gnome-nettool - en to pl translation catalogue (207 entries)

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
pl: Narzędzia sieciowe

en: Perform advanced networking analysis
pl: Zaawansowana analiza sieci

en: Network Tools is a utility to perform advanced networking analysis operations. It features a range of networking tools that are typically done on the command line, but allows you to perform them with a graphical interface.
pl: Narzędzia sieciowe umożliwiają wykonywanie zaawansowanej analizy sieci. Zwykle są one dostępne w wierszu poleceń, ale ta wersja ma interfejs graficzny.

en: With Network Tools, you can perform the following: ping, netstat, traceroute, port scans, lookup, finger and whois.
pl: Za pomocą narzędzi sieciowych można wykonywać polecenia: ping, netstat, traceroute, skanowanie portów, wyszukanie informacji, finger i whois.

en: The GNOME Project
pl: Projekt GNOME

en: Network information tools
pl: Narzędzia informacji sieciowych

en: View information about your network
pl: Wyświetlanie informacji o sieci

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: network;monitor;remote;
pl: sieć;monitor;zdalne;zdalnie;netstat;ping;traceroute;finger;whois;dns;adres;ip;port;

en: Host
pl: Komputer

en: User
pl: Użytkownik

en: _Tool
pl: _Narzędzie

en: Beep on ping
pl: Dźwięk podczas pingowania

en: _Edit
pl: _Edycja

en: Copy as text _report
pl: Skopiuj jako _raport tekstowy

en: Clear _History
pl: Wyczyść _historię

en: _Help
pl: Pomo_c

en: _Contents
pl: _Spis treści

note: Dear Translator: This is the Window Title
en: Devices — Network Tools
pl: Urządzenia — narzędzia sieciowe

en: _Network device:
pl: _Urządzenie sieciowe:

en: _Configure
pl: S_konfiguruj

en: IP Information
pl: Adres IP

en: Hardware address:
pl: Adres sprzętowy:

en: Link speed:
pl: Prędkość połączenia:

en: State:
pl: Stan:

en: Not Available
pl: Niedostępne

en: Interface Information
pl: Interfejs

en: Transmitted bytes:
pl: Przesłane bajty:

en: Received bytes:
pl: Odebrane bajty:

en: Transmission errors:
pl: Błędy przesyłania:

en: Transmitted packets:
pl: Przesłane pakiety:

en: Received packets:
pl: Odebrane pakiety:

en: Reception errors:
pl: Błędy odbioru:

en: Collisions:
pl: Kolizje:

en: Interface Statistics
pl: Statystyki interfejsu

en: Devices
pl: Urządzenia

en: Only
pl: Tylko

en: requests
pl: żądań

en: Unlimited requests
pl: Nieograniczona liczba żądań

en: Send:
pl: Wysyłanie:

en: Enter the network address to ping. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
pl: Adres sieciowy do odpytania. Na przykład: www.example.com lub 192.168.2.1

en: Network address
pl: Adres sieciowy

en: _Network address:
pl: _Adres sieciowy:

en: 0.0
pl: 0,0

en: Maximum:
pl: Maksimum:

en: Average:
pl: Średnia:

en: Round Trip Time Statistics
pl: Statystyki czasu powrotu

en: Packets transmitted:
pl: Przesłane pakiety:

en: Successful packets:
pl: Udane pakiety:

en: Packets received:
pl: Odebrane pakiety:

en: Transmission Statistics
pl: Statystyki transmisji

en: Details
pl: Szczegóły

en: Display:
pl: Wyświetlanie:

en: Routing Table Information
pl: Tablica trasowania

en: Active Network Services
pl: Aktywne usługi sieciowe

en: Multicast Information
pl: Informacja multicast

en: Output for net stat
pl: Wyjście dla net stat

en: Netstat output
pl: Wyjście netstat

en: Enter the network address to trace a path to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
pl: Adres sieciowy do śledzenia ścieżki. Na przykład: www.example.com lub 192.168.2.1

en: Trace
pl: Śledź

en: Output for traceroute
pl: Wyjście dla traceroute

en: Traceroute output
pl: Wyjście traceroute

en: Enter the network address to trace a route to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
pl: Adres sieciowy do śledzenia trasy. Na przykład: www.example.com lub 192.168.2.1

en: Enter the network address to scan for open ports. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
pl: Adres sieciowy do wyszukania otwartych portów. Na przykład: www.example.com lub 192.168.2.1

en: Scan
pl: Skanuj

en: Output for port scan
pl: Wyjście dla skanowania portów

en: Port scan output
pl: Wyjście skanowania portów

en: Port Scan
pl: Skanowanie portów

en: _Information type:
pl: Typ _informacji:

en: Enter the domain to lookup. For example: domain.com or ftp.domain.com.
pl: Domena do wyszukania. Na przykład: example.com lub ftp.example.com.

en: Lookup
pl: Wyszukanie

en: Output for lookup
pl: Wyjście dla wyszukania

en: Lookup output
pl: Wyjście wyszukania

en: Enter the network address to finger that user. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
pl: Adres sieciowy użytkownika dla polecenia finger. Na przykład: auth.example.com lub 192.168.2.1

en: Enter the user to finger
pl: Użytkownik dla polecenia finger

en: User name
pl: Nazwa użytkownika

en: _Username:
pl: _Nazwa użytkownika:

en: Output for finger
pl: Wyjście dla finger

en: Finger output
pl: Wyjście finger

en: _Domain address:
pl: _Nazwa domeny:

en: Enter a domain address to lookup its whois information. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
pl: Adres sieciowy do wyszukania jego informacji whois. Na przykład: www.example.com lub 192.168.2.1

en: Domain address
pl: Adres domeny

en: Output for whois
pl: Wyjścia dla whois

en: Whois output
pl: Wyjście whois

en: Historically used hostnames
pl: Poprzednio użyte nazwy komputerów

en: A list of hostnames previously used
pl: Lista poprzednio użytych nazw komputerów

en: Historically used usernames
pl: Poprzednio użyte nazwy użytkowników

en: A list of usernames previously used
pl: Lista poprzednio użytych nazw użytkowników

en: Historically used domains
pl: Poprzednio użyte domeny

en: A list of domains previously used
pl: Lista poprzednio użytych domen

en: Graphical user interface for common network utilities
pl: Graficzny interfejs użytkownika dla często używanych narzędzi sieciowych

en: Idle
pl: Bezczynny

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s — Network Tools
pl: %s — narzędzia sieciowe

en: Unable to open help file
pl: Nie można otworzyć pliku pomocy

en: Getting information of %s on “%s”
pl: Pobieranie informacji o %s z „%s”

en: Getting information of all users on “%s”
pl: Pobieranie informacji o wszystkich użytkownikach z „%s”

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
pl: Inny typ

en: Ethernet Interface
pl: Interfejs Ethernet

en: Wireless Interface
pl: Interfejs bezprzewodowy

en: Modem Interface
pl: Interfejs modemu

en: Parallel Line Interface
pl: Interfejs linii równoległej

en: Infrared Interface
pl: Interfejs podczerwieni

en: Infiniband Interface
pl: Interfejs InfiniBand

en: Loopback Interface
pl: Interfejs zwrotny

en: Unknown Interface
pl: Nieznany interfejs

en: Network Devices Not Found
pl: Nie odnaleziono urządzeń sieciowych

en: Unknown
pl: Nieznane

en: Active
pl: Aktywny

en: Inactive
pl: Nieaktywny

en: Loopback
pl: Zwrotny

en: Enabled
pl: Włączony

en: Disabled
pl: Wyłączony

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
pl: Urządzenie sieciowe:	%s

en: Hardware address:	%s
pl: Adres sprzętowy:	%s

en: Link speed:	%s
pl: Prędkość połączenia:	%s

en: State:	%s
pl: Stan:	%s

en: Transmitted packets:	%s
pl: Przesłane pakiety:	%s

en: Transmission errors:	%s
pl: Błędy przesyłania:	%s

en: Received packets:	%s
pl: Odebrane pakiety:	%s

en: Reception errors:	%s
pl: Błędy odbioru:	%s

en: Collisions:	%s
pl: Kolizje:	%s

en: not available
pl: niedostępna

en: Looking up %s
pl: Wyszukiwanie %s

en: Name
pl: Nazwa

en: Address Type
pl: Typ adresu

en: Record Type
pl: Typ wpisu

en: Address
pl: Adres

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
pl: Źródło	TTL	Typ adresu	Typ wpisu	Wyniki

en: Load information for a network device
pl: Wczytuje informacje o urządzeniu sieciowym

en: DEVICE
pl: URZĄDZENIE

en: Send a ping to a network address
pl: Wysyła pakiet ping na adres sieciowy

en: HOST
pl: KOMPUTER

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
pl: Pobiera informacje netstat. Prawidłowe opcje: route, active, multicast.

en: COMMAND
pl: POLECENIE

en: Trace a route to a network address
pl: Wyznacza trasę do adresu sieciowego

en: Port scan a network address
pl: Skanuje porty adresu sieciowego

en: Look up a network address
pl: Wyszukuje adres sieciowy

en: Finger command to run
pl: Uruchamiane polecenie finger

en: USER
pl: UŻYTKOWNIK

en: Perform a whois lookup for a network domain
pl: Wykonuje wyszukanie whois dla domeny sieciowej

en: DOMAIN
pl: DOMENA

en: The file %s doesn’t exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
pl: Plik „%s” nie istnieje. Proszę sprawdzić, czy program gnome-nettool jest poprawnie zainstalowany

en: Protocol
pl: Protokół

en: IP Address
pl: Adres IP

en: Netmask / Prefix
pl: Maska sieci/przedrostek

en: Broadcast
pl: Rozgłoszenie

en: Scope
pl: Zakres

en: Default Information
pl: Informacje domyślne

en: Internet Address
pl: Adres internetowy

en: Canonical Name
pl: Nazwa kanoniczna

en: CPU / OS Type
pl: Procesor/system operacyjny

note: Translators: Mailbox Exchange refers to a DNS record. It defines the priority of mail servers to contact to deliver an email. It has nothing to do with e-mail clients. See https://tools.ietf.org/html/rfc5321#section-3.6.2
en: Mailbox Exchange
pl: Wymiana skrzynek pocztowych

en: Mailbox Information
pl: Informacje o skrzynce pocztowej

note: When asking for NS record in DNS context
en: Name Server
pl: Serwer nazw

en: Host name for Address
pl: Nazwa komputera dla adresu

note: When asking for SOA record in DNS context. It defines which server is the primary nameserver for a domain
en: Start of Authority
pl: SOA

en: Text Information
pl: Informacje tekstowe

en: Well Known Services
pl: Dobrze znane usługi

en: Any / All Information
pl: Jakiekolwiek/wszystkie informacje

en: Getting routing table
pl: Pobieranie tablicy trasowania

en: Getting active Internet connections
pl: Pobieranie listy aktywnych połączeń internetowych

en: Getting group memberships
pl: Pobieranie listy członkostwa w grupach

en: IP Source
pl: Źródło IP

en: Port/Service
pl: Port/usługa

en: State
pl: Stan

en: Destination/Prefix
pl: Cel/przedrostek

en: Destination
pl: Cel

en: Gateway
pl: Brama

en: Netmask
pl: Maska sieci

en: Interface
pl: Interfejs

en: Member
pl: Członek

en: Group
pl: Grupa

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
pl: Protokół	Źródło IP	Port/Usługa	Stan

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
pl: Cel	Brama	Maska sieci	Interfejs

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
pl: Interfejs	Element	Grupa

en: A network address was not specified
pl: Nie podano adresu sieciowego

en: Please enter a valid network address and try again.
pl: Proszę wprowadzić prawidłowy adres sieciowy i spróbować jeszcze raz.

en: The address “%s” cannot be found
pl: Nie można odnaleźć adresu „%s”

en: A domain address was not specified
pl: Nie podano adresu domeny

en: Please enter a valid domain address and try again.
pl: Proszę wprowadzić prawidłowy adres domeny i spróbować jeszcze raz.

note: “%s” is the task name to run (e.g. Traceroute, Port Scan, Finger, etc.)
en: An error occurred when try to run “%s”
pl: Wystąpił błąd podczas uruchamiania „%s”

en: Information not available
pl: Informacje są niedostępne

en: Stop
pl: Zatrzymaj

en: Run
pl: Uruchom

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
pl: Czas (ms):

en: Seq. No.:
pl: Numer sekwencji:

en: Sending ping requests to %s
pl: Wysyłanie żądania ping do %s

en: Bytes
pl: Bajty

en: Source
pl: Źródło

en: Seq
pl: Sekwencja

en: Time
pl: Czas

en: Units
pl: Jednostki

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
pl: Bajty	Źródło	Sekwencje	Czas	Jednostki

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
pl: Minimalny czas:	%s ms

en: Time average:	%s ms
pl: Średni czas:	%s ms

en: Time maximum:	%s ms
pl: Maksymalny czas:	%s ms

en: Packets transmitted:	%s
pl: Przesłane pakiety:	%s

en: Packets received:	%s
pl: Odebrane pakiety:	%s

en: Successful packets:	%s
pl: Udane pakiety:	%s

en: Scanning %s for open ports
pl: Wyszukiwanie otwartych portów w %s

en: Service
pl: Usługa

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
pl: Port	Stan	Usługa

en: Tracing route to %s
pl: Wyszukiwanie trasy do %s

en: Hop
pl: Skok

en: Hostname
pl: Nazwa komputera

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1
pl: Skok	Komputer	IP	Czas 1

en: In order to use this feature of the program, %s must be installed in your system
pl: Aby użyć tej funkcji, należy zainstalować program %s

en: Getting the whois information of %s
pl: Pobieranie informacji whois o %s
