gnome-nettool master - en to vi translation catalogue (215 entries)

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
vi: Công cụ mạng

en: Perform advanced networking analysis
vi: Thực hiện các phân tích mạng cao cấp

en: Network Tools is a utility to perform advanced networking analysis operations. It features a range of networking tools that are typically done on the command line, but allows you to perform them with a graphical interface.
vi: Công cụ mạng là một tiện ích thực thi các thao tác phân tích mạng cao cấp. Các cung cấp các tính năng của bộ công cụ mạng cái mà thường được thực hiện bằng dòng lệnh, nhưng lại cho phép bạn thực hiện chúng bằng giao diện đồ họa.

en: With Network Tools, you can perform the following: ping, netstat, traceroute, port scans, lookup, finger and whois.
vi: Bằng cách dùng Công cụ mạng, bạn có thể thực hiện các việc sau: ping, netstat, traceroute, quét cổng, lookup, finger và whois.

en: The GNOME Project
vi: Dự án GNOME

en: Network information tools
vi: Các công cụ thông tin mạng

en: View information about your network
vi: Xem thông tin về mạng của bạn

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: network;monitor;remote;
vi: network;monitor;remote;mạng;theo;dõi;doi;từ;xa;tu;

en: Host
vi: Máy

en: User
vi: Người dùng

en: _Tool
vi: _Công cụ

en: Beep on ping
vi: Kêu bíp khi ping

en: _Edit
vi: _Sửa

en: Copy as text _report
vi: Chép dạng _báo cáo văn bản

en: Clear _History
vi: Xóa _lịch sử

en: _Help
vi: Trợ g_iúp

en: _Contents
vi: Mục _lục

note: Dear Translator: This is the Window Title
en: Devices — Network Tools
vi: Thiết bị — Công cụ mạng

en: _Network device:
vi: Thiết bị mạ_ng:

en: _Configure
vi: _Cấu hình

en: IP Information
vi: Thông tin IP

en: Hardware address:
vi: Địa chỉ phần cứng:

en: Multicast:
vi: Đa quảng bá:

en: Link speed:
vi: Tốc độ liên kết:

en: State:
vi: Trạng thái:

en: Not Available
vi: Không sẵn có

en: Interface Information
vi: Thông tin giao diện

en: Transmitted bytes:
vi: Số byte đã truyền:

en: Received bytes:
vi: Số byte đã nhận:

en: Transmission errors:
vi: Lỗi truyền:

en: Transmitted packets:
vi: Số gói đã truyền:

en: Received packets:
vi: Số gói đã nhận:

en: Reception errors:
vi: Lỗi tiếp nhận:

en: Collisions:
vi: Xung đột:

en: Interface Statistics
vi: Thống kê giao diện

en: Devices
vi: Thiết bị

en: Only
vi: Chỉ

en: requests
vi: yêu cầu

en: Unlimited requests
vi: Yêu cầu vô hạn

en: Send:
vi: Gửi:

en: Enter the network address to ping. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
vi: Nhập địa chỉ mạng để ping. Ví dụ: www.domain.com hoặc 192.168.2.1

en: Network address
vi: Địa chỉ mạng

en: _Network address:
vi: Địa chỉ mạ_ng:

note: Translators: this is the abbreviation for milliseconds
en: ms
vi: mili-giây

en: Maximum:
vi: Tối đa:

en: Average:
vi: Trung bình:

en: Minimum:
vi: Tối thiểu:

en: Round Trip Time Statistics
vi: Thống kê thời gian khứ hồi

en: Packets transmitted:
vi: Số gói đã truyền:

en: Successful packets:
vi: Gói thành công:

en: Packets received:
vi: Số gói đã nhận:

en: Transmission Statistics
vi: Thống kê Truyền

en: Details
vi: Chi tiết

en: Display:
vi: Hiển thị:

en: Routing Table Information
vi: Thông tin bảng định tuyến

en: Active Network Services
vi: Dịch vụ mạng hoạt động

en: Multicast Information
vi: Thông tin quảng bá

en: Output for net stat
vi: Kết xuất khi chạy net stat

en: Netstat output
vi: Kết xuất thống kê chạy mạng (netstat)

en: Enter the network address to trace a path to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
vi: Nhập địa chỉ mạng để dò đường. Ví dụ: www.domain.com hoặc 192.168.2.1

en: Trace
vi: Dấu vết

en: Output for traceroute
vi: Kết xuất khi chạy traceroute

en: Traceroute output
vi: Kết xuất tìm đường

en: Enter the network address to trace a route to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
vi: Nhập địa chỉ mạng để dò đường đi của gói tin. Ví dụ: www.domain.com hoặc 192.168.2.1

en: Traceroute
vi: Tìm đường

en: Enter the network address to scan for open ports. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
vi: Nhập địa chỉ mạng để quét tìm cổng đang mở. Ví dụ: www.domain.com hoặc 192.168.2.1

en: Scan
vi: Quét

en: Output for port scan
vi: Kết xuất khi chạy quét cổng

en: Port scan output
vi: Kết xuất quét cổng

en: Port Scan
vi: Quét cổng

en: _Information type:
vi: K_iểu thông tin:

en: Enter the domain to lookup. For example: domain.com or ftp.domain.com.
vi: Nhập tên miền để tra cứu. Ví dụ: www.domain.com hoặc ftp.domain.com.

en: Lookup
vi: Tra tìm

en: Output for lookup
vi: Kết xuất khi chạy lookup

en: Lookup output
vi: Kết xuất tra tìm (lookup)

en: Enter the network address to finger that user. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
vi: Nhập địa chỉ mạng để “finger” người dùng đó. Ví dụ: www.domain.com hoặc 192.168.2.1

en: Enter the user to finger
vi: Nhập người dùng cần “finger”

en: User name
vi: Tài khoản

en: _Username:
vi: Tà_i khoản:

en: Output for finger
vi: Kết xuất khi chạy finger

en: Finger output
vi: Kết xuất finger

en: _Domain address:
vi: Địa chỉ _miền:

en: Enter a domain address to lookup its whois information. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
vi: Nhập tên miền để để tra thông tin whois. Ví dụ: www.domain.com hoặc 192.168.2.1

en: Domain address
vi: Địa chỉ miền

en: Whois
vi: Whois (là ai?)

en: Output for whois
vi: Kết xuất khi chạy whois

en: Whois output
vi: Kết xuất whois

en: Historically used hostnames
vi: Tên máy đã dùng trong quá khứ

en: A list of hostnames previously used
vi: Danh sách tên máy từng dùng

en: Historically used usernames
vi: Tên người dùng đã dùng trong quá khứ

en: A list of usernames previously used
vi: Danh sách tên người dùng từng dùng

en: Historically used domains
vi: Tên miền đã dùng trong quá khứ

en: A list of domains previously used
vi: Danh sách tên miền từng dùng

note: Translators: %s is the name of the copyright holder
en: Copyright © 2003-2008 %s
vi: Tác quyền © năm 2003-2008 %s

en: Graphical user interface for common network utilities
vi: Giao diện người dùng đồ họa cho các tiện ích mạng hay dùng

en: Idle
vi: Nghỉ

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s — Network Tools
vi: %s — Công cụ mạng

en: Unable to open help file
vi: Không thể mở tập tin trợ giúp

en: Getting information of %s on “%s”
vi: Đang lấy thông tin của %s trên “%s”

en: Getting information of all users on “%s”
vi: Đang lấy thông tin mọi người dùng trên “%s”

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
vi: Kiểu khác

en: Ethernet Interface
vi: Giao diện Ethernet

en: Wireless Interface
vi: Giao diện không dây

en: Modem Interface
vi: Giao diện bộ điều giải

en: Parallel Line Interface
vi: Giao diện song song

en: Infrared Interface
vi: Giao diện hồng ngoại

en: Infiniband Interface
vi: Giao diện băng không giới hạn

en: Loopback Interface
vi: Giao diện vòng ngược

en: Unknown Interface
vi: Giao diện lạ

en: Network Devices Not Found
vi: Không tìm thấy thiết bị mạng

en: Unknown
vi: Không biết

en: Active
vi: Hoạt động

en: Inactive
vi: Không hoạt động

en: Loopback
vi: Vòng ngược

en: Enabled
vi: Bật

en: Disabled
vi: Tắt

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
vi: Thiết bị mạng:	%s

en: Hardware address:	%s
vi: Địa chỉ phần cứng: 	%s

en: Multicast:	%s
vi: Đa quảng bá:	%s

en: Link speed:	%s
vi: Tốc độ liên kết: 	%s

en: State:	%s
vi: Trạng thái: 	%s

en: Transmitted packets:	%s
vi: Các gói đã truyền: 	%s

en: Transmission errors:	%s
vi: Lỗi truyền: 	%s

en: Received packets:	%s
vi: Các gói đã nhận: 	%s

en: Reception errors:	%s
vi: Lỗi tiếp nhận: 	%s

en: Collisions:	%s
vi: Xung đột: 	%s

en: not available
vi: không sẵn có

en: Looking up %s
vi: Tra tìm %s

en: Name
vi: Tên

note: Time To Live of a hostname in a name server
en: TTL
vi: Thời gian sống

en: Address Type
vi: Loại địa chỉ

en: Record Type
vi: Kiểu mục ghi

en: Address
vi: Địa chỉ

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
vi: Nguồn	Thời gian sống	Kiểu địa chỉ	Kiểu mục ghi 1	Kết quả

en: Load information for a network device
vi: Nạp thông tin về thiết bị mạng

en: DEVICE
vi: THIẾT BỊ

en: Send a ping to a network address
vi: Gửi gói ping đến địa chỉ mạng

en: HOST
vi: MÁY

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
vi: Lấy thông tin netstat. Tùy chọn hợp lệ là:
     * route (định tuyến)
     * active (hoạt động)
     * multicast (quảng bá).

en: COMMAND
vi: LỆNH

en: Trace a route to a network address
vi: Dò đường đến địa chỉ mạng

en: Port scan a network address
vi: Quén cổng một địa chỉ mạng

en: Look up a network address
vi: Tra tìm địa chỉ mạng

en: Finger command to run
vi: Lệnh finger cần chạy

en: USER
vi: NGƯỜI_DÙNG

en: Perform a whois lookup for a network domain
vi: Thực hiện tra tìm whois (thông tin nhận biết) cho miền mạng

en: DOMAIN
vi: MIỀN

en: The file %s doesn’t exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
vi: Tập tin “%s” không tồn tại, hãy kiểm tra xem bản cài đặt gnome-nettool đúng chưa.

en: Protocol
vi: Giao thức

en: IP Address
vi: Địa chỉ IP

en: Netmask / Prefix
vi: Mặt nạ mạng / Tiền tố

en: Broadcast
vi: Quảng bá

en: Scope
vi: Phạm vi

en: Default Information
vi: Thông tin mặc định

en: Internet Address
vi: Địa chỉ Internet

en: Canonical Name
vi: Tên tiêu chuẩn

en: CPU / OS Type
vi: Kiểu CPU/HĐH

note: Translators: Mailbox Exchange refers to a DNS record. It defines the priority of mail servers to contact to deliver an email. It has nothing to do with e-mail clients. See https://tools.ietf.org/html/rfc5321#section-3.6.2
en: Mailbox Exchange
vi: Trao đổi hộp thư (MX)

en: Mailbox Information
vi: Thông tin hộp thư

note: When asking for NS record in DNS context
en: Name Server
vi: Máy phân giải tên

en: Host name for Address
vi: Tên máy cho địa chỉ

note: When asking for SOA record in DNS context. It defines which server is the primary nameserver for a domain
en: Start of Authority
vi: Bắt đầu cho phép

en: Text Information
vi: Thông tin văn bản

en: Well Known Services
vi: Dịch vụ ai cũng biết

en: Any / All Information
vi: Bất kỳ / Mọi thông tin

en: Getting routing table
vi: Đang lấy bảng định tuyến

en: Getting active Internet connections
vi: Đang lấy kết nối Mạng hoạt động

en: Getting group memberships
vi: Đang lấy thành viên nhóm

en: IP Source
vi: Nguồn IP

en: Port/Service
vi: Cổng/Dịch vụ

en: State
vi: Trạng thái

en: Destination/Prefix
vi: Đích/Tiền tố

en: Destination
vi: Đích

en: Gateway
vi: Cổng ra

en: Netmask
vi: Mặt nạ mạng

en: Interface
vi: Giao tiếp

en: Member
vi: Thành viên

en: Group
vi: Nhóm

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
vi: Gaio thức	Nguồn IP	Cổng/Dịch vụ	Trạng thái

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
vi: Đích	Cổng ra	Mặt nạ mạng	Giao tiếp

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
vi: Giao tiếp	Thành viên	Nhóm

en: A network address was not specified
vi: Chưa chỉ định địa chỉ mạng.

en: Please enter a valid network address and try again.
vi: Hãy nhập địa chỉ mạng hợp lệ và thử lại.

en: The address “%s” cannot be found
vi: Không tìm thấy địa chỉ “%s”

en: A domain address was not specified
vi: Chưa chỉ định địa chỉ miền.

en: Please enter a valid domain address and try again.
vi: Hãy nhập địa chỉ miền hợp lệ và thử lại.

note: “%s” is the task name to run (e.g. Traceroute, Port Scan, Finger, etc.)
en: An error occurred when try to run “%s”
vi: Đã có lỗi khi chạy “%s”

en: Information not available
vi: Hiện không có thông tin

en: Stop
vi: Dừng

en: Run
vi: Chạy

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
vi: Thời gian (mili-giây):

en: Seq. No.:
vi: Số thứ tự dãy:

en: Sending ping requests to %s
vi: Đang gửi yêu cầu ping đến %s

en: Bytes
vi: Byte

en: Source
vi: Nguồn

en: Seq
vi: Dãy

en: Time
vi: Thời gian

en: Units
vi: Đơn vị

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
vi: Byte	Nguồn	Dây	Thời gian	Đơn vị

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
vi: Thời gian tối thiểu:	%s miligiây

en: Time average:	%s ms
vi: Thời gian trung bình: 	%s miligiây

en: Time maximum:	%s ms
vi: Thời gian tối đa:	%s miligiây

en: Packets transmitted:	%s
vi: Số gói đã truyền:	%s

en: Packets received:	%s
vi: Số gói đã nhận:	%s

en: Successful packets:	%s
vi: Gói thành công: 	%s

en: Scanning %s for open ports
vi: Đang quét “%s” tìm cổng mở.

en: Port
vi: Cổng

en: Service
vi: Dịch vụ

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
vi: Cổng	Trạng thái	Dịch vụ

en: Tracing route to %s
vi: Đang tìm đường đến “%s”

en: Hop
vi: Bước

en: Hostname
vi: Tên máy

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1
vi: Nhảy	Tên máy	IP	Thời gian 1

en: In order to use this feature of the program, %s must be installed in your system
vi: Để sử dụng tính năng này, %s phải được cài đặt vào hệ thống của bạn

en: Getting the whois information of %s
vi: Đang lấy thông tin whois (ai là) của “%s”
