gnome-nibbles master - en to eu translation catalogue (135 entries)

en: Guide a worm around a maze
eu: Gidatu zizarea labirintoan zehar

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating apples and bananas to increase your length. Each worm has six lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful. If the worms become too large, you won’t have much room to move.
eu: Kontrolatu zizare bat opariak jan eta handiago bihurtzeko. Gainditu zizare etsaiak sagarrak eta bananak jaten dituzun bitartean zure luzera handiagotzeko. Zizare bakoitzak sei bizitza ditu eta bat galtzen du paretaren, beste zizare baten edo bere buruaren aurka talka egitean. Zizare etsaiak zu bezalaxe gainordainen atzetik dabiltza, kontu ibili beraz. Zizareak luzeegiak badira ez duzu leku handirik izango mugitzeko.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
eu: Zailtasuna handiagotzen duten 26 maila desberdinetako bidaia da. Hasierako mailak pareta gutxi batzuekin daude, baina ondorengoetan lekuak estutzen dira eta telegarraioak gauzak interesgarriagoak egiten dituzte.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
eu: Jokatu zizareak diren bost etsairen kontra, edo partekatu teklatua lagun batekin jokatzeko.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
eu: jokoa;sugea;mahai-jokoa;

en: Width of the window in pixels
eu: Leihoaren zabalera (pixeletan)

en: Width of the window in pixels.
eu: Leihoaren zabalera (pixeletan).

en: Height of the window in pixels
eu: Leihoaren altuera (pixeletan)

en: Height of the window in pixels.
eu: Leihoaren altuera (pixeletan).

en: true if the window is maximized
eu: egia leihoa maximizatuta badago

en: true if the window is maximized.
eu: Ezarri true (egia) gisa leihoa maximizatzeko.

en: Is this the first run
eu: Aurreneko exekuzioa da

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
eu: Aurreneko exekuzioaren argibideen elkarrizketa-koadroa erakusteko edo ez ezarpena.

en: Game level to start on
eu: Jokoa zein mailatan hasiko den

en: Game level to start on.
eu: Jokoa zein mailatan hasiko den.

en: Worms movement speed
eu: Zizareen mugimenduen abiadura

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
eu: Zizareen abiadura, ‘1’ balioa “azkarra” da eta ‘4’ balioa “motela”.

en: Enable 3D
eu: Gaitu 3Da

en: Enable 3D.
eu: Gaitu 3Da.

en: Enable sounds
eu: Gaitu soinuak

en: Enable sounds.
eu: Gaitu soinuak.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
eu: Gaitu gainordain faltsuak

en: Enable fake bonuses.
eu: Gaitu gainordain faltsuak.

en: Number of human players
eu: Giza jokalarien kopurua

en: Number of human players.
eu: Giza jokalarien kopurua.

en: Number of AI players
eu: AAko jokalarien kopurua

en: Number of AI players.
eu: AAko jokalarien kopurua.

en: Color to use for worm
eu: Zizarearen kolorea

en: Color to use for worm.
eu: Zizarearen kolorea.

en: Move up
eu: Eraman gorantz

en: Key to use for motion up.
eu: Gora joateko tekla.

en: Move down
eu: Eraman beherantz

en: Key to use for motion down.
eu: Behera joateko tekla.

en: Move left
eu: Mugitu ezkerrera

en: Key to use for motion left.
eu: Ezkerrera joateko tekla.

en: Move right
eu: Mugitu eskuinera

en: Key to use for motion right.
eu: Eskuinera joateko tekla.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player
en: Controls
eu: Kontrolak

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
eu: _Hasi

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
eu: Joka _dezagun

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
eu: Ongi etorri zizareok!

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
eu: Jan gauzak beste zizareek baino lehenago, baina ez ukitu ezer!

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
eu: Jokoa konfiguratzean

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
eu: Hurrengo pantaila

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
eu: Aurreko pantala

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
eu: Jokoan zehar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
eu: Hasi joko berria

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
eu: Pausatu edo berrekin

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
eu: Orokorra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
eu: Txandakatu menu nagusia

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
eu: Laster-teklak

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
eu: Laguntza

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
eu: Honi buruz

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
eu: Irten

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
eu: _Soinua

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switched between 2D & 3D views
en: _3D View
eu: _3D ikuspegia

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
eu: _Puntuazioak

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
eu: Las_ter-teklak

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
eu: _Laguntza

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
eu: Nibbles jokoari _buruz

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: label of a button displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: _New Game
eu: _Joko berria

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
eu: _Pausarazi

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
eu: Pausatuta

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of players
eu: Jokalari kopurua

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
eu: Hautatu giza jokalarien kopurua.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
eu: Hautatu ordenagailu-jokalarien kopurua.

note: Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when 
en: _Next
eu: _Hurrengoa

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
eu: Hobespenak

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
eu: _Hasiberria

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
eu: _Motela

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "normal"
en: _Medium
eu: Ta_rtekoa

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "fast"
en: _Fast
eu: _Bizkorra

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses
eu: _Gaitu gainordain faltsuak

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Player %d
eu: %d. jokalaria

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm up the screen
en: Press a key for up.
eu: Sakatu tekla bat gorantz joateko.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm down the screen
en: Press a key for down.
eu: Sakatu tekla bat beherantz joateko.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm left
en: Press a key for left.
eu: Sakatu tekla bat ezkerrerantz joateko.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm right
en: Press a key for right.
eu: Sakatu tekla bat eskuinerantz joateko.

note: instruction label Translators: text displayed in a message box directing the player to select the color they want for the worm
en: Select your color
eu: Hautatu zure kolorea

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
eu: Desgaitu gainordain faltsuak

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
eu: Hasi emandako mailan (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify number of nibbles, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the 
en: NUMBER
eu: ZENBAKIA

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
eu: Desaktibatu soinua

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
eu: Ezarri nibble kopurua (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
eu: Ezarri jokalari kopurua (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
eu: Ezarri zizareen abiadura (4-1, 4 motela da)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set three dimensional view
eu: Ezarri hiru dimentsiotako ikuspegia

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set two dimensional view
eu: Ezarri bi dimentsiotako ikuspegia

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
eu: Hasi jokatzen

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
eu: Aktibatu soinua

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
eu: Erakutsi argitaratze-bertsioa

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
eu: Hasiera-mailak 1 eta 26 artekoa izan behar du.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
eu: 4 eta 6 nibble artean soilik izan daitezke.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
eu: 1 eta 4 jokalari artean soilik izan daitezke.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
eu: Abiadurak 4 (motela) eta 1 (azkarra) artekoa izan behar du.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
eu: “--disable-fakes” (-d) eta “--enable-fakes” (-e) argumentuak elkarrekiko esklusiboak dira.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -3 -2'
en: Options --3D (-3) and --2D (-2) are mutually exclusive.
eu: --3D (-3) eta --2D (-2) aukerek elkar baztertzen dute.

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
eu: GNOMEren zizare-jokoa

note: Translators: the first worm's name.
en: Worm 1
eu: 1. zizarea

note: Translators: the seconds worm's name.
en: Worm 2
eu: 2. zizarea

note: Translators: the third worm's name.
en: Worm 3
eu: 3. zizarea

note: Translators: the fourth worm's name.
en: Worm 4
eu: 4. zizarea

note: Translators: the fifth worm's name.
en: Worm 5
eu: 5. zizarea

note: Translators: the sixth worm's name.
en: Worm 6
eu: 6. zizarea

note: Translators: message displayed in a Message Dialog, when the player tries to start a new game while one is running, the '\n' is a new line character
en: Are you sure you want to start a new game?
    If you start a new game, the current one will be lost.
eu: Ziur zaude joko berria hasi nahi duzula?
    Joko berri bat hasten baduzu, unekoa galduko duzu.

note: Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a nagative response
en: No
eu: Ez

note: Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a positive response
en: Yes
eu: Bai

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
eu: gorria

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
eu: berdea

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
eu: urdina

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
eu: horia

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
eu: cyana

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
eu: purpura

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
eu: Ziur zaude joko berria hastea nahi duzula?

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
eu: Joko berri bat hasten baduzu, unekoa galduko duzu.

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
eu: _Jarraitu

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
eu: %d. maila

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
eu: Hasiberria

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
eu: Motela

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
eu: Tartekoa

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
eu: Bizkorra

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
eu: Gezurrezko hasiberria

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
eu: Gezurrezko motela

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
eu: Gezurrezko tartekoa

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
eu: Gezurrezko bizkorra

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
eu: Zailtasun maila:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
eu: %d. maila osatu da.

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
eu: _Hurrengo maila

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
eu: Zorionak!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
eu: Amaitu da!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
eu: Jokoa osatu duzu.

en: %d Point | %d Points
eu[0]: Puntu %d
eu[1]: %d puntu

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
eu: (%ld puntu gehiago aurrendari izateko)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
eu: Jokatu _berriro

note: Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Worm %d
eu: %d. zizarea
