gnome-games master - en to be translation catalogue (128 entries)

en: Guide a worm around a maze
be: Правядзіце чарвячка па лабірынце

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating doughnuts and ice cream to increase your length. Each worm has ten lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful: if they become too large, you won’t have much room for movement.
be: Кіруйце чарвячком у яго выпрабаванні: з'есці пачастункі і стаць даўжэйшым. Перахітрыце варожых чарвякоў і ешце пончыкі і марозіва каб павялічыць сваю даўжыню. Кожны чарвяк мае дзесяць жыццяў, якія губляе пры сутыкненні са сценамі, іншымі чарвякамі ці з самім сабой. Сапернікі збіраюць вашыя ж пачастункі, таму будзьце ўважлівы, калі яны стануць занадта доўгімі, вам стане недзе павярнуцца.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
be: Прыгоды працягваюцца на 26 картах усё большай складанасці. Пачатковыя ўзроўні ў асноўным адкрытыя, з малой колькасцю сцен, але далей абмежаваная прастора і тэлепорты робяць гульню цікавей.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
be: Гуляйце самі супраць пяці варожых чарвякоў або падзяліцеся клавіятурай з сябрамі, каб гуляць з імі.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
be: snake;настольная;гульня;змейка;змяя;чарвячок;

en: Width of the window in pixels
be: Шырыня акна ў пікселях

en: Width of the window in pixels.
be: Шырыня акна ў пікселях.

en: Height of the window in pixels
be: Вышыня акна ў пікселях

en: Height of the window in pixels.
be: Вышыня акна ў пікселях.

en: true if the window is maximized
be: праўда, калі акно разгорнута

en: true if the window is maximized.
be: праўда, калі акно разгорнута.

en: Is this the first run
be: Ці першы гэта запуск

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
be: Ці паказваць дыялог з парадамі пры запуску.

en: Size of game tiles
be: Памер элементаў гульні

en: Size of game tiles.
be: Памер элементаў гульні.

en: Game level to start on
be: Пачатковы ўзровень гульні

en: Game level to start on.
be: Пачатковы ўзровень гульні.

en: Worms movement speed
be: Хуткасць перасоўвання чарвякоў

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
be: Хуткасць чарвячкоў, дзе 1 азначае «хутка», а 4 – «павольна».

en: Enable sounds
be: Уключыць гук

en: Enable sounds.
be: Уключыць гук.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
be: Уключыць несапраўдныя пачастункі

en: Enable fake bonuses.
be: Уключыць несапраўдныя пачастункі.

en: Number of human players
be: Колькасць гульцоў-людзей

en: Number of human players.
be: Колькасць гульцоў-людзей.

en: Number of AI players
be: Колькасць камп'ютарных гульцоў

en: Number of AI players.
be: Колькасць камп'ютарных гульцоў.

en: Color to use for worm
be: Колер чарвячка

en: Color to use for worm.
be: Колер чарвячка.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm up
en: Move up
be: Рухацца ўверх

en: Key to use for motion up.
be: Клавіша руху ўверх.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm down
en: Move down
be: Рухацца ўніз

en: Key to use for motion down.
be: Клавіша руху ўніз.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm left
en: Move left
be: Рухацца ўлева

en: Key to use for motion left.
be: Клавіша руху ўлева.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm right
en: Move right
be: Рухацца ўправа

en: Key to use for motion right.
be: Клавіша руху ўправа.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure keyboard controls for the worm Translators: title of a section in the Preference
en: Controls
be: Кіраванне

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
be: _Пачаць

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
be: Давайце _гуляць

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
be: Вітаем, чарвячкі.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
be: З'ешце пачастункі раней за іншых чарвякоў, але не сутыкайцеся ні з чым!

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
be: Падчас наладкі гульні

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
be: Наступны экран

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
be: Папярэдні экран

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
be: Падчас гульні

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
be: Пачаць новую гульню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
be: Прыпыніць/працягнуць

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
be: Агульныя

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
be: Раскрыць/закрыць галоўнае меню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
be: Спалучэнні клавіш

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
be: Даведка

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
be: Аб праграме

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
be: Выйсці

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
be: _Гук

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
be: _Лепшыя вынікі

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
be: _Спалучэнні клавіш

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
be: _Даведка

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
be: _Пра Nibbles

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: label of a button displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: _New Game
be: _Новая гульня

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
be: _Прыпыніць

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
be: Паўза

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of players
be: Колькасць гульцоў

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
be: Выберыце колькасць гульцоў-людзей.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
be: Выберыце колькасць гульцоў-камп'ютараў.

note: Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when 
en: _Next
be: _Далей

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 1st worm controls and color
en: Worm 1
be: Чарвячок 1

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 2nd worm controls and color
en: Worm 2
be: Чарвячок 2

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 3rd worm controls and color
en: Worm 3
be: Чарвячок 3

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 4th worm controls and color
en: Worm 4
be: Чарвячок 4

note: Translators: title of the Controls configuration dialog, if there is only one worm; allows to configure the worm controls and color Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
be: Налады

note: Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (2nd worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (3rd worm); allows to configure 
en: Worm color
be: Колер чарвячка

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
be: _Для пачаткоўцаў

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
be: _Павольна

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "normal"
en: _Medium
be: _Сярэдне

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "fast"
en: _Fast
be: _Хутка

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses
be: _Несапраўдныя пачастункі

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player Translators: the player's number, e.g. "Player 1" or "Player 2". Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d
en: Player %d
be: Гулец %d

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
be: Адключыць несапраўдныя пачастункі

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
be: Пачаць з указанага ўзроўню (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify number of nibbles, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the 
en: NUMBER
be: ЛІК

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
be: Выключыць гук

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
be: Задаць колькасць чарвячкоў (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
be: Задаць колькасць гульцоў (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
be: Задаць хуткасць чарвячкоў (4-1, 4 самы павольны)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
be: Пачаць гульню

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
be: Уключыць гук

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
be: Паказаць версію выдання

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
be: Пачатковы ўзровень прымае значэнні ад 1 да 26.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
be: Можа быць ад 4 да 6 чарвячкоў.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
be: Можа быць ад 1 да 4 чалавек.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
be: Хуткасць прымае значэнні ад 4 (павольна) да (хутка)

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
be: Параметры --disable-fakes (-d) і --enable-fakes (-e) узаемавыключальныя.

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
be: Гульня ў чарвячкоў для GNOME

note: Translators: text crediting some maintainers, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal
be: Аўтарскае права © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2009 – Guillaume Beland
be: Аўтарскае права © 2009 – Guillaume Beland

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu
be: Аўтарскае права © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
be: чырвоны

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
be: зялёны

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
be: сіні

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
be: жоўты

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
be: блакітны

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
be: фіялетавы

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
be: Сапраўды пачаць новую гульню?

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
be: Калі вы пачняце новую гульню, цяперашняя будзе страчана.

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
be: _Узнавіць

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
be: Узровень %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
be: Для пачаткоўцаў

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
be: Павольна

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
be: Сярэдне

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
be: Хутка

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
be: Для пачаткоўцаў з несапраўднымі

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
be: Павольна з несапраўднымі

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
be: Сярэдне з несапраўднымі

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
be: Хутка з несапраўднымі

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
be: Складанасць:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
be: %d узровень пройдзены!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
be: _Наступны ўзровень

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
be: Віншуем!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
be: Гульня скончана!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
be: Вы скончылі гульню.

en: %d Point | %d Points
be[0]: %d ачко
be[1]: %d ачкі
be[2]: %d ачкоў

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
be: (яшчэ %ld ачкоў, каб трапіць у спіс лідараў)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
be: _Гуляць зноў

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the actions a player can do with its worm; the other column is "Key"
en: Action
be: Дзеянне

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the keys a player can use with its worm; the other column is "Action"
en: Key
be: Клавіша

note: Translators: label of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key
en: The key you selected is already assigned!
be: Выбраная клавіша ўжо прызначана!

note: Translators: label of one of the buttons of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key (with a mnemonic that appears when pressing Alt)
en: _Set anyway
be: Усё роўна _задаць
