gnome-network-displays master - en to id translation catalogue (25 entries)

en: GNOME Network Displays
id: Tampilan Jaringan GNOME

en: Stream the desktop to Wi-Fi Display capable devices
id: Streaming desktop ke perangkat berkemampuan Display Wi-Fi

en: GNOME Network Displays allows you to cast your desktop to a remote display. Currently implemented is support for casting to Wi-Fi Display capable devices (a.k.a. Miracast).
id: Tampilan Jaringan GNOME memungkinkan Anda untuk menyorot desktop Anda ke layar jauh. Yang saat ini diimplementasikan adalah dukungan untuk penyorotan bagi peranti berkemampuan Tampilan Wi-Fi (alias Miracast).

en: GStreamer OpenH264 video encoder (%s)
id: Enkoder video GStreamer OpenH264 (%s)

en: GStreamer x264 video encoder (%s)
id: Enkoder video GStreamer x264 (%s)

en: GStreamer VA-API H264 video encoder (%s)
id: Enkoder video GStreamer VA-API H264 (%s)

en: GStreamer FDK AAC audio encoder (%s)
id: Enkoder audio GStreamer FDK AAC (%s)

en: GStreamer libav AAC audio encoder (%s)
id: Enkoder audio GStreamer libav AAC (%s)

en: GStreamer Free AAC audio encoder (%s)
id: Enkoder audio GStreamer gratis AAC (%s)

en: GStreamer Element “%s”
id: Elemen GStreamer "%s"

en: Please install one of the following GStreamer plugins by clicking below
id: Silakan instal salah satu plugin GStreamer berikut dengan mengklik di bawah ini

en: Checking and installing required firewall zones.
id: Memeriksa dan menginstal zona firewall yang diperlukan.

en: Making P2P connection
id: Membuat koneksi P2P

en: Establishing connection to sink
id: Menjalin hubungan dengan muara

en: Starting to stream
id: Mulai streaming

en: No Wi‑Fi P2P adapters found
id: Tidak menemukan adaptor AWi-Fi P2P

en: No usable wireless adapters were found. Please verify that Wi‑Fi is enabled and Wi‑Fi P2P operations are available in both NetworkManager and wpa_supplicant.
id: Tidak ditemukan adapter nirkabel yang dapat digunakan. Harap verifikasi bahwa Wi-Fi diaktifkan dan operasi P2P Wi-Fi tersedia di NetworkManager dan wpa_supplicant.

en: Available Video Sinks
id: Muara Video yang Tersedia

en: Connecting
id: Menyambung

en: Cancel
id: Batal

en: One of the following video codec plugins is required.
    Clicking will start the installation process.
id: Salah satu plugin kodek video berikut diperlukan.
    Mengklik akan memulai proses instalasi.

en: One of the following audio codec plugins is required for audio support.
    Clicking will start the installation process.
id: Salah satu plugin kodek audio berikut diperlukan untuk dukungan audio.
    Mengklik akan memulai proses instalasi.

en: Error
id: Kesalahan

en: Return
id: Kembali

en: A required firewall zone is not available and could not be installed. Please try again and enter the password when prompted or contact a system administrator.
id: Zona firewall yang diperlukan tidak tersedia dan tidak dapat diinstal. Silakan coba lagi dan masukkan sandi ketika diminta atau hubungi administrator sistem.
