gnome-nettool 2.23.3 - en to th translation catalogue (204 entries)

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
th: เครื่องมือตรวจสอบเครือข่าย

en: Graphical user interface for common network utilities
th: เครื่องมือตรวจสอบเครือข่ายในแบบกราฟิก

en: Idle
th: ไม่ใช้งาน

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s - Network Tools
th: %s - เครื่องมือตรวจสอบเครือข่าย

en: Unable to open help file
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มเอกสารวิธีใช้

en: View information about your network
th: ดูข้อมูลเกี่ยวกับเครือข่ายของคุณ

en: network;monitor;remote;
th: เครือข่าย;เฝ้าสังเกต;แม่ข่าย;

en: Historically used hostnames
th: ชื่อโฮสต์ที่ใช้ก่อนหน้านี้

en: A list of hostnames previously used
th: รายชื่อโฮสต์ที่ใช้ก่อนหน้านี้

en: Historically used usernames
th: ชื่อผู้ใช้ที่ใช้ก่อนหน้านี้

en: A list of usernames previously used
th: รายชื่อผู้ใช้ที่ใช้ก่อนหน้านี้

en: Historically used domains
th: โดเมนที่ใช้ก่อนหน้านี้

en: A list of domains previously used
th: รายชื่อโดเมนที่ใช้ก่อนหน้านี้

en: Host
th: โฮสต์

en: User
th: ผู้ใช้

en: _Tool
th: เ_ครื่องมือ

en: Beep on ping
th: ส่งเสียงบี๊ปเมื่อ ping

en: _Edit
th: แ_ก้ไข

en: Copy as text _report
th: คัดลอก_รายงานแบบข้อความเปล่า

en: Clear _History
th: _ล้างข้อมูลเก่า

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: _Contents
th: เนื้อ_หา

en: Devices - Network Tools
th: อุปกรณ์ - เครื่องมือตรวจสอบเครือข่าย

en: _Network device:
th: _อุปกรณ์เครือข่าย

en: _Configure
th: _ตั้งค่า

en: IP Information
th: ข้อมูลไอพี

en: Hardware address:
th: หมายเลขฮาร์ดแวร์:

en: Multicast:
th: มัลติแคสต์:

en: Link speed:
th: ความเร็วเชื่อมต่อ:

en: State:
th: สถานะ:

en: Not Available
th: ไม่มีข้อมูล

en: Interface Information
th: ข้อมูลอินเทอร์เฟซ

en: Transmitted bytes:
th: จำนวนไบต์ที่ส่ง:

en: Received bytes:
th: จำนวนไบต์ที่รับ:

en: Transmission errors:
th: ส่งผิดพลาด:

en: Transmitted packets:
th: จำนวนแพ็กเก็ตที่ส่ง:

en: Received packets:
th: จำนวนแพ็กเก็ตที่รับ:

en: Reception errors:
th: รับผิดพลาด:

en: Collisions:
th: การชน:

en: Interface Statistics
th: สถิติของอินเทอร์เฟซ

en: Devices
th: อุปกรณ์

en: Only
th: เพียง

en: requests
th: ครั้ง

en: Unlimited requests
th: ไม่จำกัดจำนวนครั้ง

en: Send:
th: ส่ง:

en: Enter the network address to ping. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
th: ป้อนที่อยู่เครือข่ายที่จะ ping ตัวอย่างเช่น: www.domain.com หรือ 192.168.2.1

en: Network address
th: ที่อยู่เครือข่าย

en: _Network address:
th: _ที่อยู่เครือข่าย:

en: Maximum:
th: สูงสุด:

en: Average:
th: เฉลี่ย:

en: Minimum:
th: ต่ำสุด:

en: Round Trip Time Statistics
th: สถิติเวลาไป-กลับ

en: Packets transmitted:
th: จำนวนแพ็กเก็ตที่ส่ง:

en: Successful packets:
th: จำนวนแพ็กเก็ตที่สำเร็จ:

en: Packets received:
th: จำนวนแพ็กเก็ตที่ได้รับ:

en: Transmission Statistics
th: สถิติการส่ง

en: Details
th: รายละเอียด

en: Display:
th: แสดง:

en: Routing Table Information
th: ข้อมูลตารางเส้นทาง

en: Active Network Services
th: บริการเครือข่ายที่ทำงานอยู่

en: Multicast Information
th: ข้อมูลมัลติแคสต์

en: Output for net stat
th: ผลลัพธ์ของ netstat

en: Netstat output
th: ผลลัพธ์ของ netstat

en: Enter the network address to trace a path to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
th: ป้อนที่อยู่เครือข่ายที่จะแกะรอยเส้นทางไป ตัวอย่างเช่น: www.domain.com หรือ 192.168.2.1

en: Trace
th: แกะรอย

en: Output for traceroute
th: ผลลัพธ์ของ traceroute

en: Traceroute output
th: ผลลัพธ์ของ traceroute

en: Enter the network address to trace a route to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
th: ป้อนที่อยู่เครือข่ายที่จะแกะรอยเส้นทางไป ตัวอย่างเช่น: www.domain.com หรือ 192.168.2.1

en: Enter the network address to scan for open ports. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
th: ป้อนที่อยู่เครือข่ายที่จะตรวจพอร์ตที่เปิดอยู่ ตัวอย่างเช่น: www.domain.com หรือ 192.168.2.1

en: Scan
th: ตรวจ

en: Output for port scan
th: ผลลัพธ์ของการตรวจพอร์ต

en: Port scan output
th: ผลลัพธ์ของการตรวจพอร์ต

en: Port Scan
th: ตรวจพอร์ต

en: _Information type:
th: ชนิด_ข้อมูล:

en: Enter the domain to lookup. For example: domain.com or ftp.domain.com.
th: ป้อนชื่อโดเมนที่จะเปิดหา ตัวอย่างเช่น: www.domain.com หรือ ftp.domain.com

en: Lookup
th: ชื่อเครื่อง

en: Output for lookup
th: ผลลัพธ์การเปิดหาที่อยู่ชื่อเครื่อง

en: Lookup output
th: ผลลัพธ์การเปิดหาที่อยู่ชื่อเครื่อง

en: Enter the network address to finger that user. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
th: ป้อนที่อยู่เครือข่ายที่จะ finger ไปหาผู้ใช้นั้น ตัวอย่างเช่น: auth.domain.com หรือ 192.168.2.1

en: Enter the user to finger
th: ป้อนชื่อผู้ใช้ที่จะ finger

en: User name
th: ชื่อผู้ใช้

en: _Username:
th: _ชื่อผู้ใช้:

en: Output for finger
th: ผลลัพธ์ของ finger

en: Finger output
th: ผลลัพธ์ของ finger

en: _Domain address:
th: _ที่อยู่โดเมน:

en: Enter a domain address to lookup its whois information. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
th: ป้อนที่อยู่โดเมนที่จะเปิดหาข้อมูล whois ตัวอย่างเช่น: www.domain.com หรือ 192.168.2.1

en: Domain address
th: ที่อยู่โดเมน

en: Output for whois
th: ผลลัพธ์ของ whois

en: Whois output
th: ผลลัพธ์ของ whois

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
th: อินเทอร์เฟซชนิดอื่น

en: Ethernet Interface
th: อินเทอร์เฟซแบบอีเทอร์เน็ต

en: Wireless Interface
th: อินเทอร์เฟซแบบไร้สาย

en: Modem Interface
th: อินเทอร์เฟซแบบโมเด็ม

en: Parallel Line Interface
th: อินเทอร์เฟซแบบพอร์ตขนาน

en: Infrared Interface
th: อินเทอร์เฟซแบบอินฟราเรด

en: Loopback Interface
th: อินเทอร์เฟซแบบวนกลับ

en: Unknown Interface
th: ไม่รู้ชนิดอินเทอร์เฟซ

en: Network Devices Not Found
th: ไม่พบอุปกรณ์เครือข่าย

en: Unknown
th: ไม่รู้จัก

en: Active
th: ทำงาน

en: Inactive
th: ไม่ทำงาน

en: Loopback
th: วนกลับ

en: Enabled
th: เปิดใช้อยู่

en: Disabled
th: ไม่ได้เปิดใช้

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
th: อุปกรณ์เครือข่าย:	%s

en: Hardware address:	%s
th: หมายเลขฮาร์ดแวร์:	%s

en: Multicast:	%s
th: มัลติแคสต์:	%s

en: Link speed:	%s
th: ความเร็วเชื่อมต่อ:	%s

en: State:	%s
th: สถานะ:	%s

en: Transmitted packets:	%s
th: จำนวนแพ็กเก็ตที่ส่ง:	%s

en: Transmission errors:	%s
th: ส่งผิดพลาด:	%s

en: Received packets:	%s
th: จำนวนแพ็กเก็ตที่รับ:	%s

en: Reception errors:	%s
th: รับผิดพลาด:	%s

en: Collisions:	%s
th: การชน:	%s

en: not available
th: ไม่มีข้อมูล

en: Looking up %s
th: กำลังเปิดข้อมูลชื่อเครื่อง %s

en: Name
th: ชื่อ

en: Address Type
th: ชนิดที่อยู่

en: Record Type
th: ชนิดระเบียน

en: Address
th: ที่อยู่

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
th: แหล่ง	TTL	ชนิดที่อยู่	ชนิดระเบียน	ผลลัพธ์

en: Load information for a network device
th: แสดงข้อมูลของอุปกรณ์เครือข่าย

en: DEVICE
th: อุปกรณ์

en: Send a ping to a network address
th: ส่ง ping ไปยังที่อยู่เครือข่าย

en: HOST
th: โฮสต์

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
th: อ่านข้อมูล netstat  ตัวเลือกที่เป็นไปได้คือ: route, active, multicast

en: COMMAND
th: คำสั่ง

en: Trace a route to a network address
th: แกะรอยเส้นทางไปยังที่อยู่เครือข่าย

en: Port scan a network address
th: ตรวจพอร์ตที่เปิดอยู่ในที่อยู่เครือข่าย

en: Look up a network address
th: เปิดหาชื่อที่อยู่เครือข่าย

en: Finger command to run
th: เรียกคำสั่ง finger

en: USER
th: ผู้ใช้

en: Perform a whois lookup for a network domain
th: เปิดหาข้อมูล whois ของโดเมนเครือข่าย

en: DOMAIN
th: โดเมน

en: The file %s doesn't exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
th: ไม่มีแฟ้ม %s  กรุณาตรวจสอบการติดตั้งของ gnome-nettool

en: Protocol
th: โพรโทคอล

en: IP Address
th: หมายเลขไอพี

en: Netmask / Prefix
th: เน็ตแมสก์ / พรีฟิกซ์

en: Broadcast
th: กระจายสัญญาณ

en: Scope
th: สโคป

en: Default Information
th: ข้อมูลปริยาย

en: Internet Address
th: ที่อยู่อินเทอร์เน็ต

en: Canonical Name
th: ชื่อแบบแผน

en: CPU / OS Type
th: ชนิดซีพียู/ระบบปฏิบัติการ

note: When asking for MX record in DNS context
en: Mailbox Exchange
th: การแลกเปลี่ยนเมล

en: Mailbox Information
th: ข้อมูลกล่องเมล

note: When asking for NS record in DNS context
en: Name Server
th: เซิร์ฟเวอร์ชื่อเครื่อง

en: Host name for Address
th: ชื่อเครื่องสำหรับหมายเลขไอพี

en: Text Information
th: ข้อมูลข้อความ

en: Well Known Services
th: บริการที่รู้จัก

en: Any / All Information
th: ข้อมูลทั้งหมด

en: Getting routing table
th: กำลังอ่านตารางเส้นทาง

en: Getting active Internet connections
th: กำลังตรวจหาการเชื่อมต่ออินเทอร์เน็ตที่ทำงานอยู่

en: Getting group memberships
th: กำลังตรวจหาการเป็นสมาชิกกลุ่ม

en: IP Source
th: ไอพีต้นทาง

en: Port/Service
th: พอร์ต/บริการ

en: State
th: สถานะ

en: Destination/Prefix
th: ปลายทาง/พรีฟิกซ์

en: Destination
th: ปลายทาง

en: Gateway
th: เกตเวย์

en: Netmask
th: เน็ตแมสก์

en: Interface
th: อินเทอร์เฟซ

en: Member
th: สมาชิก

en: Group
th: กลุ่ม

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
th: โพรโทคอล	ไอพีต้นทาง	พอร์ต/บริการ	สถานะ

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
th: ปลายทาง	เกตเวย์	เน็ตแมสก์	อินเทอร์เฟซ

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
th: อินเทอร์เฟซ	สมาชิก	กลุ่ม

en: A network address was not specified
th: ไม่ได้กำหนดที่อยู่เครือข่าย

en: Please enter a valid network address and try again.
th: กรุณาป้อนที่อยู่เครือข่ายที่ถูกต้องและลองอีกครั้ง

en: The address '%s' cannot be found
th: ไม่พบที่อยู่ '%s'

en: A domain address was not specified
th: ไม่ได้กำหนดที่อยู่โดเมน

en: Please enter a valid domain address and try again.
th: กรุณาป้อนที่อยู่โดเมนที่ถูกต้องแล้วลองใหม่อีกครั้ง

en: An error occurred when try to run '%s'
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะเรียกทำงาน '%s'

en: Information not available
th: ไม่มีข้อมูล

en: Stop
th: หยุด

en: Run
th: ทำงาน

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
th: เวลา (ms)

en: Seq. No.:
th: ลำดับที่:

en: Sending ping requests to %s
th: กำลังส่งข้อความ ping ไปยัง %s

en: Bytes
th: จำนวนไบต์

en: Source
th: ต้นทาง

en: Seq
th: ลำดับ

en: Time
th: เวลา

en: Units
th: หน่วย

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
th: จำนวนไบต์	ต้นทาง	ลำดับ	เวลา	หน่วย

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
th: เวลาต่ำสุด:	%s ms

en: Time average:	%s ms
th: เวลาเฉลี่ย:	%s ms

en: Time maximum:	%s ms
th: เวลาสูงสุด:	%s ms

en: Packets transmitted:	%s
th: จำนวนแพ็กเก็ตที่ส่ง:	%s

en: Packets received:	%s
th: จำนวนแพ็กเก็ตที่ได้รับ:	%s

en: Successful packets:	%s
th: จำนวนแพ็กเก็ตที่สำเร็จ:	%s

en: Scanning %s for open ports
th: กำลังตรวจ %s เพื่อหาพอร์ตที่เปิดอยู่

en: Port
th: พอร์ต

en: Service
th: บริการ

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
th: พอร์ต	สถานะ	บริการ

en: Tracing route to %s
th: กำลังแกะรอยเส้นทางไปยัง %s

en: Hop
th: ฮ็อป

en: Hostname
th: ชื่อเครื่อง

en: IP
th: ไอพี

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1
th: ฮ็อป	ชื่อเครื่อง	ไอพี	เวลา 1

en: In order to use this feature of the program, %s must be installed in your system
th: หากจะใช้ความสามารถนี้ของโปรแกรม จะต้องติดตั้ง %s ในระบบของคุณด้วย

en: Getting information of %s on "%s"
th: กำลังอ่านข้อมูลผู้ใช้ %s จาก "%s"

en: Getting information of all users on "%s"
th: กำลังอ่านข้อมูลผู้ใช้ทุกคนจาก "%s"

en: Getting the whois information of %s
th: กำลังอ่านข้อมูล whois ของ %s
