gnome-nibbles - en to eo translation catalogue (104 entries)

en: Player
eo: Ludanto

en: _Scores
eo: _Poentaroj

en: _Preferences
eo: _Agordoj

en: _Help
eo: _Helpo

en: _About Nibbles
eo: _Pri Ronĝaj Vermoj

en: Nibbles
eo: Ronĝaj Vermoj

en: _New Game
eo: _Nova ludo

en: _Pause
eo: _Paŭzigi

en: Let’s _Play
eo: Ni _ludu

en: Welcome, worms.
eo: Bonvenon, vermoj.

en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
eo: Manĝu la dolĉaĵojn antaŭ ol la aliaj vermoj, sed ne trafu ion ajn!

en: Number of players
eo: Nombro da ludantoj

en: Select the number of human players.
eo: Elektu la nombron da homaj ludantoj.

en: Select the number of computer players.
eo: Elektu la nombron da komputilaj ludantoj.

en: _Next
eo: _Sekva

en: Controls
eo: Stiriloj

en: _Start
eo: _Komenci

en: Paused
eo: Paŭzigita

en: GNOME Nibbles
eo: GNOME Ronĝaj Vermoj

en: Guide a worm around a maze
eo: Gvidu vermon tra labirinto

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating doughnuts and ice cream to increase your length. Each worm has ten lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful: if they become too large, you won’t have much room for movement.
eo: Mastrumu vermon por ke ĝi manĝu plusojn kaj igu pli longe. Evitu malamikajn vermojn manĝante benjetojn kaj glaciaĵojn por plilongiĝi. Ĉiu vermo havas dek vivojn kaj perdos unu per trafi muron, alian vermon, aŭ sin mem. La malamikaj vermoj celas la samajn plusojn, do atentu: se ili kreskiĝis tro longe, vi ne havos multe da spaco por movado.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
eo: La aventuro progresas tra 26 mapoj de kreskanta malfacileco. La fruaj niveloj plejparte estas malfermaj kun malmultaj muroj, sed poste malvastaj spacoj kaj teleportejoj tute ŝanĝas la ludon.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
eo: Ludu sole kontraŭ ĝis kvin malamikaj vermoj, aŭ kunhavigu vian klavaron por ludi kune kun amiko.

en: The GNOME Project
eo: La GNOME Projekto

en: game;snake;board;
eo: ludo;vermo;tabulo;

en: Width of the window in pixels
eo: Larĝo de la fenestro en bilderoj

en: Width of the window in pixels.
eo: Larĝo de la fenestro en bilderoj.

en: Height of the window in pixels
eo: Alto de la fenestro en bilderoj

en: Height of the window in pixels.
eo: Alto de la fenestro en bilderoj.

en: true if the window is maximized
eo: vera se la fenestro estas maksimumigita

en: true if the window is maximized.
eo: vera se la fenestro estas maksimumigita.

en: Size of game tiles
eo: Grando de ludkaheloj

en: Size of game tiles.
eo: Grando de ludkaheloj.

en: Game level to start on
eo: Ludenda nivelo

en: Game level to start on.
eo: Ludenda nivelo.

en: Enable sounds
eo: Enŝalti sonojn

en: Enable sounds.
eo: Enŝalti sonojn.

en: Enable fake bonuses
eo: Enŝalti falsajn plusojn

en: Enable fake bonuses.
eo: Enŝalti falsajn plusojn.

en: Number of human players
eo: Nombro da homaj ludantoj

en: Number of human players.
eo: Nombro da homaj ludantoj.

en: Number of AI players
eo: Nombro da ludantoj kun artefarita inteligenteco

en: Number of AI players.
eo: Nombro da ludantoj kun artefarita inteligenteco.

en: Color to use for worm
eo: Uzenda koloro por vermo

en: Color to use for worm.
eo: Uzenda koloro por vermo.

en: Use relative movement
eo: Uzi relativan movon

en: Use relative movement (ie. left or right only).
eo: Uzi relativan movon (ekzemple nur maldekstren aŭ dekstren).

en: Move up
eo: Movi supren

en: Key to use for motion up.
eo: Uzenda klavo por movi supren.

en: Move down
eo: Movi malsupren

en: Key to use for motion down.
eo: Uzenda klavo por movi malsupren.

en: Move left
eo: Movi maldekstren

en: Key to use for motion left.
eo: Uzenda klavo por movi maldekstren.

en: Move right
eo: Movi dekstren

en: Key to use for motion right.
eo: Uzenda klavo por movi dekstren.

en: Worm
eo: Vermo

en: Preferences
eo: Preferoj

en: Speed
eo: Rapideco

en: _Beginner
eo: _Komencanto

en: _Slow
eo: M_alrapida

en: _Medium
eo: _Meza

en: _Fast
eo: _Rapida

en: Options
eo: Opcioj

en: E_nable sounds
eo: Ŝalti _sonojn

en: _Enable fake bonuses
eo: Ŝ_alti falsajn plusojn

en: _General
eo: Ĝ_enerala

en: Worm color
eo: Vermokoloro

en: Worm _1
eo: Vermo _1

en: Worm _2
eo: Vermo _2

en: Worm _3
eo: Vermo _3

en: Worm _4
eo: Vermo _4

note: Help string for command line --version flag
en: Show release version
eo: Montri eldonversion

en: Are you sure you want to start a new game?
eo: Ĉu vi certe volas komenci novan ludon?

en: If you start a new game, the current one will be lost.
eo: Se vi volas komenci novan ludon, la aktualan vi malgajnos.

en: _Resume
eo: _Daŭrigi

en: Level %d
eo: Nivelo %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
eo: Komencanto

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
eo: Malrapida

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
eo: Meza

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
eo: Rapida

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
eo: Komencanto kun falsaĵoj

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
eo: Malrapida kun falsaĵoj

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
eo: Meza kun falsaĵoj

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
eo: Rapida kun falsaĵoj

note: Displayed on the scores dialog, preceeding a difficulty.
en: Difficulty Level:
eo: Malfacileca nivelo:

note: Translators: the %d is the number of the level that was completed.
en: Level %d Completed!
eo: Nivelo %d plenumita!

en: _Next Level
eo: _Sekva nivelo

en: Congratulations!
eo: Gratulojn!

en: Game Over!
eo: Ludo finita!

en: You have completed the game.
eo: Vi plenumis la ludon.

en: %d Point | %d Points
eo[0]: %d poento
eo[1]: %d poentoj

en: (%ld more points to reach the leaderboard)
eo: (%ld pli da poentoj por atingi la ĉampionejon)

en: _Play Again
eo: _Ludi denove

en: A worm game for GNOME
eo: Ludilo kun vermoj por GNOME

note: FIXME: Consider changing this to "Worm %d" * It's set to "Player %d" for now to avoid a string change for 3.20. Translators: the player's number, e.g. "Player 1" or "Player 2".
en: Player %d
eo: Ludanto %d

en: red
eo: ruĝo

en: green
eo: verdo

en: blue
eo: bluo

en: yellow
eo: flavo

en: cyan
eo: bluverdo

en: purple
eo: purpuro

en: Action
eo: Ago

en: Key
eo: Klavo

note: Translators: This string appears when one tries to assign an already assigned key
en: The key you selected is already assigned!
eo: La klavo, kiun vi elektis, jam estas asignita!
