gnome-nibbles - en to it translation catalogue (126 entries)

en: Guide a worm around a maze
it: Guida un verme in giro per un labirinto

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating doughnuts and ice cream to increase your length. Each worm has ten lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful: if they become too large, you won’t have much room for movement.
it: Controlla una simpatico vermicello nella sua ricerca di cibo e di crescita. Scansa i vermi nemici mentre ti azzuffi di gelati e ciambelle per diventare sempre più lungo. Ogni verme ha 10 vite e ne perde una se si scontra con un muro, un altro verme o con se stesso. I nemici cercano anche loro di mangiare e diventare più lunghi: stai attento, se crescono troppo non ci sarà più spazio per te!

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
it: L'avventura si protrae per 26 mappe di difficoltà crescente: nei primi livelli ci sono pochi muri, ma man mano che aumenta il livello, spazi angusti e sistemi di teletrasporto renderanno il gioco più interessante.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
it: Gioca da solo contro un massimo di 5 vermi o condividi la tua tastiera con un amico.

en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
it: gioco;giochi;serpente;snake;board;tavola;

en: Width of the window in pixels
it: Larghezza della finestra in pixel

en: Width of the window in pixels.
it: Larghezza della finestra in pixel.

en: Height of the window in pixels
it: Altezza della finestra in pixel

en: Height of the window in pixels.
it: Altezza della finestra in pixel.

en: true if the window is maximized
it: VERO se la finestra è massimizzata

en: true if the window is maximized.
it: VERO se la finestra è massimizzata.

en: Is this the first run
it: Indica se è la prima partita

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
it: Impostazione per indicare se mostrare a meno la finestra con i suggerimenti.

en: Size of game tiles
it: Dimensione delle pedine

en: Size of game tiles.
it: Dimensione delle pedine.

en: Game level to start on
it: Livello di gioco di partenza

en: Game level to start on.
it: Livello di gioco da cui cominciare.

en: Worms movement speed
it: Velocità movimento dei vermi

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
it: La velocità dei vermi dove "1" indica "fast" (veloce) e "4" "slow" (lenta).

en: Enable sounds
it: Abilita i suoni

en: Enable sounds.
it: Abilita i suoni.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
it: Abilita bonus fasulli

en: Enable fake bonuses.
it: Abilita i bonus fasulli.

en: Number of human players
it: Numero di giocatori umani

en: Number of human players.
it: Il numero dei giocatori umani.

en: Number of AI players
it: Numero di giocatori con IA

en: Number of AI players.
it: Numero dei giocatori dotati di IA.

en: Color to use for worm
it: Colore da usare per il verme

en: Color to use for worm.
it: Colore da usare per disegnare il verme.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm up
en: Move up
it: Sposta in alto

en: Key to use for motion up.
it: Tasto da usare per muovere verso l'alto.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm down
en: Move down
it: Sposta in basso

en: Key to use for motion down.
it: Tasto da usare per muovere verso il basso.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm left
en: Move left
it: Sposta a sinistra

en: Key to use for motion left.
it: Tasto da usare per muovere verso sinistra.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm right
en: Move right
it: Sposta a destra

en: Key to use for motion right.
it: Tasto da usare per muovere verso destra.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure keyboard controls for the worm Translators: title of a section in the Preference
en: Controls
it: Controlli

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
it: _Avvia

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
it: _Giochiamo

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
it: Benvenuti, vermi.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
it: Azzuffati più che puoi prima degli altri vermi, ma non toccare altro!

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
it: Durante la configurazione

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
it: Schermo successivo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
it: Schermo precedente

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
it: Durante una partita

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
it: Avvia una nuova partita

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
it: Pausa/Riprende

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
it: Generico

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
it: Attiva/Disattiva il menù principale

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
it: Aiuto

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
it: Informazioni

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
it: Esce

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
it: _Audio

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
it: _Punteggi

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da _tastiera

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
it: A_iuto

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
it: I_nformazioni su Nibbles

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: label of a button displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: _New Game
it: _Nuova partita

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
it: _Pausa

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
it: In pausa

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of players
it: Numero di giocatori

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
it: Selezionare il numero dei giocatori umani.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
it: Selezionar il numero dei giocatori non umani.

note: Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when 
en: _Next
it: _Successivo

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 1st worm controls and color
en: Worm 1
it: Verme 1

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 2nd worm controls and color
en: Worm 2
it: Verme 2

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 3rd worm controls and color
en: Worm 3
it: Verme 3

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 4th worm controls and color
en: Worm 4
it: Verme 4

note: Translators: title of the Controls configuration dialog, if there is only one worm; allows to configure the worm controls and color Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
it: Preferenze

note: Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (2nd worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (3rd worm); allows to configure 
en: Worm color
it: Colore del verme

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
it: _Principiante

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
it: _Lenta

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "normal"
en: _Medium
it: _Media

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "fast"
en: _Fast
it: _Veloce

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses
it: _Abilitare i bonus fasulli

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player Translators: the player's number, e.g. "Player 1" or "Player 2". Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d
en: Player %d
it: Giocatore %d

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
it: Disabilita bonus fasulli

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
it: Avvia al livello indicato (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify number of nibbles, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the 
en: NUMBER
it: NUMERO

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
it: Disattiva audio

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
it: Imposta il numero di vermi (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
it: Imposta il numero di giocatori (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
it: Imposta la velocità dei vermi (4-1, 4 per lenta)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
it: Avvia partita

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
it: Attiva audio

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
it: Mostra il numero di versione

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
it: Il numero del livello a cui iniziare deve essere tra 1 e 26.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
it: Il numero dei vermi può essere tra 4 e 6.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
it: Il numero dei giocatori deve essere tra 1 e 4.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
it: La velocità deve essere tra 4 (lenta) e 1 (veloce).

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
it: Le opzioni --disable-fakes (-d) e --enable-fakes (-e) non possono essere usate assieme.

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
it: Un gioco vermoso per GNOME

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
it: rosso

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
it: verde

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
it: blu

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
it: giallo

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
it: ciano

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
it: viola

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
it: Vuoi avviare una nuova partita?

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
it: Se inizi una nuova partita, tutti i progressi fatti saranno persi.

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
it: _Riprendi

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
it: Livello %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
it: Principiante

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
it: Lenta

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
it: Media

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
it: Veloce

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
it: Principiante con falsi

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
it: Lenta con falsi

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
it: Media con falsi

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
it: Veloce con falsi

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
it: Livello difficoltà:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
it: Livello %d completato!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
it: _Livello successivo

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
it: Congratulazioni!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
it: Fine gioco!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
it: Hai terminato la partita.

en: %d Point | %d Points
it[0]: %d punto
it[1]: %d punti

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
it: (ancora %ld punti per entrare in classifica)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
it: Ri_gioca

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the actions a player can do with its worm; the other column is "Key"
en: Action
it: Azione

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the keys a player can use with its worm; the other column is "Action"
en: Key
it: Tasto

note: Translators: label of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key
en: The key you selected is already assigned!
it: Il tasto selezionato è già assegnato.

note: Translators: label of one of the buttons of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key (with a mnemonic that appears when pressing Alt)
en: _Set anyway
it: Imposta comun_que
