gnome-games - en to ca translation catalogue (125 entries)

en: Guide a worm around a maze
ca: Guieu un cuc per un laberint

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating doughnuts and ice cream to increase your length. Each worm has ten lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful: if they become too large, you won’t have much room for movement.
ca: Controleu un cuc en la seva recerca per a menjar bonificacions i ser més llarg. Supereu els cucs enemics, mentre mengeu dònuts i gelats per a augmentar de mida. Cada cuc té deu vides i perd una en xocar contra una paret, un altre cuc o contra si mateix. Els cucs enemics volen les mateixes bonificacions que vós, així que aneu amb compte: si es tornen massa grans, no tindreu gaire espai per a moure-us.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
ca: L'aventura avança per 26 mapes de dificultat creixent. Els nivells inicials són principalment oberts, amb pocs murs, però després els espais reduïts i els teletransportadors fan les coses més interessants.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
ca: Jugueu tot sol contra fins a 5 cucs enemics, o compartiu el teclat per a jugar amb un amic.

en: The GNOME Project
ca: El projecte GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
ca: joc;serp;tauler;

en: Width of the window in pixels
ca: Amplada de la finestra en píxels

en: Width of the window in pixels.
ca: Amplada de la finestra en píxels.

en: Height of the window in pixels
ca: Alçada de la finestra en píxels

en: Height of the window in pixels.
ca: Alçada de la finestra en píxels.

en: true if the window is maximized
ca: cert si la finestra està maximitzada

en: true if the window is maximized.
ca: cert si la finestra està maximitzada.

en: Is this the first run
ca: És això la primera execució

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
ca: Configuració per a decidir si mostrar una pista de primera execució o no.

en: Size of game tiles
ca: Mida de les fitxes del joc

en: Size of game tiles.
ca: Mida de les fitxes del joc.

en: Game level to start on
ca: Nivell per a començar

en: Game level to start on.
ca: Nivell per a començar.

en: Worms movement speed
ca: Velocitat de moviment dels cucs

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
ca: La velocitat dels cucs, on «1» significa «ràpid» i «4» «lent».

en: Enable sounds
ca: Habilita el so

en: Enable sounds.
ca: Habilita el so.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
ca: Habilita les bonificacions falses

en: Enable fake bonuses.
ca: Habilita les bonificacions falses.

en: Number of human players
ca: Nombre de jugadors humans

en: Number of human players.
ca: Nombre de jugadors humans.

en: Number of AI players
ca: Nombre de jugadors per IA

en: Number of AI players.
ca: Nombre de jugadors per IA.

en: Color to use for worm
ca: Color del cuc

en: Color to use for worm.
ca: Color del cuc.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm up
en: Move up
ca: Mou cap amunt

en: Key to use for motion up.
ca: Tecla a utilitzar per a moure cap amunt.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm down
en: Move down
ca: Mou cap avall

en: Key to use for motion down.
ca: Tecla a utilitzar per a moure cap avall.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm left
en: Move left
ca: Mou a l'esquerra

en: Key to use for motion left.
ca: Tecla a utilitzar per a moure cap a l'esquerra.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm right
en: Move right
ca: Mou a la dreta

en: Key to use for motion right.
ca: Tecla a utilitzar per a moure cap a la dreta.

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
ca: _Comença

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
ca: Som-hi

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
ca: Benvinguts, cucs.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
ca: Mengeu les llaminadures abans que els altres cucs, però no colpegeu res!

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
ca: Durant la configuració del joc

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
ca: Pantalla següent

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
ca: Pantalla prèvia

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
ca: Durant una partida

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
ca: Inicia una partida nova

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
ca: Pausa o continua

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
ca: Genèric

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
ca: Commuta el menú principal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
ca: Dreceres de teclat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
ca: Ajuda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
ca: Quant a

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
ca: Surt

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
ca: _So

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
ca: _Puntuació

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
ca: _Dreceres de teclat

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
ca: _Ajuda

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
ca: Quant al Nibbles

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: label of a button displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: _New Game
ca: _Partida nova

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
ca: _Pausa

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
ca: Pausat

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of players
ca: Nombre de jugadors

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
ca: Selecciona el nombre de jugadors humans.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
ca: Selecciona el nombre de jugadors de l'ordinador.

note: Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when 
en: _Next
ca: _Següent

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 1st worm controls and color
en: Worm 1
ca: Cuc 1

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 2nd worm controls and color
en: Worm 2
ca: Cuc 2

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 3rd worm controls and color
en: Worm 3
ca: Cuc 3

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 4th worm controls and color
en: Worm 4
ca: Cuc 4

note: Translators: title of the Controls configuration dialog, if there is only one worm; allows to configure the worm controls and color Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
ca: Preferències

note: Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (2nd worm); allows Translators: title of a section in the Preferences dialog (3rd worm); allows Translators: title of a section in the Pr
en: Worm color
ca: Color del cuc

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
ca: _Principiant

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
ca: _Lent

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "normal"
en: _Medium
ca: _Mitjà

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "fast"
en: _Fast
ca: _Ràpid

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses
ca: Habilita l_es bonificacions falses

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player Translators: the player's number, e.g. "Player 1" or "Player 2". Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d
en: Player %d
ca: Jugador %d

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
ca: Deshabilita les bonificacions falses

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
ca: Inicia al nivell donat (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' user should specify number of nibbles, see 'gnome-nibbles --help' user should specify number of players, see 'gnome-nibbles --help' user should specify the worms
en: NUMBER
ca: NÚMERO

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
ca: Desactiva el so

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
ca: Configura el nombre de nibbles (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
ca: Configura el nombre de jugadors (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
ca: Configura la velocitat dels cucs (4-1, 4 per lent)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
ca: Comença a jugar

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
ca: Activa el so

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
ca: Mostra la versió del llançament

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
ca: El nivell inicial sols  ha d'estar entre 1 i 26.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
ca: Només podia haver-hi entre 4 i 6 nibbles.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
ca: Només podia haver-hi entre 1 i 4 jugadors.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
ca: La velocitat només podia estar entre 4 (lent) i 1 (ràpid).

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
ca: Les opcions --disable-fakes (-d) i --enable-fakes (-e) són mútuament excloents.

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
ca: Un joc de cucs per al GNOME

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
ca: vermell

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
ca: verd

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
ca: blau

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
ca: groc

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
ca: cian

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
ca: porpra

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
ca: Teniu seguretat d'iniciar una nova partida?

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
ca: Si inicieu una partida nova, l'actual es perdrà.

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
ca: _Continua

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
ca: Nivell %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
ca: Principiant

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
ca: Lent

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
ca: Mitjà

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
ca: Ràpid

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
ca: Principiant amb falsificacions

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
ca: Lent amb falsificacions

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
ca: Mitjà amb falsificacions

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
ca: Ràpid amb falsificacions

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
ca: Nivell de dificultat:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
ca: S'ha completat el nivell %d!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
ca: _Nivell següent

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
ca: Felicitats!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
ca: Fi de la partida.

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
ca: Heu completat la partida.

en: %d Point | %d Points
ca[0]: %d punt
ca[1]: %d punts

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
ca: (%ld més punts per a assolir taula dels líders)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
ca: _Torna a jugar

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the actions a player can do with its worm; the other column is "Key"
en: Action
ca: Acció

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the keys a player can use with its worm; the other column is "Action"
en: Key
ca: Tecla

note: Translators: label of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key
en: The key you selected is already assigned!
ca: La tecla que heu seleccionat ja està assignada.

note: Translators: label of one of the buttons of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key (with a mnemonic that appears when pressing Alt)
en: _Set anyway
ca: _Configura de totes maneres
