gnome-games - en to sk translation catalogue (131 entries)

en: GNOME Nibbles
sk: Červíky prostredia GNOME

en: Guide a worm around a maze
sk: Ovládajte červíka v bludisku

en: Control a worm in its quest to eat bonuses and become longer. Outmaneuver enemy worms while eating doughnuts and ice cream to increase your length. Each worm has ten lives and loses one by running into a wall, another worm, or itself. The enemy worms are after the same bonuses that you are, so be careful: if they become too large, you won’t have much room for movement.
sk: Ovládajte červíka pri jeho úlohe jesť bonusy a stať sa väčším. Pri jedení šišiek a zmrzliny s cieľom narásť sa vyhýbajte nepriateľským červíkom. Každý červík má desať životov a pri náraze do steny, iného červíka alebo do seba samého, stratí jeden život. Nepriateľské červíky tiež rastú pri jedení bonusov, buďte opatrní, pretože ak sa stanú príliš veľkí nebudete mať priestor na pohyb.

en: The adventure progresses through 26 maps of increasing difficulty. The early levels are mostly open with a few walls, but later on, cramped spaces and teleporters make things more interesting.
sk: Hra pozostáva z 26 máp s narastajúcou obtiažnosťou. Na začiatku majú úrovne zopár múrov, ale neskôr sa priestory zmenšujú a spolu s teleportami robia hru zaujímavejšou.

en: Play on your own against up to five enemy worms, or share your keyboard to play with a friend.
sk: Hrajte až proti piatim červíkom alebo proti priateľovi na spoločnej klávesnici.

en: The GNOME Project
sk: Projekt GNOME

note: Translators: title of the window, as displayed by the window manager Translators: title of the window, as displayed in the headerbar Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Nibbles
sk: Červíky

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;snake;board;
sk: hra;had;stolová;

en: Width of the window in pixels
sk: Šírka okna v pixeloch

en: Width of the window in pixels.
sk: Šírka okna v pixeloch.

en: Height of the window in pixels
sk: Výška okna v pixeloch

en: Height of the window in pixels.
sk: Výška okna v pixeloch.

en: true if the window is maximized
sk: hodnota true ak je okno maximalizované

en: true if the window is maximized.
sk: Hodnota true ak je okno maximlaizované.

en: Is this the first run
sk: Toto je prvé spustenie

en: Setting to decide whether to show first-run hint dialog or not.
sk: Nastavenie, ktoré rozhoduje o zobrazení dialógového okna s radou pri prvom spsutení, alebo nie.

en: Size of game tiles
sk: Veľkosť prvkov hry

en: Size of game tiles.
sk: Veľkosť prvkov hry.

en: Game level to start on
sk: Počiatočná úroveň hry

en: Game level to start on.
sk: Počiatočná úroveň hry.

en: Worms movement speed
sk: Rýchlosť pohybu červíkov

en: The speed of the worms, where ‘1’ means “fast” and ‘4’ “slow”.
sk: Rýchlosť červíkov, kde „1“ znamená „rýchlo“ a „4“ „pomaly“.

en: Enable sounds
sk: Povoliť zvuky

en: Enable sounds.
sk: Povoliť zvuky.

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Enable fake bonuses
sk: Povoliť falošné bonusy

en: Enable fake bonuses.
sk: Povoliť falošné bonusy.

en: Number of human players
sk: Počet ľudských hráčov

en: Number of human players.
sk: Počet ľudských hráčov.

en: Number of AI players
sk: Počet hráčov s umelou inteligenciou

en: Number of AI players.
sk: Počet hráčov s umelou inteligenciou.

en: Color to use for worm
sk: Farba červíka

en: Color to use for worm.
sk: Farba červíka.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm up
en: Move up
sk: Posun hore

en: Key to use for motion up.
sk: Kláves na posun hore.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm down
en: Move down
sk: Posun dole

en: Key to use for motion down.
sk: Kláves na posun dole.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm left
en: Move left
sk: Posun doľava

en: Key to use for motion left.
sk: Kláves na posun doľava.

note: Translators: in the Preferences dialog, label of an option (available for each playable worm) for changing the key to move the given worm right
en: Move right
sk: Posun doprava

en: Key to use for motion right.
sk: Kláves na posun doprava.

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel shows the keyboard controls of each player Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure keyboard controls for the worm Translators: title of a section in the Preference
en: Controls
sk: Ovládanie

note: Translators: label of a button in the last panel displayed during game configuration (the "Controls" one); starts the game
en: _Start
sk: _Začať

note: Translators: label of a button in a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Let’s _Play
sk: Poďme _hrať

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Welcome, worms.
sk: Vitajte, červíky.

note: Translators: label displayed on a panel shown only the first time the game is launched; to see it, launch `dconf write /org/gnome/nibbles/first-run 'true'` before launching the game
en: Eat the treats before the other worms, but don’t hit anything!
sk: Zjedzte maškrty skôr ako ostatné červíky, ale nevrazte do ničoho!

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Next screen" and "Previous screen" shortcuts section
en: During game setup
sk: Nastavenie počas hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup switches to the next screen
en: Next screen
sk: Nasledujúca obrazovka

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during game setup goes back to the previous screen
en: Previous screen
sk: Predchádzajúca obrazovka

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Start a new game" and "Pause or unpause" shortcuts section
en: During a game
sk: Počas hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that during a game opens a popup to discard current game and start a new one
en: Start a new game
sk: Spustenie novej hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that pauses or unpauses the current game
en: Pause or unpause
sk: Pozastavenie alebo zrušenie pauzy

[ctx: shortcut window]
note: Translators: header of the "Toggle main menu," "Keyboard shortcuts," "About," and "Quit," shortcuts section
en: Generic
sk: Všeobecné

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that toggles the hamburger menu
en: Toggle main menu
sk: Prepnutie hlavnej ponuky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens Keyboard Shortcuts window
en: Keyboard shortcuts
sk: Klávesové skratky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens the application help
en: Help
sk: Pomocník

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that opens About dialog
en: About
sk: O aplikácii

[ctx: shortcut window]
note: Translators: shortcut that quits application
en: Quit
sk: Ukončenie

note: Translators: toggleable entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); mutes or unmutes game sound
en: _Sound
sk: _Zvuk

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the Scores dialog
en: _Scores
sk: S_kóre

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
sk: _Klávesové skratky

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the help of the application
en: _Help
sk: _Pomocník

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); opens the About dialog
en: _About Nibbles
sk: _O aplikácii Nibbles

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: label of a button displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: _New Game
sk: _Nová hra

note: Translators: label of a button of the headerbar, visible during a game (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pauses the game Translators: label of the Pause button, when the game is running
en: _Pause
sk: Poza_staviť

note: Translators: text displayed at the bottom of the window, when the game is paused
en: Paused
sk: Pozastavené

note: Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the number of human and ai worms
en: Number of players
sk: Počet hráčov

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 1/2/3/4 human players
en: Select the number of human players.
sk: Vyberte počet ľudských hráčov.

note: Translators: label in one of the panels displayed during game configuration; allows to choose if the game has 0/1/2/3/4/5 ai-controlled worms
en: Select the number of computer players.
sk: Vyberte počet počítačových hráčov.

note: Translators: label of a button in the "Number of players" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next panel Translators: label of a button in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when 
en: _Next
sk: _Nasledujúca

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 1st worm controls and color
en: Worm 1
sk: Červík č. 1

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 2nd worm controls and color
en: Worm 2
sk: Červík č. 2

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 3rd worm controls and color
en: Worm 3
sk: Červík č. 3

note: Translators: item in the title-combobox of the Controls configuration dialog; allows to configure 4th worm controls and color
en: Worm 4
sk: Červík č. 4

note: Translators: title of the Controls configuration dialog, if there is only one worm; allows to configure the worm controls and color Translators: title of one of the panels displayed during game configuration; the panel allows to change the worms speed (notably)
en: Preferences
sk: Nastavenia

note: Translators: title of a section in the Preferences dialog (1st worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (2nd worm); allows to configure the worm color Translators: title of a section in the Preferences dialog (3rd worm); allows to configure 
en: Worm color
sk: Farba červíka

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "really slow"
en: _Beginner
sk: _Začiatočník

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "quite slow"
en: _Slow
sk: _Pomaly

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "normal"
en: _Medium
sk: _Stredne

note: Translators: title of a radiobutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); sets worms speed to "fast"
en: _Fast
sk: _Rýchlo

note: Translators: label of a togglebutton in the "Preferences" panel displayed during game configuration (with a mnemonic that appears when pressing Alt); activates special bonuses
en: _Enable fake bonuses
sk: Povoliť _falošné bonusy

note: Translators: text displayed in a screen showing the keys used by the players; the %d is replaced by the number that identifies the player Translators: the player's number, e.g. "Player 1" or "Player 2". Translators: text displayed under the game view, presenting the number of remaining lives; the %d
en: Player %d
sk: Hráč č. %d

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Disable fake bonuses
sk: Zakáže falošné bonusy

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start at given level (1-26)
sk: Spustí hru na zadanej úrovni (1-26)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify the start level, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify number of nibbles, see 'gnome-nibbles --help' Translators: in the 
en: NUMBER
sk: ČÍSLO

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn off the sound
sk: Vypne zvuk

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of nibbles (4-6)
sk: Nastaví počet červíkov (4-6)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set number of players (1-4)
sk: Nastaví počet hráčov (1-4)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Set worms speed (4-1, 4 for slow)
sk: Nastaví rýchlosť červíkov (4-1, 4 pre pomaly)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Start playing
sk: Začne hru

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Turn on the sound
sk: Zapne zvuk

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-nibbles --help'
en: Show release version
sk: Zobrazí verziu vydania

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid start level request; see 'gnome-nibbles -l 0'
en: Start level should only be between 1 and 26.
sk: Počiatočná úroveň by mala byť iba v rozmedzí 1 a 26.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of nibbles; see 'gnome-nibbles -n 1'
en: There could only be between 4 and 6 nibbles.
sk: Počet červíkov môže byť iba v rozmedzí 4 a 6.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of players; see 'gnome-nibbles -p 5'
en: There could only be between 1 and 4 players.
sk: Počet hráčov môže byť iba v rozmedzí 1 a 4.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid given worms speed; see 'gnome-nibbles -s 5'
en: Speed should be between 4 (slow) and 1 (fast).
sk: Rýchlosť by mala byť iba v rozmedzí 4 (pomaly) a 1 (rýchlo).

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid combination of options; see 'gnome-nibbles -d -e'
en: Options --disable-fakes (-d) and --enable-fakes (-e) are mutually exclusive.
sk: Voľby --disable-fakes (-d) a --enable-fakes (-e) sa vzájomne vylučujú.

note: Translators: small description of the game, seen in the About dialog
en: A worm game for GNOME
sk: Hra s červíkom prostredia GNOME

note: Translators: text crediting some maintainers, seen in the About dialog
en: Copyright © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal
sk: Autorské práva © 1999-2008 – Sean MacIsaac, Ian Peters, Andreas Røsdal

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog
en: Copyright © 2009 – Guillaume Beland
sk: Autorské práva © 2009 – Guillaume Beland

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u is replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu
sk: Autorské práva © %u-%u – Iulian-Gabriel Radu

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: red
sk: červená

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: green
sk: zelená

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: blue
sk: modrá

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: yellow
sk: žltá

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: cyan
sk: azúrová

note: Translators: possible color of a worm, as displayed in the Preferences dialog combobox
en: purple
sk: purpurová

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: Are you sure you want to start a new game?
sk: Naozaj chcete začať novú hru?

note: Translators: message displayed in a MessageDialog, when the player tries to start a game while one is running
en: If you start a new game, the current one will be lost.
sk: Ak začnete novú hru, aktuálna hra bude stratená.

note: Translators: label of the Pause button, when the game is paused
en: _Resume
sk: _Pokračovať

note: Translators: title of the headerbar, while a game is running; the %d is replaced by the level number
en: Level %d
sk: Úroveň č. %d

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Beginner
sk: Začiatočník

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Slow
sk: Pomaly

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Medium
sk: Stredne

note: Translators: Difficulty level displayed on the scores dialog
en: Fast
sk: Rýchlo

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Beginner with Fakes
sk: Začiatočník s falzifikátmi

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Slow with Fakes
sk: Pomaly s falzifikátmi

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Medium with Fakes
sk: Stredne s falzifikátmi

note: Translators: Difficulty level with fake bonuses, displayed on the scores dialog
en: Fast with Fakes
sk: Rýchlo s falzifikátmi

note: Translators: label displayed on the scores dialog, preceding a difficulty.
en: Difficulty Level:
sk: Úroveň obtiažnosti:

note: Translators: label that appears at the end of a level; the %d is the number of the level that was completed
en: Level %d Completed!
sk: Úroveň č. %d dokončená!

note: Translators: label of a button that appears at the end of a level; starts next level
en: _Next Level
sk: _Nasledujúca úroveň

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: Congratulations!
sk: Gratulujem!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not finished all the levels
en: Game Over!
sk: Koniec hry!

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player finished all the levels
en: You have completed the game.
sk: Dokončili ste hru.

en: %d Point | %d Points
sk[0]: %d bodov
sk[1]: %d bod
sk[2]: %d body

note: Translators: label displayed at the end of a level, if the player did not score enough to have its score saved
en: (%ld more points to reach the leaderboard)
sk: (%ld bodov do dosiahnutia tabuľky najlepších hráčov)

note: Translators: label of a button displayed at the end of a level; restarts the game
en: _Play Again
sk: _Hrať znovu

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the actions a player can do with its worm; the other column is "Key"
en: Action
sk: Akcia

note: Translators: in the Preferences dialog, label of a column in a table for changing the keys to move the given worm (available for each playable worm); are listed there all the keys a player can use with its worm; the other column is "Action"
en: Key
sk: Kláves

note: Translators: label of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key
en: The key you selected is already assigned!
sk: Vybraný kláves už je priradený!

note: Translators: label of one of the buttons of a MessageDialog that appears when one tries to assign an already assigned key (with a mnemonic that appears when pressing Alt)
en: _Set anyway
sk: Napriek tomu na_staviť
