gnome-nettool - en to ka translation catalogue (171 entries)

en: Graphical user interface for common network utilities
ka: ქსელის.ძირითადი.უტილიტების.გრაფიკული ინტერფეისი

en: IP Information
ka: IP ინფორმაცია

en: Interface Information
ka: ინტერფეისის ინფორმაცია

en: Interface Statistics
ka: ინტერფეისის სტატისტიკა

en: Round Trip Time Statistics
ka: შემოვლის დროის სტატისტიკა

en: Transmission Statistics
ka: <>გადაცემის სტატისტიკა

en: Active Network Services
ka: ქსელის აქტიური სერვისები

en: Average:
ka: რაოდენობა:

en: Broadcast:
ka: მაუწყებლობა:

en: Clear _History
ka: ისტორიის _გასუფთავება

en: Collisions:
ka: კოლიზიები:

en: Devices
ka: მოწყობილობები

en: Display:
ka: დისპლეი:

en: Hardware address:
ka: აპარატურული მისამართი:

en: Host
ka: ჰოსტი

en: IP Address:
ka: IP მისამართი:

en: Link speed:
ka: კავშირის სიჩქარე:

en: Lookup
ka: მონახვა

en: Maximum:
ka: მაქსიმუმი:

en: Minimum:
ka: მინიმუმი:

en: Multicast Information
ka: ინფორმაცია ჯგუფური მაუწყებლობის შესახებ

en: Multicast:
ka: ჯგუფური მაუწყებლობა:

en: Netmask:
ka: ქსელის შაბლონი:

en: Netstat
ka: ქსელის სტატუსი

en: Not Available
ka: ხელმიუწვდომელია

en: Only
ka: მხოლოდ

en: Packets loss:
ka: დაკარგული პაკეტები:

en: Packets received:
ka: მიღებული.პაკეტები:

en: Packets transmitted:
ka: გადაცემული პაკეტები:

en: Ping
ka: პინგი

en: Port Scan
ka: პორტის სკანირება

en: Received bytes:
ka: მიღებული ბაიტები:

en: Received packets:
ka: მიღებული პაკეტები:

en: Reception errors:
ka: მიღების შეცდომები:

en: Routing Table Information
ka: მარშრუტიზაციის ცხრილი:

en: Scan
ka: სკანირება

en: Send:
ka: გაგზავნილი:

en: State:
ka: მდგომარეობა:

en: Trace
ka: ტრასა

en: Traceroute
ka: მარშრუტიზაცია

en: Transmission errors:
ka: გადაცემის შეცდომები:

en: Transmitted bytes:
ka: გადაცემული ბაიტები:

en: Transmitted packets:
ka: გადაცემული პაკეტები:

en: Unlimited requests
ka: ულიმიტო მოთხოვნები

en: User
ka: მომხმარებელი

en: Whois
ka: "ვინ ვინ არის"

en: _Configure
ka: _კონფიგურაცია

en: _Domain address:
ka: _დომენის მისამართი:

en: _Edit
ka: _რედაქტირება

en: _Help
ka: _დახმარება

en: _Information type:
ka: _ინფორმაციის ტიპი:

en: _Network address:
ka: _ქსელის მისამართი:

en: _Network device:
ka: _ქსელის მოწყობილობა:

en: _Tool
ka: _ხელსაწყო

en: _Username:
ka: _მომხმარებელი:

en: ms
ka: მწმ

en: requests
ka: მოთხოვნა

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
ka: სხვა ტიპი

en: Ethernet Interface
ka: Ethernet-ინტერფეისი

en: Wireless Interface
ka: უკაბელო ინტერფეისი

en: Modem Interface
ka: მოდემური ინტერფეისი

en: Parallel Line Interface
ka: პარალელური კავშირის ინტერფეისი

en: Infrared Interface
ka: ინფრაწითელი ინტერფეისი

en: Loopback Interface
ka: მარყუჟული ინტერფეისი

en: Unknown Interface
ka: უცნობი ინტერფეისი

en: Network Devices Not Found
ka: ქსელის მოწყობილობები ვერ მოიძებნა

en: Unknown
ka: უცნობი

en: Active
ka: აქტიური

en: Inactive
ka: არააქტიური

en: Loopback
ka: მარყუჟი

en: Enabled
ka: ჩართული

en: Disabled
ka: გამორთული

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
ka: ქსელის მოწყობილობა:	%s

en: Hardware address:	%s
ka: აპარატურული მისამართი:	%s

en: IP address:	%s
ka: IP მისამართი:	%s

en: Netmask:	%s
ka: ქსელის შაბლონი:	%s

en: Broadcast:	%s
ka: მაუწყებლობა:	%s

en: Multicast:	%s
ka: ჯგუფური მაუწყებლობა:	%s

en: Link speed:	%s
ka: ბმის სიჩქარე:	%s

en: State:	%s
ka: მდგომარეობა:	%s

en: Transmitted packets:	%s
ka: გაგზავნილი პაკეტები:	%s

en: Transmission errors:	%s
ka: გადაცემის შეცდომები:	%s

en: Received packets:	%s
ka: მიღებული პაკეტები:	%s

en: Reception errors:	%s
ka: მიღების შეცდომები:	%s

en: Collisions:	%s
ka: კოლიზიები:	%s

en: not available
ka: მიუწვდომელია

en: Looking up %s
ka: იძებნება %s

en: Name
ka: სახელი

en: Address Type
ka: მისამართის ტიპი

en: Record Type
ka: ჩანაწერის ტიპი

en: Address
ka: მისამართი

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
ka: წყარო	TTL	მისამართის ტიპი	ჩანაწერის ტიპი1	გარჩევადობა

en: Load information for a network device
ka: ქსელის მოწყობილობის ინფორმაციის ჩატვირთვა

en: DEVICE
ka: მოწყობილობა

en: Send a ping to a network address
ka: პინგის გაგზავნა ქსელის მისამართზე

en: HOST
ka: ჰოსტი

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
ka: Netstat-ინფორმაციის მიღება.  მართებული პარამეტრები: route,·active,·multicast.

en: COMMAND
ka: ბრძანება

en: Trace a route to a network address
ka: ქსელის მისამართის მარშრუტის ტრასირება

en: Port scan a network address
ka: ქსელის მისამართის პორტის სკანირება

en: Look up a network address
ka: ქსელის მისამართის მონახვა

en: Finger command to run
ka: Finger-ის ბრძანება

en: USER
ka: მომხმარებელი

en: Perform a whois lookup for a network domain
ka: "ვინ ვინ არის" ქსელის დომენში

en: DOMAIN
ka: დომენი

en: The file %s doesn't exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
ka: ფაილი %s არ არსებობს. შეამოწმეთ, არის თუ არა გნომის ხელსაწყოები სწორად დაყენებული

en: Enter the network address to ping.
    For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ka: შეიყვანე ქსელის მისამართი პინგისათვის 
    მაგალითად: www.domain.com ან 192.168.2.1

en: Enter the network address to trace a route to.
    For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ka: შეიყვანე ქსელის მისამართი ტრასირებისათვის.
    მაგალითად:·www.domain.com ან 192.168.2.1

en: Protocol
ka: პროტოკოლი

en: IP Address
ka: IP მისამართი

en: Netmask / Prefix
ka: ქსელის შაბლონი / პრეფიქსი

en: Broadcast
ka: მაუწყებლობა

en: Scope
ka: ხილვის არე:

en: Enter the network address to scan for open ports.
    For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ka: შეიყვანეთ მისამართი გახსნილი პორტების დასასკანირებლად.
    მაგალითად: www.domain.com ან 192.168.2.1

en: Enter the network address to lookup.
    For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ka: შეიყვანეთ საძიებელი მისამართი.
    მაგალითად: www.domain.com. ან 192.168.2.1

en: Enter the user to finger.
ka: შეიყვანეთ მომხმარებელი finger-ისათვის.

en: Enter a domain address to lookup its whois information.
    For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ka: შეიყვანეთ დომენის მისამართები "ვინ ვინ არის" სანახავად.
    მაგალითად: www.domain.com ან 192.168.2.1

en: Getting routing table
ka: მარშრუტიზაციის ცხრილის მიღება

en: Getting active Internet connections
ka: აქტიური ინტერნეტ-კავშირების მიღება

en: Getting group memberships
ka: ინფორმაცია ჯგუფის წევრობის შესახებ

en: IP Source
ka: IP წყარო

en: Port/Service
ka: პორტი/სერვისი

en: State
ka: მდგომარეობა

en: Destination/Prefix
ka: სამიზნე/პრეფიქსი

en: Destination
ka: სამიზნე

en: Gateway
ka: კარიბჭე

en: Netmask
ka: ქსელის შაბლონი

en: Interface
ka: ინტერფეისი

en: Member
ka: წევრი

en: Group
ka: ჯგუფი

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
ka: პროტოკოლი	IP წყარო	პორტი/სერვისი	მდგომარეობა

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
ka: სამიზნე	კარიბჭე	ქსელის შაბლონი	ინტერფეისი

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
ka: ინტერფეისი	წევრი	ჯგუფი

en: A network address was not specified
ka: ქსელის მისამართი არ არის მითითებული

en: Please enter a valid network address and try again.
ka: შეიყვანეთ ქსელის მართებული მისამართი და სცადეთ თავიდან

en: The address '%s' cannot be found
ka: '%s' მისამართი ვერ მოიძებნა

en: A domain address was not specified
ka: დომენის მისამართი არ არის მითითებული

en: Please enter a valid domain address and try again.
ka: შეიყვანეთ დომენის მართებული მისამართი და სცადეთ თავიდან.

en: Information not available
ka: ინფორმაცია მიუწვდომელია

en: Stop
ka: შეჩერება

en: Run
ka: გაშვება

en: Sending ping requests to %s
ka: იგზავნება პინგ-მოთხოვნები %s მისამართზე

en: Bytes
ka: ბაიტები

en: Source
ka: წყარო

en: Seq
ka: სეკვენცია

en: Time
ka: დრო

en: Units
ka: ერთეული

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
ka: ბაიტები	.წყარო	სეკვენცია	დრო	ერთეულები

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
ka: მინიმალური დრო:	%s მწმ

en: Time average:	%s ms
ka: საშუალო დრო:	%s მწმ

en: Time maximum:	%s ms
ka: მაქსიმალური დრო:	%s მწმ

en: Packets transmitted:	%s
ka: გაგზავნილია პაკეტი:	%s

en: Packets received:	%s
ka: მიღებულია პაკეტი:	%s

en: Packet loss:	%s
ka: დაკარგულია პაკეტი:	%s

en: Scanning %s for open ports
ka: %s პორტების გახსნილობის სკანირება

en: unknown
ka: უცნობი

en: Port
ka: პორტი

en: Service
ka: სერვისი

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
ka: პორტი	მდგომარეობა	სერვისი

en: Tracing route to %s
ka: %s-ს ტრასირება

en: Hop
ka: უბანი

en: Hostname
ka: ჰოსტის სახელი

en: Time 1
ka: დრო 1

en: Time 2
ka: დრო 2

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1), Round Trip Time 2 (Time2), It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1	Time 2
ka: უბანი	ჰოსტის სახელი	IP	დრო 1	დრო 2

en: %s: Command not found
ka: %s: ბრძანება ვერ მოიძებნა

en: Network Information Tools
ka: ქსელის საინფორმაციო ხელსაწყოები

en: Network Tools
ka: ქსელის ხელსაწყოები

en: Getting information of %s on "%s"
ka: "%s"-ზე %s-ის შესახებ ინფორმაციის მიღება

en: Getting information of all users on "%s"
ka: "%s"-ზე ყველა მომხმარებლის შესახებ ინფორმაციის მიღება

en: Getting the whois information of %s
ka: %s-ს შესახებ "ვინ ვინ არის" ინფორმაციის მიღება
