gnome-games master - en to ast translation catalogue (45 entries)

en: Player
ast: Xugador

en: _Scores
ast: Puntuacione_s

en: _Help
ast: _Ayuda

en: _About
ast: Tocante _a

en: _New Game
ast: Xuegu _Nuevu

en: _Pause
ast: _Posa

en: Controls
ast: Controles

en: _Start
ast: _Aniciar

en: Paused
ast: Pausáu

en: Guide a worm around a maze
ast: Guía a un merucu a traviés d'un llaberintu

en: Size of game tiles
ast: Tamañu de las fiches

en: Size of game tiles.
ast: Tamañu de las fiches.

en: Game level to start on
ast: Nivel de xuegu d'aniciu

en: Game level to start on.
ast: Nivel de xuegu d'aniciu.

en: Enable sounds
ast: Activar soníos

en: Enable sounds.
ast: Activar soníos.

en: Enable fake bonuses
ast: Activar bonificaciones falses

en: Enable fake bonuses.
ast: Activar bonificaciones falses.

en: Number of human players
ast: Númberu de xugadores humanos

en: Number of human players.
ast: Númberu de xugadores humanos.

en: Number of AI players
ast: Númberu de xugadores IA

en: Number of AI players.
ast: Númberu de xugadores IA.

en: Color to use for worm
ast: Collor usáu pal merucu

en: Color to use for worm.
ast: Collor usáu pal merucu.

en: Use relative movement
ast: Usar movimientu relativu

en: Use relative movement (ie. left or right only).
ast: Usar movimientu relativu (ex. sólo a manzorga o drecha).

en: Move up
ast: Mover arriba

en: Key to use for motion up.
ast: Tecla pa xubir.

en: Move down
ast: Mover abaxo

en: Key to use for motion down.
ast: Tecla pa baxar.

en: Move left
ast: Mover a manzorga

en: Key to use for motion left.
ast: Tecla pa dir a la izquierda.

en: Move right
ast: Mover a drecha

en: Key to use for motion right.
ast: Tecla pa dir a la drecha.

en: Worm
ast: Merucu

en: Preferences
ast: Preferencies

en: Speed
ast: Velocidá

en: _Medium
ast: _Medianu

en: Options
ast: Opciones

en: E_nable sounds
ast: A_ctivar soníos

en: _Enable fake bonuses
ast: _Activar bonificaciones falses

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
ast: Amosar versión

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
ast: Mediu

en: Congratulations!
ast: ¡Felicidaes!

en: Game Over!
ast: ¡Game Over!
