gnome-nettool master - en to ja translation catalogue (206 entries)

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
ja: ネットワークツール

en: Perform advanced networking analysis
ja: 高度なネットワーク解析を実行する

en: Network Tools is a utility to perform advanced networking analysis operations. It features a range of networking tools that are typically done on the command line, but allows you to perform them with a graphical interface.
ja: ネットワークツールは、高度なネットワーク解析を行うためのユーティリティです。 通常はコマンドラインで実行するさまざまなネットワーク用ツールの機能を、グラフィカルインターフェイスで使用することができます。

en: With Network Tools, you can perform the following: ping, netstat, traceroute, port scans, lookup, finger and whois.
ja: ネットワークツールを使用すると、ping, netstat, traceroute, ポートスキャン, DSN Lookup, finger, および whois を実行できます。

en: The GNOME Project
ja: GNOME プロジェクト

en: Network information tools
ja: ネットワーク情報ツール

en: View information about your network
ja: お使いのネットワークに関する情報を表示します

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: network;monitor;remote;
ja: network;monitor;remote;ネットワーク;モニター;モニタリング;監視;リモート;遠隔;

en: Host
ja: ホスト

en: User
ja: ユーザー

en: _Tool
ja: ツール(_T)

en: Beep on ping
ja: Ping 時に音を鳴らす

en: _Edit
ja: 編集(_E)

en: Copy as text _report
ja: 報告書の形式でコピー(_R)

en: Clear _History
ja: 履歴のクリア(_H)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Contents
ja: 目次(_C)

note: Dear Translator: This is the Window Title
en: Devices — Network Tools
ja: デバイス — ネットワークツール

en: _Network device:
ja: ネットワークデバイス(_N):

en: _Configure
ja: 設定(_C)

en: IP Information
ja: IP (インターネットプロトコル) の情報

en: Hardware address:
ja: ハードウェア (MAC) アドレス:

en: Multicast:
ja: マルチキャスト:

en: Link speed:
ja: リンクのスピード:

en: State:
ja: 状態:

en: Not Available
ja: 利用不可

en: Interface Information
ja: インターフェースの情報

en: Transmitted bytes:
ja: 転送したバイト数:

en: Received bytes:
ja: 受信したバイト数:

en: Transmission errors:
ja: 転送エラーの総数:

en: Transmitted packets:
ja: 転送したパケットの総数:

en: Received packets:
ja: 受信したパケットの総数:

en: Reception errors:
ja: 受信エラーの総数:

en: Collisions:
ja: 衝突した回数:

en: Interface Statistics
ja: インターフェースの統計情報

en: Devices
ja: デバイス

en: Only
ja: 要求数は

en: requests
ja: 個だけ

en: Unlimited requests
ja: 制限しない

en: Send:
ja: 送信要求の数:

en: Enter the network address to ping. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ja: ping を送信するネットワークアドレスを入力してください。例えば www.domain.com、あるいは 192.168.2.1 などです

en: Network address
ja: ネットワークのアドレス

en: _Network address:
ja: ネットワークのアドレス(_N):

note: Translators: this is the abbreviation for milliseconds
en: ms
ja: ミリ秒

en: Maximum:
ja: 最大:

en: Average:
ja: 平均:

en: Minimum:
ja: 最小:

en: Round Trip Time Statistics
ja: 往復遅延時間の統計情報

en: Packets transmitted:
ja: 送信したパケットの総数:

en: Successful packets:
ja: 到達したパケットの割合:

en: Packets received:
ja: 受信したパケットの総数:

en: Transmission Statistics
ja: 転送の統計情報

en: Details
ja: 詳細

en: Display:
ja: 表示する情報:

en: Routing Table Information
ja: 経路テーブルの情報

en: Active Network Services
ja: 利用可能なネットワークサービス

en: Multicast Information
ja: マルチキャストの情報

en: Output for net stat
ja: Netstat を実行した結果です

en: Netstat output
ja: Netstat の結果

en: Enter the network address to trace a path to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ja: 経路を探索するネットワークアドレスを入力してください。例えば www.domain.com、あるいは 192.168.2.1 などです

en: Trace
ja: トレース

en: Output for traceroute
ja: Traceroute を実行した結果です

en: Traceroute output
ja: Traceroute の結果

en: Enter the network address to trace a route to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ja: 経路を探索するネットワークアドレスを入力してください。例えば www.domain.com、あるいは 192.168.2.1 などです

en: Enter the network address to scan for open ports. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ja: 開いているポートをスキャンするネットワークアドレスを入力してください。例えば www.domain.com、あるいは 192.168.2.1 などです

en: Scan
ja: スキャン

en: Output for port scan
ja: ポートスキャンを実行した結果です

en: Port scan output
ja: ポートスキャンの結果

en: Port Scan
ja: ポートスキャン

en: _Information type:
ja: 情報の種類(_I):

en: Enter the domain to lookup. For example: domain.com or ftp.domain.com.
ja: lookup するドメインを入力してください。例えば domain.comあるいは ftp.domain.com などです

en: Output for lookup
ja: Lookup を実行した結果です

en: Lookup output
ja: Lookup の結果

en: Enter the network address to finger that user. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ja: ユーザーを finger するためのネットワークアドレスを入力してください。例えば www.domain.com、あるいは 192.168.2.1 などです

en: Enter the user to finger
ja: finger するユーザーを入力してください

en: User name
ja: ユーザー名

en: _Username:
ja: ユーザー名(_U):

en: Output for finger
ja: Finger を実行した結果です

en: Finger output
ja: finger の結果

en: _Domain address:
ja: ドメインのアドレス(_D):

en: Enter a domain address to lookup its whois information. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ja: whois 情報を検索するため、ドメインのアドレスを入力してください。例えば www.domain.com、あるいは 192.168.2.1 などです

en: Domain address
ja: ドメインのアドレス

en: Output for whois
ja: Whois を実行した結果です

en: Whois output
ja: Whois の結果

en: Historically used hostnames
ja: かつて使われたホスト名

en: A list of hostnames previously used
ja: 前に使われたホスト名の一覧

en: Historically used usernames
ja: かつて使われたユーザー名

en: A list of usernames previously used
ja: 前に使われたユーザー名の一覧

en: Historically used domains
ja: かつて使われたドメイン

en: A list of domains previously used
ja: 前に使われたドメインの一覧

en: Graphical user interface for common network utilities
ja: いろいろなネットワークユーティリティに対応したグラフィカルなインターフェースを提供します。

en: Idle
ja: 待機中です

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s — Network Tools
ja: %s — ネットワークツール

en: Unable to open help file
ja: ヘルプファイルを開けません

en: Getting information of %s on “%s”
ja: “%2$s” 上のユーザー %1$s の情報を取得しています...

en: Getting information of all users on “%s”
ja: “%s” 上の全ユーザーの情報を取得しています...

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
ja: その他の種類

en: Ethernet Interface
ja: Ethernet インターフェース

en: Wireless Interface
ja: 無線インターフェース

en: Modem Interface
ja: モデムインターフェース

en: Parallel Line Interface
ja: パラレルラインインターフェース

en: Infrared Interface
ja: 赤外線インターフェース

en: Infiniband Interface
ja: InfiniBand インターフェース

en: Loopback Interface
ja: ループバックインターフェース

en: Unknown Interface
ja: 不明なインターフェース

en: Network Devices Not Found
ja: ネットワークデバイスが見つかりませんでした

en: Unknown
ja: 不明

en: Active
ja: 有効

en: Inactive
ja: 無効

en: Loopback
ja: ループバック

en: Enabled
ja: 利用可

en: Disabled
ja: 利用不可

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
ja: ネットワークデバイス:	%s

en: Hardware address:	%s
ja: ハードウェア (MAC) アドレス:	%s

en: Multicast:	%s
ja: マルチキャスト:	%s

en: Link speed:	%s
ja: リンクスピード:	%s

en: State:	%s
ja: 状態:	%s

en: Transmitted packets:	%s
ja: 転送パケット数:	%s

en: Transmission errors:	%s
ja: 転送エラー数:	%s

en: Received packets:	%s
ja: 受信パケット数:	%s

en: Reception errors:	%s
ja: 受信エラー数:	%s

en: Collisions:	%s
ja: 衝突した回数:	%s

en: not available
ja: 利用不可

en: Looking up %s
ja: %s の問い合わせ中...

en: Name
ja: 名前

en: Address Type
ja: アドレスの種類

en: Record Type
ja: 問い合わせの種類

en: Address
ja: アドレス

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
ja: ソース	TTL	アドレス 種類	問い合わせの種類1	アドレス解決

en: Load information for a network device
ja: ネットワークデバイスの情報を読み込む

en: Send a ping to a network address
ja: ネットワークアドレスへ ping を送信する

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
ja: netstat 情報を取得する (利用可能なコマンド: route, active, multicast)。

en: Trace a route to a network address
ja: ネットワークアドレスへの経路をトレースする

en: Port scan a network address
ja: ネットワークアドレスのポートをスキャンする

en: Look up a network address
ja: ネットワークアドレスを問い合わせる

en: Finger command to run
ja: 指定したユーザーに対して Finger を実行する

en: Perform a whois lookup for a network domain
ja: ネットワークドメインに対する whois 情報を取得する

en: The file %s doesn’t exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
ja: ファイル %s が存在しません。gnome-nettool が正しくインストールされているか確認してください。

en: Protocol
ja: プロトコル

en: IP Address
ja: IP-アドレス

en: Netmask / Prefix
ja: ネットマスク/プレフィックス

en: Broadcast
ja: ブロードキャスト

en: Scope
ja: スコープ

en: Default Information
ja: デフォルトの情報

en: Internet Address
ja: インターネットアドレス (A)

en: Canonical Name
ja: カノニカル名 (CNAME)

en: CPU / OS Type
ja: CPU / OS の種類

note: Translators: Mailbox Exchange refers to a DNS record. It defines the priority of mail servers to contact to deliver an email. It has nothing to do with e-mail clients. See https://tools.ietf.org/html/rfc5321#section-3.6.2
en: Mailbox Exchange
ja: メール受信箱の Exchange (MX)

en: Mailbox Information
ja: メール受信箱の情報 (MINFO)

note: When asking for NS record in DNS context
en: Name Server
ja: ネームサーバー (NS)

en: Host name for Address
ja: アドレスに対するホスト名 (HINFO)

note: When asking for SOA record in DNS context. It defines which server is the primary nameserver for a domain
en: Start of Authority
ja: Start Of Authority

en: Text Information
ja: 文字列の情報 (T)

en: Well Known Services
ja: 既知のサービス (WKS)

en: Any / All Information
ja: 任意/すべての情報

en: Getting routing table
ja: 経路テーブルの取得中...

en: Getting active Internet connections
ja: 利用可能なインターネット接続情報の取得中...

en: Getting group memberships
ja: グループのメンバーシップ情報の取得中...

en: IP Source
ja: IP-ソース

en: Port/Service
ja: ポート/サービス

en: State
ja: 状態

en: Destination/Prefix
ja: 送信先/プレフィックス

en: Destination
ja: 送信先

en: Gateway
ja: ゲートウェイ

en: Netmask
ja: ネットマスク

en: Interface
ja: インターフェース

en: Member
ja: メンバー

en: Group
ja: グループ

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
ja: プロトコル	IP-ソース	ポート/サービス	状態

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
ja: 送信先	ゲートウェイ	ネットマスク	インターフェース

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
ja: インターフェース	メンバー	グループ

en: A network address was not specified
ja: ネットワークアドレスが指定されていません

en: Please enter a valid network address and try again.
ja: 正しいネットワークアドレスを入力してもう一度実行してください。

en: The address “%s” cannot be found
ja: アドレス “%s” を見つけることができません

en: A domain address was not specified
ja: ドメインアドレスが指定されていません

en: Please enter a valid domain address and try again.
ja: 正しいドメインアドレスを入力してもう一度実行してください。

note: “%s” is the task name to run (e.g. Traceroute, Port Scan, Finger, etc.)
en: An error occurred when try to run “%s”
ja: “%s” を実行しようとしてエラーが発生しました

en: Information not available
ja: 情報が利用可能ではありません

en: Stop
ja: 停止

en: Run
ja: 実行

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
ja: 時間 (ミリ秒):

en: Seq. No.:
ja: ICMP番号:

en: Sending ping requests to %s
ja: Ping を %s へ送信中...

en: Bytes
ja: バイト数

en: Source
ja: 要求元

en: Seq
ja: ICMP番号

en: Time
ja: 往復時間

en: Units
ja: 単位

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
ja: バイト数	IP-ソース	ICMP番号	往復時間	単位

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
ja: 往復時間の最小:	%s ミリ秒

en: Time average:	%s ms
ja: 往復時間の平均:	%s ミリ秒

en: Time maximum:	%s ms
ja: 往復時間の最大:	%s ミリ秒

en: Packets transmitted:	%s
ja: 送信パケット数:	%s

en: Packets received:	%s
ja: 受信パケット数:	%s

en: Successful packets:	%s
ja: 到達したパケットの割合:	%s

en: Scanning %s for open ports
ja: %s で開いているポートのスキャン中...

en: Port
ja: ポート番号

en: Service
ja: サービス

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
ja: ポート番号	状態	サービス

en: Tracing route to %s
ja: %s に対する経路情報の追跡中...

en: Hop
ja: ホップ

en: Hostname
ja: ホスト名

en: IP
ja: IP-ソース

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1
ja: ホップ	ホスト名	IP	時間1

en: In order to use this feature of the program, %s must be installed in your system
ja: この機能を利用するために %s をお使いのシステムにインストールしてください

en: Getting the whois information of %s
ja: %s の WhoIs 情報の取得中...
