gnome-nibbles master - en to fur translation catalogue (125 entries)

en: Guide a worm around a maze
fur: Guide un vier ator par un labirint

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating doughnuts and ice cream to increase your length. Each worm has ten lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful: if they become too large, you won’t have much room for movement.
fur: Controle un vier te sô ricercje di mangjâ e di cressite. Evite i viers nemîs intant che tu ti jemplis di gjelato e cicimbelis par diventâ simpri plui lunc. Ogni vier al à 10 vitis e al piert une se al pete intor di un mûr, un altri vier o se stes. I nemîs a cirin ancje lôr di mangjâ e diventâ plui luncs: sta atent, se a cressin masse nol sarà plui spazi par te!

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
fur: La aventure si tire a dilunc par 26 mapis di dificoltât a cressi: tai prins nivei a son pôcs mûrs, ma a man a man che al aumente il nivel, spazis strets e sistemis di teletraspuart a rindin il zûc plui interessant.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
fur: Zuie di bessôl cuintri un massim di 5 viers o condivît la tô tastiere cuntun ami.

en: The GNOME Project
fur: Il progjet GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
fur: zûc;zûcs;sarpint;snake;board;taule;vier;

en: Width of the window in pixels
fur: Largjece dal barcon in pixel

en: Width of the window in pixels.
fur: Largjece dal barcon in pixel.

en: Height of the window in pixels
fur: Altece dal barcon in pixel

en: Height of the window in pixels.
fur: Altece dal barcon in pixel.

en: true if the window is maximized
fur: true (vêr) se il barcon al è slargjât

en: true if the window is maximized.
fur: true (vêr) se il barcon al è slargjât.

en: Is this the first run
fur: Indiche se a je la prime partide

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
fur: Impostazion par indicâ se mostrâ o mancul il barcon cui sugjeriments.

en: Size of game tiles
fur: Dimensions des pedinis

en: Size of game tiles.
fur: Dimensions des pedinis.

en: Game level to start on
fur: Nivel di zûc di partence

en: Game level to start on.
fur: Nivel di zûc di dulà tacâ.

en: Worms movement speed
fur: Velocitât di moviment dal vier

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
fur: La velocitât dai viers, dulà che ‘1’ al significhe “svelt” e ‘4’ “lent”.

en: Enable sounds
fur: Abilite suns

en: Enable sounds.
fur: Abilite i suns.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
fur: Abilite i bonus fints

en: Enable fake bonuses.
fur: Abilite i bonus fints.

en: Number of human players
fur: Numar di zuiadôrs umans

en: Number of human players.
fur: Il numar di zuiadôrs umans.

en: Number of AI players
fur: Numar di zuiadôrs cun IA

en: Number of AI players.
fur: Numar di zuiadôrs dotâts di IA.

en: Color to use for worm
fur: Colôr di doprâ pal vier

en: Color to use for worm.
fur: Colôr di doprâ pal vier.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm up
en: Move up
fur: Sposte in sù

en: Key to use for motion up.
fur: Boton di doprâ par movi viers l'alt.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm down
en: Move down
fur: Sposte in jù

en: Key to use for motion down.
fur: Boton di doprâ par movi viers il bas.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm left
en: Move left
fur: Sposte a çampe

en: Key to use for motion left.
fur: Boton di doprâ par movi viers çampe.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm right
en: Move right
fur: Sposte a diestre

en: Key to use for motion right.
fur: Boton di doprâ par movi viers diestre.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure keyboard controls for the worm Translators: title of a section in the Preference
en: Controls
fur: Controi

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
fur: _Tache

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
fur: _Zuie

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
fur: Benvignût, vier.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
fur: Mangje i bombons prime di chei altris viers, ma no sta trussâ nuie!

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
fur: Dilunc la configurazion dal zûc

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
fur: Schermade sucessive

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
fur: Schermade precedente

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
fur: Dulinvie une partide

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
fur: Tache une gnove partide

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
fur: Pause o ripie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
fur: Gjeneric

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
fur: Comute il menù principâl

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
fur: Scurtis di tastiere

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
fur: Jutori

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
fur: Informazions

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
fur: Jes

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
fur: _Sun

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
fur: _Risultâts

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
fur: Scurtis di _tastiere

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
fur: _Jutori

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
fur: _Informazions su Nibbles

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: label of a button displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: _New Game
fur: _Gnove partide

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
fur: In pause

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of players
fur: Numar di zuiadôrs

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
fur: Selezione il numar di zuiadôrs umans.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
fur: Selezione il numar di zuiadôrs no umans.

note: Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when 
en: _Next
fur: _Prossim

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 1st worm controls and color
en: Worm 1
fur: Vier 1

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 2nd worm controls and color
en: Worm 2
fur: Vier 2

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 3rd worm controls and color
en: Worm 3
fur: Vier 3

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 4th worm controls and color
en: Worm 4
fur: Vier 4

note: Translators: title of the Controls configuration dialog, if there is only one worm; allows to configure the worm controls and color Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
fur: Preferencis

note: Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (2nd worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (3rd worm); allows to configure 
en: Worm color
fur: Colôr dal vier

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
fur: _Principiant

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
fur: _Lent

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "normal"
en: _Medium
fur: _Medi

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "fast"
en: _Fast
fur: _Veloç

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses
fur: _Abilite lis freaduris

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player Translators: the player's number, e.g. "Player 1" or "Player 2". Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d
en: Player %d
fur: Zuiadôr %d

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
fur: Disbilite i bonus fints

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
fur: Tache al nivel indicât (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify number of nibbles, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the 
en: NUMBER
fur: NUMAR

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
fur: Distude i suns

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
fur: Stabilìs il numar di bocons (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
fur: Stabilìs il numar di zuiadôrs (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
fur: Stabilìs la velocitât dai viers (4-1, 4 par lent)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
fur: Tache a zuiâ

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
fur: Impie i suns

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
fur: Mostre il numar di version

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
fur: Il nivel di inizi al scugne jessi dome tra 1 e 26.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
fur: Si puedin vê dome tra 4 e 6 bocons.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
fur: Si puedin vê dome tra 1 e 4 zuiadôrs.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
fur: La velocitât e scugne jessi tra 4 (lent) e 1 (svelt).

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
fur: Lis opzions --disable-fakes (-d) e --enable-fakes (-e) si escludin a vicende.

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
fur: Un zûc di viers par GNOME

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
fur: ros

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
fur: vert

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
fur: blu

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
fur: zâl

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
fur: turchin

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
fur: purpure

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
fur: Sigûrs di volê tacâ une gnove partide?

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
fur: Se tu tachis une gnove partide, la partide atuâl e vignarà pierdude.

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
fur: _Ripie

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
fur: Nivel %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
fur: Principiant

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
fur: Lent

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
fur: Medi

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
fur: Veloç

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
fur: Principiant cun freaduris

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
fur: Lent cun freaduris

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
fur: Medi cun freaduris

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
fur: Veloç cun freaduris

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
fur: Nivel dificoltât:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
fur: Nivel %d completât!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
fur: _Nivel sucessîf

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
fur: Congratulazions!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
fur: Partide finide!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
fur: Tu âs finît la partide!

en: %d Point | %d Points
fur[0]: %d pont
fur[1]: %d ponts

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
fur: (Ancjemò %ld ponts par jentrâ in classifiche)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
fur: Torne zu_ie

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the actions a player can do with its worm; the other column is "Key"
en: Action
fur: Azion

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the keys a player can use with its worm; the other column is "Action"
en: Key
fur: Tast

note: Translators: label of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key
en: The key you selected is already assigned!
fur: Il tast selezionât al è za assegnât!

note: Translators: label of one of the buttons of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key (with a mnemonic that appears when pressing Alt)
en: _Set anyway
fur: _Stabilìs distès
