gnome-nibbles master - en to da translation catalogue (128 entries)

en: GNOME Nibbles
da: GNOME Orme

en: Guide a worm around a maze
da: Styr en orm rundt i en labyrint

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating doughnuts and ice cream to increase your length. Each worm has ten lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful: if they become too large, you won’t have much room for movement.
da: Styr en orm i sin evige søgen efter at fortære bonusser og vokse. Udmanøvrér fjendtlige orme, mens du spiser donuts og is for at blive længere. Hver orm har ti liv, og mister et ved at bevæge sig ind i en mur, en anden orm, eller sig selv. De fjendtlige orme kommer efter de samme bonusser som du gør, så vær forsigtig: Hvis de bliver for store, vil du ikke have meget plads at bevæge dig på.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
da: Eventyret går gennem 26 kort af stigende sværhedsgrad. De første baner er mest åbne med nogle få mure, men senere vil der være klaustrofobiske nicher og teleporteringsenheder, som gør tingene mere interessante.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
da: Spil alene mod op til fem fjendtlige orme, eller del dit tastatur for at spille med en ven.

en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

note: Translators: title of the window, as displayed by the window manager Translators: title of the window, as displayed in the headerbar Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Nibbles
da: Orme

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
da: spil;slanger;orme;orm;bræt;

en: Width of the window in pixels
da: Bredden af vinduet i billedpunkter

en: Width of the window in pixels.
da: Bredden af vinduet i billedpunkter.

en: Height of the window in pixels
da: Højden af vinduet i billedpunkter

en: Height of the window in pixels.
da: Højden af vinduet i billedpunkter.

en: true if the window is maximized
da: sand hvis vinduet er maksimeret

en: true if the window is maximized.
da: sand hvis vinduet er maksimeret.

en: Is this the first run
da: Er dette første start

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
da: Indstilling til at bestemme om dialogen med fif til første kørsel skal vises eller ej.

en: Size of game tiles
da: Størrelse af spilfliser

en: Size of game tiles.
da: Størrelse af spilfliser.

en: Game level to start on
da: Spilbane der startes på

en: Game level to start on.
da: Spilbane der startes på.

en: Worms movement speed
da: Ormenes hastighed

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
da: Hastigheden på ormene, hvor ‘1’ betyder “hurtig” og ‘4’ betyder “langsom”.

en: Enable sounds
da: Aktivér lyde

en: Enable sounds.
da: Aktivér lyde.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
da: Aktivér falske bonusser

en: Enable fake bonuses.
da: Aktivér falske bonusser.

en: Number of human players
da: Antal menneskelige spillere

en: Number of human players.
da: Antal menneskelige spillere.

en: Number of AI players
da: Antal computerstyrede spillere

en: Number of AI players.
da: Antal computerstyrede spillere.

en: Color to use for worm
da: Farve der skal bruges til orm

en: Color to use for worm.
da: Farve der skal bruges til orm.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm up
en: Move up
da: Flyt op

en: Key to use for motion up.
da: Tast til at bevæge orm opad.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm down
en: Move down
da: Flyt ned

en: Key to use for motion down.
da: Tast til at bevæge orm nedad.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm left
en: Move left
da: Træk til venstre

en: Key to use for motion left.
da: Tast til at bevæge orm til venstre.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm right
en: Move right
da: Træk til højre

en: Key to use for motion right.
da: Tast til at bevæge orm til højre.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure keyboard controls for the worm Translators: title of a section in the Preference
en: Controls
da: Styring

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
da: _Spil

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
da: Velkommen, orme.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
da: Spis godbidderne før de andre orme, men uden at ramme noget.

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
da: I spilopsætning

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
da: Næste skærm

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
da: Forrige skærm

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
da: I et spil

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
da: Start et nyt spil

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
da: Paus eller fortsæt

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
da: Generisk

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
da: Hovedmenu til/fra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
da: Hjælp

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
da: Om

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
da: Afslut

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
da: _Lyd

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
da: _Resultater

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
da: _Hjælp

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
da: _Om Orme

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: label of a button displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: _New Game
da: _Nyt spil

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
da: Pause

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of players
da: Antal spillere

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
da: Vælg antal menneskespillere.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
da: Vælg antallet af computerspillere.

note: Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when 
en: _Next
da: _Næste

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 1st worm controls and color
en: Worm 1
da: Orm 1

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 2nd worm controls and color
en: Worm 2
da: Orm 2

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 3rd worm controls and color
en: Worm 3
da: Orm 3

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 4th worm controls and color
en: Worm 4
da: Orm 4

note: Translators: title of the Controls configuration dialog, if there is only one worm; allows to configure the worm controls and color Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
da: Indstillinger

note: Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (2nd worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (3rd worm); allows to configure 
en: Worm color
da: Ormens farve

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
da: _Begynder

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
da: _Langsom

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "normal"
en: _Medium
da: _Mellem

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "fast"
en: _Fast
da: _Hurtig

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses
da: _Aktivér falske bonusser

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player Translators: the player's number, e.g. "Player 1" or "Player 2". Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d
en: Player %d
da: Spiller %d

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
da: Deaktivér falske bonusser

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
da: Start på angivne bane (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify number of nibbles, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the 
en: NUMBER
da: TAL

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
da: Sluk for lyden

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
da: Indstil antal orme (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
da: Indstil antal spillere (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
da: Indstil ormenes hastighed (4-1, 4 for langsom)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
da: Begynd at spille

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
da: Tænd for lyden

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
da: Vis udgivelsesversion

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
da: Startbanen skal kun være fra 1 til 26.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
da: Der kan kun være fra 4 til 6 orme.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
da: Der kan kun være fra 1 til 4 spillere.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
da: Hastigheden skal være fra 4 (langsom) til 1 (hurtig).

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
da: Tilvalgene --disable-fakes (-d) og --enable-fakes (-e) kan kun bruges hver for sig.

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
da: Et ormespil til GNOME

note: Translators: text crediting some maintainers, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal
da: Ophavsret © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2009 – Guillaume Beland
da: Ophavsret © 2009 – Guillaume Beland

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu
da: Ophavsret © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
da: rød

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
da: grøn

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
da: blå

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
da: gul

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
da: lilla

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
da: Er du sikker på, at du starte et nyt spil?

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
da: Hvis du starter et nyt spil, vil det nuværende gå tabt.

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
da: _Fortsæt

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
da: Bane %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
da: Begynder

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
da: Langsom

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
da: Mellem

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
da: Hurtig

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
da: Begynder (med falske bonusser)

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
da: Langsom (med falske bonusser)

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
da: Mellem (med falske bonusser)

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
da: Hurtig (med falske bonusser)

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
da: Sværhedsgrad:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
da: Bane %d gennemført!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
da: _Næste bane

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
da: Tillykke!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
da: Spillet er slut!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
da: Du har gennemført spillet.

en: %d Point | %d Points
da[0]: %d point
da[1]: %d point

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
da: (%ld flere point for at komme på førertavlen)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
da: _Spil igen

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the actions a player can do with its worm; the other column is "Key"
en: Action
da: Handling

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the keys a player can use with its worm; the other column is "Action"
en: Key
da: Tast

note: Translators: label of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key
en: The key you selected is already assigned!
da: Den valgte genvejstast er allerede blevet tildelt.

note: Translators: label of one of the buttons of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key (with a mnemonic that appears when pressing Alt)
en: _Set anyway
da: _Indstil alligevel
