gnome-games - en to fi translation catalogue (139 entries)

en: Guide a worm around a maze
fi: Ohjaa matoa sokkelossa ympäriinsä

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating doughnuts and ice cream to increase your length. Each worm has ten lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful: if they become too large, you won’t have much room for movement.
fi: Ohjaa matoa, kun se seikkailee bonuksia syöden ja suuremmaksi kasvaen. Taktikoi vastustajamadot pois pelistä samalla syöden donitseja ja jäätelöä. Jokaisella madolla on kymmenen elämää. Jos mato törmää seinään, toiseen matoon tai itseensä, menettää yhden elämän. Muista, että vastustajamadot ovat samaisten bonusten perässä kuin sinä; jos vastustajat kasvavat liian suuriksi, sinulle ei jää juurikaan liikkumatilaa.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
fi: Seikkailu koostuu 26:sta vaikeustasoiltaan vaihtelevasta eri tasosta. Alkupuolen tasot ovat varsin avoimia, mutta pelin myöhemmässä vaiheessa liikkuminen vaikeutuu ja teleportit tekevät liikkumisesta aiempaa mielenkiintoisempaa.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
fi: Pelaa itse viittä vastustajamatoa vastaan, tai haasta kaveri ja jaa näppäimistö hänen kanssaan.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
fi: game;snake;board;mato;peli;lauta;

en: Width of the window in pixels
fi: Ikkunan leveys kuvapisteinä

en: Width of the window in pixels.
fi: Ikkunan leveys kuvapisteinä.

en: Height of the window in pixels
fi: Ikkunan korkeus kuvapisteinä

en: Height of the window in pixels.
fi: Ikkunan korkeus kuvapisteinä.

en: true if the window is maximized
fi: tosi jos ikkuna on suurennettu

en: true if the window is maximized.
fi: tosi jos ikkuna on suurennettu.

en: Is this the first run
fi: Onko kyseessä ensimmäinen käynnistyskerta

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
fi: Tämän asettaminen vaikuttaa siihen, näytetäänkö ensimmäisen käynnistyskerran ohje.

en: Game level to start on
fi: Aloituskenttä

en: Game level to start on.
fi: Aloituskenttä.

en: Worms movement speed
fi: Madon liikkumisnopeus

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
fi: Matojen nopeus, ‘1’ tarkoittaa “fast” ja ‘4’ “slow”.

en: Enable 3D
fi: Käytä 3D:tä

en: Enable 3D.
fi: Käytä 3D:tä.

en: Enable sounds
fi: Äänet päälle

en: Enable sounds.
fi: Äänet päälle.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
fi: Huijausbonukset päälle

en: Enable fake bonuses.
fi: Huijausbonukset päälle.

en: Number of human players
fi: Ihmispelaajien määrä

en: Number of human players.
fi: Ihmispelaajien määrä.

en: Number of AI players
fi: Tekoälypelaajien määrä

en: Number of AI players.
fi: Tekoälypelaajien määrä.

en: Color to use for worm
fi: Käytettävä madon väri

en: Color to use for worm.
fi: Madon väri.

en: Move up
fi: Liikuta ylös

en: Key to use for motion up.
fi: Näppäin ylös siirtämiseen.

en: Move down
fi: Liikuta alas

en: Key to use for motion down.
fi: Näppäin alas siirtämiseen.

en: Move left
fi: Siirry vasemmalle

en: Key to use for motion left.
fi: Näppäin vasemmalle siirtämiseen.

en: Move right
fi: Siirry oikealle

en: Key to use for motion right.
fi: Näppäin oikealle siirtämiseen.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player
en: Controls
fi: Ohjaimet

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
fi: _Käynnistä

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
fi: _Pelataan

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
fi: Tervetuloa, madot.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
fi: Syö lahjat ennen muita matoja, mutta älä osu mihinkään!

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
fi: Asetukset pelin aikana

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
fi: Seuraava näyttö

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
fi: Edellinen näyttö

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
fi: Pelin aikana

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
fi: Aloita uusi peli

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
fi: Keskeytä tai jatka

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
fi: Avaa tai sulje päävalikko

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
fi: Pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
fi: Ohje

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
fi: Tietoja

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
fi: Lopeta

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
fi: _Ääni

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switched between 2D & 3D views
en: _3D View
fi: _3D-näkymä

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
fi: _Pisteet

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
fi: O_hje

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
fi: _Tietoja - Nibbles

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: label of a button displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: _New Game
fi: _Uusi peli

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
fi: _Keskeytä

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
fi: Keskeytetty

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of players
fi: Pelaajien määrä

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
fi: Valitse ihmispelaajien määrä.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
fi: Valitse tietokonepelaajien määrä.

note: Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when 
en: _Next
fi: _Seuraava

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
fi: Asetukset

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
fi: _Aloittelija

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
fi: _Hidas

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "normal"
en: _Medium
fi: _Keskitaso

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "fast"
en: _Fast
fi: _Nopea

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses
fi: _Huijausbonukset päälle

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Player %d
fi: Pelaaja %d

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm up the screen
en: Press a key for up.
fi: Paina näppäintä ylös.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm down the screen
en: Press a key for down.
fi: Paina näppäintä alas.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm left
en: Press a key for left.
fi: Paina näppäintä vasemmalle.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm right
en: Press a key for right.
fi: Paina näppäintä oikealle.

note: instruction label Translators: text displayed in a message box directing the player to select the color they want for the worm
en: Select your color
fi: Valitse väri

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
fi: Poista huijausbonukset käytöstä

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
fi: Aloita annetulta tasolta (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify number of nibbles, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the 
en: NUMBER
fi: NUMERO

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
fi: Poista äänet käytöstä

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
fi: Aseta suupalojen määrä (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
fi: Aseta pelaajien määrä (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
fi: Asoita madon nopeus (4-1, 4 on hidas)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set three dimensional view
fi: Aseta kolmiulotteinen näkymä

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set two dimensional view
fi: Aseta kaksiulotteinen näkymä

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
fi: Aloita pelaaminen

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
fi: Ota äänet käyttöön

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
fi: Näytä julkaisuversio

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
fi: Alotustason tulee olla välillä 1 ja 26.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
fi: Vain 4-6 suupalaa.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
fi: Vain 1-4 pelaajaa.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
fi: Nopeuden tulee olla välillä 4 (hidas) ja 1 (nopea).

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
fi: Valitsimia --disable-fakes (-d) ja --enable-fakes (-e) ei voi käyttää samanaikaisesti.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -3 -2'
en: Options --3D (-3) and --2D (-2) are mutually exclusive.
fi: Valitsimia --3D (-3) ja --2D (-2) ei voi käyttää samanaikaisesti.

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
fi: Matopeli Gnomelle

note: Translators: text crediting some maintainers, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal
fi: Tekijänoikeus © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2009 – Guillaume Beland
fi: Tekijänoikeus © 2009 – Guillaume Beland

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu
fi: Tekijänoikeus © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Ben Corby
fi: Tekijänoikeus © %u-%u – Ben Corby

note: Translators: the first worm's name.
en: Worm 1
fi: Mato 1

note: Translators: the seconds worm's name.
en: Worm 2
fi: Mato 2

note: Translators: the third worm's name.
en: Worm 3
fi: Mato 3

note: Translators: the fourth worm's name.
en: Worm 4
fi: Mato 4

note: Translators: the fifth worm's name.
en: Worm 5
fi: Mato 5

note: Translators: the sixth worm's name.
en: Worm 6
fi: Mato 6

note: Translators: message displayed in a Message Dialog, when the player tries to start a new game while one is running, the '\n' is a new line character
en: Are you sure you want to start a new game?
    If you start a new game, the current one will be lost.
fi: Haluatko varmasti aloittaa uuden pelin?
    Jos aloitat uuden pelin, nykyinen peli lopetetaan.

note: Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a nagative response
en: No
fi: Ei

note: Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a positive response
en: Yes
fi: Kyllä

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
fi: punainen

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
fi: vihreä

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
fi: sininen

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
fi: keltainen

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
fi: syaani

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
fi: violetti

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
fi: Haluatko varmasti aloittaa uuden pelin?

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
fi: Jos aloitat uuden pelin, nykyisen peli lopetetaan.

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
fi: _Jatka

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
fi: Taso %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
fi: Aloittelija

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
fi: Hidas

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
fi: Melko vaikea

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
fi: Nopea

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
fi: Aloittelija huijausten kera

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
fi: Hidas huijausten kera

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
fi: Melko vaikea huijausten kera

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
fi: Nopea huijausten kera

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
fi: Vaikeusaste:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
fi: Taso %d läpäisty!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
fi: S_euraava taso

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
fi: Onnittelut!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
fi: Peli päättyi!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
fi: Läpäisit pelin.

en: %d Point | %d Points
fi[0]: %d piste
fi[1]: %d pistettä

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
fi: (%ld pistettä enemmän pistetaulukkoa varten)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
fi: _Pelaa uudelleen

note: Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Worm %d
fi: Mato %d
