gnome-nibbles master - en to fr translation catalogue (122 entries)

en: Guide a worm around a maze
fr: Guider un ver à travers un labyrinthe

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating doughnuts and ice cream to increase your length. Each worm has ten lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful: if they become too large, you won’t have much room for movement.
fr: Contrôlez un ver dans sa quête de bonus à avaler pour devenir plus long. Prenez le dessus sur les vers ennemis tout en avalant des beignets et des glaces pour augmenter votre longueur. Chaque ver a dix vies et en perd une s’il se cogne contre un mur, un autre ver ou contre lui-même. Les vers ennemis cherchent les mêmes bonus que vous, alors faites attention : s’ils deviennent trop longs, vous n’aurez plus beaucoup d’espace pour vous déplacer.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
fr: L’aventure progresse à travers 26 cartes de difficulté croissante. Les premiers niveaux sont pour la plupart ouverts avec quelques murs, mais par la suite, des espaces exigus et des téléporteurs rendent les choses plus intéressantes.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
fr: Jouez tout seul face à au plus cinq vers ennemis, ou partagez votre clavier pour jouer avec un ami.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
fr: jeu;serpent;plateau;

en: Width of the window in pixels
fr: Largeur de la fenêtre en pixels

en: Width of the window in pixels.
fr: Largeur de la fenêtre en pixels.

en: Height of the window in pixels
fr: Hauteur de la fenêtre en pixels

en: Height of the window in pixels.
fr: Hauteur de la fenêtre en pixels.

en: true if the window is maximized
fr: vrai si la fenêtre est maximisée

en: true if the window is maximized.
fr: vrai si la fenêtre est maximisée.

en: Is this the first run
fr: Est-ce le premier lancement ?

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
fr: Paramètre définissant si la boîte de dialogue des premières instructions doit être affichée.

en: Size of game tiles
fr: Taille des tuiles de jeu

en: Size of game tiles.
fr: Taille des tuiles de jeu.

en: Game level to start on
fr: Niveau de départ

en: Game level to start on.
fr: Niveau de départ.

en: Worms movement speed
fr: Vitesse de mouvement des vers

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
fr: La vitesse des vers, où « 1 » signifie « rapide » et « 4 » signifie « lent ».

en: Enable sounds
fr: Activer les sons

en: Enable sounds.
fr: Activer les sons.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
fr: Activer les faux bonus

en: Enable fake bonuses.
fr: Activer les faux bonus.

en: Number of human players
fr: Nombre de joueurs humains

en: Number of human players.
fr: Nombre de joueurs humains.

en: Number of AI players
fr: Nombre de joueurs d’intelligence artificielle

en: Number of AI players.
fr: Nombre de joueurs d’intelligence artificielle.

en: Color to use for worm
fr: Couleur à utiliser pour le ver

en: Color to use for worm.
fr: Couleur à utiliser pour le ver.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm up
en: Move up
fr: Se déplacer vers le haut

en: Key to use for motion up.
fr: Touche à utiliser pour se déplacer vers le haut.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm down
en: Move down
fr: Se déplacer vers le bas

en: Key to use for motion down.
fr: Touche à utiliser pour se déplacer vers le bas.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm left
en: Move left
fr: Déplacer à gauche

en: Key to use for motion left.
fr: Touche à utiliser pour se déplacer à gauche.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm right
en: Move right
fr: Déplacer à droite

en: Key to use for motion right.
fr: Touche à utiliser pour se déplacer à droite.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure keyboard controls for the worm Translators: title of a section in the Preference
en: Controls
fr: Contrôles

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
fr: _Commencer

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
fr: _Jouons

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
fr: Bienvenue, les vers.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
fr: Mangez les friandises avant les autres vers, mais ne foncez dans rien du tout !

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
fr: Pendant la configuration d’une partie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
fr: Écran suivant

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
fr: Écran précédent

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
fr: Pendant une partie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
fr: Commencer une nouvelle partie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
fr: Mettre en pause ou reprendre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
fr: Générique

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
fr: Basculer le menu principal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
fr: Raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
fr: Aide

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
fr: À propos

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
fr: Quitter

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
fr: S_on

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
fr: Aid_e

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
fr: À _propos de Nibbles

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: label of a button displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: _New Game
fr: _Nouvelle partie

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
fr: P_ause

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
fr: En pause

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of players
fr: Nombre de joueurs

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
fr: Choisissez le nombre de joueurs humains.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
fr: Choisissez le nombre de joueurs ordinateurs.

note: Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when 
en: _Next
fr: _Suivant

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 1st worm controls and color
en: Worm 1
fr: Ver 1

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 2nd worm controls and color
en: Worm 2
fr: Ver 2

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 3rd worm controls and color
en: Worm 3
fr: Ver 3

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 4th worm controls and color
en: Worm 4
fr: Ver 4

note: Translators: title of the Controls configuration dialog, if there is only one worm; allows to configure the worm controls and color Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
fr: Préférences

note: Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (2nd worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (3rd worm); allows to configure 
en: Worm color
fr: Couleur des vers

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
fr: _Débutant

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
fr: _Lent

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "normal"
en: _Medium
fr: _Intermédiaire

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "fast"
en: _Fast
fr: _Rapide

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses
fr: _Activer les faux bonus

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player Translators: the player's number, e.g. "Player 1" or "Player 2". Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d
en: Player %d
fr: Joueur %d

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
fr: Désactiver les faux bonus

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
fr: Commencer à un niveau donné (1 à 26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify number of nibbles, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the 
en: NUMBER
fr: NOMBRE

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
fr: Désactiver le son

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
fr: Définit le nombre de grignoteurs (4 à 6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
fr: Définit le nombre de joueurs (1 à 4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
fr: Définit la vitesse des vers (4 à 1, 4 étant le plus lent)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
fr: Commencer à jouer

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
fr: Activer le son

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
fr: Affiche la version

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
fr: Le niveau de départ doit être compris entre 1 et 26.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
fr: Il ne peut y avoir qu’entre 4 et 6 grignoteurs.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
fr: Il ne peut y avoir qu’entre 1 et 4 joueurs.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
fr: La vitesse doit être comprise entre 4 (lent) et 1 (rapide).

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
fr: Les options « --disable-fakes (-d) » (désactiver les faux) et « --enable-fakes (-e) » sont mutuellement exclusives.

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
fr: Un jeu de ver pour GNOME

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
fr: rouge

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
fr: vert

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
fr: bleu

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
fr: jaune

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
fr: violet

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
fr: Voulez-vous vraiment commencer une nouvelle partie ?

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
fr: Si vous commencez une nouvelle partie, la partie actuelle sera perdue.

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
fr: _Reprendre

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
fr: Niveau %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
fr: Débutant

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
fr: Lent

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
fr: Intermédiaire

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
fr: Rapide

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
fr: Débutant avec leurres

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
fr: Lent avec leurres

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
fr: Intermédiaire avec leurres

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
fr: Rapide avec leurres

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
fr: Niveau de difficulté :

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
fr: Niveau %d terminé !

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
fr: Niveau _suivant

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
fr: Félicitations !

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
fr: Partie terminée !

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
fr: Vous avez terminé la partie.

en: %d Point | %d Points
fr[0]: %d point
fr[1]: %d points

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
fr: (%ld points supplémentaires pour atteindre les meilleurs scores)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
fr: _Rejouer

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the keys a player can use with its worm; the other column is "Action"
en: Key
fr: Touche

note: Translators: label of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key
en: The key you selected is already assigned!
fr: La touche sélectionnée est déjà attribuée.

note: Translators: label of one of the buttons of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key (with a mnemonic that appears when pressing Alt)
en: _Set anyway
fr: _Définir quand même
