gnome-network-displays master - en to hi translation catalogue (35 entries)

en: GNOME Network Displays
hi: गनोम नेटवर्क डिस्प्ले

en: Screencasting for GNOME
hi: गनोम के लिए स्क्रीनकास्टिंग

en: GNOME Network Displays allows you to cast your desktop to a remote display. Supports the Miracast and Chromecast protocols.
hi: गनोम नेटवर्क डिस्प्ले आपको अपने डेस्कटॉप को रिमोट डिस्प्ले पर कास्ट करने की अनुमति देता है। मीराकास्ट और क्रोमकास्ट प्रोटोकॉल का समर्थन करता है।

en: GStreamer OpenH264 video encoder (%s)
hi: GStreamer OpenH264 वीडियो एनकोडर (%s)

en: GStreamer x264 video encoder (%s)
hi: GStreamer x264 वीडियो एनकोडर (%s)

en: GStreamer VA H264 video encoder (%s)
hi: GStreamer VA H264 वीडियो एनकोडर (%s)

en: GStreamer VA-API H264 video encoder (%s)
hi: GStreamer VA-API H264 वीडियो एनकोडर (%s)

en: GStreamer On2 VP8 video encoder (%s)
hi: GStreamer On2 VP8 वीडियो एनकोडर (%s)

en: GStreamer On2 VP9 video encoder (%s)
hi: GStreamer On2 VP9 वीडियो एनकोडर (%s)

en: GStreamer FDK AAC audio encoder (%s)
hi: GStreamer FDK AAC ऑडियो एनकोडर (%s)

en: GStreamer libav AAC audio encoder (%s)
hi: GStreamer libav AAC ऑडियो एनकोडर (%s)

en: GStreamer Free AAC audio encoder (%s)
hi: GStreamer फ्री AAC ऑडियो एनकोडर (%s)

en: GStreamer Vorbis audio encoder (%s)
hi: GStreamer Vorbis ऑडियो एनकोडर (%s)

en: GStreamer Opus audio encoder (%s)
hi: GStreamer Opus ऑडियो एन्कोडर (%s)

en: GStreamer WebM muxer (%s)
hi: GStreamer WebM म्युक्सर (%s)

en: GStreamer Matroska muxer (%s)
hi: GStreamer Matroska म्युक्सर (%s)

en: GStreamer MPEG Transport Stream muxer (%s)
hi: GStreamer MPEG ट्रांसपोर्ट स्ट्रीम म्युक्सर (%s)

en: GStreamer Element “%s”
hi: GStreamer तत्व “%s”

en: Please install one of the following GStreamer plugins by clicking below
hi: कृपया नीचे क्लिक करके निम्नलिखित GStreamer प्लगइन्स में से एक स्थापित करें

en: Checking and installing required firewall zones.
hi: आवश्यक फ़ायरवॉल जोन की जाँच और स्थापित किया जा रहा है।

en: Making P2P connection
hi: P2P कनेक्शन बनाया जा रहा है

en: Establishing connection to sink
hi: सिंक से संबंध स्थापित किया जा रहा है

en: Starting to stream
hi: स्ट्रीम करना प्रारंभ हो रहा है

en: Network Displays
hi: नेटवर्क डिस्प्ले

en: No Wi‑Fi P2P Adapter Found
hi: कोई वाई-फाई P2P अनुकूलक नहीं मिला

en: No usable wireless adapters were found. Please verify that Wi‑Fi is enabled and Wi‑Fi P2P operations are available in both NetworkManager and wpa_supplicant.
hi: कोई उपयोगी वायरलेस अनुकूलक नहीं मिला। कृपया सत्यापित करें कि वाई-फाई सक्षम है और वाई-फाई P2P संचालन NetworkManager और wpa_supplicant दोनों में उपलब्ध है।

en: Available Video Sinks
hi: उपलब्ध वीडियो सिंक

en: Connecting
hi: जुड़ रहा है

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Streaming
hi: स्ट्रीमिंग

en: Error
hi: त्रुटि

en: Return
hi: वापसी

en: One of the following codec plugins is required for audio support.
    Clicking will start the installation process.
hi: ऑडियो समर्थन के लिए निम्नलिखित कोडेक प्लगइन्स में से एक आवश्यक है।
    क्लिक करने पर स्थापना प्रक्रिया शुरू हो जाएगी।

en: One of the following codec plugins is required for video support.
    Clicking will start the installation process.
hi: वीडियो समर्थन के लिए निम्नलिखित कोडेक प्लगइन्स में से एक आवश्यक है।
    क्लिक करने से स्थापना प्रक्रिया शुरू हो जाएगी।

en: A required firewall zone is not available and could not be installed. Please try again and enter the password when prompted or contact a system administrator.
hi: आवश्यक फ़ायरवॉल जोन उपलब्ध नहीं है और स्थापित नहीं किया जा सका। कृपया पुनः प्रयास करें और संकेत मिलने पर पासवर्ड दर्ज करें या सिस्टम प्रशासक से संपर्क करें।
