gnome-nettool HEAD - en to oc translation catalogue (210 entries)

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
oc: Aisinas ret

en: Perform advanced networking analysis
oc: Efectuar una analisi menimosa de la ret

en: Network Tools is a utility to perform advanced networking analysis operations. It features a range of networking tools that are typically done on the command line, but allows you to perform them with a graphical interface.
oc: Aisinas ret es un utilitari que permet d’efectuar d'analisis menimosas sus las rets. Compòrta una gamma d’aisinas de ret que son generalament disponiblas en linha de comanda, mas vos permet de las executar amb una interfàcia grafica.

en: With Network Tools, you can perform the following: ping, netstat, traceroute, port scans, lookup, finger and whois.
oc: Amb Aisinas ret, podètz efectuar las operacions seguentas : ping, netstat, traceroute, scan de ports, lookup, finger e whois.

en: The GNOME Project
oc: Lo projècte GNOME

en: Network information tools
oc: Aisinas d’informacion ret

en: View information about your network
oc: Afichar d'informacions sus vòstra ret

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: network;monitor;remote;
oc: ret;susvelhança;distant;

en: Host
oc: Òste

en: User
oc: Utilizaire

en: _Tool
oc: _Aisina

en: Beep on ping
oc: Emetre un bip al moment d'un ping

en: _Edit
oc: E_dicion

en: Copy as text _report
oc: Copiar coma _rapòrt textual

en: Clear _History
oc: Purgar l'_istoric

en: _Help
oc: A_juda

en: _Contents
oc: _Ensenhador

note: Dear Translator: This is the Window Title
en: Devices — Network Tools
oc: Periferics — Aisinas ret

en: _Network device:
oc: Periferic _ret :

en: _Configure
oc: _Configurar

en: IP Information
oc: Informacions sus l'IP

en: Hardware address:
oc: Adreça materiala :

en: Multicast:
oc: Multicast :

en: MTU:
oc: MTU :

en: Link speed:
oc: Velocitat del ligam :

en: State:
oc: Estat :

en: Not Available
oc: Pas disponible

en: Interface Information
oc: Informacions sus l'interfàcia

en: Transmitted bytes:
oc: Octets transmeses :

en: Received bytes:
oc: Octets recebuts :

en: Transmission errors:
oc: Errors de transmission :

en: Transmitted packets:
oc: Paquets transmeses :

en: Received packets:
oc: Paquets recebuts :

en: Reception errors:
oc: Errors de recepcion :

en: Collisions:
oc: Collisions :

en: Interface Statistics
oc: Estatisticas de l'interfàcia

en: Devices
oc: Periferics

en: Only
oc: Unicament

en: requests
oc: requèstas

en: Unlimited requests
oc: Requèstas pas limitadas

en: Send:
oc: Mandar :

en: Enter the network address to ping. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
oc: Picatz l'adreça ret a la quala cal mandar un ping. Per exemple : www.domeni.com o 192.168.2.1

en: Network address
oc: Adreça ret

en: _Network address:
oc: Adreça _ret :

en: Maximum:
oc: Maximum :

en: Average:
oc: Mejana :

en: Minimum:
oc: Minimum :

en: Round Trip Time Statistics
oc: Estatisticas de temps de laténcia

en: Packets transmitted:
oc: Paquets transmeses :

en: 0%
oc: 0 %

en: Successful packets:
oc: Paquets recebuts amb succès :

en: Packets received:
oc: Paquets recebuts :

en: Transmission Statistics
oc: Estatisticas de transmission

en: Details
oc: Detalhs

en: Display:
oc: Afichatge :

en: Routing Table Information
oc: Informacions de la taula de rotatge

en: Active Network Services
oc: Servicis ret actius

en: Multicast Information
oc: Informacions multicast

en: Netstat
oc: Estatisticas ret

en: Output for net stat
oc: Resultats de las estatisticas ret

en: Netstat output
oc: Sortida estatisticas ret

en: Enter the network address to trace a path to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
oc: Picatz l'adreça ret cap a la quala cal traçar un camin (tracepath). Per exemple : www.domeni.com o 192.168.2.1

en: Trace
oc: Traçar

en: Output for traceroute
oc: Resultats de traceroute

en: Traceroute output
oc: Sortida de traceroute

en: Enter the network address to trace a route to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
oc: Picatz l'adreça ret cap a la quala cal traçar una rota (traceroute). Per exemple : www.domeni.com o 192.168.2.1

en: Enter the network address to scan for open ports. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
oc: Picatz l'adreça ret sus la quala cal escanerizar los pòrts dobèrts. Per exemple : www.domeni.com o 192.168.2.1

en: Scan
oc: Scanejar

en: Output for port scan
oc: Resultats del scan de pòrts

en: Port scan output
oc: Sortida de scan de pòrts

en: Port Scan
oc: Scan de pòrts

en: _Information type:
oc: Tipe d'_informacions :

en: Enter the domain to lookup. For example: domain.com or ftp.domain.com.
oc: Picatz lo nom de domeni de percórrer. Per exemple : domain.com o ftp.domain.com.

en: Lookup
oc: Percórrer

en: Output for lookup
oc: Resultats del percors

en: Lookup output
oc: Sortida del percors

en: Enter the network address to finger that user. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
oc: Picatz l'adreça ret sus la quala cal aviar « finger » per aqueste utilizaire. Per exemple : www.domain.com o 192.168.2.1

en: Enter the user to finger
oc: Picatz l'utilizaire pel qual cal aviar « finger »

en: User name
oc: Nom d'utilizaire

en: _Username:
oc: Nom d'_utilizaire :

en: Output for finger
oc: Resultats de finger

en: Finger output
oc: Sortida finger

en: _Domain address:
oc: Adreça del _domeni :

en: Enter a domain address to lookup its whois information. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
oc: Picatz l'adreça d'un domeni de percórrer per obténer sas informacions « whois ». Per exemple : www.domeni.com o 192.168.2.1

en: Domain address
oc: Adreça del domeni

en: Output for whois
oc: Resultats de whois

en: Whois output
oc: Sortida de whois

en: Historically used hostnames
oc: Istoric dels noms d'òstes utilizats

en: A list of hostnames previously used
oc: Una lista de noms d'òstes utilizats precedentament

en: Historically used usernames
oc: Istoric dels noms d'utilizaire utilizats

en: A list of usernames previously used
oc: Una lista de noms d'utilizaire utilizats precedentament

en: Historically used domains
oc: Istoric dels domenis utilizats

en: A list of domains previously used
oc: Una lista dels domenis utilizats precedentament

en: Graphical user interface for common network utilities
oc: Interfàcia grafica utilizaire per las aisinas ret usualas

en: Idle
oc: Inactiu

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s — Network Tools
oc: %s — Aisinas ret

en: Unable to open help file
oc: Impossible de dobrir lo fichièr d'ajuda

en: Getting information of %s on “%s”
oc: Obtencion d'informacions a prepaus de %s sus « %s »

en: Getting information of all users on “%s”
oc: Obtencion d'informacions a prepaus de totes los utilizaires sus « %s »

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
oc: Autre tipe

en: Ethernet Interface
oc: Interfàcia ethernet

en: Wireless Interface
oc: Interfàcia sens fial

en: Modem Interface
oc: Interfàcia de modèm

en: Parallel Line Interface
oc: Interfàcia parallèla

en: Infrared Interface
oc: Interfàcia infraroja

en: Infiniband Interface
oc: Interfàcia infiniband

en: Loopback Interface
oc: Interfàcia loopback

en: Unknown Interface
oc: Interfàcia desconeguda

en: Network Devices Not Found
oc: Periferics ret pas trobats

en: Unknown
oc: Desconegut

en: Active
oc: Actiu

en: Inactive
oc: Inactiu

en: Enabled
oc: Activat

en: Disabled
oc: Desactivat

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
oc: Periferic ret :	%s

en: Hardware address:	%s
oc: Adreça materiala :	%s

en: Multicast:	%s
oc: Multicast :	%s

en: MTU:	%s
oc: MTU :	%s

en: Link speed:	%s
oc: Velocitat del ligam :	%s

en: State:	%s
oc: Estat :	%s

en: Transmitted packets:	%s
oc: Paquets transmeses :	%s

en: Transmission errors:	%s
oc: Errors de transmission :	%s

en: Received packets:	%s
oc: Paquets recebuts :	%s

en: Reception errors:	%s
oc: Errors de recepcion :	%s

en: Collisions:	%s
oc: Collisions :	%s

en: not available
oc: pas disponible

en: Looking up %s
oc: Percors de %s

en: Name
oc: Nom d'utilizaire

en: Address Type
oc: Tipe d'adreça

en: Record Type
oc: Tipe d'enregistrament

en: Address
oc: Adreça

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
oc: Font	TTL	Tipe d'adreça	Tipe d'enregistrament	Resolucion

en: Load information for a network device
oc: Carga las informacions d'un periferic ret

en: DEVICE
oc: PERIFERIC

en: Send a ping to a network address
oc: Manda un ping a l'adreça ret

en: HOST
oc: ÒSTE

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
oc: Obten las informacions netstat. Las opcions validas son : route, active e multicast.

en: COMMAND
oc: COMANDA

en: Trace a route to a network address
oc: Traça una rota cap a una adreça ret

en: Port scan a network address
oc: Escaneriza los pòrts d'una adreça ret

en: Look up a network address
oc: Recèrca una adreça ret

en: Finger command to run
oc: Comanda « finger » d'aviar

en: USER
oc: UTILIZAIRE

en: Perform a whois lookup for a network domain
oc: Efectua una recèrca « whois » per un domeni ret

en: DOMAIN
oc: DOMENI

en: The file %s doesn’t exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
oc: Lo fichièr %s existís pas, verificatz que gnome-nettool es installat corrèctament

en: Protocol
oc: Protocòl

en: IP Address
oc: Adreça IP

en: Netmask / Prefix
oc: Masqueta de ret / Prefix

en: Broadcast
oc: Difusion

en: Scope
oc: Portada

en: Default Information
oc: Informacions per defaut

en: Internet Address
oc: Adreça Internet

en: Canonical Name
oc: Nom canonic

en: CPU / OS Type
oc: Tipe de CPU/OS

en: Mailbox Information
oc: Informacions Mailbox

note: When asking for NS record in DNS context
en: Name Server
oc: Servidor de noms

en: Host name for Address
oc: Nom d'òste per l'adreça

en: Text Information
oc: Informacions tèxte

en: Well Known Services
oc: Servicis plan coneguts

en: Any / All Information
oc: Quala que siá / totas las informacions

en: Getting routing table
oc: Obtencion de la taula de rotatge

en: Getting active Internet connections
oc: Obtencion de las connexions Internet activas

en: Getting group memberships
oc: Obtencion de las apartenéncias de gropes

en: IP Source
oc: Font IP

en: Port/Service
oc: Pòrt/Servici

en: State
oc: Estat

en: Destination/Prefix
oc: Destinacion/Prefix

en: Destination
oc: Destinacion

en: Gateway
oc: Palanca

en: Netmask
oc: Masqueta de ret

en: Interface
oc: Interfàcia

en: Member
oc: Membre

en: Group
oc: Grop

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
oc: Protocòl	IP Font	Pòrt/Servici	Estat

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
oc: Destinacion	Palanca	Masqueta de ret	Interfàcia

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
oc: Interfàcia	Membre	Grop

en: A network address was not specified
oc: L'adreça ret es pas estada indicada

en: Please enter a valid network address and try again.
oc: Picatz una adreça ret valida e ensajatz tornamai.

en: The address “%s” cannot be found
oc: Impossible de trobar l'adreça « %s »

en: A domain address was not specified
oc: L'adreça de domeni es pas estada indicada

en: Please enter a valid domain address and try again.
oc: Picatz una adreça de domeni valida e ensajatz tornamai.

note: “%s” is the task name to run (e.g. Traceroute, Port Scan, Finger, etc.)
en: An error occurred when try to run “%s”
oc: Una error s'es produita al moment de la temptativa d'execucion de « %s »

en: Information not available
oc: Informacion pas disponibla

en: Stop
oc: Arrestar

en: Run
oc: Aviar

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
oc: Temps (en ms) :

en: Seq. No.:
oc: N° seq. :

en: Sending ping requests to %s
oc: Mandar de requèstas ping a %s

en: Bytes
oc: Octets

en: Source
oc: Font

en: Time
oc: Temps

en: Units
oc: Unitats

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
oc: Octets	Font	Seq	Temps	Unitats

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
oc: Temps minimum :	%s ms

en: Time average:	%s ms
oc: Temps mejan :	%s ms

en: Time maximum:	%s ms
oc: Temps maximum :	%s ms

en: Packets transmitted:	%s
oc: Paquets transmeses :	%s

en: Packets received:	%s
oc: Paquets recebuts :	%s

en: Successful packets:	%s
oc: Paquets recebuts amb succès :	%s

en: Scanning %s for open ports
oc: Recèrca de ports dobèrts sus %s

en: Port
oc: Pòrt

en: Service
oc: Servici

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
oc: Pòrt	Estat	Servici

en: Tracing route to %s
oc: Traçatge d'una rota cap a %s

en: Hop
oc: Saut

en: Hostname
oc: Nom d'òste

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1
oc: Saut	Nom d'òste	Adreça IP	Temps 1

en: In order to use this feature of the program, %s must be installed in your system
oc: Per fin d'utilizar aquesta foncion del programa, %s deu èsser installat sus vòstre sistèma

en: Getting the whois information of %s
oc: Obtencion de las informacions « whois » de %s
