gnome-nettool - en to ro translation catalogue (199 entries)

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
ro: Utilitare rețea

en: Perform advanced networking analysis
ro: Efectuează o analiză avansată de rețea

en: Network Tools is a utility to perform advanced networking analysis operations. It features a range of networking tools that are typically done on the command line, but allows you to perform them with a graphical interface.
ro: Utilitare rețea este un utilitar pentru efectuarea de operații de analiză avansată de rețea. Dispune de o gamă de unelte de rețea care sunt de obicei rulate în linie de comandă, dar vă permite să le efectuați cu o interfață grafică.

en: With Network Tools, you can perform the following: ping, netstat, traceroute, port scans, lookup, finger and whois.
ro: Cu Utilitare rețea, puteți să efectuați următoarele: ping, netstat, traceroute, scanări de porturi, lookup, finger și whois.

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: Network information tools
ro: Utilitare pentru informații despre rețea

en: View information about your network
ro: Vizualizare informații despre rețeaua dumneavoastră

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: network;monitor;remote;
ro: network;monitor;remote;rețea;distanță;monitorizare;

en: Host
ro: Gazdă

en: User
ro: Utilizator

en: _Tool
ro: _Unealtă

en: Beep on ping
ro: Bip la ping

en: _Edit
ro: _Editare

en: Copy as text _report
ro: Copiază ca _raport text

en: Clear _History
ro: Șterge _istoric

en: _Help
ro: _Ajutor

en: _Contents
ro: _Conținut

note: Dear Translator: This is the Window Title
en: Devices — Network Tools
ro: Dispozitive — Utilitare rețea

en: _Network device:
ro: _Dispozitiv rețea:

en: _Configure
ro: _Configurare

en: IP Information
ro: Informații IP

en: Hardware address:
ro: Adresă hardware:

en: Link speed:
ro: Viteză legătură:

en: State:
ro: Stare:

en: Not Available
ro: Nedisponibil

en: Interface Information
ro: Informații interfață

en: Transmitted bytes:
ro: Octeți transmiși:

en: Received bytes:
ro: Octeți primiți:

en: Transmission errors:
ro: Erori transmisie:

en: Transmitted packets:
ro: Pachete transmise:

en: Received packets:
ro: Pachete primite:

en: Reception errors:
ro: Erori primire:

en: Collisions:
ro: Coliziuni:

en: Interface Statistics
ro: Statistici interfață

en: Devices
ro: Dispozitive

en: Only
ro: Doar

en: requests
ro: cereri

en: Unlimited requests
ro: Cereri nelimitate

en: Send:
ro: Trimite:

en: Enter the network address to ping. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ro: Introduceți adresa de rețea pentru ping. De exemplu: www.domeniu.com sau 192.168.2.1

en: Network address
ro: Adresă de rețea

en: _Network address:
ro: Adresă _rețea:

en: 0.0
ro: 0,0

en: Maximum:
ro: Maxim:

en: Average:
ro: Mediu:

en: Minimum:
ro: Minim:

en: Round Trip Time Statistics
ro: Statistici round trip time

en: Packets transmitted:
ro: Pachete transmise:

en: Successful packets:
ro: Pachete cu succes:

en: Packets received:
ro: Pachete primite:

en: Transmission Statistics
ro: Statistici transmisiune

en: Details
ro: Detalii

en: Display:
ro: Afișare:

en: Routing Table Information
ro: Informații tabelă de rutare

en: Active Network Services
ro: Servicii de rețea active

en: Multicast Information
ro: Informații multicast

en: Output for net stat
ro: Ieșire pentru net stat

en: Netstat output
ro: Ieșire netstat

en: Enter the network address to trace a path to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ro: Introduceți adresa de rețea pentru traceroute. De exemplu: www.domeniu.com sau 192.168.2.1

en: Output for traceroute
ro: Ieșire pentru traceroute

en: Traceroute output
ro: Ieșire traceroute

en: Enter the network address to trace a route to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ro: Introduceți adresa de rețea pentru traceroute. De exemplu: www.domeniu.com sau 192.168.2.1

en: Enter the network address to scan for open ports. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ro: Introduceți adresa de rețea pentru scanarea porturilor. De exemplu: www.domeniu.com sau 192.168.2.1

en: Scan
ro: Scanare

en: Output for port scan
ro: Ieșire pentru scanarea de port

en: Port scan output
ro: Ieșire scanare port

en: Port Scan
ro: Scanare porturi

en: _Information type:
ro: Tip _informație:

en: Enter the domain to lookup. For example: domain.com or ftp.domain.com.
ro: Introduceți domeniul pentru lookup. De exemplu: domain.com or ftp.domain.com.

en: Output for lookup
ro: Ieșire pentru lookup

en: Lookup output
ro: Ieșire lookup

en: Enter the network address to finger that user. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ro: Introduceți adresa de rețea pentru „finger”. De exemplu: www.domeniu.com sau 192.168.2.1

en: Enter the user to finger
ro: Introduceți un utilizator pentru finger

en: User name
ro: Nume utilizator

en: _Username:
ro: Nume _utilizator:

en: Output for finger
ro: Ieșire pentru finger

en: Finger output
ro: Ieșire finger

en: _Domain address:
ro: Adresă do_meniu:

en: Enter a domain address to lookup its whois information. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
ro: Introduceți adresa domeniului pentru informații „whois”. De exemplu: www.domeniu.com sau 192.168.2.1

en: Domain address
ro: Adresă domeniu

en: Output for whois
ro: Ieșire pentru whois

en: Whois output
ro: Ieșire whois

en: Historically used hostnames
ro: Nume de gazdă utilizate în trecut

en: A list of hostnames previously used
ro: O listă de nume de gazdă utilizate trecut

en: Historically used usernames
ro: Nume de utilizator utilizate în trecut

en: A list of usernames previously used
ro: O listă de nume de utilizate utilizate trecut

en: Historically used domains
ro: Domenii utilizate în trecut

en: A list of domains previously used
ro: O listă de domenii utilizate în trecut

note: Translators: %s is the name of the copyright holder
en: Copyright © 2003-2008 %s
ro: Drepturi de autor © 2003-2008 %s

en: Graphical user interface for common network utilities
ro: Interfață grafică pentru utilitare uzuale de rețea

en: Idle
ro: Inactiv

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s — Network Tools
ro: %s — Utilitare rețea

en: Unable to open help file
ro: Nu s-a putut deschide fișierul de ajutor

en: Getting information of %s on “%s”
ro: Se obțin informații pentru %s din „%s”

en: Getting information of all users on “%s”
ro: Se obțin informații pentru toți utilizatorii din „%s”

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
ro: Alt tip

en: Ethernet Interface
ro: Interfață ethernet

en: Wireless Interface
ro: Interfată wireless

en: Modem Interface
ro: Interfață modem

en: Parallel Line Interface
ro: Interfață paralelă

en: Infrared Interface
ro: Interfață infraroșu

en: Infiniband Interface
ro: Interfață infiniband

en: Loopback Interface
ro: Interfață loopback

en: Unknown Interface
ro: Interfață necunoscută

en: Network Devices Not Found
ro: Dispozitive de rețea negăsite

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Active
ro: Activ

en: Inactive
ro: Inactiv

en: Enabled
ro: Activat

en: Disabled
ro: Dezactivat

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
ro: Dispozitiv rețea:	%s

en: Hardware address:	%s
ro: Adresă hardware:	%s

en: Link speed:	%s
ro: Lățime de bandă:	%s

en: State:	%s
ro: Stare:	%s

en: Transmitted packets:	%s
ro: Pachete transmise:	%s

en: Transmission errors:	%s
ro: Erori de transmise:	%s

en: Received packets:	%s
ro: Pachete primite:	%s

en: Reception errors:	%s
ro: Erori primire:	%s

en: Collisions:	%s
ro: Coliziuni:	%s

en: not available
ro: nedisponibil

en: Looking up %s
ro: Se caută %s

en: Name
ro: Nume

en: Address Type
ro: Tip adresă

en: Record Type
ro: Tip înregistrare

en: Address
ro: Adresă

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
ro: Sursă	TTL	Tip adresă	Tip înregistrare	Rezultat

en: Load information for a network device
ro: Încărcare informații pentru un dispozitv de rețea

en: DEVICE
ro: DISPOZITIV

en: Send a ping to a network address
ro: Trimite un ping către o adresă de rețea

en: HOST
ro: GAZDĂ

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
ro: Obține detalii netstat. Opțiuni valide: route, active, multicast.

en: COMMAND
ro: COMANDĂ

en: Trace a route to a network address
ro: Investighează ruta către o adresă de rețea

en: Port scan a network address
ro: Scanează porturile unei adrese de rețea

en: Look up a network address
ro: Caută o adresă de rețea

en: Finger command to run
ro: Comanda „finger” de utilizat

en: USER
ro: UTILIZATOR

en: Perform a whois lookup for a network domain
ro: Efectuează o căutare whois pentru un domeniu de rețea

en: DOMAIN
ro: DOMENIU

en: The file %s doesn’t exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
ro: Fișierul %s nu există, verificați dacă gnome-nettool este instalat corect

en: IP Address
ro: Adresă IP

en: Scope
ro: Domeniu

en: Default Information
ro: Informații implicite

en: Internet Address
ro: Adresă Internet

en: Canonical Name
ro: Nume canonic

en: CPU / OS Type
ro: Tip procesor / sistem de operare

note: Translators: Mailbox Exchange refers to a DNS record. It defines the priority of mail servers to contact to deliver an email. It has nothing to do with e-mail clients. See https://tools.ietf.org/html/rfc5321#section-3.6.2
en: Mailbox Exchange
ro: Server e-mail

en: Mailbox Information
ro: Informații cont email

note: When asking for NS record in DNS context
en: Name Server
ro: Server de nume

en: Host name for Address
ro: Nume gazdă pentru adresă

en: Text Information
ro: Informații text

en: Well Known Services
ro: Serviciu bine cunoscut

en: Any / All Information
ro: Orice / Toate informațiile

en: Getting routing table
ro: Se obține tabela de rutare

en: Getting active Internet connections
ro: Se obțin conexiunile active la Internet

en: Getting group memberships
ro: Se obțin informațiile despre grupuri

en: IP Source
ro: Sursă IP

en: Port/Service
ro: Port/Serviciu

en: State
ro: Stare

en: Destination/Prefix
ro: Destinație/Prefix

en: Destination
ro: Destinație

en: Netmask
ro: Mască rețea

en: Interface
ro: Interfață

en: Member
ro: Membru

en: Group
ro: Grup

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
ro: Protocol	Sursă IP	Port/Serviciu	Stare

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
ro: Destinație	Gateway	Netmask	Interfață

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
ro: Interfață	Membru	Grup

en: A network address was not specified
ro: Nu s-a specificat o adresă de rețea

en: Please enter a valid network address and try again.
ro: Introduceți o adresă de rețea validă și încercați din nou.

en: The address “%s” cannot be found
ro: Nu se poate găsi adresa „%s”

en: A domain address was not specified
ro: Nu s-a specificat adresa unui domeniu

en: Please enter a valid domain address and try again.
ro: Introduceți o adresă de domeniu validă și încercați din nou.

note: “%s” is the task name to run (e.g. Traceroute, Port Scan, Finger, etc.)
en: An error occurred when try to run “%s”
ro: A apărut o eroare când s-a încercat rularea lui „%s”

en: Information not available
ro: Informații indisponibile

en: Run
ro: Start

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
ro: Timp (ms):

en: Seq. No.:
ro: Nr. secvență:

en: Sending ping requests to %s
ro: Se trimit cereri ping către %s

en: Bytes
ro: Octeți

en: Source
ro: Sursă

en: Seq
ro: Secv

en: Time
ro: Timp

en: Units
ro: Unități

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
ro: Octeți	Sursă	Secv	Timp	Unități

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
ro: Timp minim:	%s ms

en: Time average:	%s ms
ro: Timp mediu:	%s ms

en: Time maximum:	%s ms
ro: Timp maxim:	%s ms

en: Packets transmitted:	%s
ro: Pachete transmise:	%s

en: Packets received:	%s
ro: Pachete primite:	%s

en: Successful packets:	%s
ro: Pachete cu succes:	%s

en: Scanning %s for open ports
ro: Se scanează %s pentru porturi deschise

en: Service
ro: Serviciu

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
ro: Port	Stare	Serviciu

en: Tracing route to %s
ro: Se găsește ruta către %s

en: Hostname
ro: Nume gazdă

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1
ro: Hop	Nume gazdă	IP	Timp 1

en: In order to use this feature of the program, %s must be installed in your system
ro: Pentru a utiliza această funcționalitate a programului, trebui să instalați %s în sistem

en: Getting the whois information of %s
ro: Obțin detalii „whois” pentru %s
