gnome-nettool - en to uz@cyrillic translation catalogue (138 entries)

note: Dear translator: This is the name of the application
en: Network Tools
uz@cyrillic: Тармоқ ютилитилари

en: Graphical user interface for common network utilities
uz@cyrillic: Тармоқ ютилитилари учун график интерфейс

note: Dear Translator: This is the Window Title. 'Network Tools' is the * name of the application
en: %s - Network Tools
uz@cyrillic: %s - тармоқ ютилитиси

en: IP Information
uz@cyrillic: IP маълумоти

en: Interface Information
uz@cyrillic: Интерфейс маълумоти

en: Interface Statistics
uz@cyrillic: Интерфейс статстикаси

en: Transmission Statistics
uz@cyrillic: Жўнатилган/олинган пакетлар статистикаси

en: Active Network Services
uz@cyrillic: Актив тармоқ хизматлари

en: Average:
uz@cyrillic: Ўртача:

en: Beep on ping
uz@cyrillic: Пинг пайтида сигнал бериш

en: Broadcast:
uz@cyrillic: Бродкаст:

en: Clear _History
uz@cyrillic: _Тарихни тозалаш

en: Details
uz@cyrillic: Тафсилотлар

en: Devices
uz@cyrillic: Ускуналар

note: Dear Translator: This is the Window Title
en: Devices - Network Tools
uz@cyrillic: Ускуналар - Тармоқ ютилитилари

en: Hardware address:
uz@cyrillic: Ускуна манзили:

en: Host
uz@cyrillic: Хост

en: IP Address:
uz@cyrillic: IP манзили:

en: Link speed:
uz@cyrillic: Уланиш тезлиги:

en: Maximum:
uz@cyrillic: Максимум:

en: Minimum:
uz@cyrillic: Минимум:

en: Multicast Information
uz@cyrillic: Мултикаст маълумоти

en: Multicast:
uz@cyrillic: Мултикаст:

en: Netmask:
uz@cyrillic: Тармоқ маскаси:

en: Not Available
uz@cyrillic: Мавжуд эмас

en: Packets received:
uz@cyrillic: Олинган пакетлар:

en: Packets transmitted:
uz@cyrillic: Жўнатилган пакетлар:

en: Ping
uz@cyrillic: Пинг

en: Port Scan
uz@cyrillic: Портни скан қилиш

en: Received bytes:
uz@cyrillic: Олинган байт:

en: Received packets:
uz@cyrillic: Олинган пакетлар:

en: Reception errors:
uz@cyrillic: Қабул қилиш хатоликлари:

en: Scan
uz@cyrillic: Скан қилиш

en: Send:
uz@cyrillic: Жўнатиш:

en: State:
uz@cyrillic: Ҳолати:

en: Successful packets:
uz@cyrillic: Муваффақиятли пакетлар:

en: Transmitted bytes:
uz@cyrillic: Жўнатилган байтлар:

en: Transmitted packets:
uz@cyrillic: Жўнатилган пакетлар:

en: Unlimited requests
uz@cyrillic: Чексиз сўровлар

en: User
uz@cyrillic: Фойдаланувчи

en: _Configure
uz@cyrillic: _Мослаш

en: _Domain address:
uz@cyrillic: _Домен манзили:

en: _Edit
uz@cyrillic: _Таҳрирлаш

en: _Help
uz@cyrillic: _Ёрдам

en: _Information type:
uz@cyrillic: _Маълумот тури:

en: _Network address:
uz@cyrillic: _Тармоқ манзили:

en: _Network device:
uz@cyrillic: _Тармоқ ускунаси:

en: _Tool
uz@cyrillic: _Ютилити

en: _Username:
uz@cyrillic: _Фойдаланувчи номи:

en: ms
uz@cyrillic: мс

en: requests
uz@cyrillic: сўровлар

note: Interface Name                 Interface Type           icon          Device prefix  Pixbuf
en: Other type
uz@cyrillic: Бошқа тур

en: Ethernet Interface
uz@cyrillic: Eternet интерфейси

en: Wireless Interface
uz@cyrillic: Симсиз интерфейс

en: Modem Interface
uz@cyrillic: Модем интерфейси

en: Infrared Interface
uz@cyrillic: Инфрақизил интерфейси

en: Unknown Interface
uz@cyrillic: Номаълум интерфейс

en: Network Devices Not Found
uz@cyrillic: Тармоқ ускунаси топилмади

en: Unknown
uz@cyrillic: Номаълум

en: Active
uz@cyrillic: Актив

en: Inactive
uz@cyrillic: Ноактив

en: Enabled
uz@cyrillic: Ёқилган

en: Disabled
uz@cyrillic: Ўчирилган

note: The info output in a text format (to copy on clipboard)
en: Network device:	%s
uz@cyrillic: Тармоқ ускунаси:	%s

en: Hardware address:	%s
uz@cyrillic: Ускуна манзили:	%s

en: IP address:	%s
uz@cyrillic: IP манзили:	%s

en: Netmask:	%s
uz@cyrillic: Тармоқ маскаси:	%s

en: Broadcast:	%s
uz@cyrillic: Бродкаст:	%s

en: Multicast:	%s
uz@cyrillic: Мултикаст:	%s

en: Link speed:	%s
uz@cyrillic: Уланиш тезлиги:	%s

en: State:	%s
uz@cyrillic: Ҳолати:	%s

en: Transmitted packets:	%s
uz@cyrillic: Жўнатилган пакетлар:	%s

en: Received packets:	%s
uz@cyrillic: Олинган пакетлар:	%s

en: Reception errors:	%s
uz@cyrillic: Қабул қилиш хатоликлари:	%s

en: not available
uz@cyrillic: мавжуд эмас

en: Name
uz@cyrillic: Номи

en: Address Type
uz@cyrillic: Манзил тури

en: Record Type
uz@cyrillic: Ёзиш тури

en: Address
uz@cyrillic: Манзил

en: Load information for a network device
uz@cyrillic: Тармоқ ускунаси ҳақидаги маълумотни юклаш

en: DEVICE
uz@cyrillic: УСКУНА

en: Send a ping to a network address
uz@cyrillic: Тармоқ манзилига ping юбориш

en: HOST
uz@cyrillic: ХОСТ

en: Get netstat information.  Valid options are: route, active, multicast.
uz@cyrillic: netstat маълумотини олиш.  Мавжуд опциялар: route, active, multicast.

en: COMMAND
uz@cyrillic: БУЙРУҚ

en: Port scan a network address
uz@cyrillic: Тармоқ манзили портларини скан қилиш

en: USER
uz@cyrillic: ФОЙДАЛАНУВЧИ

en: DOMAIN
uz@cyrillic: ДОМЕН

en: The file %s doesn't exist, please check if gnome-nettool is correctly installed
uz@cyrillic: %s файли мавжуд эмас, илтимос gnome-nettool тўғри ўрнатилганлигини текшириб кўринг

en: Enter the network address to ping.
    For example: www.domain.com or 192.168.2.1
uz@cyrillic: Ping учун тармоқ манзилини киритинг.
    Масалан: www.domain.com ёки 192.168.2.1

en: Protocol
uz@cyrillic: Протокол

en: IP Address
uz@cyrillic: IP манзил

en: Netmask / Prefix
uz@cyrillic: Тармоқ маскаси / Префикс

en: Broadcast
uz@cyrillic: Бродкаст

en: Enter the network address to scan for open ports.
    For example: www.domain.com or 192.168.2.1
uz@cyrillic: Очиқ портлар қидириладиган тармоқ манзилини киритинг.
    Масалан: www.domain.com ёки 192.168.2.1

en: IP Source
uz@cyrillic: IP манбаъи

en: Port/Service
uz@cyrillic: Порт/Хизмат

en: State
uz@cyrillic: Ҳолат

en: Gateway
uz@cyrillic: Гейтвэй

en: Netmask
uz@cyrillic: Тармоқ маскаси

en: Interface
uz@cyrillic: Интерфейс

en: Group
uz@cyrillic: Гуруҳ

note: The netstat "Display active network services" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Protocol	IP Source	Port/Service	State
uz@cyrillic: Протокол	IP манбаъи	Порт/Хизмат	Ҳолат

note: The netstat "Multicast information" output in text format. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Interface	Member	Group
uz@cyrillic: Интерфейс	Аъзо	Гуруҳ

en: A network address was not specified
uz@cyrillic: Тармоқ манзили кўрсатилмаган

en: Please enter a valid network address and try again.
uz@cyrillic: Илтимос мавжуд тармоқ манзилини киритинг ва қайтадан уриниб кўринг.

en: The address '%s' cannot be found
uz@cyrillic: '%s' манзилини топиб бўлмади

en: A domain address was not specified
uz@cyrillic: Домен номи кўрсатилмаган

en: Please enter a valid domain address and try again.
uz@cyrillic: Илтимос мавжуд домен номини киритинг ва қайтадан уриниб кўринг.

en: Information not available
uz@cyrillic: Маълумот мавжуд эмас

en: Stop
uz@cyrillic: Тўхтатиш

en: Run
uz@cyrillic: Ишга тушириш

note: Created up here so we can get the geometry info.
en: Time (ms):
uz@cyrillic: Вақт (мс):

en: Sending ping requests to %s
uz@cyrillic: %s манзилига ping сўрови юборилмоқда

en: Bytes
uz@cyrillic: Байт

en: Time
uz@cyrillic: Вақт

en: Units
uz@cyrillic: Бирлик

note: The ping output in text format: Bytes received, Address Source, Number of Sequence, Round Trip Time (Time), Units of Time. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Bytes	Source	Seq	Time	Units
uz@cyrillic: Байт	Манба	Seq	Вақт	Бирлик

note: The ping output in a text format (to copy on clipboard)
en: Time minimum:	%s ms
uz@cyrillic: Минимал вақт:	%s мс

en: Time average:	%s ms
uz@cyrillic: Ўртача вақт:	%s мс

en: Time maximum:	%s ms
uz@cyrillic: Максимал вақт:	%s мс

en: Packets transmitted:	%s
uz@cyrillic: Жўнатилган пакетлар:	%s

en: Packets received:	%s
uz@cyrillic: Олинган пакетлар:	%s

en: Successful packets:	%s
uz@cyrillic: Муваффақиятли пакетлар:	%s

en: Scanning %s for open ports
uz@cyrillic: %s очиқ портлар учун скан қилинмоқда

en: unknown
uz@cyrillic: номаълум

en: Port
uz@cyrillic: Порт

en: Service
uz@cyrillic: Хизмат

note: The portscan output in text format: Port, State, Service. It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Port	State	Service
uz@cyrillic: Порт	Ҳолат	Хизмат

en: Hostname
uz@cyrillic: Хост номи

en: Time 1
uz@cyrillic: Вақт 1

en: Time 2
uz@cyrillic: Вақт 2

note: The traceroute output in text format: Hop count, Hostname, IP, Round Trip Time 1 (Time1), Round Trip Time 2 (Time2), It's a tabular output, and these belongs to the column titles
en: Hop	Hostname	IP	Time 1	Time 2
uz@cyrillic: Хоп	Хостноми	IP	Вақт 1	Вақт 2

en: In order to use this feature of the program, %s must be installed in your system
uz@cyrillic: Дастурнинг ушбу имкониятидан фойдаланиш учун %s ўрнатилган бўлиши керак

en: View information about your network
uz@cyrillic: Тармоқ ҳақидаги маълумотни кўриш

en: Getting information of %s on "%s"
uz@cyrillic: %s учун "%s" манзилидан маълумот олинмоқда

en: Getting information of all users on "%s"
uz@cyrillic: "%s" устунидаги барча фойдаланувчилар маълумоти олинмоқда

en: Getting the whois information of %s
uz@cyrillic: %s учун whois маълумоти олинмоқда
