gnome-nettool - en to sv translation catalogue (197 entries)

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
sv: Nätverksverktyg

en: Perform advanced networking analysis
sv: Utför avancerad nätverksanalys

en: Network Tools is a utility to perform advanced networking analysis operations. It features a range of networking tools that are typically done on the command line, but allows you to perform them with a graphical interface.
sv: Nätverksverktyg är ett redskap för att utföra avancerade åtgärder för nätverksanalys. Det innehåller en uppsättning nätverksverktyg som vanligen utförs på kommandoraden, men låter dig utföra dem från ett grafiskt gränssnitt.

en: With Network Tools, you can perform the following: ping, netstat, traceroute, port scans, lookup, finger and whois.
sv: Med Nätverksverktyg kan du utföra följande: ping, netstat, traceroute, port-scan, lookup, finger och whois.

en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: Network information tools
sv: Nätverksinformationsverktyg

en: View information about your network
sv: Visa information om ditt nätverk

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: network;monitor;remote;
sv: nätverk;övervaka;fjärr;

en: Host
sv: Värd

en: User
sv: Användare

en: _Tool
sv: _Verktyg

en: Beep on ping
sv: Ljudsignal vid ping

en: _Edit
sv: _Redigera

en: Copy as text _report
sv: Kopiera som text_rapport

en: Clear _History
sv: Töm _historiken

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _Contents
sv: _Innehåll

note: Dear Translator: This is the Window Title
en: Devices — Network Tools
sv: Enheter — Nätverksverktyg

en: _Network device:
sv: _Nätverksenhet:

en: _Configure
sv: _Konfigurera

en: IP Information
sv: IP-information

en: Hardware address:
sv: Hårdvaruadress:

en: Link speed:
sv: Länkhastighet:

en: State:
sv: Tillstånd:

en: Not Available
sv: Inte tillgänglig

en: Interface Information
sv: Gränssnittsinformation

en: Transmitted bytes:
sv: Överförda byte:

en: Received bytes:
sv: Mottagna byte:

en: Transmission errors:
sv: Överföringsfel:

en: Transmitted packets:
sv: Överförda paket:

en: Received packets:
sv: Mottagna paket:

en: Reception errors:
sv: Mottagningsfel:

en: Collisions:
sv: Kollisioner:

en: Interface Statistics
sv: Gränssnittsstatistik

en: Devices
sv: Enheter

en: Only
sv: Endast

en: requests
sv: begäranden

en: Unlimited requests
sv: Obegränsade begäranden

en: Send:
sv: Skicka:

en: Enter the network address to ping. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
sv: Ange nätverksadressen att pinga. Till exempel www.domän.se eller 192.168.2.1

en: Network address
sv: Nätverksadress

en: _Network address:
sv: _Nätverksadress:

en: Average:
sv: Genomsnitt:

en: Round Trip Time Statistics
sv: Statistik för varvtid

en: Packets transmitted:
sv: Överförda paket:

en: Successful packets:
sv: Lyckade paket:

en: Packets received:
sv: Mottagna paket:

en: Transmission Statistics
sv: Överföringsstatistik

en: Details
sv: Detaljer

en: Routing Table Information
sv: Routingtabellinformation

en: Active Network Services
sv: Aktiva nätverkstjänster

en: Multicast Information
sv: Multicast-information

en: Output for net stat
sv: Utdata för netstat

en: Netstat output
sv: Utdata för netstat

en: Enter the network address to trace a path to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
sv: Ange nätverksadressen att spåra en väg till. Till exempel: www.domän.se eller 192.168.2.1

en: Trace
sv: Spåra

en: Output for traceroute
sv: Utdata för traceroute

en: Traceroute output
sv: Utdata för traceroute

en: Enter the network address to trace a route to. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
sv: Ange nätverksadressen att spåra en väg till. Till exempel www.domän.se eller 192.168.2.1

en: Enter the network address to scan for open ports. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
sv: Ange nätverksadressen att genomsöka för öppna portar. Till exempel www.domän.se eller 192.168.2.1

en: Scan
sv: Sök av

en: Output for port scan
sv: Utdata för portavsökning

en: Port scan output
sv: Utdata för portavsökning

en: Port Scan
sv: Sök av portar

en: _Information type:
sv: _Informationstyp:

en: Enter the domain to lookup. For example: domain.com or ftp.domain.com.
sv: Ange domänen att slå upp. Till exempel: domän.se eller ftp.domän.se.

en: Lookup
sv: Uppslagning

en: Output for lookup
sv: Utdata för uppslagning

en: Lookup output
sv: Utdata för uppslagning

en: Enter the network address to finger that user. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
sv: Ange nätverksadressen för att hämta fingerinformation om användaren. Till exempel: www.domän.se eller 192.168.2.1

en: Enter the user to finger
sv: Ange användaren att söka efter fingerinformation om

en: User name
sv: Användarnamn

en: _Username:
sv: _Användarnamn:

en: Output for finger
sv: Utdata för finger

en: Finger output
sv: Utdata för finger

en: _Domain address:
sv: _Domänadress:

en: Enter a domain address to lookup its whois information. For example: www.domain.com or 192.168.2.1
sv: Ange en domänadress för att slå upp dess "whois"-information. Till exempel www.domän.se eller 192.168.2.1

en: Domain address
sv: Domänadress

en: Output for whois
sv: Utdata för whois

en: Whois output
sv: Utdata för whois

en: Historically used hostnames
sv: Historiskt använda värdnamn

en: A list of hostnames previously used
sv: En lista över värdnamn som tidigare använts

en: Historically used usernames
sv: Historiskt använda användarnamn

en: A list of usernames previously used
sv: En lista över användarnamn som tidigare använts

en: Historically used domains
sv: Historiskt använda domäner

en: A list of domains previously used
sv: En lista över domäner som tidigare använts

en: Graphical user interface for common network utilities
sv: Grafiskt användargränssnitt för vanliga nätverksverktyg

en: Idle
sv: Overksam

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s — Network Tools
sv: %s — Nätverksverktyg

en: Unable to open help file
sv: Kunde inte öppna hjälpfilen

en: Getting information of %s on “%s”
sv: Hämtar information om %s på ”%s”

en: Getting information of all users on “%s”
sv: Hämtar information om alla användare på ”%s”

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
sv: Annan typ

en: Ethernet Interface
sv: Ethernet-gränssnitt

en: Wireless Interface
sv: Trådlöst gränssnitt

en: Modem Interface
sv: Modemgränssnitt

en: Parallel Line Interface
sv: Parallellt gränssnitt

en: Infrared Interface
sv: Infrarött gränssnitt

en: Infiniband Interface
sv: Infiniband-gränssnitt

en: Loopback Interface
sv: Vändslingegränssnitt

en: Unknown Interface
sv: Okänt gränssnitt

en: Network Devices Not Found
sv: Nätverksenheter hittades inte

en: Unknown
sv: Okänd

en: Active
sv: Aktiv

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Loopback
sv: Vändslinga

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Disabled
sv: Inaktiverad

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
sv: Nätverksenhet:	%s

en: Hardware address:	%s
sv: Hårdvaruadress:	%s

en: Link speed:	%s
sv: Länkhastighet:	%s

en: State:	%s
sv: Tillstånd:	%s

en: Transmitted packets:	%s
sv: Överförda paket:	%s

en: Transmission errors:	%s
sv: Överföringsfel:	%s

en: Received packets:	%s
sv: Mottagna paket:	%s

en: Reception errors:	%s
sv: Mottagningsfel:	%s

en: Collisions:	%s
sv: Kollisioner:	%s

en: not available
sv: inte tillgänglig

en: Looking up %s
sv: Slår upp %s

en: Name
sv: Namn

en: Address Type
sv: Adresstyp

en: Record Type
sv: Posttyp

en: Address
sv: Adress

note: The lookup output in text format: Source of query (hostname/ip address), Time To Live (TTL), Address Type, Record Type (A, PTR, HINFO, NS, TXT, etc.), Resolution (results of the query) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Source	TTL	Address Type	Record Type1	Resolution
sv: Källa	TTL	Adresstyp	Posttyp1	Upplösning

en: Load information for a network device
sv: Läs in information för en nätverksenhet

en: DEVICE
sv: ENHET

en: Send a ping to a network address
sv: Skicka ett ping till en nätverksadress

en: HOST
sv: VÄRD

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
sv: Hämta netstat-information. Giltiga flaggor är: route, active, multicast.

en: COMMAND
sv: KOMMANDO

en: Trace a route to a network address
sv: Spåra en väg till en nätverksadress

en: Port scan a network address
sv: Sök efter portar på en nätverksadress

en: Look up a network address
sv: Slå upp en nätverksadress

en: Finger command to run
sv: Finger-kommando att köra

en: USER
sv: ANVÄNDARE

en: Perform a whois lookup for a network domain
sv: Utför en "whois"-uppslagning för en nätverksdomän

en: DOMAIN
sv: DOMÄN

en: The file %s doesn’t exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
sv: Filen %s finns inte, kontrollera om gnome-nettool är korrekt installerat

en: Protocol
sv: Protokoll

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Netmask / Prefix
sv: Nätmask / Prefix

en: Scope
sv: Omfattning

en: Default Information
sv: Standardinformation

en: Internet Address
sv: Internet-adress

en: Canonical Name
sv: Kanoniskt namn

en: CPU / OS Type
sv: Processor / Operativsystemstyp

note: When asking for NS record in DNS context
en: Name Server
sv: Namnserver

en: Host name for Address
sv: Värdnamn för adress

en: Text Information
sv: Textinformation

en: Well Known Services
sv: Välkända tjänster

en: Any / All Information
sv: Viss / All information

en: Getting routing table
sv: Hämtar routingtabell

en: Getting active Internet connections
sv: Hämtar aktiva Internetanslutningar

en: Getting group memberships
sv: Hämtar gruppmedlemskap

en: IP Source
sv: IP-källa

en: Port/Service
sv: Port/Tjänst

en: State
sv: Tillstånd

en: Netmask
sv: Nätmask

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Member
sv: Medlem

en: Group
sv: Grupp

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
sv: Protokoll	IP-källa	Port/Tjänst	Tillstånd

note: The netstat "Display routing" output in text format. This seems as a route table. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Destination	Gateway	Netmask	Interface
sv: Destination	Gateway	Nätmask	Gränssnitt

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
sv: Gränssnitt	Medlem	Grupp

en: A network address was not specified
sv: En nätverksadress angavs inte

en: Please enter a valid network address and try again.
sv: Ange en giltig nätverksadress och försök igen.

en: The address “%s” cannot be found
sv: Adressen ”%s” kan inte hittas

en: A domain address was not specified
sv: En domänadress angavs inte

en: Please enter a valid domain address and try again.
sv: Ange en giltig domänadress och försök igen.

note: “%s” is the task name to run (e.g. Traceroute, Port Scan, Finger, etc.)
en: An error occurred when try to run “%s”
sv: Ett fel inträffade vid försök att köra ”%s”

en: Information not available
sv: Information inte tillgänglig

en: Stop
sv: Stoppa

en: Run
sv: Kör

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
sv: Tid (ms):

en: Seq. No.:
sv: Sekvensnr.:

en: Sending ping requests to %s
sv: Skickar pingbegäranden till %s

en: Bytes
sv: Byte

en: Source
sv: Källa

en: Seq
sv: Sekvens

en: Time
sv: Tid

en: Units
sv: Enheter

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
sv: Byte	Källa	Sekvens	Tid	Enheter

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
sv: Minimal tid:	%s ms

en: Time average:	%s ms
sv: Medeltid:	%s ms

en: Time maximum:	%s ms
sv: Maximal tid:	%s ms

en: Packets transmitted:	%s
sv: Överförda paket:	%s

en: Packets received:	%s
sv: Mottagna paket:	%s

en: Successful packets:	%s
sv: Lyckade paket:	%s

en: Scanning %s for open ports
sv: Genomsöker %s för öppna portar

en: Service
sv: Tjänst

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
sv: Port	Tillstånd	Tjänst

en: Tracing route to %s
sv: Spårar väg till %s

en: Hop
sv: Hopp

en: Hostname
sv: Värdnamn

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1) It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1
sv: Hopp	Värdnamn	IP	Tid 1

en: In order to use this feature of the program, %s must be installed in your system
sv: För att kunna använda denna programfunktion måste %s vara installerat på ditt system

en: Getting the whois information of %s
sv: Hämtar "whois"-informationen om %s
