: Clear _History
id: _Hapus Riwayat

en: _Help
id: Ba_ntuan

en: _Contents
id: _Isi

note: Dear Translator: This is the Window Title
en: Devices — Network Tools
id: Perangkat — Perkakas Jaringan

en: _Network device:
id: Perangkat jari_ngan:

en: _Configure
id: Konfigurasi

en: IP Information
id: Informasi IP

en: Hardware address:
id: Alamat perangkat:

en: Link speed:
id: Kecepatan link:

en: State:
id: Kondisi:

en: Not Available
id: Tak Tersedia

en: Interface Information
id: Informasi Perangkat

en: Transmitted bytes:
id: Byte terpancar:

en: Received bytes:
id: Byte diterima:

en: Transmission errors:
id: Error pancaran:

en: Transmitted packets:
id: Paket terpancar:

en: Received packets:
id: Paket diterima:

en: Reception errors:
id: Error penerimaan:

en: Collisions:
id: Tabrakan:

en: Interface Statistics
id: Statistik Perangkat

en: Devices
id: Perangkat

en: Only
id: Hanya

en: requests
id: permintaan

en: Unlimited requests
id: Tak dibatasi

en: Send:
id: Kirim:

en: Enter the network address to ping. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
id: Masukkan alamat jaringan yang hendak diping. Misalnya: www.domain.com atau 192.168.2.1

en: Network address
id: Alamat jaringan

en: _Network address:
id: Alamat jari_ngan:

en: Maximum:
id: Maksimal:

en: Average:
id: Rata-rata:

en: Minimum:
id: Minimal:

en: Round Trip Time Statistics
id: Statistik Waktu Round-Trip

en: Packets transmitted:
id: Paket dikirim:

en: Successful packets:
id: Paket sukses:

en: Packets received:
id: Paket diterima:

en: Transmission Statistics
id: Statistik Pancaran

en: Details
id: Rincian

en: Display:
id: Tampilan:

en: Routing Table Information
id: Informasi Tabel Routing

en: Active Network Services
id: Layanan Jaringan Aktif

en: Multicast Information
id: Informasi Multicast

en: Output for net stat
id: Keluaran bagi netstat

en: Netstat output
id: Keluaran netstat

en: Enter the network address to trace a path to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
id: Masukkan alamat jaringan yang hendak ditelusuri rutenya. Misalnya: www.domain.com atau 192.168.2.1

en: Trace
id: Telusur

en: Output for traceroute
id: Keluaran bagi traceroute

en: Traceroute output
id: Keluaran traceroute

en: Enter the network address to trace a route to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
id: Masukkan alamat jaringan yang hendak ditelusuri rutenya. Misalnya: www.domain.com atau 192.168.2.1

en: Enter the network address to scan for open ports. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
id: Masukkan alamat jaringan yang hendak dipindai port-portnya. Misalnya: www.domain.com atau 192.168.2.1

en: Scan
id: Pindai

en: Output for port scan
id: Keluaran bagi pemindaian port

en: Port scan output
id: Keluaran pemindaian port

en: Port Scan
id: Pindai Port

en: _Information type:
id: Jenis _informasi:

en: Enter the domain to lookup. For example: domain.com or ftp.domain.com.
id: Masukkan domain yang hendak dicari. Misalnya: domain.com atau ftp.domain.com.

en: Lookup
id: Cari

en: Output for lookup
id: Keluaran bagi lookup

en: Lookup output
id: Keluaran lookup

en: Enter the network address to finger that user. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
id: Masukkan alamat jaringan yang hendak dilakukan finger bagi pengguna tersebut. Misalnya: www.domain.com atau 192.168.2.1

en: Enter the user to finger
id: Masukkan nama pemakai yang hendak difinger

en: User name
id: Nama pengguna

en: _Username:
id: Nama _User:

en: Output for finger
id: Keluaran bagi finger

en: Finger output
id: Keluaran finger

en: _Domain address:
id: Alamat ranah/_domain:

en: Enter a domain address to lookup its whois information. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
id: Masukkan alamat domain yang hendak dicari informasi whoisnya. Misalnya: www.domain.com atau 192.168.2.1

en: Domain address
id: Alamat domain

en: Output for whois
id: Keluaran bagi whois

en: Whois output
id: Keluaran whois

en: Historically used hostnames
id: Nama host yang pernah dipakai

en: A list of hostnames previously used
id: Suatu daftar dari nama host yang sebelumnya dipakai

en: Historically used usernames
id: Nama pengguna yang pernah dipakai

en: A list of usernames previously used
id: Suatu daftar dari nama pengguna yang sebelumnya dipakai

en: Historically used domains
id: Domain yang pernah dipakai

en: A list of domains previously used
id: Suatu daftar dari domain yang sebelumnya dipakai

note: Translators: %s is the name of the copyright holder
en: Copyright © 2003-2008 %s
id: Hak Cipta © 2003-2008 %s

en: Graphical user interface for common network utilities
id: Antarmuka grafis untuk program pengatur jaringan

en: Idle
id: Mengganggur

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s — Network Tools
id: %s — Perkakas Jaringan

en: Unable to open help file
id: Tak bisa membuka berkas bantuan

en: Getting information of %s on “%s”
id: Mengambil informasi tentang %s pada "%s"

en: Getting information of all users on “%s”
id: Mengambil informasi tentang semua pemakai pada "%s"

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
id: Jenis lainnya

en: Ethernet Interface
id: Perangkat Ethernet

en: Wireless Interface
id: Perangkat Nirkabel

en: Modem Interface
id: Perangkat Modem

en: Parallel Line Interface
id: Perangkat Jalur Paralel

en: Infrared Interface
id: Perangkat Infra Merah

en: Infiniband Interface
id: Antar Muka Infiniband

en: Loopback Interface
id: Perangkat Loopback

en: Unknown Interface
id: Perangkat Tak Dikenal

en: Network Devices Not Found
id: Perangkat Jaringan Tak Ditemukan

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Active
id: Aktif

en: Inactive
id: Tak aktif

en: Enabled
id: Diaktifkan

en: Disabled
id: Dinonaktifkan

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
id: Perangkat jaringan:	%s

en: Hardware address:	%s
id: Alamat perangkat keras:	%s

en: Link speed:	%s
id: Kecepatan jalur:	%s

en: State:	%s
id: Kondisi:	%s

en: Transmitted packets:	%s
id: Paket terpancar:	%s

en: Transmission errors:	%s
id: Error pancaran:	%s

en: Received packets:	%s
id: Paket diterima:	%s

en: Reception errors:	%s
id: Error penerimaan:	%s

en: Collisions:	%s
id: Tabrakan:	%s

en: not available
id: tak tersedia

en: Looking up %s
id: Cari %s

en: Name
id: Nama

en: Address Type
id: Jenis Alamat

en: Record Type
id: Jenis Record

en: Address
id: Alamat

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
id: Sumber	TTL	Jenis Alamat	Jenis Record	Resolusi

en: Load information for a network device
id: Ambil informasi dari perangkat jaringan

en: Send a ping to a network address
id: Kirimkan paket ping ke suatu alamat jaringan

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
id: Ambil informasi netstat. Pilihan yang aktif: route, aktif, multicast.

en: Trace a route to a network address
id: Telusuri jalur ke suatu alamat jaringan

en: Port scan a network address
id: Pindai port suatu alamat jaringan

en: Look up a network address
id: Cari alamat jaringan

en: Finger command to run
id: Perintah finger

en: Perform a whois lookup for a network domain
id: Lakukan pencarian whois pada suatu ranah/domain jaringan

en: The file %s doesn’t exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
id: Berkas %s tidak ada, silakan periksa apakah program gnome-nettool dipasang dengan benar

en: Protocol
id: Protokol

en: IP Address
id: Alamat IP

en: Scope
id: Cakupan

en: Default Information
id: Informasi Bawaan

en: Internet Address
id: Alamat Internet

en: Canonical Name
id: Nama Kanonis

en: CPU / OS Type
id: Tipe CPU / OS

en: Mailbox Information
id: Informasi Mailbox

note: When asking for NS record in DNS context
en: Name Server
id: Server Nama

en: Host name for Address
id: Nama host bagi Alamat

en: Text Information
id: Informasi Teks

en: Well Known Services
id: Layanan Terkenal (Well Known Services)

en: Any / All Information
id: Sebarang / Semua Informasi

en: Getting routing table
id: Ambil tabel routing

en: Getting active Internet connections
id: Ambil koneksi Internet aktif

en: Getting group memberships
id: Ambil keanggotaan kelompok

en: IP Source
id: Asal IP

en: Port/Service
id: Port/Layanan

en: State
id: Kondisi

en: Destination/Prefix
id: Tujuan/Prefiks

en: Destination
id: Tujuan

en: Interface
id: Antarmuka

en: Member
id: Anggota

en: Group
id: Grup

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
id: Protokol	Asal IP	Port/Layanan	Kondisi

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
id: Tujuan	Gateway	Netmask	Perangkat

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
id: Perangkat	Anggota	Kelompok

en: A network address was not specified
id: Tulis dulu alamat jaringannya

en: Please enter a valid network address and try again.
id: Masukkan dulu alamat jaringan dengan benar dan ulangi lagi.

en: The address “%s” cannot be found
id: Alamat "%s" tidak ditemukan

en: A domain address was not specified
id: Tulis dulu alamat ranah/domainnya

en: Please enter a valid domain address and try again.
id: Masukkan dulu alamat ranah/domainnya dengan benar dan baru ulangi kembali.

note: “%s” is the task name to run (e.g. Traceroute, Port Scan, Finger, etc.)
en: An error occurred when try to run “%s”
id: Terjadi galat ketika mencoba menjalankan "%s"

en: Information not available
id: Informasi tidak tersedia

en: Run
id: Jalankan

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
id: Waktu (ms):

en: Seq. No.:
id: No. Urut:

en: Sending ping requests to %s
id: Mengirim permintaan ping ke %s

en: Bytes
id: Byte

en: Source
id: Sumber

en: Seq
id: Urutan

en: Time
id: Thieves

en: Units
id: Satuan

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
id: Byte	Asal	Urutan	Waktu	Unit

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
id: Waktu minimal:	%s ms

en: Time average:	%s ms
id: Waktu rata-rata:	%s ms

en: Time maximum:	%s ms
id: Waktu maksimal:	%s ms

en: Packets transmitted:	%s
id: Paket terpancar:	%s

en: Packets received:	%s
id: Paket diterima:	%s

en: Successful packets:	%s
id: Paket sukses:	%s

en: Scanning %s for open ports
id: Pindai semua port terbuka pada %s

en: Service
id: Layanan

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
id: Port	Kondisi	Layanan

en: Tracing route to %s
id: Menelusuri jalur ke %s

en: Hostname
id: Nama host

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1
id: Hop	Nama host	IP	Waktu 1

en: In order to use this feature of the program, %s must be installed in your system
id: Untuk dapat memakai fitur program ini, %s mesti terpasang pada sistem Anda

en: Getting the whois information of %s
id: Mengambil informasi whois %s
