gnome-games master - en to kk translation catalogue (126 entries)

note: Translators: title of the window, as displayed by the window manager Translators: title of the window, as displayed in the headerbar Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Nibbles
kk: Құрттар ойыны

en: Guide a worm around a maze
kk: Құртты лабиринт ішінде бағыттаңыз

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating doughnuts and ice cream to increase your length. Each worm has ten lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful: if they become too large, you won’t have much room for movement.
kk: Бонустарды жеу және ұзағырақ болу квестінде құртты басқарыңыз. Ұзындықты арттыру үшін бәліш пен балмұздақты жеу үшін қарсыластардан озыңыз. Әр құрттың он өмірі бар және қабырға, басқа құртқа немесе өз-өзіне соғылу нәтижесінде бір өмірді жоғалтады. Жау құрттары сізбен бонустар үшін бәсекелеседі, сондықтан мұқият болыңыз: егер олар тым үлкен болса, қозғалыс үшін көп орын болмайды.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
kk: Шытырман оқиға қиындықтары артатын 26 картадан өтеді. Бастауыш деңгейлер тек бірнеше қабырғалары бар, ашық болса, кейінгі деңгейлерде тар кеңістіктер мен телепортерлер ойынды қызықтау қылады.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
kk: Бес қарсылас құртқа қарсы өз бетінше ойнаңыз немесе досыңызбен ойнау үшін пернетақтаны бөлісіңіз.

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
kk: game;snake;board;ойын;құрт;тақта;

en: Width of the window in pixels
kk: Терезе ені, пиксельмен

en: Width of the window in pixels.
kk: Терезе ені, пиксельмен.

en: Height of the window in pixels
kk: Терезе биіктігі, пиксельмен

en: Height of the window in pixels.
kk: Терезе биіктігі, пиксельмен.

en: true if the window is maximized
kk: терезе максималды болса, мәні true болады

en: true if the window is maximized.
kk: терезе максималды болса, мәні true болады.

en: Is this the first run
kk: Бұл бірінші іске қосылу ма

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
kk: Бірінші рет іске қосылудың көмек сұхбатын көрсету керектігін шешетін баптау.

en: Size of game tiles
kk: Ойын қатарларының өлшемі

en: Size of game tiles.
kk: Ойын қатарларының өлшемі.

en: Game level to start on
kk: Бастау үшін ойын деңгейі

en: Game level to start on.
kk: Бастау үшін ойын деңгейі.

en: Worms movement speed
kk: Құрттардың қозғалыс жылдамдығы

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
kk: Құрттар жылдамдығы, "1" деген "жылдам" ал "4" деген "баяу" білдіреді.

en: Enable sounds
kk: Дыбыстарды іске қосу

en: Enable sounds.
kk: Дыбыстарды іске қосу.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
kk: Жалған бонустарды іске қосу

en: Enable fake bonuses.
kk: Жалған бонустарды іске қосу.

en: Number of human players
kk: Адам ойыншыларының саны

en: Number of human players.
kk: Адам ойыншыларының саны.

en: Number of AI players
kk: AI ойыншыларының саны

en: Number of AI players.
kk: AI ойыншыларының саны.

en: Color to use for worm
kk: Құрт үшін пайдаланылатын түс

en: Color to use for worm.
kk: Құрт үшін пайдаланылатын түс.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm up
en: Move up
kk: Жоғары жылжыту

en: Key to use for motion up.
kk: Жоғары қозғалу үшін перне.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm down
en: Move down
kk: Төмен жылжыту

en: Key to use for motion down.
kk: Төмен қозғалу үшін перне.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm left
en: Move left
kk: Солға жылжыту

en: Key to use for motion left.
kk: Солға қозғалу үшін перне.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm right
en: Move right
kk: Оңға жылжыту

en: Key to use for motion right.
kk: Оңға қозғалу үшін перне.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure keyboard controls for the worm Translators: title of a section in the Preference
en: Controls
kk: Басқару пернелері

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
kk: Ба_стау

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
kk: Ал, о_йнайық

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
kk: Қош келдіңіздер, құрттар.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
kk: Басқа құрттардан бұрын тәттілерді жеп қойыңыз, бірақ ештеңеге соғылып қалмаңыз!

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
kk: Ойынды баптау кезінде

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
kk: Келесі экран

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
kk: Алдыңғы экран

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
kk: Ойын барысында

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
kk: Жаңа ойынды бастау

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
kk: Аялдату немесе жалғастыру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
kk: Жалпы

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
kk: Басты мәзірді көрсету/жасыру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
kk: Пернетақта жарлықтары

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
kk: Көмек

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
kk: Осы туралы

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
kk: Шығу

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
kk: Д_ыбыс

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
kk: _Есептер

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
kk: П_ернетақта жарлықтары

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
kk: _Көмек

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
kk: Құрттар ойыны тур_алы

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: label of a button displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: _New Game
kk: Ж_аңа ойын

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
kk: _Аялдату

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
kk: Аялдатылған

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of players
kk: Ойыншылар саны

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
kk: Адам ойыншыларының санын таңдаңыз.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
kk: Компьютер ойыншыларының санын таңдаңыз.

note: Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when 
en: _Next
kk: _Келесі

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 1st worm controls and color
en: Worm 1
kk: Құрт 1

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 2nd worm controls and color
en: Worm 2
kk: Құрт 2

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 3rd worm controls and color
en: Worm 3
kk: Құрт 3

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 4th worm controls and color
en: Worm 4
kk: Құрт 4

note: Translators: title of the Controls configuration dialog, if there is only one worm; allows to configure the worm controls and color Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
kk: Қалаулар

note: Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (2nd worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (3rd worm); allows to configure 
en: Worm color
kk: Құрт түсі

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
kk: _Бастауыш

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
kk: Ба_яу

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "normal"
en: _Medium
kk: О_рташа

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "fast"
en: _Fast
kk: Ж_ылдам

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses
kk: Жалған бонустарды іск_е қосу

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player Translators: the player's number, e.g. "Player 1" or "Player 2". Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d
en: Player %d
kk: Ойыншы %d

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
kk: Жалған бонустарды сөндіру

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
kk: Көрсетілген деңгейде бастау (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify number of nibbles, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the 
en: NUMBER
kk: САН

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
kk: Дыбысты сөндіру

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
kk: Құрттар санын орнату (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
kk: Ойыншылар саны

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
kk: Құрттар жылдамдығын орнату (4-1, 4 баяу)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
kk: Ойнауды бастау

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
kk: Дыбысты іске қосу

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
kk: Нұсқа ақпаратын көрсету

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
kk: Бастау деңгейі тек 1 мен 26 аралығында ғана болуы тиіс.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
kk: Құрттар саны тек 4 пен 6 арасында болуы тиіс.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
kk: Ойыншылар саны тек 1 мен 4 арасында болуы тиіс.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
kk: Жылдамдық 4 (баяу) және 1 (жылдам) арасында болуы тиіс.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
kk: "--disable-fakes" (-d) және "--enable-fakes" (-e) опциялы бөлек қолданылуы тиіс.

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
kk: GNOME үшін құрттар ойыны

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
kk: қызыл

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
kk: жасыл

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
kk: көк

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
kk: сары

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
kk: көгілдір

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
kk: күлгін

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
kk: Жаңа ойынды бастауды шынымен қалайсыз ба?

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
kk: Егер жаңа ойынды бастасаңыз, ағымдағы ойын жоғалады.

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
kk: Жа_лғастыру

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
kk: Деңгей %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
kk: Бастауыш

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
kk: Баяу

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
kk: Орташа

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
kk: Жылдам

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
kk: Бастауыш, жалған бонустармен

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
kk: Баяу, жалған бонустармен

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
kk: Орташа, жалған бонустармен

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
kk: Жылдам, жалған бонустармен

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
kk: Қиындық деңгейі:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
kk: Деңгейі %d аяқталды!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
kk: _Келесі деңгей

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
kk: Құттықтаймыз!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
kk: Ойын аяқталды!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
kk: Сіз ойынды аяқтадыңыз.

en: %d Point | %d Points
kk[0]: %d ұпай

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
kk: (үздіктер тақтасына жету үшін тағы %ld ұпай керек)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
kk: Қайта о_йнау

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the actions a player can do with its worm; the other column is "Key"
en: Action
kk: Әрекет

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the keys a player can use with its worm; the other column is "Action"
en: Key
kk: Перне

note: Translators: label of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key
en: The key you selected is already assigned!
kk: Сіз таңдаған перне қолданылуда болып тұр!

note: Translators: label of one of the buttons of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key (with a mnemonic that appears when pressing Alt)
en: _Set anyway
kk: Сонда да ор_нату
