gnome-nettool master - en to pt_BR translation catalogue (205 entries)

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
pt_BR: Ferramentas de Rede

en: Perform advanced networking analysis
pt_BR: Realize análises avançadas de rede

en: Network Tools is a utility to perform advanced networking analysis operations. It features a range of networking tools that are typically done on the command line, but allows you to perform them with a graphical interface.
pt_BR: Ferramentas de Rede é um utilitário para executar operações avançadas de análise de rede. Possui uma variedade de ferramentas de rede que normalmente são executadas na linha de comando, mas permite que você as execute com uma interface gráfica.

en: With Network Tools, you can perform the following: ping, netstat, traceroute, port scans, lookup, finger and whois.
pt_BR: Com Ferramentas de Rede, você pode executar o seguinte: ping, netstat, traceroute, varredura de portas, lookup, finger e whois.

en: The GNOME Project
pt_BR: O Projeto GNOME

en: Network information tools
pt_BR: Ferramentas de informações de rede

en: View information about your network
pt_BR: Veja informações sobre sua rede

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: network;monitor;remote;
pt_BR: rede;monitor;remoto;

en: Host
pt_BR: Máquina

en: User
pt_BR: Usuário

en: _Tool
pt_BR: Ferramen_ta

en: Beep on ping
pt_BR: Tocar aviso sonoro no ping

en: _Edit
pt_BR: _Editar

en: Copy as text _report
pt_BR: Copiar como _relatório de texto

en: Clear _History
pt_BR: Limpar _histórico

en: _Help
pt_BR: Aj_uda

en: _Contents
pt_BR: S_umário

note: Dear Translator: This is the Window Title
en: Devices — Network Tools
pt_BR: Dispositivos — Ferramentas de Rede

en: _Network device:
pt_BR: Dispositivo de _rede:

en: _Configure
pt_BR: _Configurar

en: IP Information
pt_BR: Informações de IP

en: Hardware address:
pt_BR: Endereço de hardware:

en: Link speed:
pt_BR: Velocidade do link:

en: State:
pt_BR: Estado:

en: Not Available
pt_BR: Não disponível

en: Interface Information
pt_BR: Informações da interface

en: Transmitted bytes:
pt_BR: Bytes transmitidos:

en: Received bytes:
pt_BR: Bytes recebidos:

en: Transmission errors:
pt_BR: Erros de transmissão:

en: Transmitted packets:
pt_BR: Pacotes transmitidos:

en: Received packets:
pt_BR: Pacotes recebidos:

en: Reception errors:
pt_BR: Erros de recepção:

en: Collisions:
pt_BR: Colisões:

en: Interface Statistics
pt_BR: Estatísticas da interface

en: Devices
pt_BR: Dispositivos

en: Only
pt_BR: Apenas

en: requests
pt_BR: solicitações

en: Unlimited requests
pt_BR: Solicitações ilimitadas

en: Send:
pt_BR: Enviar:

en: Enter the network address to ping. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
pt_BR: Digite o endereço de rede a fazer o ping. Por exemplo: www.dominio.com.br ou 192.168.2.1

en: Network address
pt_BR: Endereço de rede

en: _Network address:
pt_BR: Endereço de _rede:

en: Maximum:
pt_BR: Máximo:

en: Average:
pt_BR: Médio:

en: Minimum:
pt_BR: Mínimo:

en: Round Trip Time Statistics
pt_BR: Estatísticas do tempo de ida e volta

en: Packets transmitted:
pt_BR: Pacotes transmitidos:

en: Successful packets:
pt_BR: Pacotes recebidos:

en: Packets received:
pt_BR: Pacotes recebidos:

en: Transmission Statistics
pt_BR: Estatísticas de transmissão

en: Details
pt_BR: Detalhes

en: Display:
pt_BR: Exibir:

en: Routing Table Information
pt_BR: Informações da tabela de roteamento

en: Active Network Services
pt_BR: Serviços de rede ativos

en: Multicast Information
pt_BR: Informações de multicast

en: Output for net stat
pt_BR: Saída para net stat

en: Netstat output
pt_BR: Saída do netstat

en: Enter the network address to trace a path to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
pt_BR: Digite o endereço de rede cujo caminho deve ser rastreado. Por exemplo: www.dominio.com.br ou 192.168.2.1

en: Trace
pt_BR: Rastrear

en: Output for traceroute
pt_BR: Saída para traceroute

en: Traceroute output
pt_BR: Saída da rota rastreada

en: Enter the network address to trace a route to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
pt_BR: Digite o endereço de rede cuja rota deve ser rastreada. Por exemplo: www.dominio.com.br ou 192.168.2.1

en: Traceroute
pt_BR: Rastrear rota

en: Enter the network address to scan for open ports. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
pt_BR: Digite o endereço de rede onde varrer por portas abertas. Por exemplo: www.dominio.com.br ou 192.168.2.1

en: Scan
pt_BR: Varrer

en: Output for port scan
pt_BR: Saída para varredura de porta

en: Port scan output
pt_BR: Saída da varredura de portas

en: Port Scan
pt_BR: Varredura de portas

en: _Information type:
pt_BR: Tipo de _informação:

en: Enter the domain to lookup. For example: domain.com or ftp.domain.com.
pt_BR: Digite o domínio a ser consultado. Por exemplo: www.dominio.com.br ou ftp.site.com.br

en: Lookup
pt_BR: Consultar

en: Output for lookup
pt_BR: Saída para consulta

en: Lookup output
pt_BR: Saída da consulta

en: Enter the network address to finger that user. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
pt_BR: Digite o endereço de rede onde fazer um “finger” naquele usuário. Por exemplo: www.dominio.com.br ou 192.168.2.1

en: Enter the user to finger
pt_BR: Digite o usuário em quem fazer um “finger”

en: User name
pt_BR: Nome do usuário

en: _Username:
pt_BR: Nome do _usuário:

en: Output for finger
pt_BR: Saída para “finger”

en: Finger output
pt_BR: Saída do “finger”

en: _Domain address:
pt_BR: Endereço do _domínio:

en: Enter a domain address to lookup its whois information. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
pt_BR: Digite um nome de domínio cujas informações whois devem ser consultadas. Por exemplo: www.dominio.com.br ou 192.168.2.1

en: Domain address
pt_BR: Endereço do domínio

en: Output for whois
pt_BR: Saída para o whois

en: Whois output
pt_BR: Saída do whois

en: Historically used hostnames
pt_BR: Nomes de máquina usados historicamente

en: A list of hostnames previously used
pt_BR: Uma lista de nomes de máquina usada anteriormente

en: Historically used usernames
pt_BR: Nomes de usuários usados historicamente

en: A list of usernames previously used
pt_BR: Uma lista de nomes de usuários usada anteriormente

en: Historically used domains
pt_BR: Domínios usados historicamente

en: A list of domains previously used
pt_BR: Uma lista de domínios usada anteriormente

en: Graphical user interface for common network utilities
pt_BR: Interface gráfica do usuário para utilitários comuns de rede

en: Idle
pt_BR: Ocioso

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s — Network Tools
pt_BR: %s — Ferramentas de Rede

en: Unable to open help file
pt_BR: Não foi possível abrir o arquivo de ajuda

en: Getting information of %s on “%s”
pt_BR: Obtendo informações de %s em “%s”

en: Getting information of all users on “%s”
pt_BR: Obtendo informações de todos os usuários em “%s”

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
pt_BR: Outro tipo

en: Ethernet Interface
pt_BR: Interface ethernet

en: Wireless Interface
pt_BR: Interface sem fio

en: Modem Interface
pt_BR: Interface por modem

en: Parallel Line Interface
pt_BR: Interface por linha paralela

en: Infrared Interface
pt_BR: Interface infra-vermelho

en: Infiniband Interface
pt_BR: Interface Infiniband

en: Loopback Interface
pt_BR: Interface local

en: Unknown Interface
pt_BR: Interface desconhecida

en: Network Devices Not Found
pt_BR: Dispositivos de rede não localizados

en: Unknown
pt_BR: Desconhecida

en: Active
pt_BR: Ativo

en: Inactive
pt_BR: Inativo

en: Loopback
pt_BR: Local

en: Enabled
pt_BR: Habilitada

en: Disabled
pt_BR: Desabilitada

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
pt_BR: Dispositivo de rede:	%s

en: Hardware address:	%s
pt_BR: Endereço de hardware:	%s

en: Link speed:	%s
pt_BR: Velocidade do link:	%s

en: State:	%s
pt_BR: Condição:	%s

en: Transmitted packets:	%s
pt_BR: Pacotes transmitidos:	%s

en: Transmission errors:	%s
pt_BR: Erros de transmissão:	%s

en: Received packets:	%s
pt_BR: Pacotes recebidos:	%s

en: Reception errors:	%s
pt_BR: Erros de recepção:	%s

en: Collisions:	%s
pt_BR: Colisões:	%s

en: not available
pt_BR: não disponível

en: Looking up %s
pt_BR: Consultando %s

en: Name
pt_BR: Nome

en: Address Type
pt_BR: Tipo de endereço

en: Record Type
pt_BR: Tipo de registro

en: Address
pt_BR: Endereço

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
pt_BR: Origem	TTL	Tipo de endereço	Registro tipo1	Resolução

en: Load information for a network device
pt_BR: Carrega as informações para um dispositivo de rede

en: DEVICE
pt_BR: DISPOSITIVO

en: Send a ping to a network address
pt_BR: Envia um ping a um endereço de rede

en: HOST
pt_BR: MÁQUINA

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
pt_BR: Obtém informações de netstat. Opções válidas são: rota, ativo, multicast.

en: COMMAND
pt_BR: COMANDO

en: Trace a route to a network address
pt_BR: Traça uma rota para um endereço de rede

en: Port scan a network address
pt_BR: Varre as portas de um endereço de rede

en: Look up a network address
pt_BR: Consulta um endereço de rede

en: Finger command to run
pt_BR: Comando “finger” a ser executado

en: USER
pt_BR: USUÁRIO

en: Perform a whois lookup for a network domain
pt_BR: Realiza uma consulta whois para um domínio de rede

en: DOMAIN
pt_BR: DOMÍNIO

en: The file %s doesn’t exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
pt_BR: O arquivo %s não existe, favor verificar se o gnome-nettool está corretamente instalado

en: Protocol
pt_BR: Protocolo

en: IP Address
pt_BR: Endereço de IP

en: Netmask / Prefix
pt_BR: Máscara de rede / Prefixo

en: Broadcast
pt_BR: Difusão

en: Scope
pt_BR: Escopo

en: Default Information
pt_BR: Informações padrão

en: Internet Address
pt_BR: Endereço de internet

en: Canonical Name
pt_BR: Nome canônico

en: CPU / OS Type
pt_BR: CPU / tipo de S.O.

note: Translators: Mailbox Exchange refers to a DNS record. It defines the priority of mail servers to contact to deliver an email. It has nothing to do with e-mail clients. See https://tools.ietf.org/html/rfc5321#section-3.6.2
en: Mailbox Exchange
pt_BR: E-mail Exchange (Registro MX)

en: Mailbox Information
pt_BR: Informações de e-mail

note: When asking for NS record in DNS context
en: Name Server
pt_BR: Servidor de nomes

en: Host name for Address
pt_BR: Nomes para endereços

note: When asking for SOA record in DNS context. It defines which server is the primary nameserver for a domain
en: Start of Authority
pt_BR: Início da autoridade

en: Text Information
pt_BR: Informações de texto

en: Well Known Services
pt_BR: Serviços conhecidos

en: Any / All Information
pt_BR: Todas as informações

en: Getting routing table
pt_BR: Obtendo tabela de roteamento

en: Getting active Internet connections
pt_BR: Obtendo conexões de Internet ativas

en: Getting group memberships
pt_BR: Obtendo membros dos grupos

en: IP Source
pt_BR: IP de origem

en: Port/Service
pt_BR: Porta/Serviço

en: State
pt_BR: Condição

en: Destination/Prefix
pt_BR: Destino/Prefixo

en: Destination
pt_BR: Destino

en: Netmask
pt_BR: Máscara de rede

en: Member
pt_BR: Membro

en: Group
pt_BR: Grupo

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
pt_BR: Protocolo	Origem IP	Porta/Serviço	Condição

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
pt_BR: Destino	Gateway	Máscara de rede	Interface

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
pt_BR: Interface	Membro	Grupo

en: A network address was not specified
pt_BR: Não foi especificado um endereço de rede

en: Please enter a valid network address and try again.
pt_BR: Favor digitar um endereço da rede válido e tentar novamente.

en: The address “%s” cannot be found
pt_BR: Não foi possível localizar o endereço “%s”

en: A domain address was not specified
pt_BR: Não foi especificado um domínio de rede

en: Please enter a valid domain address and try again.
pt_BR: Favor digitar um endereço de domínio válido e tentar novamente.

note: “%s” is the task name to run (e.g. Traceroute, Port Scan, Finger, etc.)
en: An error occurred when try to run “%s”
pt_BR: Ocorreu um erro ao tentar executar “%s”

en: Information not available
pt_BR: Informação não disponível

en: Stop
pt_BR: Parar

en: Run
pt_BR: Executar

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
pt_BR: Duração (ms):

en: Seq. No.:
pt_BR: Núm. seq.:

en: Sending ping requests to %s
pt_BR: Enviando solicitações de ping para %s

en: Source
pt_BR: Origem

en: Time
pt_BR: Tempo

en: Units
pt_BR: Unidades

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
pt_BR: Bytes	Origem	Seq	Tempo	Unidades

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
pt_BR: Tempo mínimo:	%s ms

en: Time average:	%s ms
pt_BR: Tempo médio:	%s ms

en: Time maximum:	%s ms
pt_BR: Tempo máximo:	%s ms

en: Packets transmitted:	%s
pt_BR: Pacotes transmitidos:	%s

en: Packets received:	%s
pt_BR: Pacotes recebidos:	%s

en: Successful packets:	%s
pt_BR: Pacotes com sucesso:	%s

en: Scanning %s for open ports
pt_BR: Varrendo por portas abertas em %s

en: Port
pt_BR: Porta

en: Service
pt_BR: Serviço

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
pt_BR: Porta	Condição	Serviço

en: Tracing route to %s
pt_BR: Rastreando rota para %s

en: Hop
pt_BR: Saltos

en: Hostname
pt_BR: Nome da máquina

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1
pt_BR: Saltos	Máquina		IP	Tempo 1

en: In order to use this feature of the program, %s must be installed in your system
pt_BR: Para usar esse recurso do programa, é necessário instalar %s em seu sistema

en: Getting the whois information of %s
pt_BR: Obtendo as informações de whois de %s
