gnome-nibbles master - en to de translation catalogue (134 entries)

en: Guide a worm around a maze
de: Einen Wurm in einem Labyrinth herumführen

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating apples and bananas to increase your length. Each worm has six lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful. If the worms become too large, you won’t have much room to move.
de: Steuern Sie einen Wurm in seiner Jagd auf Boni und werden Sie länger. Überlisten Sie durch geschicktes Manövrieren gegnerische Würmer und fressen Sie dabei Äpfel und Bananen, um sich zu stärken. Jeder Wurm hat sechs Leben. Man verliert diese, wenn man gegen eine Wand, einen anderen Wurm oder sich selbst läuft. Gegnerische Würmer suchen dieselben Boni, also seien Sie auf der Hut. Wenn die Würmer zu groß werden, dann bleibt Ihnen nicht mehr viel Bewegungsfreiheit.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
de: Das Abenteuer verläuft durch 26 Karten mit steigendem Schwierigkeitsgrad. Die ersten Karten sind weitgehend offen mit wenigen Wänden, aber später machen enge Räume und Teleporter die Sache viel abwechslungsreicher.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
de: Spielen Sie allein gegen bis zu fünf gegnerische Würmer, oder teilen Sie Ihre Tastatur zum Spielen mit einem Freund.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
de: Spiel;Snake;Brettspiel;

en: Width of the window in pixels
de: Fensterbreite in Pixel

en: Width of the window in pixels.
de: Fensterbreite in Pixel.

en: Height of the window in pixels
de: Fensterhöhe in Pixel

en: Height of the window in pixels.
de: Fensterhöhe in Pixel.

en: true if the window is maximized
de: Wahr, wenn das Fenster maximiert ist

en: true if the window is maximized.
de: Wahr, wenn das Fenster maximiert ist.

en: Is this the first run
de: Ist dies die erste Ausführung?

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
de: Legt fest, ob der Hinweis beim ersten Spielstart angezeigt werden soll oder nicht.

en: Game level to start on
de: Spielstufe, mit der begonnen werden soll

en: Game level to start on.
de: Spielstufe, mit der begonnen werden soll.

en: Worms movement speed
de: Geschwindigkeit der Würmer

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
de: Die Geschwindigkeit der Würmer, wobei »1« für »schnell« und »4« für »langsam« steht.

en: Enable 3D
de: 3D aktivieren

en: Enable 3D.
de: 3D aktivieren.

en: Enable sounds
de: Klang aktivieren

en: Enable sounds.
de: Klang aktivieren.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
de: Unechte Boni aktivieren

en: Enable fake bonuses.
de: Unechte Boni aktivieren.

en: Number of human players
de: Anzahl der menschlichen Spieler

en: Number of human players.
de: Anzahl der menschlichen Spieler.

en: Number of AI players
de: Anzahl der Computerspieler

en: Number of AI players.
de: Anzahl der Computerspieler.

en: Color to use for worm
de: Wurmfarbe

en: Color to use for worm.
de: Für den Wurm zu verwendende Farbe.

en: Move up
de: Nach oben bewegen

en: Key to use for motion up.
de: Zum Bewegen nach oben zu verwendende Taste.

en: Move down
de: Nach unten bewegen

en: Key to use for motion down.
de: Zum Bewegen nach unten zu verwendende Taste.

en: Move left
de: Nach links bewegen

en: Key to use for motion left.
de: Zum Bewegen nach links zu verwendende Taste.

en: Move right
de: Nach rechts bewegen

en: Key to use for motion right.
de: Zum Bewegen nach rechts zu verwendende Taste.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player
en: Controls
de: Steuerung

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
de: _Starten

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
de: S_piel beginnen

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
de: Willkommen, Würmer.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
de: Verschlingen Sie die Boni, bevor es andere Würmer tun, aber stoßen Sie nirgends an!

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
de: Während des Spielstarts

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
de: Nächster Bildschirm

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
de: Vorheriger Bildschirm

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
de: Während des Spiels

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
de: Ein neues Spiel beginnen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
de: Pausieren oder fortsetzen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
de: Allgemein

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
de: Hauptmenü ein-/ausblenden

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
de: Tastenkombinationen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
de: Hilfe

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
de: Info

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
de: Beenden

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
de: _Klang

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switched between 2D & 3D views
en: _3D View
de: _3D-Ansicht

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
de: Er_gebnisse

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
de: Tasten_kombinationen

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
de: _Hilfe

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
de: _Info zu Nibbles

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: label of a button displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: _New Game
de: _Neues Spiel

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
de: Pausiert

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of players
de: Anzahl der Spieler

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
de: Wählen Sie die Anzahl der menschlichen Spieler.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
de: Wählen Sie die Anzahl der Computerspieler.

note: Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when 
en: _Next
de: _Weiter

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
de: Einstellungen

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
de: _Anfänger

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
de: _Langsam

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "normal"
en: _Medium
de: _Mittel

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "fast"
en: _Fast
de: _Schnell

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses
de: Unechte _Boni aktivieren

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Player %d
de: Spieler %d

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm up the screen
en: Press a key for up.
de: Eine Taste drücken für hoch.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm down the screen
en: Press a key for down.
de: Eine Taste drücken für runter.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm left
en: Press a key for left.
de: Eine Taste drücken für links.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm right
en: Press a key for right.
de: Eine Taste drücken für rechts.

note: instruction label Translators: text displayed in a message box directing the player to select the color they want for the worm
en: Select your color
de: Wählen Sie Ihre Farbe aus

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
de: Unechte Boni deaktivieren

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
de: Mit der angegebenen Spielstufe beginnen (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify number of nibbles, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the 
en: NUMBER
de: STUFE

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
de: Klang abschalten

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
de: Anzahl der Würmer festlegen (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
de: Anzahl der Spieler festlegen (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
de: Wurmgeschwindigkeit festlegen (4-1, 4 bedeutet langsam)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set three dimensional view
de: Dreidimensionale Ansicht festlegen

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set two dimensional view
de: Zweidimensionale Ansicht festlegen

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
de: Spiel beginnen

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
de: Klang einschalten

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
de: Programmversion anzeigen

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
de: Die Start-Spielstufe sollte nur 1 bis 26 sein.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
de: Die Anzahl der Würmer kann nur 4 bis 6 sein.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
de: Die Anzahl der Spieler kann nur 1 bis 4 sein.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
de: Die Geschwindigkeit sollte nur 4 (langsam) bis 1 (schnell) sein.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
de: Die Optionen --disable-fakes (-d) und --enable-fakes (-e) schließen sich gegenseitig aus.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -3 -2'
en: Options --3D (-3) and --2D (-2) are mutually exclusive.
de: Die Optionen --3D (-3) und --2D (-2) schließen sich gegenseitig aus.

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
de: Ein Wurmspiel für GNOME

note: Translators: the first worm's name.
en: Worm 1
de: Wurm 1

note: Translators: the seconds worm's name.
en: Worm 2
de: Wurm 2

note: Translators: the third worm's name.
en: Worm 3
de: Wurm 3

note: Translators: the fourth worm's name.
en: Worm 4
de: Wurm 4

note: Translators: the fifth worm's name.
en: Worm 5
de: Wurm 5

note: Translators: the sixth worm's name.
en: Worm 6
de: Wurm 6

note: Translators: message displayed in a Message Dialog, when the player tries to start a new game while one is running, the '\n' is a new line character
en: Are you sure you want to start a new game?
    If you start a new game, the current one will be lost.
de: Sind Sie sicher, dass Sie ein neues Spiel starten wollen?
    Wenn Sie ein neues Spiel starten, wird das laufende Spiel beendet.

note: Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a nagative response
en: No
de: Nein

note: Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a positive response
en: Yes
de: Ja

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
de: rot

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
de: grün

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
de: blau

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
de: gelb

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
de: türkis

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
de: lila

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
de: Sind Sie sicher, dass Sie ein neues Spiel starten wollen?

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
de: Wenn Sie ein neues Spiel starten, wird das laufende Spiel beendet.

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
de: Fo_rtsetzen

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
de: Spielstufe %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
de: Anfänger

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
de: Langsam

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
de: Mittel

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
de: Schnell

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
de: Anfänger, mit Attrappen

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
de: Langsam, mit Attrappen

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
de: Mittel, mit Attrappen

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
de: Schnell, mit Attrappen

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
de: Schwierigkeitsgrad:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
de: Spielstufe %d erfolgreich beendet!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
de: _Nächste Spielstufe

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
de: Glückwunsch!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
de: Spiel vorbei!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
de: Sie haben das Spiel beendet.

en: %d Point | %d Points
de[0]: %d Punkt
de[1]: %d Punkte

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
de: (noch %ld Punkte bis zum Erreichen der Bestenliste)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
de: Erneut s_pielen

note: Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Worm %d
de: Wurm %d
