gnome-nibbles master - en to hu translation catalogue (136 entries)

note: Translators: title of the window, as displayed by the window manager Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Nibbles
hu: Kukacok

en: Guide a worm around a maze
hu: Kukac irányítása egy labirintusban

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating apples and bananas to increase your length. Each worm has six lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful. If the worms become too large, you won’t have much room to move.
hu: Irányítson egy kukacot a küldetésén a bónuszok megevésére és hosszabbodásra. Manőverezze ki az ellenséges kukacokat, miközben almák és banánok megevésével növeli a kukac hosszát. Minden kukacnak hat élete van, és elveszít egyet, ha falba, másik kukacba vagy saját magába ütközik. Az ellenséges kukacok ugyanazokat a bónuszokat próbálják elérni, így legyen óvatos: ha a kukacok túl nagyra nőnek, akkor nem marad túl sok helye mozogni.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
hu: A kaland 26, egyre nehezebb térképen zajlik. A korai szintek nagyrészt nyitottak, kevés fallal, de később a zsúfolt terek és a teleportálók érdekesebbé teszik a játékot.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
hu: Játsszon önállóan akár öt ellenséges kukac ellen, vagy ossza meg billentyűzetét egy barátjával játszva.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
hu: játék;kígyó;tábla;

en: Width of the window in pixels
hu: Az ablak szélessége képpontokban

en: Width of the window in pixels.
hu: Az ablak szélessége képpontokban.

en: Height of the window in pixels
hu: Az ablak magassága képpontokban

en: Height of the window in pixels.
hu: Az ablak magassága képpontokban.

en: true if the window is maximized
hu: igaz, ha az ablak teljes méretű

en: true if the window is maximized.
hu: igaz, ha az ablak teljes méretű

en: Is this the first run
hu: Ez az első indítás?

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
hu: Beállítás annak eldöntéséhez, hogy megjelenjen-e az első indításkori párbeszédablak vagy sem.

en: Game level to start on
hu: Kezdőszint

en: Game level to start on.
hu: Kezdőszint.

en: Worms movement speed
hu: Kukacok mozgási sebessége

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
hu: A kukacok sebessége, ahol az „1” jelentése „gyors”, a „4” jelentése „lassú”.

en: Enable 3D
hu: 3D engedélyezése

en: Enable 3D.
hu: 3D engedélyezése.

en: Enable sounds
hu: Hangok bekapcsolása

en: Enable sounds.
hu: Hangok bekapcsolása.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
hu: Hamis bónuszok bekapcsolása

en: Enable fake bonuses.
hu: Hamis bónuszok bekapcsolása.

en: Number of human players
hu: Emberi játékosok száma

en: Number of human players.
hu: Emberi játékosok száma.

en: Number of AI players
hu: Gépi játékosok száma

en: Number of AI players.
hu: Gépi játékosok száma.

en: Color to use for worm
hu: A kukachoz használandó szín

en: Color to use for worm.
hu: A kukachoz használandó szín.

en: Move up
hu: Mozgás felfelé

en: Key to use for motion up.
hu: Billentyű a felfelé mozgáshoz.

en: Move down
hu: Mozgás lefelé

en: Key to use for motion down.
hu: Billentyű a lefelé mozgáshoz.

en: Move left
hu: Mozgás balra

en: Key to use for motion left.
hu: Billentyű a balra mozgáshoz.

en: Move right
hu: Mozgás jobbra

en: Key to use for motion right.
hu: Billentyű a jobbra mozgáshoz.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player
en: Controls
hu: Vezérlés

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
hu: In_dítás

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
hu: _Játsszunk

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
hu: Üdvözlet, kukacok.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
hu: Egye meg a finomságokat a többi kukac előtt, de ne menjen neki semminek!

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
hu: Játék beállítása közben

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
hu: Következő képernyő

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
hu: Előző képernyő

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
hu: Játék közben

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
hu: Új játék indítása

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
hu: Szünet vagy folytatás

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
hu: Általános

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
hu: Főmenü be/ki

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
hu: Súgó

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
hu: Névjegy

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
hu: Kilépés

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
hu: _Hang

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switched between 2D & 3D views
en: _3D View
hu: _3D-s nézet

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
hu: _Pontszámok

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
hu: _Gyorsbillentyűk

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
hu: _Súgó

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
hu: A Kukacok _névjegye

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: label of a button displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: _New Game
hu: Ú_j játék

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
hu: _Szünet

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
hu: Szüneteltetve

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of players
hu: Játékosok száma

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
hu: Válassza ki az emberi játékosok számát.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
hu: Válassza ki a gépi játékosok számát.

note: Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when 
en: _Next
hu: _Következő

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
hu: Beállítások

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
hu: _Kezdő

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
hu: _Lassú

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "normal"
en: _Medium
hu: Kö_zepes

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration; sets worms speed to "fast"
en: _Fast
hu: _Gyors

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses
hu: _Hamis bónuszok bekapcsolása

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Player %d
hu: %d. játékos

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm up the screen
en: Press a key for up.
hu: Nyomja meg a fel gombját.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm down the screen
en: Press a key for down.
hu: Nyomja meg a le gombját.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm left
en: Press a key for left.
hu: Nyomja meg a balra gombját.

note: Translators: text displayed in a message box directing the player to press the key they want to use to direct the worm right
en: Press a key for right.
hu: Nyomja meg a jobbra gombját.

note: instruction label Translators: text displayed in a message box directing the player to select the color they want for the worm
en: Select your color
hu: Válassza ki a színét

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
hu: Hamis bónuszok letiltása

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
hu: Kezdés a megadott szinten (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify number of nibbles, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the 
en: NUMBER
hu: SZÁM

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
hu: Hang kikapcsolása

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
hu: A kukacok számának beállítása (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
hu: A játékosok számának beállítása (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
hu: A kukacok sebességének beállítása (4-1, a 4 a lassú)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set three dimensional view
hu: Háromdimenziós nézet beállítása

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set two dimensional view
hu: Kétdimenziós nézet beállítása

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
hu: Játék indítása

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
hu: Hang bekapcsolása

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
hu: Kiadási verziószám megjelenítése

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
hu: A kezdőszintnek 1 és 26 közé kell esnie.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
hu: A kukacok számának 4 és 6 közé kell esnie.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
hu: A játékosok számának 1 és 4 közé kell esnie.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
hu: A sebességnek 4 (lassú) és 1 (gyors) közé kell esnie.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
hu: A --disable-fakes (-d) és az --enable-fakes (-e) kapcsolók kölcsönösen kizárják egymást.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -3 -2'
en: Options --3D (-3) and --2D (-2) are mutually exclusive.
hu: A --3D (-3) és a --2D (-2) kapcsolók kölcsönösen kizárják egymást.

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
hu: Egy kukacos játék a GNOME-hoz

note: Translators: the first worm's name.
en: Worm 1
hu: 1. kukac

note: Translators: the seconds worm's name.
en: Worm 2
hu: 2. kukac

note: Translators: the third worm's name.
en: Worm 3
hu: 3. kukac

note: Translators: the fourth worm's name.
en: Worm 4
hu: 4. kukac

note: Translators: the fifth worm's name.
en: Worm 5
hu: 5. kukac

note: Translators: the sixth worm's name.
en: Worm 6
hu: 6. kukac

note: Translators: message displayed in a Message Dialog, when the player tries to start a new game while one is running, the '\n' is a new line character
en: Are you sure you want to start a new game?
    If you start a new game, the current one will be lost.
hu: Biztosan új játékot szeretne indítani?
    Ha új játékot indít, akkor a jelenlegi állás elvész.

note: Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a nagative response
en: No
hu: Nem

note: Translators: message displayed in a Button of a Message Dialog to confirm a positive response
en: Yes
hu: Igen

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
hu: vörös

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
hu: zöld

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
hu: kék

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
hu: sárga

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
hu: cián

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
hu: bíbor

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
hu: Szeretne új játékot kezdeni?

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
hu: Ha új játékot indít, akkor a jelenlegi állás elvész.

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
hu: _Folytatás

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
hu: %d. szint

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
hu: Kezdő

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
hu: Lassú

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
hu: Közepes

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
hu: Gyors

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
hu: Kezdő hamisítványokkal

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
hu: Lassú hamisítványokkal

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
hu: Közepes hamisítványokkal

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
hu: Gyors hamisítványokkal

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
hu: Nehézségi szint:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
hu: %d. szint teljesítve!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
hu: _Következő szint

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
hu: Gratulálok!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
hu: Vége a játéknak!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
hu: A játék befejeződött.

en: %d Point | %d Points
hu[0]: %d pont
hu[1]: %d pont

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
hu: (még %ld pont a toplista eléréséhez)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
hu: _Játék újra

note: Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d is replaced by the number that identifies the player
en: Worm %d
hu: %d. kukac
