gnome-nibbles master - en to cs translation catalogue (139 entries)

note: Translators: title of the window, as displayed by the window manager Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Nibbles
cs: Červíci

en: Guide a worm around a maze
cs: Proveďte červíka bludištěm

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating doughnuts and ice cream to increase your length. Each worm has ten lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful: if they become too large, you won’t have much room for movement.
cs: Ovládejte červíka na jeho cestě za bonusovým jídlem a růstem. Vyhněte se ostatním nepřátelským červíkům a přitom jezte koblížky a zmrzlinky, abyste rostli. Každý červík má deset životů, které ztrácí při naražení do zdi, jiného červíka nebo do sebe sama. Nepřátelští červíci jdou po stejných bonusech, jako vy, takže buďte opatrní: když příliš narostou, budete mít málo místa pro manévrování.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
cs: Dobrodružství pokračuje po 26 mapách, kterou jsou náročnější a náročnější. Počáteční úrovně jsou zvětší části otevřené, jen s pár zdmi. Ale v dalších úrovních zdí postupně přibývá a navíc se objeví teleporty, aby to bylo zajímavější.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
cs: Zahrajte si na vlastní pěst až proti pěti nepřátelským červíkům nebo se podělte o klávesnici při hraní s přáteli.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
cs: hra;had;desková;stolní;

en: Width of the window in pixels
cs: Šířka okna v pixelech

en: Width of the window in pixels.
cs: Šířka okna v počtu pixelů.

en: Height of the window in pixels
cs: Výška okna v pixelech

en: Height of the window in pixels.
cs: Výška okna v počtu pixelů.

en: true if the window is maximized
cs: Zapnuto při maximalizaci okna

en: true if the window is maximized.
cs: Nastaveno na „zapnuto“, když je okno maximalizováno.

en: Is this the first run
cs: Je o první spuštění

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
cs: Nastavení, které rozhoduje, jestli se má nebo nemá zobrazit dialogové okno s radami pro první použití.

en: Game level to start on
cs: Počáteční úroveň hry

en: Game level to start on.
cs: Počáteční úroveň hry.

en: Worms movement speed
cs: Rychlost pohybu červíků.

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
cs: Rychlost červíků, kdy 1 znamená „rychlí“ a 4 „pomalí.“

en: Enable 3D
cs: Povolit 3D

en: Enable 3D.
cs: Povolit 3D.

en: Enable sounds
cs: Povolit zvuky

en: Enable sounds.
cs: Povolit vydávání zvuků.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
cs: Povolit falešné bonusy.

en: Enable fake bonuses.
cs: Povolit používání falešných bonusů.

en: Number of human players
cs: Počet lidských hráčů

en: Number of human players.
cs: Počet živých lidských hráčů.

en: Number of AI players
cs: Počet umělých hráčů

en: Number of AI players.
cs: Počet počítačových hráčů s umělou inteligencí.

en: Color to use for worm
cs: Barva, která se má použít pro červa

en: Color to use for worm.
cs: Barva, která se má použít pro červa.

en: Move up
cs: Posunout nahoru

en: Key to use for motion up.
cs: Klávesa, která se má používat pro pohyb nahoru.

en: Move down
cs: Posunout dolů

en: Key to use for motion down.
cs: Klávesa, která se má používat pro pohyb dolů.

en: Move left
cs: Pohyb doleva

en: Key to use for motion left.
cs: Klávesa, která se má používat pro pohyb doleva.

en: Move right
cs: Pohyb doprava

en: Key to use for motion right.
cs: Klávesa, která se má používat pro pohyb doprava.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player
en: Controls
cs: Ovládání

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
cs: _Začít

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
cs: _Jdeme na to

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
cs: Vítejte červíci.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
cs: Snězte dobroty dřív než ostatní červíci, ale nevrazte při tom do ničeho!

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
cs: Během nastavování hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
cs: Následující obrazovka

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
cs: Předchozí obrazovka

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
cs: Během hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
cs: Začít novou hru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
cs: Pozastavit nebo pokračovat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
cs: Obecné

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
cs: Otevřít/zavřít hlavní nabídku

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
cs: Klávesové zkratky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
cs: Nápověda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
cs: O aplikaci

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
cs: Ukončit

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
cs: _Zvuk

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switched between 2D & 3D views
en: _3D View
cs: _3D zobrazení

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
cs: _Skóre

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
cs: _Klávesové zkratky

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
cs: Nápově_da

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
cs: O _aplikaci Červíci

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: label of a button displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: _New Game
cs: _Nová hra

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
cs: _Pozastavit

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
cs: Pozastaveno

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of players
cs: Počet hráčů

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
cs: Vyberte počet lidských hráčů.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
cs: Vyberte počet počítačových hráčů.

note: Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when 
en: _Next
cs: _Další

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
cs: Předvolby

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
cs: Začáteč_ník

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
cs: Po_malé

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "normal"
en: _Medium
cs: _Střední

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "fast"
en: _Fast
cs: _Rychlé

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses
cs: Povolit _falešné bonusy

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Player %d
cs: Hráč %d

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm up the screen
en: Press a key for up.
cs: Stiskněte klávesu pro pohyb nahoru.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm down the screen
en: Press a key for down.
cs: Stiskněte klávesu pro pohyb dolů.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm left
en: Press a key for left.
cs: Stiskněte klávesu pro pohyb doleva.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm right
en: Press a key for right.
cs: Stiskněte klávesu pro pohyb doprava.

note: instruction label Translators: text displayed in a message box directing the player to select the color they want for the worm
en: Select your color
cs: Vyberte si svou barvu

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
cs: Zakázat falešné bonusy

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
cs: Začít danou úrovní (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify number of nibbles, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the 
en: NUMBER
cs: ČÍSLO

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
cs: Vypnout zvuk

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
cs: Nastavit počet červíků (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
cs: Nastavit počet hráčů (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
cs: Nastavit rychlost červíků (4-1, 4 pro pomalé)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set three dimensional view
cs: Nastavit trojrozměrné zobrazení

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set two dimensional view
cs: Nastavit dvourozměrné zobrazení

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
cs: Začít hrát

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
cs: Zapnout zvuk

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
cs: Zobrazit verzi vydání

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
cs: Počáteční úroveň může být jen v rozmezí 1 až 26.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
cs: Červíků může být jen mezi 4 a 6.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
cs: Hráčů může být jen mezi 1 a 4.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
cs: Rychlost může být jen v rozmezí 4 (pomalí) a 1 (rychlí).

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
cs: Volby --disable-fakes (-d) a --enable-fakes (-e) se navzájem vylučují.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -3 -2'
en: Options --3D (-3) and --2D (-2) are mutually exclusive.
cs: Volby --3D (-3) a --2D (-2) se navzájem vylučují.

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
cs: Hra s červíky pro GNOME

note: Translators: text crediting some maintainers, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal
cs: Copyright © 1999 - 2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu
cs: Copyright © %u - %u – Iulian-Gabriel Radu

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Ben Corby
cs: Copyright © %u - %u – Ben Corby

note: Translators: the first worm's name.
en: Worm 1
cs: Červík 1

note: Translators: the seconds worm's name.
en: Worm 2
cs: Červík 2

note: Translators: the third worm's name.
en: Worm 3
cs: Červík 3

note: Translators: the fourth worm's name.
en: Worm 4
cs: Červík 4

note: Translators: the fifth worm's name.
en: Worm 5
cs: Červík 5

note: Translators: the sixth worm's name.
en: Worm 6
cs: Červík 6

note: Translators: message displayed in a Message Dialog, when the player tries to start a new game while one is running, the '\n' is a new line character
en: Are you sure you want to start a new game?
    If you start a new game, the current one will be lost.
cs: Jste si jisti, že chcete začít novou hru?
    Pokud začnete novou hru, ta současná bude zahozena.

note: Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a nagative response
en: No
cs: Ne

note: Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a positive response
en: Yes
cs: Ano

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
cs: červená

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
cs: zelená

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
cs: modrá

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
cs: žlutá

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
cs: azurová

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
cs: purpurová

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
cs: Opravdu chcete začít novou hru?

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
cs: Pokud začnete novou hru, ta současná bude zahozena.

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
cs: Pok_račovat

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
cs: Úroveň %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
cs: Začátečník

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
cs: Pomalé

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
cs: Střední

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
cs: Rychlé

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
cs: Začátečník s falšemi

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
cs: Pomalé s falšemi

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
cs: Střední s falšemi

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
cs: Rychlé s falšemi

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
cs: Úroveň obtížnosti:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
cs: Úroveň %d dokončena!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
cs: _Následující úroveň

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
cs: Gratulujeme!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
cs: Konec hry!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
cs: Dokončili jste hru.

en: %d Point | %d Points
cs[0]: %d bod
cs[1]: %d body
cs[2]: %d bodů

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
cs: (o %ld bodů více a byli byste ve vedoucí tabulce)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
cs: _Hrát znovu

note: Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Worm %d
cs: Červík %d
