gnome-nettool - en to it translation catalogue (200 entries)

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
it: Strumenti di rete

en: Perform advanced networking analysis
it: Esegue analisi avanzate di rete

en: Network Tools is a utility to perform advanced networking analysis operations. It features a range of networking tools that are typically done on the command line, but allows you to perform them with a graphical interface.
it: «Strumenti di rete» è un programma per eseguire operazioni avanzate di analisi di rete. Include una serie di strumenti di rete in forma grafica che normalmente vengono usati dalla riga di comando.

en: With Network Tools, you can perform the following: ping, netstat, traceroute, port scans, lookup, finger and whois.
it: Con «Strumenti di rete» è possibile eseguire le seguenti azioni: ping, netstat, traceroute, analisi delle porte, lookup, finger e whois.

en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

en: Network information tools
it: Strumenti per informazioni di rete

en: View information about your network
it: Mostra le informazioni sulla rete

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: network;monitor;remote;
it: rete;monitor;remoto;

en: User
it: Utente

en: _Tool
it: _Strumento

en: Beep on ping
it: Bip al ping

en: _Edit
it: _Modifica

en: Copy as text _report
it: Copia come _rapporto testuale

en: Clear _History
it: _Pulisci cronologia

en: _Help
it: A_iuto

en: _Contents
it: _Sommario

note: Dear Translator: This is the Window Title
en: Devices — Network Tools
it: Interfacce — Strumenti di rete

en: _Network device:
it: Interfaccia di _rete:

en: _Configure
it: _Configura

en: IP Information
it: Informazioni IP

en: Hardware address:
it: Indirizzo hardware:

en: Link speed:
it: Velocità collegamento:

en: State:
it: Stato:

en: Not Available
it: Non disponibile

en: Interface Information
it: Informazioni sull'interfaccia

en: Transmitted bytes:
it: Byte trasmessi:

en: Received bytes:
it: Byte ricevuti:

en: Transmission errors:
it: Errori di trasmissione:

en: Transmitted packets:
it: Pacchetti trasmessi:

en: Received packets:
it: Pacchetti ricevuti:

en: Reception errors:
it: Errori di ricezione:

en: Collisions:
it: Collisioni:

en: Interface Statistics
it: Statistiche sull'interfaccia

en: Devices
it: Interfacce

en: Only
it: Solo

en: requests
it: richieste

en: Unlimited requests
it: Richieste illimitate

en: Send:
it: Invia:

en: Enter the network address to ping. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
it: Inserire l'indirizzo di rete al quale fare ping. Per esempio: www.example.org o 192.168.2.1

en: Network address
it: Indirizzo di rete

en: _Network address:
it: Indirizzo di _rete:

en: Maximum:
it: Massimo:

en: Average:
it: Medio:

en: Minimum:
it: Minimo:

en: Round Trip Time Statistics
it: Statistiche sul Round Trip Time

en: Packets transmitted:
it: Pacchetti trasmessi:

en: Successful packets:
it: Pacchetti con successo:

en: Packets received:
it: Pacchetti ricevuti:

en: Transmission Statistics
it: Statistiche di trasmissione

en: Details
it: Dettagli

en: Display:
it: Mostra:

en: Routing Table Information
it: Informazioni sulla tabella di instradamento

en: Active Network Services
it: Servizi di rete attivi

en: Multicast Information
it: Informazioni multicast

en: Output for net stat
it: Output per netstat

en: Netstat output
it: Output di netstat

en: Enter the network address to trace a path to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
it: Inserire l'indirizzo di rete verso il quale tracciare il percorso. Per esempio: www.example.org o 192.168.2.1

en: Trace
it: Traccia

en: Output for traceroute
it: Output per traceroute

en: Traceroute output
it: Output di traceroute

en: Enter the network address to trace a route to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
it: Inserire l'indirizzo di rete verso il quale tracciare la rotta. Per esempio: www.example.org o 192.168.2.1

en: Enter the network address to scan for open ports. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
it: Inserire l'indirizzo di rete da analizzare alla ricerca di porte aperte. Per esempio: www.example.org o 192.168.2.1

en: Scan
it: Scansiona

en: Output for port scan
it: Output per scansione porte

en: Port scan output
it: Output della scansione porte

en: Port Scan
it: Scansione porte

en: _Information type:
it: Tipo di _informazione:

en: Enter the domain to lookup. For example: domain.com or ftp.domain.com.
it: Inserire il dominio di cui fare il lookup. Per esempio: example.org o ftp.example.org.

en: Output for lookup
it: Output per lookup

en: Lookup output
it: Output di lookup

en: Enter the network address to finger that user. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
it: Inserire l'indirizzo di rete per fare finger a un utente. Per esempio: www.example.org o 192.168.2.1

en: Enter the user to finger
it: Inserire l'utente di cui fare finger

en: User name
it: Nome utente

en: _Username:
it: Nome _utente:

en: Output for finger
it: Output per finger

en: Finger output
it: Output di finger

en: _Domain address:
it: Indirizzo del _dominio:

en: Enter a domain address to lookup its whois information. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
it: Inserire un indirizzo di dominio per cercarne tutte le informazioni whois. Per esempio: www.example.org o 192.168.2.1

en: Domain address
it: Indirizzo del dominio

en: Output for whois
it: Output per whois

en: Whois output
it: Output di whois

en: Historically used hostnames
it: Nomi host usati

en: A list of hostnames previously used
it: Un elenco di nomi host usati in precedenza

en: Historically used usernames
it: Nomi utente usati

en: A list of usernames previously used
it: Un elenco di nomi utente usati in precedenza

en: Historically used domains
it: Domini usati

en: A list of domains previously used
it: Un elenco di domini usati in precedenza

en: Graphical user interface for common network utilities
it: Interfaccia grafica per utilità di rete di uso comune

en: Idle
it: Inattivo

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s — Network Tools
it: Strumenti di rete — %s

en: Unable to open help file
it: Impossibile aprire il file di aiuto

en: Getting information of %s on “%s”
it: Recupero delle informazioni di %s su «%s» in corso

en: Getting information of all users on “%s”
it: Recupero delle informazioni di tutti gli utenti su «%s» in corso

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
it: Altro tipo

en: Ethernet Interface
it: Interfaccia Ethernet

en: Wireless Interface
it: Interfaccia wireless

en: Modem Interface
it: Interfaccia modem

en: Parallel Line Interface
it: Interfaccia parallela

en: Infrared Interface
it: Interfaccia infrarossi

en: Infiniband Interface
it: Interfaccia infiniband

en: Loopback Interface
it: Interfaccia di loopback

en: Unknown Interface
it: Interfaccia sconosciuta

en: Network Devices Not Found
it: Interfacce di rete non trovate

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Active
it: Attiva

en: Inactive
it: Inattiva

en: Enabled
it: Abilitata

en: Disabled
it: Disabilitata

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
it: Interfaccia di rete:	%s

en: Hardware address:	%s
it: Indirizzo hardware:	%s

en: Link speed:	%s
it: Velocità collegamento:	%s

en: State:	%s
it: Stato:	%s

en: Transmitted packets:	%s
it: Pacchetti trasmessi:	%s

en: Transmission errors:	%s
it: Errori di trasmissione:	%s

en: Received packets:	%s
it: Pacchetti ricevuti:	%s

en: Reception errors:	%s
it: Errori di ricezione:	%s

en: Collisions:	%s
it: Collisioni:	%s

en: not available
it: non disponibile

en: Looking up %s
it: Risoluzione di %s in corso

en: Name
it: Nome

en: Address Type
it: Tipo di indirizzo

en: Record Type
it: Tipo di record

en: Address
it: Indirizzo

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
it: Sorgente	TTL	Tipo di indirizzo	Tipo di record	Risoluzione

en: Load information for a network device
it: Carica le informazioni per una interfaccia di rete

en: DEVICE
it: INTERFACCIA

en: Send a ping to a network address
it: Invia un ping ad un indirizzo di rete

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
it: Recupera le informazioni di netstat. Le opzioni valide sono: route, active, multicast.

en: COMMAND
it: COMANDO

en: Trace a route to a network address
it: Traccia il percorso fino ad un indirizzo di rete

en: Port scan a network address
it: Scansiona le porte di un indirizzo di rete

en: Look up a network address
it: Effettua il lookup di un indirizzo di rete

en: Finger command to run
it: Comando finger da eseguire

en: USER
it: UTENTE

en: Perform a whois lookup for a network domain
it: Effettua una interrogazione whois per un dominio di rete

en: DOMAIN
it: DOMINIO

en: The file %s doesn’t exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
it: Il file %s non esiste, controllare che gnome-nettool sia correttamente installato

en: Protocol
it: Protocollo

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Netmask / Prefix
it: Netmask / Prefisso

en: Scope
it: Portata

en: Default Information
it: Informazioni predefinite

en: Internet Address
it: Indirizzo Internet

en: Canonical Name
it: Nome canonico

en: CPU / OS Type
it: Tipo CPU/SO

note: Translators: Mailbox Exchange refers to a DNS record. It defines the priority of mail servers to contact to deliver an email. It has nothing to do with e-mail clients. See https://tools.ietf.org/html/rfc5321#section-3.6.2
en: Mailbox Exchange
it: Server di posta

en: Mailbox Information
it: Informazioni mailbox

note: When asking for NS record in DNS context
en: Name Server
it: Nome del server

en: Host name for Address
it: Nome host per indirizzo

note: When asking for SOA record in DNS context. It defines which server is the primary nameserver for a domain
en: Start of Authority
it: Start of authority

en: Text Information
it: Informazioni testo

en: Well Known Services
it: Servizi noti

en: Any / All Information
it: Ogni informazione (tutte)

en: Getting routing table
it: Recupero della tabella di instradamento in corso

en: Getting active Internet connections
it: Recupero delle connessioni Internet attive in corso

en: Getting group memberships
it: Recupero delle appartenenze ai gruppi in corso

en: IP Source
it: IP sorgente

en: Port/Service
it: Porta/Servizio

en: State
it: Stato

en: Destination/Prefix
it: Destinazione/Prefisso

en: Destination
it: Destinazione

en: Interface
it: Interfaccia

en: Member
it: Membro

en: Group
it: Gruppo

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
it: Protocollo	IP sorgente	Porta/Servizio	Stato

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
it: Destinazione	Gateway	Netmask	Interfaccia

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
it: Interfaccia	Membro	Gruppo

en: A network address was not specified
it: Non è stato specificato un indirizzo di rete

en: Please enter a valid network address and try again.
it: Inserire un indirizzo di rete valido e provare di nuovo.

en: The address “%s” cannot be found
it: L'indirizzo «%s» non può essere trovato

en: A domain address was not specified
it: Non è stato specificato un indirizzo di dominio

en: Please enter a valid domain address and try again.
it: Inserire un indirizzo di dominio valido e provare di nuovo.

note: “%s” is the task name to run (e.g. Traceroute, Port Scan, Finger, etc.)
en: An error occurred when try to run “%s”
it: Si è verificato un errore nel tentativo di eseguire «%s»

en: Information not available
it: Informazione non disponibile

en: Stop
it: Ferma

en: Run
it: Esegui

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
it: Tempo (ms):

en: Seq. No.:
it: Num. Seq.:

en: Sending ping requests to %s
it: Invio di richieste ping a %s in corso

en: Bytes
it: Byte

en: Source
it: Sorgente

en: Time
it: Tempo

en: Units
it: Unità

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
it: Byte	Sorgente	Seq	Tempo	Unità

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
it: Tempo minimo:	%s ms

en: Time average:	%s ms
it: Tempo medio:	%s ms

en: Time maximum:	%s ms
it: Tempo massimo:	%s ms

en: Packets transmitted:	%s
it: Pacchetti trasmessi:	%s

en: Packets received:	%s
it: Pacchetti ricevuti:	%s

en: Successful packets:	%s
it: Pacchetti con successo:	%s

en: Scanning %s for open ports
it: Scansione di %s alla ricerca di porte aperte

en: Port
it: Porta

en: Service
it: Servizio

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
it: Porta	Stato	Servizio

en: Tracing route to %s
it: Tracciamento rotta fino a %s

en: Hop
it: Passo

en: Hostname
it: Nome host

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1
it: Passo	Nome host	IP	Tempo 1

en: In order to use this feature of the program, %s must be installed in your system
it: Affinché sia possibile usare questa funzionalità del programma, è necessario che %s sia installato nel sistema

en: Getting the whois information of %s
it: Recupero delle informazioni whois di %s in corso
