gnome-nettool - en to sr translation catalogue (215 entries)

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
sr: Mrežni alati

en: Perform advanced networking analysis
sr: Izvršite naprednu analizu rada mreže

en: Network Tools is a utility to perform advanced networking analysis operations. It features a range of networking tools that are typically done on the command line, but allows you to perform them with a graphical interface.
sr: Mrežni alati su jednostavan alat za izvršavanje napredne analize rada mreže. Sastoje se od niza mrežnih alata koji se obično koriste preko komandne linije, ali vam omogućavaju njihovo izvršavanje preko grafičkog okruženja.

en: With Network Tools, you can perform the following: ping, netstat, traceroute, port scans, lookup, finger and whois.
sr: Sa Mrežnim alatima, možete izvršiti sledeće naredbe: ping, netstat, traceroute, skeniranje portova, lookup, finger i whois.

en: The GNOME Project
sr: Projekat Gnom

en: Network information tools
sr: Alati za informacije o mreži

en: View information about your network
sr: Pogledajte podatke o vašoj mreži

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: network;monitor;remote;
sr: mreža;praćenje;udaljeno;mreža;praćenje;udaljeno;mreza;pracenje;network;monitor;remote;

en: Host
sr: Računar

en: User
sr: Korisnik

en: _Tool
sr: _Alat

en: Beep on ping
sr: Svirni po pingu

en: _Edit
sr: _Uređivanje

en: Copy as text _report
sr: Umnoži kao tekstualni i_zveštaj

en: Clear _History
sr: Očisti _istorijat

en: _Help
sr: _Pomoć

en: _Contents
sr: _Sadržaj

note: Dear Translator: This is the Window Title
en: Devices — Network Tools
sr: Uređaji — Mrežni alati

en: _Network device:
sr: _Mrežni uređaj:

en: _Configure
sr: _Podesi

en: IP Information
sr: IP podaci

en: Hardware address:
sr: Hardverska adresa:

en: Multicast:
sr: Višestruko emitovanje:

en: Link speed:
sr: Brzina veze:

en: State:
sr: Stanje:

en: Not Available
sr: Nije dostupan

en: Interface Information
sr: Podaci o uređaju

en: Transmitted bytes:
sr: Preneti bajtovi:

en: Received bytes:
sr: Primljeni bajtovi:

en: Transmission errors:
sr: Greške prenosa:

en: Transmitted packets:
sr: Preneti paketi:

en: Received packets:
sr: Primljeni paketi:

en: Reception errors:
sr: Greške primanja:

en: Collisions:
sr: Sudari:

en: Interface Statistics
sr: Statistika uređaja

en: Devices
sr: Uređaji

en: Only
sr: Samo

en: requests
sr: zahtevi

en: Unlimited requests
sr: Neograničeno zahteva

en: Send:
sr: Pošalji:

en: Enter the network address to ping. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
sr: Unesite mrežnu adresu za pingovanje. Na primer: „www.domen.co.rs“ ili 192.168.2.1

en: Network address
sr: Mrežna adresa

en: _Network address:
sr: _Mrežna adresa:

en: 0.0
sr: 0,0

en: Maximum:
sr: Najviše:

en: Average:
sr: Prosek:

en: Minimum:
sr: Najmanje:

en: Round Trip Time Statistics
sr: Statistika za povratni put

en: Packets transmitted:
sr: Preneti paketi:

en: Successful packets:
sr: Uspešni paketi:

en: Packets received:
sr: Primljeni paketi:

en: Transmission Statistics
sr: Statistika prenosa

en: Details
sr: Detalji

en: Display:
sr: Prikaz:

en: Routing Table Information
sr: Podaci o tabeli preusmeravanja

en: Active Network Services
sr: Aktivne mrežne usluge

en: Multicast Information
sr: Podaci o višestrukom emitovanju

en: Netstat
sr: Mrežna statistika

en: Output for net stat
sr: Izlaz naredbe „net stat“

en: Netstat output
sr: Izlaz naredbe Netstat

en: Enter the network address to trace a path to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
sr: Unesite mrežnu adresu do koje da tražim putanju. Na primer: „www.domen.co.rs“ ili 192.168.2.1

en: Trace
sr: Putanja

en: Output for traceroute
sr: Izlaz naredbe „traceroute“

en: Traceroute output
sr: Izlaz naredbe „Traceroute“

en: Enter the network address to trace a route to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
sr: Unesite mrežnu adresu do koje da tražim putanju. Na primer: „www.domen.co.rs“ ili 192.168.2.1

en: Traceroute
sr: Putanja

en: Enter the network address to scan for open ports. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
sr: Unesite mrežnu adresu na kojoj da traži otvorene portove. Na primer: „www.domen.co.rs“ ili 192.168.2.1

en: Scan
sr: Traži

en: Output for port scan
sr: Izlaz naredbe „port scan“

en: Port scan output
sr: Izveštaj o traženju porta

en: Port Scan
sr: Traženje portova

en: _Information type:
sr: Vrsta _podataka:

en: Enter the domain to lookup. For example: domain.com or ftp.domain.com.
sr: Unesite domen za traženje. Na primer: „domen.co.rs“ ili „ftp.domen.co.rs“

en: Lookup
sr: Pronađi

en: Output for lookup
sr: Izlaz naredbe „lookup“

en: Lookup output
sr: Izlaz naredbe pronađi

en: Enter the network address to finger that user. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
sr: Unesite mrežnu adresu da dodirnete tog korisnika. Na primer: „auth.domen.co.rs“ ili 192.168.2.1

en: Enter the user to finger
sr: Unesite korisnika za dodir

en: User name
sr: Korisničko ime

en: _Username:
sr: _Korisnik:

en: Finger
sr: Dodirni

en: Output for finger
sr: Izlaz naredbe „finger“

en: Finger output
sr: Izlaz naredbe dodirni

en: _Domain address:
sr: Adresa _domena:

en: Enter a domain address to lookup its whois information. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
sr: Unesite adresu domena da pogledate njegove (whois) podatke. Na primer: „www.domen.co.rs“ ili 192.168.2.1

en: Domain address
sr: Adresa domena

en: Whois
sr: Ko-je

en: Output for whois
sr: Izlaz naredbe „whois“

en: Whois output
sr: Izlaz naredbe „whois“ (ko-je)

en: Historically used hostnames
sr: Istorijski korišćena imena domaćina

en: A list of hostnames previously used
sr: Spisak prethodno korišćenih imena domaćina

en: Historically used usernames
sr: Istorijski korišćena korisnička imena

en: A list of usernames previously used
sr: Spisak prethodno korišćenih korisničkih imena

en: Historically used domains
sr: Istorijski korišćeni domeni

en: A list of domains previously used
sr: Spisak prethodno korišćenih domena

note: Translators: %s is the name of the copyright holder
en: Copyright © 2003-2008 %s
sr: Autorska prava © 2003-2008 %s

en: Graphical user interface for common network utilities
sr: Grafičko korisničko sučelje za uobičajene mrežne alate

en: Idle
sr: Neaktivno

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s — Network Tools
sr: %s — Mrežni alati

en: Unable to open help file
sr: Ne mogu da otvorim datoteku za pomoć

en: Getting information of %s on “%s”
sr: Dobavljam podatke o „%s“ na „%s“

en: Getting information of all users on “%s”
sr: Dobavljam podatke o svim korisnicima na „%s“

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
sr: Druge vrste

en: Ethernet Interface
sr: Eternet uređaj

en: Wireless Interface
sr: Bežični uređaj

en: Modem Interface
sr: Modemski uređaj

en: Parallel Line Interface
sr: Veza preko paralelne linije

en: Infrared Interface
sr: Infracrveni uređaj

en: Infiniband Interface
sr: Infinibend uređaj

en: Loopback Interface
sr: Kružni uređaj

en: Unknown Interface
sr: Nepoznati uređaj

en: Network Devices Not Found
sr: Mrežni uređaji nisu nađeni

en: Unknown
sr: Nepoznat

en: Active
sr: Aktivan

en: Inactive
sr: Neaktivan

en: Loopback
sr: Zatvorena petlja

en: Enabled
sr: Omogućen

en: Disabled
sr: Onemogućen

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
sr: Mrežni uređaj:	%s

en: Hardware address:	%s
sr: Hardverska adresa:	%s

en: Multicast:	%s
sr: Višestruko emitovanje:	%s

en: Link speed:	%s
sr: Brzina veze:	%s

en: State:	%s
sr: Stanje:	%s

en: Transmitted packets:	%s
sr: Preneti paketi:	%s

en: Transmission errors:	%s
sr: Greške u prenosu:	%s

en: Received packets:	%s
sr: Primljeni paketi:	%s

en: Reception errors:	%s
sr: Greške u primanju:	%s

en: Collisions:	%s
sr: Sudari:	%s

en: not available
sr: nije dostupan

en: Looking up %s
sr: Tražim „%s“

en: Name
sr: Ime

en: Address Type
sr: Vrsta adrese

en: Record Type
sr: Vrsta zapisa

en: Address
sr: Adresa

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
sr: Izvor	TTL	Vrsta adrese	Zapis Vrsta1	Rezolucija

en: Load information for a network device
sr: Učitava podatke za mrežni uređaj

en: DEVICE
sr: UREĐAJ

en: Send a ping to a network address
sr: Šalje ping na mrežnu adresu

en: HOST
sr: RAČUNAR

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
sr: Preuzima podatke o stanju mreže.  Dopuštene opcije su: „route, active, multicast“.

en: COMMAND
sr: NAREDBA

en: Trace a route to a network address
sr: Prati rutu do mrežne adrese

en: Port scan a network address
sr: Pretražuje portove mrežne adrese

en: Look up a network address
sr: Pronalazi mrežnu adresu

en: Finger command to run
sr: Naredba dodirivanja za pokretanje

en: USER
sr: KORISNIK

en: Perform a whois lookup for a network domain
sr: Izvršava pretraživanje ko-je za mrežni domen

en: DOMAIN
sr: DOMEN

en: The file %s doesn’t exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
sr: Datoteka „%s“ ne postoji, proverite da li je program gnomovi mrežni alati pravilno instaliran

en: Protocol
sr: Protokol

en: IP Address
sr: IP adresa

en: Netmask / Prefix
sr: Mrežna maska / prefiks

en: Broadcast
sr: Emitovanje

en: Scope
sr: Opseg

en: Default Information
sr: Podrazumevani podaci

en: Internet Address
sr: Internet adresa

en: Canonical Name
sr: Kanonsko ime

en: CPU / OS Type
sr: Procesor / Operativni sistem

note: Translators: Mailbox Exchange refers to a DNS record. It defines the priority of mail servers to contact to deliver an email. It has nothing to do with e-mail clients. See https://tools.ietf.org/html/rfc5321#section-3.6.2
en: Mailbox Exchange
sr: Razmena e-pošte

en: Mailbox Information
sr: Podaci o e-pošti

note: When asking for NS record in DNS context
en: Name Server
sr: Server imena

en: Host name for Address
sr: Ime računara i adresa

note: When asking for SOA record in DNS context. It defines which server is the primary nameserver for a domain
en: Start of Authority
sr: Zaglavlje autoriteta

en: Text Information
sr: Podaci o tekstu

en: Well Known Services
sr: Poznate usluge

en: Any / All Information
sr: Svi podaci

en: Getting routing table
sr: Dobavljam tabelu preusmeravanja

en: Getting active Internet connections
sr: Dobavljam aktivne Internet veze

en: Getting group memberships
sr: Dobavljam članstvo grupe

en: IP Source
sr: IP izvor

en: Port/Service
sr: Port/usluga

en: State
sr: Stanje

en: Destination/Prefix
sr: Odredište/prefiks

en: Destination
sr: Odredište

en: Gateway
sr: Mrežni prolaz

en: Netmask
sr: Mrežna maska

en: Interface
sr: Uređaj

en: Member
sr: Član

en: Group
sr: Grupa

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
sr: Protokol	IP izvor	Port/usluga	Stanje

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
sr: Odredište	Mrežni prolaz	Mrežna maska	Uređaj

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
sr: Uređaj	Član	Grupa

en: A network address was not specified
sr: Mrežna adresa nije naznačena

en: Please enter a valid network address and try again.
sr: Unesite ispravnu mrežnu adresu pa pokušajte ponovo.

en: The address “%s” cannot be found
sr: Ne mogu da nađem adresu „%s“

en: A domain address was not specified
sr: Adresa domena nije naznačena

en: Please enter a valid domain address and try again.
sr: Unesite ispravnu adresu domena pa pokušajte ponovo.

note: “%s” is the task name to run (e.g. Traceroute, Port Scan, Finger, etc.)
en: An error occurred when try to run “%s”
sr: Došlo je do greške kada sam pokušao da pokrenem „%s“

en: Information not available
sr: Podaci nisu dostupni

en: Stop
sr: Zaustavi

en: Run
sr: Pokreni

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
sr: Vreme (ms):

en: Seq. No.:
sr: Redni broj:

en: Sending ping requests to %s
sr: Šaljem zahteve za ping na „%s“

en: Bytes
sr: Bajtova

en: Source
sr: Izvor

en: Seq
sr: Red.

en: Time
sr: Vreme

en: Units
sr: Jedinice

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
sr: Bajtova	Izvor	Red.	Vreme	Jedinice

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
sr: Najmanje vreme:	%s ms

en: Time average:	%s ms
sr: Srednje vreme:	%s ms

en: Time maximum:	%s ms
sr: Najveće vreme:	%s ms

en: Packets transmitted:	%s
sr: Preneti paketi:	%s

en: Packets received:	%s
sr: Primljeni paketi:	%s

en: Successful packets:	%s
sr: Uspešni paketi:	%s

en: Scanning %s for open ports
sr: Tražim otvorene portove na „%s“

en: Service
sr: Usluga

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
sr: Port	Stanje	Usluga

en: Tracing route to %s
sr: Tražim putanju do „%s“

en: Hop
sr: Čvor

en: Hostname
sr: Ime računara

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1
sr: Čvor	Ime računara	IP	Vreme 1

en: In order to use this feature of the program, %s must be installed in your system
sr: Da biste koristili ovu mogućnost programa, „%s“ mora biti instaliran na sistemu

en: Getting the whois information of %s
sr: Dobavlja „ko-je“ podatke za „%s“
